ZÁJEZD DO ANGLIE

16. - 22. 9. 2019

Kam jedeme?


Jaké bude počasí?


Něco o Rochesteru

INFORMACE K ODJEZDU

ODJEZD: pondělí 16. 9., sraz všech v 19,00 hod. u školy

PŘEDPOKLÁDANÝ NÁVRAT: neděle 22. 9. mezi 19,00 a 19,30 hod.

OBÁLKA PŘI ODJEZDU

Obálku nadepsanou jménem žáka s následujícími materiály předejte u autobusu Ludmile Bílkové:

      • originál kartičky zdravotní pojišťovny
      • podepsaný dokument o bezinfekčnosti (ke stažení i zde)
      • 100 platných liber na vstupné

Při předání obálky ještě jednou zkontrolujeme platný pas. Ten zůstává v příručním zavazadle, kde mají děti všechny ostatní nezbytné věci pro cestu a úterní den. Ke kufru se dostanou až v úterý podvečer v hostitelských rodinách.

PONDĚLÍ 16. 9. + ÚTERÝ 17. 9.

Tak jsme tady! Hlásíme se z Anglie. Jsme všichni a jsme v pořádku. Pohodově jsme projeli Německem, Belgií, Francií, trošku se i vyspali a v dopoledních hodinách jsme vodami Calaiské úžiny docestovali na britské ostrovy. Zde nás jako první vítaly proslulé bílé křídové útesy, první kroky nás pak zavedly do Doveru, na středověký hrad tyčící se majestátně nad celým městem. Část z nás viděla podzemní nemocnici, část pak nasávala atmosféru evakuace operace Dynamo. Z Doveru jsme si ještě zajeli do Canterbury. Ač jsme byli znaveni, malebné město s proslulou katedrálou, ulicemi plných květin a rozmanitých obchůdků se nám moc líbilo. Snad se všem líbí i v rodinách, kde v tuto chvíli už jsme. Na zítřek se pořádně vyspíme, vždyť nás čeká (kromě školy) Harry Potter. Dobrou noc do Čech.

Podívejte se na fotky.

STŘEDA 18. 9.

Zdravíme všechny z Gillinghamu! Máme za sebou krásný slunečný den plný nevšedních zážitků. Ze všeho jsme tak okouzleni, že se nám točí hlava. Ale vezměme to pěkně popořádku. Ke kouzlení a okouzlení se ještě dostaneme. V osm hodin ráno jsme byli šťastni, že se zase všichni vidíme. Velký dům, malý dům, velké pokoje, malé pokoje, měkké matrace, pružinové matrace… ubytování různé, ale hostitelé do jednoho milí. Plni dojmů z hostitelských rodin jsme se vydali do školy, kde na nás čekaly usměvavé paní učitelky. Počáteční obavy z vyučování se rozplynuly, hodiny uběhly jako voda, zkrátka prožili jsme příjemné školní dopoledne. Že by kouzla, čáry? Ba ne. Za čarováním jsme si zajeli do Warner Bros studia na okraj Londýna. Strávili jsme čtyři hodiny ve světě čar a kouzel, kde si každý přišel na své. Létali jsme na koštěti, mávali hůlkou, ochutnali máslový ležák z Prasinek, prošli se Příčnou ulicí, poseděli v létajícím autě, zkrátka užili jsme si Bradavice v celé své kráse… A víte co, podívejte se sami.

ČTVRTEK 19. 9.

Dnešní den se nesl ve znamení slunce a pohody. Ani jsme se nenadáli a dopolední vyučování nám již dobře známé uběhlo jako švihnutím proutku. Všemi nadšeně očekávaná hodinová nákupní horečka utekla jako voda a s plnými žaludky a dárky různých rozměrů jsme spokojeně usedli do autobusu. Cíl byl jasný, středověký hrad Hever na jihovýchodě Anglie. Cestou jsme se kochali nádherným anglickým venkovem s typickými starými domky, chvílemi jsme téměř nedýchali, a to především, když jsme se na úzkých silnicích vyhýbali protijedoucím vozidlům. Příběh Jindřicha VIII. a Anny Boleynové nás však natolik zaujal, že jsme všechny nástrahy cesty zvládli bez potíží a ocitli jsme se u středověkého hradu, ze kterého čišela historie rodu Tudorovců. Pokoje obložené dřevem, gobelíny, vzácné obrazy, knihy…, to vše a spoustu dalšího jsme viděli při prohlídce interiéru. O kapku víc se nám ale líbily exteriéry. Zahrady nás okouzlily svou velkolepostí. Rozlehlé jezero, staré mohutné stromy, keře různých druhů růží, antické sochy a hlavně vodní bludiště. Takové jsme ještě nezažili. V horkém slunném dni jsme se zde osvěžili, někteří i lehce smočili. To už ale nastal čas na zpáteční cestu. Kdo by si myslel, že budeme v autobuse v klidu odpočívat, tak se zmýlil. Teď už možná spíme. Dobrou noc.

PÁTEK 20. 9.

Posíláme srdečné pozdravy do Čech. Náš pobyt se již pomalu chýlí ke konci. Dnes naposled jsme usedli do lavic v Maidstone. I když někteří z nás se v nich moc dlouho neohřáli, neboť jsme vyrazili ověřit si své komunikační schopnosti do blízkého muzea. Před polednem jsme si z rukou našich tamních vyučujících převzali certifikáty a hlavně si vyslechli slova chvály o tom, jak jsme slušně vychovaní, aktivní a zapálení pro výuku. Místy byl proslov našich anglických vyučujících tak emotivní, že nejednomu z nás ukápla i slza dojetí. Odpoledne jsme se vydali do slavného univerzitního města Cambridge. Nečekaně jsme uvízli kvůli dopravní nehodě na dálnici a jednu chvíli to vypadalo, že na místo určení ani nedojedeme. Nakonec vše dobře dopadlo a my se najednou ocitli uprostřed kaple King´s College a obdivovali jsme její pozdně gotickou architekturu i okolní prostory. Bylo to úžasné, stejně jako celé město Cambridge. Věděli jste, že název tohoto města znamená most přes řeku Cam? Všichni jsme nasávali nejen studentskou atmosféru, ale atmosféru celého města. Jedna starobylá kamenná kolej vedle druhé, nádherné parky, zelené pastviny s dobytkem, jízdní kola všude, kam se podíváte, malebné kavárny a obchůdky. Mnozí z nás jsme neodolali koupi anglických čajů v barevných plechovkách, čokolády různých chutí, hrnků různých tvarů a velikostí a dalších upomínkových předmětů. Dnes večer nás čeká ještě balení a ráno rozloučení s rodinami a hlavně cesta do Londýna.

Fotky jsou zde.

SOBOTA 21. 9.

Zdravíme vás z trajektu v Doveru, je 22:00 londýnského času a míříme domů. Dnešní den byl trochu hektický, ale zvládli jsme ho. Rozloučili jsme se s hostitelskými rodinami, naložili všechna zavazadla a vydali se na cestu. Do Londýna jsme dorazili v dopoledních hodinách. Poznávat toto město jsme začali stylově, a to z výšky. Lanovka Emirates Air Line nás vyvezla do výšky 50 metrů a nabídla nám úžasný výhled na řeku Temži a přilehlé části města. Zážitkem pro nás byla i spletitá cesta metrem, i když jsme popojeli jen o pár stanic. Zbytek dne jsme strávili v přítomnosti proslulého mostu Tower Bridge a hlavně pevnosti Tower of London, památky zapsané na seznam kulturního a přírodního bohatství UNESCO. Síly nás už pomalu opouštěly a přitom v pevnosti toho bylo tolik k vidění. Střežení krkavci, korunovační klenoty, starodávné brnění z královské sbírky, věž, kde byla vězněna například nám již známá Anna Boleynová, Lady Jane a mnoho dalších. Každý si zde našel to své a za bedlivého střežení místních Yeomanů jsme pevnost zdolali. Naši londýnskou misi jsme zakončili plavbou po Temži, i když jsme si na loď museli vystát nekonečnou frontu. Nyní jsme tedy na trajektu a za chvilku budeme ve Francii. Nasedneme do autobusu, pěkně se vyspíme a zítra se na vás budeme těšit.

A fotky jsou samozřejmě zde.

HLÁSÍME SE Z CESTY: Předpokládaný návrat ke škole jsme posunuli z 18.00 hod. na dřívější dobu kolem 15.00 hod. Nyní jsme se však ocitli na dálnici v koloně, před námi je těžká dopravní nehoda. Jsme 15 km před Norimberkem. Dobu návratu tedy upřesníme.


Je 13.28 hod. a situace je neměnná.

Je 15.00 hod. a situace je stále stejná.

V 15.06 jsme se rozjeli. Ozveme se z Rozvadova.

Je 17.20 a my vyjizdime z Rozvadova. PŘEDPOKLÁDANÝ PŘÍJEZD KE ŠKOLE JE MEZI 19.00 a 19.30 hod.