OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA
11 listopada przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.
Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń – nasz kraj odzyskał niepodległość. W naszej szkole Święto Niepodległości uczciliśmy wspólnie uroczystą akademią.
Podczas przedstawienia słowno-muzycznego, podczas którego zaprezentowany został rys historyczny wydarzeń związanych z trudną i pełną wyrzeczeń drogą narodu polskiego do niepodległości. Towarzysząca przedstawieniu poezja i pieśni patriotyczne okresu II Rzeczypospolitej oddały charakter tamtych dni i lat. Zostały odśpiewane głęboko wzruszające pieśni, w których autorzy pragnęli zamknąć okruchy wolności i dumy narodowej, takie jak: „My, Pierwsza Brygada”, „Białe róże”, „Taki kraj”. Te szczególnie trudne dla naszego narodu wydarzenia opisali nasi uczniowie słowami wierszy, poprzez które poeci chcieli opowiedzieć o cierpieniu, rozpaczy, tęsknocie, poświęceniu i nadziei na to, że nadejdzie upragniona wolność.
Całość uroczystości zakończył udział wszystkich zgromadzonych w akcji ,, Szkoła do Hymnu” poprzez odśpiewanie o symbolicznej godzinie 11:11 „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wierzymy, że wspólne świętowanie było zachętą dla nas wszystkich do wzmocnienia poczucia wspólnoty obywatelskiej, budowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych wśród naszej młodzieży.
Anna Koza
Bernadeta Kaletka