„ZNAMIĘ! ZNAM JE?”
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYKI CZERNIAKA
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka organizowanego przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Realizacja programu wynika z założeń obszaru drugiego Narodowej Strategii Onkologicznej przyjętej Uchwałą Rady Ministrów nr 10 z dnia 4 lutego 2020r. tj. inwestycje w edukację, prewencję pierwotną i styl życia. Realizację niniejszego założenia stanowi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 czerwca 2020r.
W ramach programu uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w zajęciach dotyczących szeroko pojętej profilaktyki czerniaka w liczbie 1 godziny na klasę. Obejmowały one edukację w zakresie różnicowania zmian skórnych podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowego abecadła”) jak również umiejętności przeprowadzania samobadania skóry. Zdobyli również wiedzę na temat zachowań zmniejszających ryzyko zachorowania na czerniaka. Została im również zaprezentowana strona internetowa programu www.akademiaczerniaka.pl na której można znaleźć dodatkowe informacje o tym jak się chronić, a także pobrać specjalną aplikację na telefon koncentrującą się na obszarze tematycznym czerniaka.
Dodatkowo krótkie szkolenie skierowane do nauczycieli zostało przeprowadzone w trakcie Rady Pedagogicznej 9 lutego 2022r. Uczniowie pod okiem nauczyciela wykonali gazetkę szkolna pt. „Znamię! Znam je?” – profilaktyka raka skóry.
Opracowała M. Lorenc