Záznam bez nadpisu

Datum přidání: 10.6.2014 8:36:43

V pondělí 8. 6. 2014 vyrazil náš tým výtvarné specializace třetího ročníku SOŠPg s přízní všech múz a pod vedením paní učitelky Kateřiny Krausové na týdenní malířský plenér do Litoměřic. Tento pobyt se pro nás stal nezapomenutelným.

Ubytování v místní sokolovně bylo nedaleko náměstí, které je od roku 1950 městskou památkovou rezervací. Litoměřice jako takové jsou jedním z nejstarších a nejvýstavnějších českých měst. Předpokládá se, že město bylo založeno již v raném středověku, před rokem 1000 n. l. Proto by byl hřích se o historii a památkách Litoměřic nic nedozvědět, zejména z uměleckého pohledu.

Paní učitelka aktivně vyhledala všechna místní muzea, a protože byla první středa v měsíci, všechny vstupy byly zadarmo. Navštívily jsme expozici Naivního umění, galerii Mistra Litoměřického oltáře a unikátní sbírky Gotického umění. Trochu nás zamrzelo, že se nám k prohlídkám nedostalo žádného výkladu, ale naštěstí máme úžasnou kantorku, která nám historii obrazů osvítila a odpověděla na naše dotazy.

Krásné město a jeho úžasné okolí i krajina Českého středohoří, to vše nás podněcovalo k tvorbě. Po celou dobu kurzu jsme se snažili štětci, pery a tužkami vytvářet krásné obrazy, v nichž bylo kromě motivů z plenéru vidět kus nás, našeho myšlení, našich pocitů…

Každý, kdo chce, aby pod jeho rukou vznikalo něco, co dokáže ohromit, musí být inspirovaný, uvolněný a odpočinutý. Proto náš kurz probíhal klidně, avšak s určitými pravidly, s individuální tvorbou i se společnými akcemi. Město bylo plné restaurací, cukráren, pekáren a obchodů, kterým se nedalo odolat.

Během pobytu jsme ještě stihly navštívit kopec Radobýl, v němž byla za druhé světové války vybudována továrna pro nacistické vězně. V krajině s nádherným výhledem na vinice a zákruty řeky Labe jsme zůstali kreslit tak dlouho, že nás zpět do Litoměřic dopravila auta místní taxislužby. Zajímavá byla též čtvrteční přednáška vysokoškolského pedagoga- odborníka na architekturu o renesančních Litoměřicích a návštěva podzemních chodeb pod náměstím, jimiž nás provázel okouzlující číšník Eduard.

Poslední den našeho malování a kreslení proběhl ve znamení prezentace našich prací na náměstí. Pod podloubím jsme vystavili všechna svá díla, každá autorka je představila ostatním a výstava děl přivábila i kolemjdoucí zvědavce. Ti se kochali našimi pracemi, chválili je a divili se, z jaké dálky jsme do Litoměřic přijeli.

Tento týden byl poklidný, odpočinkový, ale zároveň i plný tvorby a inspirace. Myslím, že mohu říci za všechny účastnice plenéru, že vždy je dobré se něco dozvědět nenásilnou formou, a vzít si z toho do budoucnosti to, co může být pro nás přínosem.

Náš dík patří také naší paní profesorce Krausové.