Artykuły 2019/ 2020

Otrzęsiny klas pierwszych

11 października 2019 klasy pierwsze przeżyły ślubowanie oraz otrzęsiny, które przygotował dla nich Samorząd Uczniowski. W ramach otrzęsin pierwszoklasiści musieli m.in. rozwiązać quiz dotyczący znajomości szkoły. Każda klasa otrzymała dyplom potwierdzający bardzo dobrą znajomość Budowlanki oraz gotowość wejścia do jej społeczności. Pan Dyrektor Zbigniew Hering wręczył certyfikaty potwierdzające przyjęcie pierwszoklasistów do grona uczniów ZSBT. Gratulujemy!!! Nad imprezą czuwały panie: Monika Małecka i Alicja Wyrzykowska-Maroń.

XV Powiatowy Miesiąc Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia

Harmonogram 16X.pdf

Próbny alarm przeciwpożarowy

4 października 2019 r. w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych przeprowadzono próbny alarm przeciwpożarowy. Celem ewakuacji było jak najszybsze i jak najsprawniejsze opuszczenie budynku na wypadek zagrożenia pożarowego. Po usłyszeniu trzech krótkich dzwonków młodzież z nauczycielami, dyrekcja, administracja i obsługa udali się na parking koło szkoły. Szkolenia dotyczące ewakuacji przeprowadziła wcześniej w ZSBT pani Agnieszka Woźniak.

Eliminacje do Mistrzostw Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców

3 października 2019 r. na stadionie Błękitnych w Stargardzie odbyły się eliminacje w ramach Mistrzostw Powiatu Stargardzkiego w Piłce Nożnej Chłopców. W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje wszystkich stargardzkich szkół średnich. Zawody rozegrano w dwóch grupach systemem „każdy z każdym”. Po zaciętych pojedynkach nasza szkoła zajęła I miejsce w grupie A i awansowała do finału rozgrywek. Najskuteczniejszymi zawodnikami naszego zespołu byli Jerzy Krasoń (4 bramki) oraz Wiktor Grzeszczak (2 bramki). Serdecznie gratulujemy!

Mamy II miejsce w okręgu za promocję akcji "Młoda Krew Ratuje Życie"!

Oddaliśmy 18 l krwi - mamy rekord!!!

3 października 2019 r. Zespół Szkół Budowlano-Technicznych wziął udział w akcji „Młoda Krew Ratuje Życie”. Koordynatorem ze strony szkoły była pani Agnieszka Woźniak. Pobór krwi przeprowadziła Terenowa Stacja WCKiK ze Szczecina. Do akcji zgłosiło się 49 osób, w tym 4 nauczycieli. Po badaniach kwalifikacyjnych „cząstką życia” podzieliło się 40 osób, które oddały 18 l krwi. Jest to rekord szkoły! Honorowych dawców wsparła na duchu pani Magdalena Kukulak Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Stargardzie. Dziękujemy wszystkim Krwiodawcom! Jesteście BOHATERAMI!!! Akcję zorganizowała Rejonowa Rada HDK PCK pod przewodnictwem Jerzego Bochenka w składzie Renata Wojtakajtis, Marian Wojtakajtis oraz Andrzej Łoń.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zapraszamy Was do wybrania książek, które pragnęlibyście znaleźć w naszej bibliotece. Jeśli chcielibyście przeczytać książkę, o której słyszeliście albo zaproponować swój ulubiony tekst, zapiszcie tytuł i zostawcie go w czytelni.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. (Wisława Szymborska)

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2019

W dniach 26-27.09.19 r. klasy III BTZ i IV BTZ wybrały się na Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2019 w Gdańsku. Podczas wycieczki młodzież zwiedziła Gdańsk, Westerplatte i obóz Sztutowo. Opiekunami klas byli nauczyciele: Dorota Biegalska, Renata Rudzka i Józef Dudek.

Pobór krwi

3 października 2019 (czwartek) w sali 4 od godz. 9.00 odbędzie się pobór krwi. Mogą wziąć w nim udział osoby pełnoletnie. Wszelkie informacje u pani Agnieszki Woźniak - koordynatorki akcji. Czekamy na Was!

Prelekcja o Honorowym Krwiodawstwie

23 września 2019 pani Renata Wojtakajtis - wiceprzewodnicząca Rady Rejonowej HDK PCK - wprowadziła młodzież Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w tajniki Honorowego Krwiodawstwa i zaprosiła na akcję poboru krwi, która odbędzie się w ZSBT, już po raz jedenasty, 3 października. Jak co roku koordynatorem wydarzenia w naszej szkole jest pani Agnieszka Woźniak.

Sprzątanie Świata

20 września ZSBT wzięło udział w akcji Sprzątanie Świata - Polska 2019 "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!" Ważnym hasłem, obok nieśmiecenia i sprzątania, jest zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków, jak i procedur w instytucjach i firmach na bardziej przyjazne środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastikowych opakowań).

Budowlanka na SENIORIADZIE 2019

Wolontariusze z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych wzięli udział w stargardzkiej Senioriadzie. Zorganizowano ją z okazji corocznych Dni Seniora, które zainaugurowano w Parku Chrobrego. Przedstawiciele organizacji emeryckich odebrali z rąk prezydenta symboliczny klucz do bram miasta. Potem zaczęła się Senioriada. 10-osobowe drużyny zmagały się z 8 konkurencjami sprawnościowymi. Przygotował je Ośrodek Sportu i Rekreacji Stargard.

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

Jeśli chcesz sprzedać podręczniki, które nie są Ci już potrzebne lub kupić te na nowy rok szkolny, zapraszamy przez cały wrzesień do CZYTELNI (sala 205)

Mamy II miejsce w województwie!!!

31 sierpnia 2019 Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK w Szczecinie zorganizował galę jubileuszową z okazji 100-lecia PCK. Na uroczystości, która miała miejsce w Filharmonii Szczecińskiej, pan dyrektor Zbigniew Hering i pani Agnieszka Woźniak odebrali wyróżnienie dla Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych za zajęcie II miejsca w promocji honorowego krwiodawstwa w województwie.

Zakończenie roku szkolnego

19 czerwca 2019 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Apel przygotowały klasy kończące ZSZ: III aw, III bw i III a. Odwiedzili nas przedstawiciele PKP PLK. Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji!!!

Bezpieczny wypoczynek

Poniżej informacje na temat zasad bezpiecznego wypoczynku oraz wykaz organizatorów wypoczynku zakwalifikowanych przez Kuratorium Oświaty.

https://wypoczynek.men.gov.pl/

Zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 19 czerwca 2019 r. o godz. 9.00 w sali gimnastycznej na ul. Pierwszej Brygady.

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę. Naszą akcję zatytułowaliśmy: Przerwa na czytanie! Ponieważ w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych kształcimy w wielu zawodach, przed biciem rekordu poprosiliśmy fryzjerki, kucharza i kolejarzy, wśród których jeden jest jednocześnie strażakiem, o wzięcie udziału w nagraniu filmiku promującego czytanie wśród zawodowców. O 10.00 wszyscy zebraliśmy się na szkolnym korytarzu. W nastrój wprowadziła nas głośna lektura "Pana Tadeusza" recytowana przez polonistkę Dorotę Maczek. Cicho czytając, spędziliśmy 15 minut razem: młodzież, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji – w sumie 107 osób. Filmik nagrany z zawodowcami został zamieszczony na FB.

Harmonogram egzaminu zawodowego

2019_06 Harmonogram do publikacji TZ.pdf
2019_06 Harmonogram do publikacji ZSZ.pdf


Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Krajobraz Powiatu Stargardzkiego"

Powiat Stargardzki ogłasza konkurs fotograficzny, w którym należy wykonać zdjęcie ukazujące krajobraz i miejsce atrakcyjne przyrodniczo z terenu powiatu stargardzkiego. Konkurs odbywać się będzie na Facebooku w dniach od 1.05.2019 r. do 31.08.2019 r. Poniżej regulamin zmagań.

regulamin konkursu fotograficznego.pdf
www Konkurs fotograficzny.pdf

Pożegnanie maturzystów

29 kwietnia 2019 r. żegnaliśmy się z klasami maturalnymi: IV ATZ i IV BTZ. Dziękujemy za wszystkie wspólnie spędzone chwile i życzymy Wam powodzenia w dorosłości! Wychowawczyniami młodzieży były panie: Iwona Szwajlik, Monika Buława i Dorota Biegalska.

Rozdanie pucharów HLPN

Pani dyrektor Iwona Makowska wręczyła puchary za rozgrywki szkolnej Halowej Ligii Piłki Nożnej: I miejsce zajęła klasa II BTZ, II miejsce klasa I ATZ, a III miejsce klasa I a. Najlepsi strzelcy: Kacper Szczepański II BTZ – 19 bramek, Michał Sobina II BTZ – 17 bramek, Sebastian Sobek IV ATZ – 16 bramek. Most valuable player, czyli najbardziej wartościowy zawodnik - Maciej Niżałowski I a. Gratulujemy!!!

Wspieramy potrzebujących

28 marca 2019 uczniowie z klasy II B TZ wzięli udział w ulicznej kweście zorganizowanej przez PCK w Stargardzie. Zebrane pieniądze wesprą placówkę PCK.

"Książka, która mnie zafascynowała..."

28 marca 2019 r. w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się V edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięło udział 20 uczestników - uczniów klas VII-VIII, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu. Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi zachęcającej do przeczytania wybranej przez siebie książki. W jury zasiedli: pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN, pani Dorota Maczek polonistka w ZSBT oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”. Młodzież jak zwykle pokazała szeroki wachlarz zainteresowań literackich oraz ciekawe pomysły na prezentację. W tym roku przeważały powieści o traumatycznych przeżyciach. Wojna, porwania i wykorzystywanie kobiet, śmiertelna choroba bliskiej osoby to tematy, którymi dzielili się uczestnicy konkursu. Oczywiście jak co roku nie zabrakło „Małego Księcia”, jedna z dwóch prezentacji tej lektury została nagrodzona przez jury. Po raz pierwszy uczestnik zachęcał do przeczytania zbioru poezji – „Mleka i miodu” Rupi Kaur – refleksji na temat kobiecości, miłości, przemocy i straty. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów I miejsce zajęła Sandra Günther z SP 11 w Stargardzie, opowiadając z czułością o „Złodziejce książek” Marcusa Zusaka. II miejsce jury przyznało Mai Bonisławskiej z SP 10, prezentującej "Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele" Eve Mozes Kor i Lisy Rojany Buccieri. III miejsce wywalczyła Lidia Wójcik z SP 1, zachwalając „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Jury wyróżniło Olimpię Gawrońską z SP 11, która kapitalnie, z humorem opowiadała o kretach – bohaterach powieści Williama Horwooda „Las Duncton”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce, tak jak w ubiegłym roku, zdobyła Oliwia Jakubowska z II LO w Stargardzie. Oliwia wystąpiła z piękną różą i zapewniła widzów, że książka, o której opowiada, jest przepełniona zapachem róż. Aktorska prezentacja „Strażnika rzeczy zagubionych” Ruth Hogan sprawiła, że jury nie miało wątpliwości co do werdyktu. W czasie wystąpienia Oliwii w sali autentycznie unosił się aromat tych czarownych kwiatów. II miejsce zajęła Jowita Terka z ZSBT, podając receptę na udany związek, zaczerpniętą z tekstu Magdaleny Witkiewicz „Opowieść niewiernej”. III miejsce wywalczyła Natalia Bura z ZSBT z powieścią „Ciotka Zgryzotka” Małgorzaty Musierowicz. Natalia podkreśliła, jak ważne jest dbanie o bliskich, jak wielką siłę daje szczęśliwa rodzina. Wyróżnienie otrzymał Daniel Strobejko z I LO, opowiadający z pasją o „Igrzyskach śmierci” Suzanne Collins. Dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych Zbigniew Hering wręczył zwycięzcom nagrody. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję zmagań za rok! Konkurs przygotowały polonistki: Dorota Maczek, Anna Pietrusewicz i Margerita Kujawska.


Mistrzostwa Polski Szkół Kolejowych w Futsalu

20 marca 2019 r. w Gliwicach odbyły się II Mistrzostwa Polski Szkół Kolejowych w Futsalu. W turnieju wzięło udział 13 zespołów z całej Polski, które rozstawiono w czterech grupach. Nasza szkoła w wyniku wcześniejszego losowania trafiła do grupy D z następującymi zespołami: Warszawa, Rybnik i Tychy. W pierwszym - najważniejszym - meczu z Warszawą, po wyrównanej walce, niestety ulegliśmy 4:2 i straciliśmy szanse na grę o medale. W kolejnym meczu z Tychami nasi piłkarze wygrali pewnie 8 : 2. Ostatecznie zespół nie awansował do finałowej fazy turnieju. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Mazur I BTZ, Kacper Szczepański II BTZ, Michał Bartczak II BTZ, Michał Sobina II BTZ, Kacper Nadzieja II BTZ, Maciej Niżałowki I a, Damian Sochacki I a, Bartłomiej Łyp IV BTZ i Marcel Rybicki II a. Opiekunami młodzieży byli panowie Wiesław Lada Piotr Żukowski.


II i III miejsce dla Budowlanki

21 marca 2019 r. w szkole w Dolicach odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali Dagmara Górska z klasy 1 bw BS oraz Miłosz Zawidzki z klasy 2B TZ. Podczas konkursu uczniowie musieli wykazać się wszechstronną wiedzą dotyczącą m. in. sprzętu gaśniczego, pierwszej pomocy przedmedycznej, znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Reprezentacja Budowlanki uplasowała się bardzo wysoko: Miłosz zajął II miejsce, a Dagmara stanęła na podium tuż za nim, na III miejscu. Gratulujemy!!! Opiekunką uczniów była pani Agnieszka Woźniak.

Turniej Jednego Wiersza 2019

21 marca 2019 r. w Światowym Dniu Poezji w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie odbyła się IX edycja Turnieju Jednego Wiersza „O strunę z harfy Homera”. W zmaganiach wzięło udział aż 30 uczestników z powiatu i okolic. Wiersze oceniało jury w składzie: pani Danuta Jabłońska-Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”. Po raz drugi podczas turnieju swoje wiersze zaprezentowała pani Wanda Bakun – dojrzała poetka, w której utworach można odnaleźć wspomnienia i refleksje dotyczące przemian współczesnego świata. Młodzież poruszyła wiele tematów, dość istotna okazała się nieszczęśliwa miłość. Sporo wierszy zawierało element humorystyczny, jak „Monolog obrońcy teorii płaskości Ziemi” Macieja Prygla z SP w Łobzie. Wiersz zwyciężył w kategorii klasy VII-VIII i gimnazja. Wiele utworów miało wyrafinowaną, precyzyjną budowę, pełną metafor, uosobień czy odniesień do mitologii. Bardzo wysoki poziom reprezentowały pod tym względem utwory zwycięzców w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Aż trzech uczestników Turnieju to uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych: Jowita Terka (III TB), Karolina Grenda (III TA) i Mateusz Lemparty (II TB). Gratulujemy poetyckiego talentu w technicznej szkole! W kategorii KLASY VII- VIII i GIMNAZJA I miejsce zajął Maciej Prygiel z SP nr 3 w Łobzie, II miejsce Maria Szczepańska z SP w Dobrej, III miejsce Amelia Peter z SP w Łobzie. Najpiękniej recytowała Maja Bonisławska z SP 10 w Stargardzie, a wyróżnienie otrzymała Zuzanna Bieleninik z SP 4 w Stargardzie. Dodatkową nagrodę – za oryginalność wyrazu artystycznego - jury przyznało Mai Olejnik z SP 9 w Stargardzie, która rapowała do podkładu muzycznego. W kategorii SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE trzy pierwsze miejsca na podium przypadły I LO w Stargardzie. I miejsce zajął Michał Wiśniewski, II miejsce Maksymilian Tartanus, a III - Mateusz Lewicki. Ten ostatni otrzymał także nagrodę ufundowaną przez Związek Literatów Polskich, którą wręczyła pani Danuta Jabłońska-Słowik. Wyróżnienie przyznano Krystianowi Zarzeckiemu z ZS 1 w Goleniowie. Tradycyjnie już patronat nad Turniejem Jednego Wiersza objęli: Starostwo Powiatowe w Stargardzie oraz „Dziennik Stargardzki”, na łamach którego swoje wydrukowane wiersze odnajdą wszyscy obecni poeci! Pan Jerzy Hernet Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Stargardzie oraz pani Magdalena Kukulak Zastępca Dyrektora wręczyli nagrody zwycięzcom. Organizatorkami Turnieju były polonistki ZSBT: Dorota Maczek, Anna Pietrusewicz i Margerita Kujawska. Zapraszamy na kolejną edycję za rok!!!

Pi we wszechświecie

15 marca 2019 r. w Budowlance odbył się międzyszkolny konkurs „Pi we wszechświecie” skierowany do klas VII-VIII i gimnazjalistów. Celem zmagań było ukazanie korelacji między matematyką i architekturą. W potyczkach wzięło udział 6 szkół: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 5, SP nr 6, SP nr 10 i SP w Dolicach. Młodzież pracowała w 3-osobowych drużynach. Konkurs składał się z trzech etapów: części testowej dotyczącej liczby Pi, quizu ze znajomości elementów architektury stylu romańskiego i gotyckiego oraz pracy plastyczno-projektowej. W ostatnim etapie należało odtworzyć fasadę Ratusza Stargardzkiego z piękną attyką, a następnie zaprojektować rozetę, którą można by umieścić na ścianie Ratusza. Suma zdobytych punktów wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajęła drużyna z SP nr 1, II miejsce dziewczęta z SP nr 5, a III miejsce – SP nr 6. Nagrody wręczył pan dyrektor Zbigniew Hering. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Zmagania zorganizowali nauczyciele: Anna Wichłacz i Zbigniew Kanarek.