Leśnik bez granic


Projekt realizowany przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku

Opis projektu

Leśnictwo w czasach szybkich zmian klimatu jest tą gałęzią gospodarki która powinna wykorzystać wszelką dostępne środki, by móc nie tylko utrzymać dobrą kondycję lasu ale i wzmacniać jego rolę w ochronie klimatu. Nawiązanie współpracy ze szkołami leśnym poza granicami kraju pozwala na wymianę oświadczeń, otwiera drogą do pozyskania najlepszego narzędzia na świecie – wiedzy. 

 Planowane działania

Praktyki zagraniczne uczniów

W ramach 14 dniowych praktyk część uczniów klas III wyjedzie do Rouillon we Francji.  Ich zadaniem w trakcie wyjazdu będzie zapoznanie się z gospodarką leśna Francji. Praktyka będzie miała miejsce w szkole AGROCAMPUS LA GERMINIERE  która przygotowuje swoich wychowanków do zarządzania lasami. Nasi uczniowie zapoznają się z zasadami pomiarów i analiz przyrodniczo - gospodarczych lasu, przyjrzą się funkcjonowaniu systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie lasami i porównają go z naszym. Wezmą udział w pracach związanych z gospodarką leśną według zasad i sposobami obowiązującymi we Francji. Z pewnością przyjrzymy się również jak ocieplenie klimatu czy obecność gatunków inwazyjnych wpływa na lasy Francji. Zgodnie z zasadami projektu zapoznamy się również z Kulturą i zwyczajami kraju do którego się udajemy. Wyjazd obędzie się w dwóch turach, wiosną i jesienią. Łącznie wyjedzie 27 uczniów.

Job shadowing - praktyki nauczycieli

Obowiązek podnoszenia swoich kompetencji dotyczy również nauczycieli. Trzech nauczycieli przyjrzy się pracy kadry pedagogicznej szkoły w Rouillon. Skoncentrujemy się na praktycznej nauce zawodu, tego jak jest organizowana, co w kształceniu uczniów jest dla nich najważniejsze, jak przenoszą narzędzia informatyczne "do lasu" Nauczyciele również poznają specyfikę gospodarki leśnej w tym regionie. Zwracają baczną uwagę na lasy państwowe oraz prognozy rozwoju lasów w tej formie własności. Również jesteśmy zainteresowani problematyką zmian związanych z klimatem i tego jak gospodarka leśna próbuje się dostosować do tego procesu. W cyklu kształcenia naszych uczniów pojawia się również język obcy zawodowy, czemu też chcemy się przyjrzeć. Po powrocie zobaczymy co z metod możemy przenieść na nasz grunt, oczywiście cały czas pamiętając o specyfice naszego systemu edukacji.