Život ve škole

Šenovská knižní výzva!

Čtenáři a čtenářky 2. stupně, s chutí do pátého ročníku čtenářské soutěže

„Šenovská knižní výzva“!Pro ty, kteří ještě nevědí, co tato soutěž obnáší , uvádím podmínky:


 1. účastníci soutěže přečtou do konce května osm knih (viz níže)
 2. přečtení každé knihy si necháte potvrdit u své vyučující českého jazyka (každá češtinářka si stanoví svá pravidla)
 3. pokud byste utvořili také zápis o jednotlivých knihách, můžete si je zařadit do kulturních deníků
 4. odměnou za splnění soutěže bude kniha dle vlastního výběru


Jelikož se někteří čtenáři v minulých letech cítili danými tématy příliš svázáni, uděláme letos kompromis – čtyři knihy budou přesně vymezeny tématem a čtyři jakékoliv knihy si můžete vybrat sami


Zde je seznam čtyř daných témat:

 1. kniha, která má lichý počet stran
 2. kniha od autora, který napsal více než dvacet titulů
 3. kniha s postavou (postavami) na obálce
 4. kniha, jejíž děj se odehrává hlavně ve školním prostředí


Doufáme, že letos budete s nabídkou spokojeni víc než jindy a soutěže se zúčastníte v hojném počtu! Přejeme hezké počteníčko…..


Za češtinářky S. Brablecová


Pobyt ve Velké Británii

Ve dnech 15. - 21.9.2019 se 47 žáků naší školy se třemi svými učitelkami angličtiny Karlou, Lenkou a Halinou zúčastnilo zahraniční exkurze ve Velké Británii, v Torquay. Toto malebné přímořské letovisko leží v zátoce Torbay v oblasti známé jako Anglická riviéra. Čekal nás pobyt v hostitelských rodinách, výlety po hrabství Devon (Exeter, Plymouth) a jazyková výuka. Tu vedli rodilí mluvčí a děti si tak mohly vyzkoušet svou slovní zásobu a schopnost komunikace v praxi. Lepší motivace ke studiu angličtiny snad ani neexistuje. Zpětné vazby od vyučujících byly velmi pozitivní a děti získaly certifikáty o studiu.

V samotném městě Torquay jsme kromě Zoo Living Coast navštívili také krásnou písčitou pláž, protože počasí bylo opravdu jako malované. A vydrželo po celou dobu našeho pobytu. I poslední den, který jsme strávili v Londýně. Bylo úžasné, kolik jsme toho v tomto kosmopolitním městě stihli: jeli jsme kabinkovou lanovkou Fly Emirates, vláčkem, svezli jsme se double deckerem. Viděli jsme katedrálu Sv. Pavla, Trafalgar Square, Piccadilly Circus a Buckinghamský palác. Z Green Park jsme se metrem přesunuli k London Eye a užili jsme si jízdu na tomto největším vyhlídkovém kole v Evropě. Na závěr jsme pluli lodí po Temži a ze všech pamětihodností se nám nejvíce líbil Tower Bridge. Poté jsme vyrazili na zpáteční cestu přes La Manche, Francii, Belgii a Německo do našeho Šenova.

Společně se nám povedlo vytvořit prima partu dětí i dospěláků (včetně skvělé průvodkyně Vendy a pánů řidičů), která tento zájezd učinila neopakovatelným zážitkem.

Mgr. Karla Polášková

Živá knihovna povolání a studijních možností

Ve čtvrtek 19. 9. 2019 jsme se společně se zájemci (41 žáků především 9. roč.) zúčastnili v rámci kariérového poradenství akce „Živá knihovna povolání a studijních možností“ ve Světě Techniky v Ostravě. V tomto interaktivním programu byly žákům představeny konkrétní profese, nabídnuty možnosti dalšího vzdělávání a kariérního růstu, uplatnitelnost na trhu práce. Žáci mohli samostatně komunikovat se zástupci profesí i studenty daných oborů, zjišťovat si potřebné informace pro další rozhodování…

Štr

Adaptační kurz 2019

Ve dnech 25.-27.9 2019 se žáci všech šestých ročníků naší školy zúčastnili adaptačního pobytu v areálu Rekreačního střediska Palkovické Hůrky.

Žáci zde prožili tři dny plné různorodých aktivit: účastnili se různých pohybových, výtvarných i komunikačních her, během kterých mohli více poznávat nejen své nové spolužáky, ale i sami sebe, podíleli se na týmových hrách, při kterých se budovala a rozvíjela důvěra a vzájemná empatie mezi spolužáky i třídním učitelem. První večer se pak také konala diskotéka, druhý večer byl pojat slavnostně - proběhl ceremoniál přijetí jednotlivých žáků do kolektivu třídy třídním učitelem. Snad všichni pocítili alespoň na okamžik slavnostní atmosféru a pocit sounáležitosti. Na závěr pobytu se pak každá třída prezentovala společně vytvořeným závěrečným pokřikem.

Všechny tyto aktivity směřovaly k jasnému cíli - k vytvoření dobrého kolektivu ve třídě, ve kterém se budou všichni žáci cítit dobře.


Za tým AP - Alexandra Weczerková

odkaz na fotogalerii zde...

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Evropský den jazyků

Rada Evropy dělá v celé Evropě maximum pro to, aby se 800 milionů Evropanů, kteří žijí v jejích 47 členských státech, více učilo cizí jazyky. Evropský den jazyků, který je iniciativou Rady Evropy ve Štrasburku, se každoročně slaví od roku 2001 dne 26. září.

Stejně jako každým rokem se i letos žáci naší školy přidali k této iniciativě. Žáci 8.C pod vedením paní učitelky Karly Poláškové připravili pro kamarády z 5.B řadu aktivit, při kterých si děti hravou formou ověřily své znalosti anglického jazyka. Aktivitám se všichni věnovali s velkým nasazením a nadšením. Na závěr lekce dostali všichni sladkou odměnu i medaili.

Moc děkujeme a těšíme se na další společné setkání nad angličtinou.

Mgr. Petra Mališová

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Šenov žije IZS

Pionýr, z. s. - Pionýrská skupina Šenov pořádá pro děti od 6 do 15 let

Podzimní prázdniny 2019

 • Místo konání: TZ Nýdek – DDM Třinec
 • Datum konání: 26.10. – 30.10. 2019 (sobota - středa), tj. 5 dní
 • Doprava a odjezd: 26.10.2019 objednaným autobusem ze Šenova – Křižovatka ulic Hlavní a Na Sedlácích (jako na tábor) v 9:00 hodin;
 • sraz v 8:40 hodin
 • Strava: zajištěna od soboty – oběd, do středy - oběd, pitný režim po celou dobu, strava 5x denně.
 • Ubytování: v budově – pokoje s postelemi, klubovna + jídelna, sociální zařízení
 • Cena: 800,- Kč za osobu (kapacita 32 dětí) – zahrnuje: ubytování, stravu, dopravu, zásobování, odměny pro děti apod.; v případě možnosti rodičů čerpat příspěvek od zaměstnavatele, lze vystavit fakturu na základě předložené objednávky. Akci je nutné zaplatit nejpozději do 21.10. 2019! Pouze na účet PS – Fio banka – číslo účtu: 2200517986/2010 – Jako variabilní symbol uveďte „26102019“, do poznámky napište jméno dítěte. Přihlášku můžete vyplněnou zaslat e-mailem, podepsaný originál přihlášky pak může dítě odevzdat až u odjezdu u autobusu.
 • Návrat: autobusem v pátek 30.10. 2019 kolem 15-ti hodin na místo srazu.
 • S sebou: oblečení na ven dle počasí – raději zimní – čepice, 2 x rukavice, šál nebo šátek (nikdo nebude mít holý krk), zimní bunda, oteplené kalhoty, pořádné boty (raději i náhradní), oblečení do budovy, hygienické potřeby, pyžamo, !!!papuče!!!, tužka, zápisník, pastelky, fixy, drobné stolní hry, svačinka na sobotní dopoledne, průkaz pojištěnce.
 • Pro děti bude připraven program – např. výlet do okolí, hry venku a hry v budově, soutěže o malé ceny apod.

Informace: Jiří Chrástek; tel. 776 212 684, e-mail: chrastek.juras@gmail.com

Za PS ŠENOV Jiří Chrástek

Dokumenty ke stažení:

(otevřít na nové kartě a stáhnout)
bezinfekčnost 2019.pdf
Informace o zpracování OÚ účastníků akcí.pdf

Turnaj ve futsalu

Dne 7.10.2019 se uskutečnilo obvodní kolo v halové kopané. Turnaje se zúčastnilo 7 škol. Hrálo se na dvě skupiny a to jedna po třech a druhá po čtyřech týmech. ZŠ Šenov vyhrála skupinu s přehledem a to se skórem 18:0. V semifinále jsme se utkali se ZŠ Michálkovice, které jsme perfektní kombinační hrou porazili jednoznačně 4:0. Kluci v tomto zápase předvedli profesionální hru plnou nahrávek a kombinací až do prázdné brány. Bohužel ve finále jsme nestačili na ZŠ Bohumínskou, která měla nad naším výběrem navrch a podlehli jsme 3:0. Chtěl bych vyzdvihnout skvělé výkony naších žáků, týmového a soutěžního ducha. Dále chci poděkovat všem zúčastněným týmům, pořadatelce Janě Třosové a hlavně panu rozhodčímu Martinu Vaculíkovi za perfektní organizaci turnaje. Věřím, že i v nadcházejících ročnících bude turnaje provázet skvělá atmosféra jako letos.

hráči:

 • Kuchař Petr (B) - 6.A
 • Vítek Tomáš (B)- 7.B
 • Sasin Vojtěch - 7.A
 • Bužga Tobiáš - 7.D
 • Grobář Vítek - 7.C
 • Sikora Michal - 7.C
 • Hofer Ondřej- 7.B
 • Sliva Lukáš - 7.C
 • Krajíček Adam - 6.C
 • Koziel Lukáš - 7.C
 • Daňek Tadeáš - 6.D
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Vedoucí týmů ZŠ Šenov – Pavel Pojezdala, Radim Kozel