Proměna hranic ve střední evropě (1945 - 1989) lidé, města, krajina

Popis projektu

V roce 2019 si připomeneme 80leté výročí zahájení 2. světové války. Konec druhé světové války znamenal nové rozložení státních hranic ve střední Evropě a pomalý nástup vzniku dvou mocenských bloků. Dále si připomeneme 30leté výročí pádu komunistických režimů ve střední Evropě, stejně jako pád železné opony.

Cílem projektu je srozumitelným způsobem přiblížit žákům proměny státních hranic ve střední Evropě během posledních více jak 70 let, tedy v období v období konce druhé světové války a následné studené války do roku 1989. Projekt se bude věnovat důsledkům nového uspořádání Evropy po 2. světové válce a následně i problematice železné opony. V rámci projektu se tak žáci zajímavou formou dozvědí o vlivu rozdělení hranic na místní krajinu a život v rozdělené střední Evropě. Žáci během projektových aktivit poznají rozdíly mezi demokratickou společností a totalitním státem, kdy se jedinci nemohou svobodně pohybovat mezi okolními státy a kdy jsou přetrhány sociální vazby např. v podobě rozdělení měst, zákazu vstupu do vybraných oblastí či přesunu obyvatelstva (Němců). Žáci během projektových aktivit pochopí evropské a světové historické souvislosti. Důraz bude kladen i na mezipředmětové vzdělávací aktivity. Projekt má vést žáky k empatii, solidaritě, náboženské, rasové a národnostní toleranci a kritickému myšlení.

rozpočet projektu

Škola získala grant na realizaci projektu ve výši 251 000 Kč od MŠMT. Z dotace bude hrazena doprava na všechny exkurze, dále software na úpravu fotografií, 3 tablety a knihy.

Projektové aktivity

exkurze podél česko-rakouské hranice

Jednalo se o sportovně historickou exkurzi žáků 9. ročníku podél česko-rakouského pohraničí na jižní Moravě. Žáci se jezdili na kole po cyklostezkách, velmi často po bývalých tzv. signálkách, která sloužily v období komunismu československým pohraničníkům. Žáci během vícedenní exkurze poznali minulost návštěvou několika památníků věnovaných železné oponě a porovnali minulý stav se současností. V rámci exkurze se používali tablety. Informace získávali také pomocí QR kódu umístěných na informačních tabulí, které byly podél místní naučné stezky.

exkurze do národního parku podyjí

Názorná ukázka železné opony v Čížově a vlivu člověka (železné opony) na přírodu a přírodní procesy v oblasti NP Podyjí. Žáci navštívili také oblast sousedního Rakouska kolem obce Hardegg. Během exkurzí si žáci uvědomili, že díky izolovanosti hraniční oblasti se v lokalitě vyvinula jedinečná krajina, do které v průběhu 2. poloviny 20. století člověk téměř vůbec nezasahoval.

Hlavním cílem exkurze bylo poznat oblasti, které byly po druhé světové válce rozděleny mezi středoevropské státy. Jednalo se i o území rozprostírající se mezi českými městy Hrádek nad Nisou a Frýdlant, německým městem Žitava a polským městem Bogatynia. Žáci navštívili město Zhořelec, který bylo už od středověku centrem historické země Lužice a po roce 1945 bylo rozděleno na polskou a německou část. Hlavním cílem pobytu v Berlíně bylo žákům názorně ukázat situaci v rozděleném městě v období studené války a srovnat jí se současnými poměry sjednoceného Berlína. V hlavním německém městě navštívili muzea a pamětihodnosti související s obdobím studené války a berlínskou zdí. Jednalo se například o Muzeum Checkpoint Charlie nebo památník obětem přechodu zdi na Bernauer Strasse. Mimo jmenované žáci také navštívili další turistické zajímavosti jako například Bundestag, Braniborskou bránu, ostrov muzeí, olympijský stadion, náměstí Alexanderplatz, technické nebo přírodovědné muzeum.

Pracovní listy

Pedagogové školy vytvořili pracovní listy pro potřebu projektových aktivit (mezipředmětové vztahy - anglický jazyk, německý jazyk, dějepis, přírodopis)

Berliner Mauer_Teilung Deutschlands_MŠMT.docx


prac.list - Berlín zeď - D.docx


prac.list - MŠMT - železná opona Aj.docx


prac.list - MŠMT Podyjí.docx


prac.list - želez.opona ČSSR.doc


Pracovní list - Berlínská zeď.docx


pracovní list Železná opona.docx



Výstava a žákovské práce

V rámci hodin výtvarné výchovy, informatiky nebo českého jazyka žáci vytvářeli své díla. Nejlepší práce s jednotlivými popisky projektových aktivit pak byly vystaveny nejdříve v prostorách školy a následně v rámci výročí sametové revoluce i v Kulturním centru Sýpka v Medlánkách.











Beseda s odborníky

Besedy s odborníky proběhla v medlánecké knihovně v rámci výuky Čj a čtenářského kroužku na téma samizdatová literatura a literatura zaměřená na totalitní státy.