RoboKód přes hranici

Fond mikroprojektů Euroregionu Beskydy

Náš společný projekt je zaměřen především na rozvoj kompetencí v oblasti polytechnického vzdělávání na obou školách. U dětí chceme jeho prostřednictvím rozvíjet schopnosti kooperace, analytického myšlení, plánování, technické a prostorové představivosti. Tyto dovednosti bychom chtěli u žáků upevňovat věříme, že atraktivní, praktickou formou. Vhodnými prostředky, kterými projekt zatraktivníme budou interaktivní pomůcky technického charakteru využívající sofistikovaných pracovních postupů.

Hlavní cíl projektu

Společný projekt je zaměřen především na rozvoj přeshraniční spolupráce a integrace na polsko-českém pohraničí prostřednictvím společných aktivit v oblasti formování klíčových kompetencí, zejména IT, algoritmického myšlení, matematických schopností, technické a prostorové představivosti a učení. Realizace projektu umožní výměnu zkušeností, vytvoření online databáze a zlepšení kvality vzdělávání pro udržitelný rozvoj v pohraniční oblasti.


Konkrétní cíl projektu

Cílem projektu je podpořit výuku polytechnického vzdělávání na obou školách. Prohloubit u dětí zájem o technické obory, matematiku, fyziku a mechaniku. Chceme se také zaměřit na rozvoj prostorové představivosti, technického myšlení a jemné motoriky prstů. Všechny zmiňované kompetence dnes žákům chybí, nebo nejsou dostatečně rozvíjeny. Vzdělávání těchto kompetencí je velkým problémem jak v Polsku tak i v České republice. O dětech se říká, že rozumí mobilům a počítačům mnohdy lépe, než jejich rodiče. Domníváme se, že to není tak úplně pravda. Dnešní děti jsou specialisty na konkrétní a omezené činnost úzce související s jejich zájmy. Dokonale například ovládají obsluhu softwaru aplikací sociálních sítí, ale vyhledat na Internetu informace, smysluplně je zpracovat a využít pro řešení nového problému, nebo je dokonce efektivně předat a vysvětlit ovšem nedokáží.


Proč je projekt tohoto typu potřebný?

Odborná veřejnost dnes častokrát hovoří o nutnosti připravit mladou generaci na změny, kterých svět a pracovní trh dozná v souvislosti s přechodem na tzv. průmysl 4.0. Rozvoj technických zařízení a nástup robotizace přinese nové požadavky a trendy na lidské činností. Už dnes je tedy nutné děti na tyto změny připravit, je nutné aby se dovednosti spojené s robotizací a algoritmizací staly běžnou součástí výuky na českých školách.

Vycházíme s doporučení Rady Evropské unie ze dne 22. května 2018, která definuje klíčové kompetence jako kombinaci znalostí, dovedností a postojů, které jsou nepostradatelná pro sebeuplatnění a osobní rozvoj, sociální integrací a zaměstnání. Tyto kompetence musí být společné ve vzdělávacích systémech členských zemí.

Hlavním cílem je rozvíjet přeshraniční spolupráci na česko-polském pohraničí prostřednictvím společných aktivit v oblastech polytechnického vzdělávání.


Činnosti projektu spočívají zejména v/ve:

  • výměně zkušeností,

  • vytvoření databázi osvědčených postupů - e-twinning,

  • rozvíjení schopnosti žáka - práce v týmu, kompetence k řešení problému, kompetence k učení, schopnost komunikace a prezentace své práce, práce s moderními pomůckami a ICT v praxi,

  • rozvíjet komunikační dovednosti v mezinárodním partnerství,

  • rozvíjet logické myšlení a kreativitu,

  • vytvářet dovednosti pro programování a kódování,

Praktický cíl projektu

  • zvyšování ICT kompetencí učitelů z polské a české strany,

  • překonat jazykové bariéry.

Chceme, pro žáky zajímavou formou, přiblížit fyzikální podstatu práce jednoduchých strojů. Ukázat dětem, že něco vytvářet vlastníma rukama a rozvíjet přitom jejich kreativitu, je proces, který může člověka uspokojovat, bavit a být smysluplnou náplní života.

Matematika je často popisována jako disciplína, jež se zabývá vytvářením abstraktních entit a vyhledáváním zákonitých vztahů mezi nimi. Rádi bychom tyto kompetence převedly do praxe a abstraktní řešení rovnic a vzorců nahradili praktickými činnostmi, které povedou k řešení skutečných problémů, se kterými se člověk setkává v běžném životě dnes a denně.

Další dílčí a specifickou činností, kterou chceme prostřednictvím projektu rozvíjet je programování. Tedy proces zahrnující činnosti spojené s návrhem algoritmu, psaním, testováním a laděním zdrojového kódu počítačového programu, včetně následného ověření účinnosti v praxi. Právě popsaná struktura činností je podstatou mnohých vědních disciplín a oborů. Nastavený a v průběhu našeho projektu osvojený trend uvažování pak žáci využijí v celé řadě životních i profesních situací, se který mi se v budoucnu setkají.

Co se změní

  • rostoucí zájem o vzájemné vztahy dětí a mládeže z české a polské strany

  • zvyšování úrovně klíčových kompetencí. Aktivity v rámci projektu umožňují dětem v česko-polském příhraničí seznámit děti s oblastmi znalostí jako matematika, robotika, programování a informatika.

  • zvyšování ICT kompetencí učitelů z české a polské strany

  • zvýšení výměny zkušeností mezi žáky a učiteli, kteří spolu navzájem spolupracují prostřednictvím e-twinningových elektronických médií.

Školní kabinety jednotlivých oborů budou vybaveny pomůckami, které zpestří výuku technických předmětů. Vzniknou konkrétní výukové programy, tedy metodiky, pro projektové vyučování. Všechny opatřeny výukovými materiály, například v podobě pracovních listů a pomůckami a materiálem pro výuky nezbytnými.

Dále vzniknou, věříme, že kvalitní video-návody "tutoriály", které budeme moci nadále ve výuce využívat jako podporu pro řešení žákovských úkolů. Tyto video-návody se stanou součástí jakési videotéky, kterou prostřednictvím námi vytvořených unikátních webových stránek nabídneme široké veřejnosti, ale i žákům naší školy. Na těchto stránkách budou žáci moci sdílet své poznatky a dílčí úspěchy s dětmi naší partnerské školy a předávat jim zadání a úkoly, které budou souviset s podstatou našich projektových aktivit.

Věříme, že všechny výše popisované změny povedou ke zkvalitnění výuky technických oborů na naší škole. Naši učitelé budou moci žákům nabídnout možnost pracovat s sofistikovanými pomůckami, které povedou k rozvoji schopností v oblasti programování a algoritmizace.

Dále očekáváme prohloubení komunikačních schopností žáků naší školy. To především ve vztahu k polským dětem naší partnerské školy. Největší překážkou v komunikaci je samozřejmě jazyková bariéra. To vede k ostychu a rezervovanosti. Názornost a především vizuálně zpracovaný obsah našeho projektu musí nezbytně vést k prohloubení vztahu bilingvních dětí.


Cílová skupina

Cílovou skupinou jsou žáci a učitelé, kteří se budou aktivně podílet na projektu.

  • ZŠ Šenov - 450 žáků a 5 učitelů

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bąkowie - 230 žáků a 3 učitelé

Žáci a učitelé se zúčastní alespoň jedné z těchto aktivit:

  • zvyšování uživatelských dovedností pedagogických pracovníků formou školení

  • vlastní realizace projektu (aktivity škol ZŠ Šenov a Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bąkowie)

  • projektové dny

  • školní slavnost

  • mezinárodní soutěže

Motivace:

  • nejlepší práce žáků budou publikovány na webu školy

  • účast na exkurzích a vzdělávacích akcích

  • bourání jazykových bariér

  • práce s moderní technikou

Přínos pro cílovou skupinu:

  • Možnost seberealizace žáků, rozvíjení schopností žáka, jako je práce v týmu, schopnost komunikace a prezentace své práce, práce s moderními pomůckami a ICT v praxi, což jsou základní požadavky pro uplatnění na trhu práce

  • Prolomení jazykových bariér

  • Žáci se budou spolupodílet na obsahu projektu, budou jej doplňovat a využívat

udržitelnost

V době udržitelnosti projektu budou využívány vytvořené materiály v jednotlivých předmětech, budou doplňovány a rozšiřovány. Komunikace partnerských škol bude probíhat přes sociální sítě, e-mail a telefon.

Mimo jiné také vzniknou přesná pravidla, podklady a pomůcky pro mezinárodní školní soutěž v programování. V této soutěži se utkají žákovské týmy zastupující jednotlivé třídy naší a partnerské školy. Pokusí se během ni zúročit veškeré nově osvojené kompetence.

V prvním roce realizace projektu budou pravidla soutěže pilotně ověřena s tím, že bude možné je v případě potřeby upravit nebo doplnit vhodnějšími úkoly, případně upravit časový harmonogram činností.

Veškeré výstupy a výsledky žákovských bádání budou přehledně uloženy v elektronické podobě na webových stránkách projektu. To umožní je kdykoliv využít, ať už jako výuková videa ilustrující fyzikální a mechanické jevy, tak jako návody pro výuku pracovních činností, nebo hodin informatiky. Tyto webové stránky se tak stanou interaktivní platformou pro přeshraniční výměnu poznatků, dílčích úspěchů a pokroků dané problematiky. Prostřednictvím tohoto komunikačního kanálu pak budou žáci našich partnerských škol moci i bez fyzického kontaktu spolupracovat na řešení dalších zadání souvisejících s uvedenou problematikou a každým rokem znovu soutěžit na poli programátorství.

Po dokončení projektu se plánuje uspořádání jednou ročně projektové dny na české a polské straně, během kterých budou prezentovány výsledky soutěží budou probíhat společné workshopy o programování a kódování.