Artykuły 2018 / 2019

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Krajobraz Powiatu Stargardzkiego"

Powiat Stargardzki ogłasza konkurs fotograficzny, w którym należy wykonać zdjęcie ukazujące krajobraz i miejsce atrakcyjne przyrodniczo z terenu powiatu stargardzkiego. Konkurs odbywać się będzie na Facebooku w dniach od 1.05.2019 r. do 31.08.2019 r. Poniżej regulamin zmagań.

regulamin konkursu fotograficznego.pdf
www Konkurs fotograficzny.pdf

Pożegnanie maturzystów

29 kwietnia 2019 r. żegnaliśmy się z klasami maturalnymi: IV ATZ i IV BTZ. Dziękujemy za wszystkie wspólnie spędzone chwile i życzymy Wam powodzenia w dorosłości! Wychowawczyniami młodzieży były panie: Iwona Szwajlik, Monika Buława i Dorota Biegalska.

Rozdanie pucharów HLPN

Pani dyrektor Iwona Makowska wręczyła puchary za rozgrywki szkolnej Halowej Ligii Piłki Nożnej: I miejsce zajęła klasa II BTZ, II miejsce klasa I ATZ, a III miejsce klasa I a. Najlepsi strzelcy: Kacper Szczepański II BTZ – 19 bramek, Michał Sobina II BTZ – 17 bramek, Sebastian Sobek IV ATZ – 16 bramek. Most valuable player, czyli najbardziej wartościowy zawodnik - Maciej Niżałowski I a. Gratulujemy!!!

Wspieramy potrzebujących

28 marca 2019 uczniowie z klasy II B TZ wzięli udział w ulicznej kweście zorganizowanej przez PCK w Stargardzie. Zebrane pieniądze wesprą placówkę PCK.

"Książka, która mnie zafascynowała..."

28 marca 2019 r. w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się V edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięło udział 20 uczestników - uczniów klas VII-VIII, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu. Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi zachęcającej do przeczytania wybranej przez siebie książki. W jury zasiedli: pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN, pani Dorota Maczek polonistka w ZSBT oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”. Młodzież jak zwykle pokazała szeroki wachlarz zainteresowań literackich oraz ciekawe pomysły na prezentację. W tym roku przeważały powieści o traumatycznych przeżyciach. Wojna, porwania i wykorzystywanie kobiet, śmiertelna choroba bliskiej osoby to tematy, którymi dzielili się uczestnicy konkursu. Oczywiście jak co roku nie zabrakło „Małego Księcia”, jedna z dwóch prezentacji tej lektury została nagrodzona przez jury. Po raz pierwszy uczestnik zachęcał do przeczytania zbioru poezji – „Mleka i miodu” Rupi Kaur – refleksji na temat kobiecości, miłości, przemocy i straty. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów I miejsce zajęła Sandra Günther z SP 11 w Stargardzie, opowiadając z czułością o „Złodziejce książek” Marcusa Zusaka. II miejsce jury przyznało Mai Bonisławskiej z SP 10, prezentującej "Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele" Eve Mozes Kor i Lisy Rojany Buccieri. III miejsce wywalczyła Lidia Wójcik z SP 1, zachwalając „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Jury wyróżniło Olimpię Gawrońską z SP 11, która kapitalnie, z humorem opowiadała o kretach – bohaterach powieści Williama Horwooda „Las Duncton”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce, tak jak w ubiegłym roku, zdobyła Oliwia Jakubowska z II LO w Stargardzie. Oliwia wystąpiła z piękną różą i zapewniła widzów, że książka, o której opowiada, jest przepełniona zapachem róż. Aktorska prezentacja „Strażnika rzeczy zagubionych” Ruth Hogan sprawiła, że jury nie miało wątpliwości co do werdyktu. W czasie wystąpienia Oliwii w sali autentycznie unosił się aromat tych czarownych kwiatów. II miejsce zajęła Jowita Terka z ZSBT, podając receptę na udany związek, zaczerpniętą z tekstu Magdaleny Witkiewicz „Opowieść niewiernej”. III miejsce wywalczyła Natalia Bura z ZSBT z powieścią „Ciotka Zgryzotka” Małgorzaty Musierowicz. Natalia podkreśliła, jak ważne jest dbanie o bliskich, jak wielką siłę daje szczęśliwa rodzina. Wyróżnienie otrzymał Daniel Strobejko z I LO, opowiadający z pasją o „Igrzyskach śmierci” Suzanne Collins. Dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych Zbigniew Hering wręczył zwycięzcom nagrody. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję zmagań za rok! Konkurs przygotowały polonistki: Dorota Maczek, Anna Pietrusewicz i Margerita Kujawska.


Mistrzostwa Polski Szkół Kolejowych w Futsalu

20 marca 2019 r. w Gliwicach odbyły się II Mistrzostwa Polski Szkół Kolejowych w Futsalu. W turnieju wzięło udział 13 zespołów z całej Polski, które rozstawiono w czterech grupach. Nasza szkoła w wyniku wcześniejszego losowania trafiła do grupy D z następującymi zespołami: Warszawa, Rybnik i Tychy. W pierwszym - najważniejszym - meczu z Warszawą, po wyrównanej walce, niestety ulegliśmy 4:2 i straciliśmy szanse na grę o medale. W kolejnym meczu z Tychami nasi piłkarze wygrali pewnie 8 : 2. Ostatecznie zespół nie awansował do finałowej fazy turnieju. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Mazur I BTZ, Kacper Szczepański II BTZ, Michał Bartczak II BTZ, Michał Sobina II BTZ, Kacper Nadzieja II BTZ, Maciej Niżałowki I a, Damian Sochacki I a, Bartłomiej Łyp IV BTZ i Marcel Rybicki II a. Opiekunami młodzieży byli panowie Wiesław Lada Piotr Żukowski.


II i III miejsce dla Budowlanki

21 marca 2019 r. w szkole w Dolicach odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali Dagmara Górska z klasy 1 bw BS oraz Miłosz Zawidzki z klasy 2B TZ. Podczas konkursu uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą m. in. sprzętu gaśniczego, pierwszej pomocy przedmedycznej, znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Reprezentacja Budowlanki uplasowała się bardzo wysoko: Miłosz zajął II miejsce, a Dagmara stanęła na podium tuż za nim, na III miejscu. Gratulujemy!!! Opiekunką uczniów była pani Agnieszka Woźniak.

Turniej Jednego Wiersza 2019

21 marca 2019 r. w Światowym Dniu Poezji w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie odbyła się IX edycja Turnieju Jednego Wiersza „O strunę z harfy Homera”. W zmaganiach wzięło udział aż 30 uczestników z powiatu i okolic. Wiersze oceniało jury w składzie: pani Danuta Jabłońska-Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”. Po raz drugi podczas turnieju swoje wiersze zaprezentowała pani Wanda Bakun – dojrzała poetka, w której utworach można odnaleźć wspomnienia i refleksje dotyczące przemian współczesnego świata. Młodzież poruszyła wiele tematów, dość istotna okazała się nieszczęśliwa miłość. Sporo wierszy zawierało element humorystyczny, jak „Monolog obrońcy teorii płaskości Ziemi” Macieja Prygla z SP w Łobzie. Wiersz zwyciężył w kategorii klasy VII-VIII i gimnazja. Wiele utworów miało wyrafinowaną, precyzyjną budowę, pełną metafor, uosobień czy odniesień do mitologii. Bardzo wysoki poziom reprezentowały pod tym względem utwory zwycięzców w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Aż trzech uczestników Turnieju to uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych: Jowita Terka (III TB), Karolina Grenda (III TA) i Mateusz Lemparty (II TB). Gratulujemy poetyckiego talentu w technicznej szkole! W kategorii KLASY VII- VIII i GIMNAZJA I miejsce zajął Maciej Prygiel z SP nr 3 w Łobzie, II miejsce Maria Szczepańska z SP w Dobrej, III miejsce Amelia Peter z SP w Łobzie. Najpiękniej recytowała Maja Bonisławska z SP 10 w Stargardzie, a wyróżnienie otrzymała Zuzanna Bieleninik z SP 4 w Stargardzie. Dodatkową nagrodę – za oryginalność wyrazu artystycznego - jury przyznało Mai Olejnik z SP 9 w Stargardzie, która rapowała do podkładu muzycznego. W kategorii SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE trzy pierwsze miejsca na podium przypadły I LO w Stargardzie. I miejsce zajął Michał Wiśniewski, II miejsce Maksymilian Tartanus, a III - Mateusz Lewicki. Ten ostatni otrzymał także nagrodę ufundowaną przez Związek Literatów Polskich, którą wręczyła pani Danuta Jabłońska-Słowik. Wyróżnienie przyznano Krystianowi Zarzeckiemu z ZS 1 w Goleniowie. Tradycyjnie już patronat nad Turniejem Jednego Wiersza objęli: Starostwo Powiatowe w Stargardzie oraz „Dziennik Stargardzki”, na łamach którego swoje wydrukowane wiersze odnajdą wszyscy obecni poeci! Pan Jerzy Hernet Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Stargardzie oraz pani Magdalena Kukulak Zastępca Dyrektora wręczyli nagrody zwycięzcom. Organizatorkami Turnieju były polonistki ZSBT: Dorota Maczek, Anna Pietrusewicz i Margerita Kujawska. Zapraszamy na kolejną edycję za rok!!!

Pi we wszechświecie

15 marca 2019 r. w Budowlance odbył się międzyszkolny konkurs „Pi we wszechświecie” skierowany do klas VII-VIII i gimnazjalistów. Celem zmagań było ukazanie korelacji między matematyką i architekturą. W potyczkach wzięło udział 6 szkół: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 5, SP nr 6, SP nr 10 i SP w Dolicach. Młodzież pracowała w 3-osobowych drużynach. Konkurs składał się z trzech etapów: części testowej dotyczącej liczby Pi, quizu ze znajomości elementów architektury stylu romańskiego i gotyckiego oraz pracy plastyczno-projektowej. W ostatnim etapie należało odtworzyć fasadę Ratusza Stargardzkiego z piękną attyką, a następnie zaprojektować rozetę, którą można by umieścić na ścianie Ratusza. Suma zdobytych punktów wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajęła drużyna z SP nr 1, II miejsce dziewczęta z SP nr 5, a III miejsce – SP nr 6. Nagrody wręczył pan dyrektor Zbigniew Hering. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Zmagania zorganizowali nauczyciele: Anna Wichłacz i Zbigniew Kanarek.