Projekt EDUGA

Spoločných úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe

Vyvýšený záhon - 3. B

7. 5. 2024

Vyvýšený záhon - 4. B

7. 5. 2024

Skúmanie pôdy - 2.B

15.2.2024

V rámci predmetu Prvouka sme sa dňa 15.2. učili vonku, v areáli EDUGA. Najskôr sme si nazbierali rôzne vzorky pôdy - zo záhonov, spod stromov, z trávnika, niektorí žiaci priniesli aj pôdu z lesa. Potom sme lupami objavovali, čo sa v pôde nachádza. Našli sme stopy neživej prírody - kamienky, piesok, sklíčka, igelit. V pôde boli aj odumreté časti rastlín ako úlomky stoniek rastlín, listov, zlomená ulita slimáka. Najviac nás upútala živá veľká aj maličká dážďovka. Svoje objavy sme si zapísali do pracovnej učebnice. 

Vtáky v našej záhrade: Sýkorka

Sýkorka veľká

Hniezdi takmer vo všet­kých druhoch lesov, záhrad, parkov a mnohých bio­topoch poľnohospodárskej krajiny. Jej hniezdo je vždy v dutine stromu, v rúre či v dutine v múre medzi skalami, v hromadách dreva a s obľubou hniezdi aj v búdkach. Prirodzená po­trava sýkorky bielolícej sa skladá z širokej škály hmyzu v rôznych vývojových štádiách (vajíčka, larvy a u menších druhov aj dospelé jedince). Na jeseň a v zime vyhľadávajú olejnaté semená slnečnice a buku, orechy a niekedy aj semená hrabu.
Zdroj: http://www.spevavce.sk/sykorka-velka/

Mesiac máj v projekte Eduga

V rámci projektu EDUGA sa na našej základnej škole v mesiaci máj realizovalo blokové vzdelávanie zamerané na vodu a jej vplyv na životné prostredie, respektíve vplyv životného prostredia na pitnú vodu, na jej rezervoáre a na spôsoby ako túto nenahraditeľnú prírodnú substanciu chrániť.

Blokové vyučovanie prebehlo na 2. stupni v dňoch 23. a 24. mája a trvalo prvé tri vyučovacie hodiny. Prvá hodina bola vo všetkých ročníkoch venovaná teoretickej časti, ktorá mala priblížiť rôzne problémy a rôzne riešenia týkajúce sa situácie a stavu pitnej vody vo svete, klimatických zmien a činnosti ľudí, ktoré výrazným spôsobom vplýva na svetové vodstvo. Ďalšie dve hodiny boli v réžii triednych učiteľov, poverených učiteľov a ich žiakov, kde prakticky zužitkovali nadobudnuté teoretické poznatky.

Žiaci piateho ročníka sa zamerali na zabezpečenie a objednanie,  prípravu pestovania a na výsadbu rastliny lufa, ktorí je prírodnou špongiou. Po konzultácii a dohode mala byť táto aktivita bola realizovaná v niektorých triedach 5. ročníka, predovšetkým triedami 5.E a 5.D.

Trieda 5.A v rámci blokového vyučovania prvú vyučovaciu hodinu venovala teoretickej časti, ktorej hlavnou témou bolo triedenie odpadu a jeho dopad na pitnú vodu na Slovensku a vo svete, pričom na nasledujúcich dvoch hodinách žiaci teoretické znalosti pretransformovali do praxe a vytvorili projekt. (obrázok 1). Podobne postupovala aj trieda 5.B a 5.C, ktoré sa zamerali na šetrenie vodou v domácnosti, pričom vypracovali projekty.

Žiaci šiesteho ročníka vypracovali množstvo zaujímavých a podnetných projektov. Trieda 6.A sa zamerala na témy, a to  „Možnosti zmiernenia dopadu klímy na životné prostredie“ a  „Využitie vody vo svete a edukačnej záhrade“, z ktorých následne navrhli plagát. Trieda 6.B uchopila projekt EDUGA z iného konca – cudzojazyčnej literatúry. Počas trojhodinového bloku trieda pracovala s publikáciou Climate Change od autora Barnabyho Newbolta. Trieda 6.C v rámci blokového vyučovania spracovala tému vodného hospodárstva, pričom sledovali náučný dokument a na túto tému spracovali  a preniesli na malé edukačné letáky. Následne žiaci v spolupráci s triednym učiteľom vytvorili model vodného podložia. Trieda 6.D sa zamerala na praktické aktivity v téme „Klimatické zmeny a ich dopad na životné prostredie“, ktoré v rámci workshopu zrealizovali . 

Žiaci siedmeho ročníka taktiež spracovali viaceré zaujímavé témy. Trieda 7.A spracovala tému „Význam vody v krajine“. Taktiež sa zamerala na dôležitú problematiku vodnej stopy rôznych každodenných výrobkov spojenej s činnosťou človeka v životnom prostredí. Žiaci, ako obyvatelia mesta Banskej Bystrice, rovnako pochopili aj význam obnovy dažďovej vody v mestskej krajine, ktorá je pre budúcnosť miest kľúčová. Trieda 7. C sa zamerala na recykláciu plastov, pričom po pozretí filmu Home vytvorila plagát prehľadne vysvetľujúci tento ekologický problém. Následne žiaci 7.C triedy vysadili strom do kvetináča, pri čom asistovala pani Kubaská a pani Dvorská. Žiaci triedy 7.D sa venovali téme „Ako ušetriť vodu v domácnosti“. Počas prvej vyučovacej hodiny absolvovali teoretickú časť, za ktorou nasledovala praktická časť spojená so skupinovou prácou, v rámci ktorej žiaci vytvárali plagát za zadanú tému.  Trieda 7.B uchopila projekt EDUGA z viac literárneho smeru. Žiaci sa venovali tvorbe Eko knihy, kde každý prispel svojim vlastným názorom, ktorý napísal na papier. Následne bola z týchto názorov  vytvorená kniha.

Žiaci ôsmeho ročníka prepojili projekt EDUGA so slovenským jazykom a literatúrou. Trieda 8.A sa venovala téme „Úbytok sladkej vody vo svete“, pričom ju spracovala poetickým spôsobom – tvorbou environmentálnych básní, ktoré boli následne zhrnuté do výstupného portfólia s ich znením. Trieda 8.B postupovala podobne a napriek tomu o čosi inak. V rámci témy „Dopad klimatických zmien na životné prostredie“ sa ôsmaci venovali písaniu otvoreného listu politikom, ktorý mal prestavovať akúsi výzvu pre zvýšenie pozornosti, ktorá je venovaná klimatickým zmenám či už vo svete, alebo na Slovensku. Žiaci 8.C sa venovali téme „Mokrade na Slovensku“. V rámci skupinovej práce (4 skupiny) žiaci písali úvahy o tom, ako vidia daný problém a ako by sa dal riešiť.

Žiaci deviateho ročníka podobne, podobne ako ostatné triedy, prepojili teoretické znalosti s tými praktickými v rôznych zaujímavých témach. Trieda 9.B si vybrala tému „Zmierňovanie klimatických zmien“, v rámci ktorej si žiaci zopakovali postupy,  ako oni môžu prispieť k zmierovaniu klimatických zmien a následne na túto tému počas skupinovej práce vytvorili plagát. Trieda 9.C prepojila znalosti anglického jazyka s témou „Šetrenie pitnej vody“. Po teoretickej časti sa žiaci zamerali na skupinovú prácu, kedy spoločnými silami navrhli plagát. Táto aktivita bola nasledovaná kvízom. Trieda 9. A v rámci projektu EDUGA vytvorila básne s témou „Naša nová záhrada“ a v rámci výtvarnej výchovy vytvorila plagát na spropagovanie zadanej témy.

Blokové vyučovanie projektu EDUGA na tému voda na druhom stupni prebehlo úspešne za aktívnej účasti žiakov, triednych učiteľov a poverených učiteľov. Žiaci sa dozvedeli nové poznatky o stave pitnej vody vo svete a na Slovensku, pričom sami navrhli rôzne riešenia a spôsoby, ako na vzniknutú situáciu upozorniť, respektíve ju zlepšiť.

Míľniky projektu

Náš kolektív usilovne pracuje na realizácií projektu. Na tejto stránke sa dozviete, v akom stave sa projekt nachádza a môžete si prezrieť fotografickú dokumentáciu jednotlivých aktivít.

Žiacke práce

O prírode sme sa rozprávali aj na hodinách informatiky. So žiakmi piateho a šiesteho ročníka sme vytvárali koláže z fotografií na tému príroda a životné prostredie. Žiaci tretieho ročníka kreslili ich predstavu našej školskej záhrady.

Na tomto mieste bude stáť naša záhrada

Dňa 22. 4. sme si miesto pre záhradu pekne upratali a upravili