Talentové zkoušky

Obě kola talentových zkoušek pro školní rok 2024/25 proběhla. 

Informace k talentovým zkouškám do výtvarných tříd pro školní rok 2025/26 budou včas zveřejněny.

Informace k talentovým zkouškám do výtvarných tříd pro školní rok 2024/25.

Talentové zkoušky květen 2024 pro školní rok 2024_2025.pdf

Příprava k talentovým zkouškám v domácích podmínkách

Nachystali jsme pro vás manuál, který by vám mohl pomoci v domácí přípravě. 

Nač se tedy zaměřit?

Nejčastěji kladené otázky k výtvarným třídám - odpovídá Mgr. Halka Suková

Co znamená "výtvarné zaměření"?

Děti ve výtvarných třídách mají více hodin výtvarné výchovy. V šestém a sedmém ročníku o jednu, v osmém a devátém ročníku o dvě hodiny týdně. Pracovní činnosti mají zaměřeny na umělecká řemesla - keramiku a práci se dřevem.

Celkem se děti ve výtvarných třídách věnují výtvarným činnostem 5 hodin týdně. Ti, kteří si vyberou výtvarný povinně volitelný předmět, pak 7 hodin týdně.

V hodinách výtvarné výchovy a uměleckých řemesel pracují ve skupinách maximálně 15 dětí, každé se věnuje jeden pedagog, který se v pololetí vymění se svým kolegou. Děti tedy dostanou od každého to nejlepší.

Na jaké školy se hlásí děti z výtvarných tříd?

Samozřejmě mnoho z nich chce pokračovat na středních výtvarných školách, ale stejně tak velké množství pokračuje na gymnázia a střední odborné školy. Mnoho našich bývalých žáků se živí jako ilustrátoři, textilní výtvarníci, architekti, sochaři, ale například také vědci. Jsou úspěšní v nejrůznějších kreativních oborech.

Pro koho je výtvarná třída vhodná?

Kreativní prostředí vyhovuje činorodým dětem, chlapcům i dívkám. Potřeba něco zkoušet, vytvářet, hledat neotřelá řešení, zkoumat nové přístupy a pohledy na věci, to je to, co by výtvarníci měli mít a v čem je učitelé podporují. Ostatně tento princip je důležitý nejen pro výtvarníky, ale i pro vědce a techniky.

Jestliže mé dítě neuspěje u talentových zkoušek do 6. ročníku, může se hlásit další rok do výtvarné třídy do 7. ročníku?

Zkoušky do výtvarné třídy lze absolvovat pouze jednou. Pokud dítě neuspěje u talentových zkoušek do 6. ročníku, nelze jej později přijmout do výtvarné třídy do 7.  ročníku.

Mají děti možnost někde prezentovat své práce?

Děti mohly prezentovat své práce na školních výstavách. Ta nejzásadnější se pravidelně konala ve výstavní síni Ústavu makromolekulární chemie. V minulosti jsme spolupracovali i s jinými organizacemi, ovšem doba covidová ledacos změnila. 

V současné chvíli se už ale blýská na lepší časy a zdá se, že budeme moci navázat na tradice. V dubnu by se měla uskutečnit výstava v pasáži Ymca a v květnu pak veliká školní výstava v Ústavu makromolekulární chemie.

Pořádáte pro děti malování v plenéru? Jak často?

Pravidelně se konají ročníkové plenéry. Třídní kolektiv odjede do přírody, kde se děti učí základy studijní malby a kresby v krajině. 

V době před pandemií jsme ještě nabízeli tzv. výběrové plenéry, na které se děti hlásily napříč třídami - od sedmé do deváté, podle zájmu. Některé z těchto plenérů se konaly v zahraničí, což je ale věc, na níž se bude navazovat jen velice obtížně. Tuzemský výběrový kurz je v plánu již na září.

Může dítě přestoupit do nevýtvarné třídy, pokud později zjistí, že mu výtvarné zaměření nevyhovuje?

To záleží na naplněnosti nevýtvarných tříd. Upřímně - za celou svou praxi vím o jediném případu, kdy se něco takového stalo. Častější je, že z výtvarné třídy odejdou děti, které úspěšně udělaly zkoušky na víceletá gymnázia.