Zámecká jízdárna a zámecký pivovar, Litomyšl

14. 7. - 17. 9. 2019, Otevřeno denně od 10:00 do 18:00

Ukázat na mapě

Výstavní sály jsou klimatizované

Sledujte nás na facebooku, hrajte o vstupenky

Svět kostiček se slevou

Od pondělí 2. 9. se menší část výstavy stěhuje do jiných koutu světa. Výstavu opustí Lego Technic, ruské kolo i oblíbené svítící postavy. Expozice a převážně tvorba ze stavebnice SEVA bude nadále k vidění v prostorách Zámecké jízdárny. Pokud jste tedy nestihli výstavu navštívit o prázdninách, můžete přijít do 17. 9. 2019. Stále je na co koukat. :)

Nyní si můžete prohlédnout zmenšenou expozici v prostorách zámecké jízdárny za zvýhodněnou cenu 60,- Kč za osobu a 150,- Kč pro rodinu. Zářijový vstup do herny je zdarma.

Chcete si zpříjemnit začátek školního roku návštěvou výstavy například s celou třídou? Skupinové vstupné je nyní za 40,- Kč pro jednu osobu.Unikátní výstava stavebnic

Expozice modelů ze stavebnic LEGO®, SEVA®, BLOK, Mosaic Color, Gecco a RESTA MODEL. Vše v prostorách zámecké jízdárny a zámeckého pivovaru na ploše více než 1 100 m2. Stejnou sbírku modelů z těchto stavebnic jinde nenajdete.

Od 2. 9. 2019 je výstava již pouze v prostorách zámecké jízdárny.

Tip pro vás: Naplánujte si výlet do Litomyšle na celý den. Vstupenka do expozice platí od rána do večera stejně tak i do heren. Můžete odejít na oběd nebo prozkoumat další dobrodružná místa na Zámeckém návrší a potom se zase vrátit a hrát si s kostičkami.

Herny pro děti

Víme, že jen koukat na exponáty, by vaše děti dlouho nebavilo. Proto jsme pro ně připravili dvě velké herny, ve kterých budou realizovat své vlastní stavební projekty. K dispozici budou mít kostičky ze všech stavebnic, které na výstavě uvidí. A bude jich opravdu hodně :-)

Od 2. 9. 2019 se můžete těšit na jednu velkou hernu se vstupem zdarma (po zakoupení vstupenky do expozice).

Tip pro vás: Tablet nebo stavebnice? Věděli jste, že stavebnice rozvijí u dětí kreativitu, prostorové vidění a technické dovednosti? Stavebnice z výstavy si proto můžete zakoupit přímo na místě a zábava pak může pokračovat i doma.

Relax pro rodiče

Pro doprovod dětí jsme hned vedle heren připravili pohodlné sezení se stolečky. V sálech si můžete zakoupit teplé i studené nápoje, připojit se na internet a užívat si pohodlí klimatizovaných sálů. Skvěle tak zabavíte děti a získáte navíc čas jen pro sebe.

Od 2. 9. 2019 nebude na výstavě v provozu občerstvení.

Tip pro vás: Potřebujete rychle dokončit své pracovní povinnosti? Pošlete partnera s dětmi na výstavu Svět kostiček a vše si zatím zařiďte v klidu v Coworkingu Kočárovna hned ve vedlejší budově.

Další zážitky na Zámeckém návrší

Určitě vyzkoušejte interaktivní program Litomyšlení. Prozkoumejte při tom bludiště v Konírně, školu rytířů a dvorních dam před Kočárovnou a vydejte se vzhůru k andělům v Piaristickém kostele. Až budete v kostele, nezapomeňte si vyběhnout na vyhlídku mezi věžemi. Zkuste také zkrácené prohlídky zámku určené dětem. Relaxovat pak jděte do Klášterních zahrad. Jeden den vám asi stačit nebude :-)

Tip pro vás: Chcete hodně muziky za málo peněz? Potom si určitě kupte sdruženou vstupenku za 170 Kč. Podíváte se s ní na výstavu Svět kostiček, na prohlídku zámku a na nejkrásnější vyhlídku v Litomyšli do Piaristického kostela. A k tomu ještě dostanete druhé kafe zdarma v Kavárně El lamíno.

Jste vedoucí dětské skupiny? Vyzkoušejte naše programy Školy na zámku.

Neobyčejné prohlídky na Zámeckém návrší: Večerní, romantické, hudební....vyzkoušejte

Co všechno na výstavě uvidíte do 1. 9. 2019

Festival stavebnic od projektu putovních výstav Svět kostiček® nabízí světově unikátní expozici z české stavebnice SEVA®, dále největší sbírku edice Lego Technic v ČR. V expozici se představí modely z dalších převážně stavebnic českých značek Mosaic Color, Gecco, aj. Zároveň budou k vidění fenomenální výukové stavebnice nejen pro žáky a studenty stavebních škol, známé pod obchodní značkou RESTA MODEL. Součástí expozice stavebnice SEVA bude i světově unikátní Retro koutek s výrobními artikly napříč portfoliem dnes již neexistujícího výrobce "Kovozávody Semily", který stojí za vznikem a distribucí nejen stavebnice Seva na český trh i zahraniční trh v letech 1960 - 1997.

Z české stavebnice SEVA® představí autor výstavy a patriot projektu Svět kostiček® Petr Šimr nejen kompletní sortiment továrních setů, ale také vlastní tvorbu, do které se řadí zvířata v životní velikosti, společenské hry, modely vozidel a další zajímavé stavby. Velkým lákadlem bude z kostiček SEVA např. detailně propracovaný model ulice periferie města, se silnicí, zahradami, budovami a vozidly. Unikátní je také dvoupohledová budova hasičárny s detailně propracovanými interiéry i exteriéry, sestavená dle skutečné požární stanice z roku 1923. Tento model je součástí rozsáhlého projektu, který je tvořen v ateliéru a sestavován do kompletnosti postupně na dalších putovních výstavách. Novinkou z dílny autora je edice Seva Food a Seva Kitchen, které volně navazují na loňskou edici Seva Rodina - Vaříme. Jedná se o detailně propracované modely pokrmů - například krůtí stehno s rýží a restovanou zeleninou, míchaná vajíčka s pečivem, festivalový kukuřičný klas a dalších jídel. Edice Seva Kitchen nabídne kuchyňské náčiní (klepáček na maso, šťouchadlo na brambory, obracečka na palačinky, naběračka, aj. a samozřejmě kuchyňské nádobí - talíře, hrnky, číše, ale i pánev nebo hrnce. Nejnovějšími přírůstky z dílny jsou unikátní pásová bojová vozidla sestavená dle předlohy skutečných tanků a jiných bojových vozidel z první a druhé světové války.

Zástupce dánské stavebnice LEGO nabídne největší soukromou sbírku edice Lego Technic, dále skulptury zvířat, vozidel a postav, pohyblivé obří ruské kolo a další zajímavé exponáty, převážně z vlastní tvorby českých stavitelů.

Výstava nabídne také dvě velké dětské herny o deseti herních zónách s kostičkami Lego®, Seva®, BLOK®, Mosaic Maxi, Gecco, Combi Car, aj. Na pokladně galerie si budou moci návštěvníci zakoupit nové stavebnice a SEVA® dílky.

Reportáž televize V1

Reportáž kabelové televize


Základní vstupné do expozice Svět kostiček — 60 Kč

vstup do expozice pro 1 osobu od 3 let

Rodinné vstupné — 150 Kč

(2+2, 1+3, 2+3)

Skupinová vstupenka — 40 Kč

 • vstup do expozice pro 1 osobu od 3 let
 • platí pro organizované skupiny od 20 osob včetně

platí pro organizované skupiny od 20 osob včetně, 2 x dospělý doprovod zdarma

Vstupné do heren

 • zdarma

Napsali o nás

Informace pro média

Kontakt pro novináře: Hana Kopecká, hana.kopecka@zamecke-navrsi.cz, +420 602 548 602

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Léto ještě nekončí, tak pojď si hrát

SOUTĚŽ o stavebnici Lego duplo

Vyhraj stavebnici Lego duplo – dort (viz. obrázek soutěže)

Jak se můžeš zúčastnit?

 • Staň se fanouškem FB stránky Zámecké návrší.
 • Do komentářů pod příspěvek soutěže napiš hezký rým (báseň).
 • Podmínkou je, aby bylo použito alespoň jedno z následujících slov:

Litomyšl, Zámecké návrší, Bludiště, Děti, Rodina, Zámek, Vyhlídka, Kostel, Chrám, Léto, Zrzka, Batman, Seva, Lego.

 • Soutěžíme do 9. 9. 2019 (do 24 hod).
 • Losujeme ze všech básní a rýmů 10. 9. 2019.
 • Vítěze zveřejníme na FB stránkách Zámecké návrší a budeme ho i osobně kontaktovat.
 • Těšíme se na vaše rýmovačky!


Soutěž o stavebnici SEVA

Vyhraj stavebnici SEVA VESMÍR JUMBO BOX

„Buď zdráv, pozemšťane! Zdravíme tě z Marsu.“

Se stavebnicí SEVA VESMÍR – Expedice Mars může tvá vesmírná cesta začít. Postav si raketoplán, vozidlo pro odebírání hornin nebo transportní vozidlo pro marsochod.

Podmínky soutěže


Velká letní soutěž na FB

aneb léto s Batmanem a Zrzkou v Litomyšli

Vyhrajte SPANÍ V HISTORICKÉM AREÁLU ZÁMKU LITOMYŠL PRO CELOU RODINU VČETNĚ 4 ks SDRUŽENÝCH VSTUPENEK výstavy SVĚT KOSTIČEK.

Soutěž probíhá na FB Zámecké návrší Litomyšl.

Podmínky soutěže


Soutěž na Instagramu

Batman se Zrzkou navštívili Dolní Moravu, kde bylo opravdu hodně dětí a spousta atrakcí …

V jednom z parků Zrzka měla velké problémy a musel ji Batman zachránit…. Poznáš, ve kterém to bylo parku? Jak se jmenuje? Nápověda je přímo na fotografii. Viz. příspěvek na Instagramu Zámecké návrší.

Svou odpověď (název parku) napiš do komentářů.

Ze všech správných odpovědí vylosujeme 3 z vás, které odměníme SDRUŽENOU VSTUPENKOU do Světa kostiček v Litomyšli.

Soutěž trvá do 15. 8. 2019 do 24.00 hod. Losujeme v pátek 16. 8. 2019. Výherce zveřejníme na Instagramu Zámecké návrší.

Sdružená vstupenka do Světa kostiček obsahuje:

 • Vstup do expozice Svět kostiček, otevřeno denně 10-18 hod. / platí do 17. 9. 2019
 • Dětská zkrácená prohlídka zámku, 30 min, út-ne, začátek prohlídky: 10:35 hod. a 13:35 hod. / platí do 31. 8. 2019 (samostatná vstupenka 90 Kč)
 • Vstup Na vyhlídku mezi věžemi a do expozice Andělé na návrší, chrám Nalezení sv. Kříže / denně 10-18 hod. / platí do 30. 9. 2019 (samostatná vstupenka 60 Kč)
 • Káva 1 + 1 zdarma v Kavárně el lamíno na Zámeckém návrší / platí do 17. 9. 2019

platí pro jednu osobu