Život ve škole

Sportovní den

Dne 5. a 6. 9. 2019 se na hřišti ZŠ Šenov uskutečnil sportovní den. Třídy druhého stupně si zasoutěžily ve čtvrtek 5. 9. ve čtyřech disciplínách – vybíjená, fotbal, beach volejbal a přehazovaná. Chlapci druhého stupně soutěžili ve fotbale, kde za asistence zdatných rozhodčích podávali skvělé výkony. V mladších žácích (6.ročník) vybojovala první místo třída 6.A. První příčku v 7. třídách obsadila 7.A. Ve starších žácích (8. a 9. ročník) dosáhla nejcennějšího kovu třída 8.C a 9.C. Zatímco chlapci bojovali na fotbalovém hřišti, mladší žákyně (6. a 7. ročník) soupeřily v turnaji ve vybíjené. Zde na nejvyšší příčku vystoupala třída 6.A spolu se 7.B, následovala třída 7.C a 6.D. Pro větší požitek ze hry se starší žákyně rozdělily na 8. a 9. ročník zvlášť. Žákyně 8. tříd si zasoutěžily v přehazované a žákyně 9. tříd v beach volejbale. Oba ročníky si počínaly výborně. V přehazované se vítězem staly sportovkyně ze třídy 8.C. Beach volejbal ovládla třída 9.A, v závěsu byla třída 9.C a následovala třída 9.B. Součástí závěrečného vyhlášení byl výběr nejoriginálnějšího fanklubu, který vyhrála třída 7.B.

Sportovní den prvního stupně ZŠ proběhl následující den. Náplní tohoto dopoledne bylo splnění dílčích sportovních úkolů, které zahrnovaly: hod, překážkovou dráhu, kop na bránu, florbalové dovednosti, skok z místa, skoky přes švihadlo a hod na cíl. Sportovci měli za úkol vyhledávat stanoviště a plnit jednotlivé úkoly. Všichni účinkující žáci si počínali výborně. Předvedli jedinečné sportovní výkony a vysoutěžili si sladkou odměnu.

Barbora Kundelová a tělocvikáři

Šenovská knižní výzva!

Čtenáři a čtenářky 2. stupně, s chutí do pátého ročníku čtenářské soutěže

„Šenovská knižní výzva“!


Pro ty, kteří ještě nevědí, co tato soutěž obnáší, uvádím podmínky:

 1. účastníci soutěže přečtou do konce května osm knih (viz níže)
 2. přečtení každé knihy si necháte potvrdit u své vyučující českého jazyka (každá češtinářka si stanoví svá pravidla)
 3. pokud byste utvořili také zápis o jednotlivých knihách, můžete si je zařadit do kulturních deníků
 4. odměnou za splnění soutěže bude kniha dle vlastního výběru

Jelikož se někteří čtenáři v minulých letech cítili danými tématy příliš svázáni, uděláme letos kompromis – čtyři knihy budou přesně vymezeny tématem a čtyři jakékoliv knihy si můžete vybrat sami

Zde je seznam čtyř daných témat:

 1. kniha, která má lichý počet stran
 2. kniha od autora, který napsal více než dvacet titulů
 3. kniha s postavou (postavami) na obálce
 4. kniha, jejíž děj se odehrává hlavně ve školním prostředí

Doufáme, že letos budete s nabídkou spokojeni víc než jindy a soutěže se zúčastníte v hojném počtu! Přejeme hezké počteníčko…..

Za češtinářky S. Brablecová

Pobyt ve Velké Británii

Ve dnech 15. - 21. 9. 2019 se 47 žáků naší školy se třemi svými učitelkami angličtiny Karlou, Lenkou a Halinou zúčastnilo zahraniční exkurze ve Velké Británii, v Torquay. Toto malebné přímořské letovisko leží v zátoce Torbay v oblasti známé jako Anglická riviéra. Čekal nás pobyt v hostitelských rodinách, výlety po hrabství Devon (Exeter, Plymouth) a jazyková výuka. Tu vedli rodilí mluvčí a děti si tak mohly vyzkoušet svou slovní zásobu a schopnost komunikace v praxi. Lepší motivace ke studiu angličtiny snad ani neexistuje. Zpětné vazby od vyučujících byly velmi pozitivní a děti získaly certifikáty o studiu.

V samotném městě Torquay jsme kromě Zoo Living Coast navštívili také krásnou písčitou pláž, protože počasí bylo opravdu jako malované. A vydrželo po celou dobu našeho pobytu. I poslední den, který jsme strávili v Londýně. Bylo úžasné, kolik jsme toho v tomto kosmopolitním městě stihli: jeli jsme kabinkovou lanovkou Fly Emirates, vláčkem, svezli jsme se double deckerem. Viděli jsme katedrálu Sv. Pavla, Trafalgar Square, Piccadilly Circus a Buckinghamský palác. Z Green Park jsme se metrem přesunuli k London Eye a užili jsme si jízdu na tomto největším vyhlídkovém kole v Evropě. Na závěr jsme pluli lodí po Temži a ze všech pamětihodností se nám nejvíce líbil Tower Bridge. Poté jsme vyrazili na zpáteční cestu přes La Manche, Francii, Belgii a Německo do našeho Šenova.

Společně se nám povedlo vytvořit prima partu dětí i dospěláků (včetně skvělé průvodkyně Vendy a pánů řidičů), která tento zájezd učinila neopakovatelným zážitkem.

Mgr. Karla Polášková

Živá knihovna povolání a studijních možností

Ve čtvrtek 19. 9. 2019 jsme se společně se zájemci (41 žáků především 9. roč.) zúčastnili v rámci kariérového poradenství akce „Živá knihovna povolání a studijních možností“ ve Světě Techniky v Ostravě. V tomto interaktivním programu byly žákům představeny konkrétní profese, nabídnuty možnosti dalšího vzdělávání a kariérního růstu, uplatnitelnost na trhu práce. Žáci mohli samostatně komunikovat se zástupci profesí i studenty daných oborů, zjišťovat si potřebné informace pro další rozhodování…

Štr

Adaptační kurz 2019

Ve dnech 25. - 27. 9. 2019 se žáci všech šestých ročníků naší školy zúčastnili adaptačního pobytu v areálu Rekreačního střediska Palkovické Hůrky.

Žáci zde prožili tři dny plné různorodých aktivit: účastnili se různých pohybových, výtvarných i komunikačních her, během kterých mohli více poznávat nejen své nové spolužáky, ale i sami sebe, podíleli se na týmových hrách, při kterých se budovala a rozvíjela důvěra a vzájemná empatie mezi spolužáky i třídním učitelem. První večer se pak také konala diskotéka, druhý večer byl pojat slavnostně - proběhl ceremoniál přijetí jednotlivých žáků do kolektivu třídy třídním učitelem. Snad všichni pocítili alespoň na okamžik slavnostní atmosféru a pocit sounáležitosti. Na závěr pobytu se pak každá třída prezentovala společně vytvořeným závěrečným pokřikem.

Všechny tyto aktivity směřovaly k jasnému cíli - k vytvoření dobrého kolektivu ve třídě, ve kterém se budou všichni žáci cítit dobře.


Za tým AP - Alexandra Weczerková

Fotogalerie z adaptačního kurzu

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Evropský den jazyků

Rada Evropy dělá v celé Evropě maximum pro to, aby se 800 milionů Evropanů, kteří žijí v jejích 47 členských státech, více učilo cizí jazyky. Evropský den jazyků, který je iniciativou Rady Evropy ve Štrasburku, se každoročně slaví od roku 2001 dne 26. září.

Stejně jako každým rokem se i letos žáci naší školy přidali k této iniciativě. Žáci 8.C pod vedením paní učitelky Karly Poláškové připravili pro kamarády z 5.B řadu aktivit, při kterých si děti hravou formou ověřily své znalosti anglického jazyka. Aktivitám se všichni věnovali s velkým nasazením a nadšením. Na závěr lekce dostali všichni sladkou odměnu i medaili.

Moc děkujeme a těšíme se na další společné setkání nad angličtinou.

Mgr. Petra Mališová

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Recenze na den s IZS

Čtvrteční den s IZS začal tím, že se celá škola sešla v šenovském parku, ve kterém jsme potom celý den chodili po různých stanovištích. Naše třída – 7.A – začínala v úseku policie. Na prvním stanovišti nás policista seznámil s pravidly jízdy na kole (až na to, že já na kole nejezdím, a ani kolo nemám ☺). Na dalším stanovišti nám řekli, jak se ve které situaci zachovat a co naopak dělat nemáme. Velmi mě bavila chůze s brýlemi, ve kterých jsme viděli, jako bychom měli dvě promile alkoholu. Tedy, já jsem v těch brýlích dokázala udělat sotva pár kroků. A teď si vezměte, že v tomhle stavu někteří lidé řídí. Ale pro mě nejzajímavější část z úseku policie byla ukázka, jak jsou policejní psi vycvičení a jak dokážou zaútočit na zločince. Bylo to fascinující a děsivé, a když jsem potom viděla ty stejné psy běhat po parku, přemýšlela jsem, co bych dělala, kdyby na mě nějaký zaútočil a já neměla chrániče. Naštěstí měli policisté psy vycvičené, takže jsme si je mohli i pohladit a oni svoje pány poslouchali na slovo. Ti pejsci byli ve skutečnosti celkem roztomilí.

Když jsme prošli stanoviště policie, před kostelem jsme se nasvačili a potom nás čekala další stanoviště. Další část byla ve znamení záchranářů. Musím říct, že záchranářem bych být nemohla, protože nesnáším krev a představa, že bych někomu musela poskytnout umělé dýchání, mě zrovna neláká. Záchranáři nás ale nejen naučili, jak správně provádět masáž srdce a jak postupovat, když najdeme bezvládného člověka, ale předvedli nám i vybavení sanitky a jak se používá. Upřímně, spoustu věcí jsem viděla poprvé. Bohužel právě v záchranářské zóně nás překvapil nepříjemný smrad, jehož příčina nebyla až doposud zjištěna.

Poslední byli na řadě hasiči. Vyzkoušeli jsme si, jak funguje přístroj hledající zdroj radioaktivity, stříkali jsme hadicí (nikdy by mě nenapadlo, že udržet hadici s tak silným proudem bude takový problém) a podívali se na hasičská auta.

Celkově ten den byl výborný, plný učení, ale i her a zábavy. Nebýt ranního chladu a toho zápachu, byl by ten den skvělý. Ale i tak se mi se líbil.

Sofie Bradáčová, 7. A.


Pionýr, z. s. - Pionýrská skupina Šenov pořádá pro děti od 6 do 15 let

Podzimní prázdniny 2019

 • Místo konání: TZ Nýdek – DDM Třinec
 • Datum konání: 26.10. – 30.10. 2019 (sobota - středa), tj. 5 dní
 • Doprava a odjezd: 26.10.2019 objednaným autobusem ze Šenova – Křižovatka ulic Hlavní a Na Sedlácích (jako na tábor) v 9:00 hodin;
 • sraz v 8:40 hodin
 • Strava: zajištěna od soboty – oběd, do středy - oběd, pitný režim po celou dobu, strava 5x denně.
 • Ubytování: v budově – pokoje s postelemi, klubovna + jídelna, sociální zařízení
 • Cena: 800,- Kč za osobu (kapacita 32 dětí) – zahrnuje: ubytování, stravu, dopravu, zásobování, odměny pro děti apod.; v případě možnosti rodičů čerpat příspěvek od zaměstnavatele, lze vystavit fakturu na základě předložené objednávky. Akci je nutné zaplatit nejpozději do 21.10. 2019! Pouze na účet PS – Fio banka – číslo účtu: 2200517986/2010 – Jako variabilní symbol uveďte „26102019“, do poznámky napište jméno dítěte. Přihlášku můžete vyplněnou zaslat e-mailem, podepsaný originál přihlášky pak může dítě odevzdat až u odjezdu u autobusu.
 • Návrat: autobusem v pátek 30.10. 2019 kolem 15-ti hodin na místo srazu.
 • S sebou: oblečení na ven dle počasí – raději zimní – čepice, 2 x rukavice, šál nebo šátek (nikdo nebude mít holý krk), zimní bunda, oteplené kalhoty, pořádné boty (raději i náhradní), oblečení do budovy, hygienické potřeby, pyžamo, !!!papuče!!!, tužka, zápisník, pastelky, fixy, drobné stolní hry, svačinka na sobotní dopoledne, průkaz pojištěnce.
 • Pro děti bude připraven program – např. výlet do okolí, hry venku a hry v budově, soutěže o malé ceny apod.

Informace: Jiří Chrástek; tel. 776 212 684, e-mail: chrastek.juras@gmail.com

Za PS ŠENOV Jiří Chrástek

Dokumenty ke stažení:

(otevřít na nové kartě a stáhnout)
bezinfekčnost 2019.pdf
Informace o zpracování OÚ účastníků akcí.pdf

Turnaj ve futsalu

Dne 7.10.2019 se uskutečnilo obvodní kolo v halové kopané. Turnaje se zúčastnilo 7 škol. Hrálo se na dvě skupiny a to jedna po třech a druhá po čtyřech týmech. ZŠ Šenov vyhrála skupinu s přehledem a to se skórem 18:0. V semifinále jsme se utkali se ZŠ Michálkovice, které jsme perfektní kombinační hrou porazili jednoznačně 4:0. Kluci v tomto zápase předvedli profesionální hru plnou nahrávek a kombinací až do prázdné brány. Bohužel ve finále jsme nestačili na ZŠ Bohumínskou, která měla nad naším výběrem navrch a podlehli jsme 3:0. Chtěl bych vyzdvihnout skvělé výkony naších žáků, týmového a soutěžního ducha. Dále chci poděkovat všem zúčastněným týmům, pořadatelce Janě Třosové a hlavně panu rozhodčímu Martinu Vaculíkovi za perfektní organizaci turnaje. Věřím, že i v nadcházejících ročnících bude turnaje provázet skvělá atmosféra jako letos.

hráči:

 • Kuchař Petr (B) - 6.A
 • Vítek Tomáš (B) - 7.B
 • Sasin Vojtěch - 7.A
 • Bužga Tobiáš - 7.D
 • Grobář Vítek - 7.C
 • Sikora Michal - 7.C
 • Hofer Ondřej - 7.B
 • Sliva Lukáš - 7.C
 • Krajíček Adam - 6.C
 • Koziel Lukáš - 7.C
 • Daňek Tadeáš - 6.D
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Vedoucí týmů ZŠ Šenov – Pavel Pojezdala, Radim Kozel

Přírodovědný klokan

Ve středu 16. října proběhla na školách v celé republice soutěž Přírodovědný klokan. Soutěžní test obsahuje 24 otázek k oblasti přírodopisu, zeměpisu, matematiky a fyziky. Nabízí se vždy pět odpovědí, z nichž je třeba vybrat jednu správnou.

U nás první místo získala Markéta Stiborová z 9.A, na druhém místě se umístil Mikuláš Tvardek a za ním byla Barbora Oláhová, oba z 8.B.

Všem soutěžícím blahopřejeme !!!

Uměli byste odpovědět?

 • Plovoucí plastové molo o hmotnosti 100 kg tvaru kvádru má délku 3m, šířku 1,5m a výšku 40cm. Odhadněte, jaký náklad molo unese, aniž by se potopilo. Uvažujte hustotu vody 1000kg/m3 .

(A) 1100kg (B) 1300kg (C) 1400kg (D) 1700kg (E) 1800kg


 • Vyberte zástupce, který patří mezi hmyz s proměnou dokonalou.

(A) veš dětská (B) vážka obecná (C) včela medonosná (D) saranče stěhovavé

(E) bruslařka obecná


(správná odpověď je vždy C)

72 hodin

Tak konečně jsme dnes zarazili svoje pazoury do úrodné hlíny. 72 hodin je dobrovolnický projekt a jeho cílem je zlepšení našeho okolí. My jsme společně s městem Šenov zapracovali na výzdobě šenovského parku. Město nám sehnalo hromadu cibulek tulipánů

a naše ruce je poctivě zasadily na místo určení. Moc děkujeme za pomoc. Práce byla náročná, ale dětem šla od ruky. Za pár hodin jsme měli vykopáno, nasazeno a zahrabáno. Práci nám komplikovaly neustále útočící zubaté žížaly. Po urputném boji je ale dobrovolníci z 6.A zahnali svými rýčky a motyčkami. Dílo hotovo a teď nám jen zbývá čekat na únor až duben, abychom poznali, jak se “našim” tulipánům bude dařit.

Za 6.A a ZŠ Šenov Jiří Chrástek

fotoalbum zde nebo níže...

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Exkurze do Planetária Ostrava

Jedním z témat výuky předmětu Člověk a jeho svět jsou i poznatky o vesmíru. A tak se žáci 4.B a 5.B vydali v pondělí 21. října 2019 do planetária v Ostravě, aby si své dosavadní znalosti prohloubili.

Součásti exkurze byla prezentace podzimní oblohy včetně průvodního slova odborníka, následovalo zhlédnutí výukového filmu „Dobrodružná cesta k planetám“, kdy se děti dozvěděly řadu zajímavostí o planetách sluneční soustavy, a poté se děti vydaly prozkoumat experimentárium, kde si přečetly řadu zajímavostí o vesmíru a vyzkoušely některé přístroje.

Během prohlídky si děti psaly poznámky, které následně využily při přípravě zábavného kvízu pro své kamarády.

Exkurze se opravdu vyvedla, dětem se líbila a těší se na další dobrodružství.

Mgr. Petra Mališová