Technologie z klasą

Technologie z klasą to program dla uczniów klas VII szkoły podstawowej

Uczniowie klasy VII naszej szkoły uczestniczyli w roku szkolnym 2017/2018 w programie Technologie z klasą, w ramach którego w atrakcyjny sposób poznawali nowoczesne technologie, języki programowania oraz zagrożenia w sieci.

Jako uczestnicy programu otrzymaliśmy zestaw analogowy do nauki programowania oraz film instruktażowy pokazujący, jak korzystać z zestawu. Jest to pomoc dydaktyczna udowadniająca, że programowanie może być proste jak układanie puzzli oraz wciągające jak gra w Scrabble. Na zasadach podobnych do popularnej gry słownej uczniowie wykorzystują elementy umieszczone na kafelkach. Tym razem jednak budują kody będące podstawą tworzenia np. stron internetowych. Dzięki temu w przystępny i twórczy sposób poznają język programowania. W skład zestawu wchodzą woreczki z kafelkami, talia kart z poleceniami oraz instrukcja obsługi.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie zdobyli umiejętność rozumowania, analizowania i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych (przy wykorzystaniu środowiska JavaScript), kształcili umiejętność logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów, budowali kompetencje potrzebne do pracy zespołowej, nabywali wiedzę dotyczącą przestrzegania praw i zasad bezpieczeństwa w sieci, a także uczyli się odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

W I semestrze zostały zrealizowane 4 scenariusze lekcji dotyczące bezpieczeństwa w sieci. W II semestrze 6 lekcji poświęconych programowaniu.

Na zakończenie programu, po zrealizowaniu wszystkich scenariuszy, przesłaniu fotorelacji otrzymaliśmy dyplom dla klasy VII.