Obiecvtive-Célkitűzesek

ISTORIA CONCURSULUI ŞI OBIECTIVELE LUI

În urma unei discuţii purtate, în toamna anului 2004, cu doamna profesoară Fleisz Judit, directoare adjunctă a Liceului Teoretic „Ady Endre” din Oradea, care organiza la acea vreme un concurs anual dedicat vieţii şi activităţii fostului ilustru profesor orădean Irenaeus, s-a născut ideea de a adăuga şi întrebări de fizică la cele de istorie, în cadrul concursului. Aceasta a fost scânteia din care s-a născut Concursul de Fizică şi Inventică „Irenaeus”, ajuns în 2008 la a patra ediţie şi care, începând cu 2006, este inclus în Calendarul Competiţional al Ministerului Educaţiei şi Cercetării.

Obiectivele pe care le-am fixat la început au rămas valabile până în prezent. Intenţionăm prin acest concurs:

· să apropiem ceva mai mult elevii de această disciplină, considerată prin tradiţie ca fiind dificilă;

· să îi atragem şi pe acei elevi cărora nu le place în mod deosebit să calculeze, dar sunt inventivi şi creativi;

· să arătăm elevilor că, odată cu dezvoltarea informaticii, au apărut metode noi de cercetare şi în fizică;

· să dezvoltăm spiritul de echipă şi cel competiţional al elevilor;

· să realizăm o punte între generaţiile de simpatizanţi ai fizicii, pentru a asigura o continuitate în performanţele elevilor din judeţul Bihor;

· să stabilim relaţii cu cei de peste hotare, pentru că ştiinţa nu se simte bine între graniţe;

· să popularizăm numele şi personalitatea omului de ştiinţă orădean Károly-József Iraeneus.

În urma ediţiilor desfăşurate până în prezent, putem trage concluzia că acest concurs a trezit interesul elevilor, dovadă fiind numărul concurenţilor care se reîntorc la concursul din anul următor. Expoziţia de inventică a devenit un eveniment în sine, aşteptat cu mult interes atât de participanţi, cât şi de mass-media, elevii prezentându-se cu lucrări din ce în ce mai valoroase. Unul dintre câştigătorii concursului a participat şi la Salonul Naţional de Inventică, de unde a fost selectat pentru a participa la o expoziţie similară din Franţa.

A VERSENY TÖRTENETE ÉS CÉLKITŰZÉSEI

Az Irenaeus verseny gondolatának szikrája 2004 őszén, egy Fleisz Judittal az Ady Endre liceum aligazgatójával folytatott beszélgetés során pattant ki, amikor felmerült az akkor már létező Ireneus életéről és tevékenységéről szóló verseny tematikájának felfrissítése fizikai kérdésekkel. Akkor született meg az Irenaeus fizika és találmány verseny gondolata, amelyet 2008-ban már negyedik alkalommal rendeztük meg, 2006-tól pedig a Tanügy-minisztérium versenynaptárában is szerepel.

A verseny kezdeti célkitűzései a mai napig érvényesek, ezek a következőek:

· közelebb hozni a diákokat ehhez, a sokak szerint nehéznek tartott tantárgyhoz.

· esélyt biztosítani a megmérettetésen azoknak a diákoknak is, akik nem szeretnek számolni, de találékonyak és kreatívak.

· megmutatni a diákoknak, hogy az informatika elterjedésével, új kutatási módszerek jelentek meg a fizika területén is.

· fejleszteni a diákok csapat- és versenyszellemét

· hidat teremteni a fizikát kedvelő diákok generációi között, így biztosítani a Bihar megyei versenyzők folyamatos eredményességét.

· kapcsolatba lépni a határokon-kívüliekkel is, hiszen a tudomány nem szereti, ha korlátok közzé zárják.

· népszerűsíteni Károly-József Irenaeus váradi fizikus személyiségét és munkásságát.

Az eddigi versenyek alapján megállapíthatjuk, hogy sikerült felkeltenünk a diákok érdeklődését, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a következő évben visszatérő versenyzők magas száma. A találmány-kiállítás különálló eseménnyé nőtte ki magát, amelyet érdeklődéssel várnak a résztvevők és a sajtó képviselői is. A bemutatott találmányok színvonala pedig évről évre nő. A verseny egyik nyertese részt vett a Nemzeti Inventika seregszemlén, ahonnan továbbjutott egy hasonló, franciaországi, megmérettetésre.