Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ten dzień jest okazją do uświadomienia sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie naszej szkoły spotkali się na apelu, który został przygotowany pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego- Bożeny Stramy- Drąg i Ewy Ślagi.
Ogłoszono wyniki konkursów przeprowadzonych w związku z tym wydarzeniem, którymi był konkurs kaligraficzny oraz konkurs „Nasi literaccy przyjaciele”. Po zapoznaniu się z historią języka polskiego uczniowie mogli zmierzyć się z łamańcami językowymi oraz wysłuchali recytacji wierszy polskich poetów w wykonaniu koleżanek z klasy 8.
Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
Bożena Strama- Drąg
Ewa Ślaga