Kronika 4. B

Září

20. 9. 2023

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

Poprvé jsme byli společně na celé dopoledne na dopravním hřišti v Táboře. Nejprve jsme se v učebně seznamovali se všemi pravidly silničními provozu, které jako cyklisti musíme znát, a pak už jsme si rozdělili kola, zaply se semafory a šli jsme všechno zkusit ven přímo na hřiště.

Zprvu bylo velmi těžké hlídat všechny značky, ukazovat směr jízdy a i dát správně přednost na křižovatce, ale každou další jízdou bylo znát velké zlepšení. Kromě jízd jsme měli možnost vyzkoušet si pohyb v provozu také jako chodci, a tak si znovu připomenout, jak se bezpečně chovat především při přecházení silnice.

Příště na dopravní hřiště pojedeme zase až na jaře, kdy ti, co správně napíší test a budou mít bezchybné jízdy získají průkaz cyklisty.

2. polovina září 2023

Projekt ORLOJ v rámci tématu Čas

Při tématu čas, kdy jsme se nejen učili správně určovat ciferníkové i digitální hodiny jsme zabrouzdali i do historie. Hledali jsme odpovědi na otázky jako například, co lidé dříve používali k určování času a s jakou přesností potřebovali měřit čas.

Jako jeden ze zdrojů hledání odpovědí dobře posloužili videa na ČT edu.

Když je řeč o čase a historii není možné zapomenout na unikátní ORLOJ na Staroměstském náměstí v Praze, který má nejen zajímavou historii, je opředen řadou pověstí, ale je i zajímavým spojením hodin s různým zachycením plynutí času a kalendáře. To, co však láká nespočet turistů do Prahy právě k orloji, je především řada postav, které kromě jiného symbolizují lidské ctnosti nebo neřesti, ale hlavně se pohybují.

Přímo na orloj jsme se podívat jet nemohli, ale atmosféru čekání na celou hodinu, až se otevřou okénka a apoštolové se v nich začnou procházet, jsme alespoň zprostředkovaně zažili díky možnosti live přenosu ze Staroměstského náměstí.

Víte, kdo je to patron? Víte, kolik apoštolů se v okénkách na orloji vystřídá a co každý z nich drží a proč? A co dělají všechny ostatní postavy?

Tak to všechno jsme zjistili a i si svůj vlastní orloj oživili ve třídě.

Pro zjišťování dalších informací jako například, jak to v orloji vypadá uvnitř a kdo byli jeho tvůrci, jsme využili nejen vzdělávací videa, ale i texty v Jsem čtenář 3 (NNS)

Zkušenosti s rýsováním kružnic jsme využili pro tvorbu Mánesovy kalendářní desky, i když motivy zobrazující měsíce jsme trochu aktualizovali. Kružnice jsme zkoušeli dělat, jak kružítkem, tak i nataženým provázkem. Pro kruhy jednotlivých měsíců jsme využili zkušeností s malováním naprogramovanými Blue-boty.

Pokračování dále

v záznamu ze 6. listopadu

13. září 2023

"Pani učitelko, můžeme si něco nakreslit na tabuli?"