Pedagog Szkolny


Marta Hałuszczak

GODZINY PRACY:


PONIEDZIAŁEK 8.00 - 14.00

WTOREK 7.00 - 12.30

CZWARTEK 12.30 - 13.30

W związku z aktualną sytuacją związaną z koronawirusem zapraszam do

kontaktu/konsultacji za pośrednictwem:

kontakt telefoniczny po wcześniejszym kontakcie mailowym... Zapraszam.Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w GorlicachSekretariat czynny:

Poniedziałek – Piątek

7:30 – 17:00

Kontakt:

Telefon: 18 353 72 55

E-mail: poradnia11@wp.pl


Wskazówki dla nauczycieli /rodziców - jak uczyć samodzielności w uczeniu się...


Pierwszy krokiem do nauki dziecka/ucznia samodzielnego pozyskiwania wiedzy jest przygotowanie obszaru pracy.

Oczyść stół, zabierz rzeczy które mogą go rozproszyć, umieść na biurku dobrą lampę i wszystkie potrzebne przybory (ołówki, papiery, słowniki itp.).

Nie zapomnij o trzymaniu w pobliżu butelki z wodą. Dzieci nie powinny zapominać o piciu podczas nauki.

1. Podziel tematy do nauki

Gdy obszar pracy jest gotowy, pierwszą rzeczą którą powinieneś zrobić jest podzielenie tematów na sekcje. W ten sposób dziecko będzie miało jasne wyobrażenie o tym czego będzie się uczyć. Ułatwi to również przyswojenie wszystkich informacji.

Chociaż głównym celem tego ćwiczenia jest doprowadzenie dziecka do samodzielnego uczenia się, nie powinniśmy zostawiać go samego.

Na początku powinniśmy je zmotywować, a kiedy skończy – zapytać, jak się czuje i pochwalić za wysiłek.

Jeśli dziecko ma jakieś pytania, należy spróbować mu pomóc. Wykaż się cierpliwością podczas tłumaczenia, aby pomóc dziecku pokonać wszelkie wyzwania. Pomoże to zapobiec frustracji.

Jeśli dziecko musi coś zapamiętać, możesz mu pomóc zadając pytania. Spróbuj najpierw zapytać o coś prostego, tak aby poczuło się wystarczająco pewne siebie aby odpowiedzieć poprawnie.

2. Nie zmuszaj

Jeżeli ciągle będziesz wywierać presję na dziecko w kwestii nauki i będziesz je karać jeżeli nie będzie słuchać, utrudni to tylko cały proces.

Dlatego należy używać zdecydowanego, ale spokojnego tonu. Dziecko powinno samo zrozumieć jak ważna jest nauka.

3. Rób przerwy

Nauka Twojego dziecka oznacza również przekazanie mu, że przerwy są jak najbardziej usprawiedliwione i potrzebne. Dopilnuj aby regularnie robiło krótkie przerwy od pracy.

Pamiętaj, że jeśli poprosisz dziecko aby uczyło się dłużej niż może się skupić, nie wykorzysta w pełni swojego czasu. Zacznie kojarzyć naukę z czymś negatywnym.

4. Nagradzaj dziecko subtelnie

Kolejną świetną wskazówką, która może Ci pomóc jeśli chodzi o nauczenie dziecka samodzielnego uczenia się, jest wdrożenie systemu nagród.

Powinien on być dobrze przemyślany, aby maksymalnie motywować dziecko.

5. Naucz dziecko uczyć innych

Powinieneś nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się nie tylko ze względu na szkołę. Zmotywuj je, aby każdego dnia dowiadywało się czegoś nowego. Powinno zrozumieć jakie znaczenie i wartość ma wiedza w życiu codziennym.

Rodzice mogą znaleźć interaktywne sposoby nauki aby zachęcić dzieci do nauki w domu. Dobrymi przykładami mogą być: filmy dokumentalne, gry edukacyjne czy książki.

Zadawanie pytań bardzo pomaga. Spróbuj nauczyć swoje dziecko aby nie bało się ich zadawać i zastanawiać się nad otaczającym go światem.

6. Nauka poprzez zabawę

Rodzice mogą próbować różne metody nauki i je modyfikować, dopóki nie znajdą systemu nauki, który działa na ich dziecko.

Na przykład, możesz użyć kart dydaktycznych, spersonalizowanego podręcznika do nauki lub karteczek samoprzylepnych w pokoju dziecka.

Powinnaś także zachęcić dziecko do znalezienia unikalnego sposobu nauki, który jest dla niego najlepszy. Możesz stymulować i zachęcać poprzez przekazywanie mu ciekawych informacji.

7. Zminimalizuj rzeczy które mogą rozpraszać dziecko

Kolejnym, ważnym aspektem nauki dziecka samodzielnej edukacji jest unikanie rozpraszania się. Aby temu zapobiec, wyłącz telewizor, radio i wszystkie inne urządzenia w przestrzeni do nauki.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba ogranicz im całkowicie dostęp do Internetu na czas odrabiania lekcji.

9. Robienie notatek to ważne narzędzie

Aby nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się, użyj ołówka i papieru. Wiele dzieci zapamiętuje informacje w bardziej efektywny sposób kiedy je zapisuje.

Dlatego warto nauczyć go robienia notatek i zapisywania rzeczy związanych z tematem którego się uczy. W ten sposób stworzy swój własny przewodnik do nauki.

Ważne aby dziecko potrafiło odpowiedzieć na spisane pytania dotyczącego danego tematu.

Kiedy już spisze wszystkie niezbędne informacje, powinno je sobie przypomnieć od czasu do czasu aby trwale utrwalić przyswojoną wiedzę.

Wszystkie wymienione porady zmniejszają stres, gdy przyjdzie czas egzaminu.ZACHOWANIE W CZASIE KWARANTANNY

Filmik o wirusie dla młodszych i starszych...

Bezpieczeństwo

Komputer, tablet, laptop, telefon to teraz

nasze narzędzia pracy pamiętajmy o

rozważnym posługiwaniu się nimi....Szanuj innych...

Nie ufaj nieznajomym...

Motywacja_uczniow_do_nauki.pdf

Szanowni Rodzice

Udostępniam Państwu prezentację " Jak pomóc

dziecku ..." zapraszam do zapoznania się z

materiałem.


Miłej lektury... :-)

Kilka informacji o uczeniu się...