Трансплантація рятує життя

Комунальне некомерційне підприємство «Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради» є єдиною установою в Черкаській області для надання медичної допомоги хворим на злоякісні новоутворення. 

Щорічно в області реєструють майже 5 тисяч нових випадків захворювання на рак. На диспансерному обліку перебуває понад 44 тисячі онкохворих.


Перша пацієнтка з аутотрансплантацією стовбурових клітин  

У березні 2019 року Черкаською обласною радою ухвалена Обласна програма «Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові» на 2019-2023 роки».

27 листопада 2019 року виконана перша аутологічна трансплантація гемопоетичних клітин периферичної крові. На той час в Україні ТКМ проводили лише в Києві та Львові, Черкаси стали третім містом, де освоїли таку медичну технологію. Донором стовбурових клітин для себе стала 50-річна жінка з множинною мієломою. Наразі вона в ремісії

18 грудня 2019 року Черкаський обласний онкодиспансер включений Кабінетом міністрів  України до пілотного проєкту з трансплантації.

На Черкащині запрацював Центр трансплантації стовбурових клітин кісткового мозку 

Варто знати

Високодозова хімієтерапія (ВДХТ) та аутологічна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин (АТГСК) призначається як дітям, так і дорослим пацієнтам. Проведення ВДХТ + АТГСК у дорослих показане при множинній мієломі, лімфомах, герміногенних пухлинах, як терапію рефрактерних форм або рецидивів, та як консолідацію в першій лінії терапії. Трансплантація кісткового мозку дозволяє підвищити ефективність лікування у два рази, та може бути єдиною можливістю вилікуватися.

Сутність ВДХТ + АТГСК полягає в застосуванні високих доз хімієпрепарату, що дозволяє побороти нечутливість клітин пухлини до стандартних режимів терапії. А власне трансплантація стовбурових клітин є методом, що дозволяє швидко відновити нормальне кровотворення.

Джерелом стовбурових клітин для трансплантації є периферична кров. Для забору стовбурових клітин використовують сепаратор клітин крові. Така процедура триває 4-5 годин. Пункція кісткового мозку не потрібна. При цьому, ускладнення такого методу лікування є порівнянними з іншими режимами хімієтерапії. Процедура вимагає перебування у стаціонарі протягом 2-3 тижнів, надалі за пацієнтом спостерігають амбулаторно.

В Європі щорічно проводять 26000 процедур для дорослих пацієнтів, коли в Україні - лише 90.


За період із 2019 року до жовтня 2022 року проведено понад сотню трансплантацій стовбурових клітин.

Серед досягнень Черкаського обласного онкологічного диспансеру і перша в Україні пересадка кісткового мозку дорослому пацієнту від неродинного донора.

18-річна черкащанка Еліна Торопенко у вересні 2019 року захворіла на гостру мієлоїдну лейкемію (рак крові) із мутацією генів.  Після курсів хімієтерапії в "Охматдиті" рак відступив, але в травні 2021 року відбувся рецидив. Пацієнтці була необхідна трансплантація кісткового мозку (ТКМ), проте донорів серед родини не було, а це означало, що дівчині потрібна неродинна трансплантація, яку досі в Україні не проводили.  

Лікарі Черкаського онкодиспансеру, за підтримки колег із  "Охматдиту", погодились провести необхідну трансплантацію. Донора, 23-річного юнака, завдяки українському реєстру донорів знайшли у світовій базі в Німеччині.  

Слід наголосити, що з дев’яти закладів охорони здоров’я і наукових установ, які провадять діяльність із ТГСК, лише три (НДСЛ “Охматдит”, КЦТКМ, КНП “Черкаський обласний онкологічний диспансер Черкаської обласної ради”) надавали послуги з алогенної трансплантації стовбурових клітин. Решта закладів охорони здоров’я і наукових установ на час аудиту Рахункової палати (від 20.12.2022) не мають стерильних палат із системою очищення повітря, які необхідні для проведення алогенних ТГСК. 

Трансплантація в часи війни

Із початку повномасштабного вторгнення Черкаський обласний онкодиспансер продовжив працювати, виконуючи всі різновиди лікування, операцій та трансплантацій. Кількість пацієнтів зросла на 31,6% за рахунок внутрішньопереміщених осіб.

За даними Українського центру трансплант-координації, у період січень – жовтень 2022 року ЧООД посів друге місце в Україні за кількістю трансплантацій гемопоетичних клітин. 

Навіть під час блекаутів лікарі робили планові хірургічні втручання, трансплантації, доставляли донорські органи з різних областей України, зокрема прифронтових.

22 липня 2022 року лікарі змогли провести особливу трансплантацію кісткового мозку 33-річному пацієнту з міста Канів Черкаської області, хворому на гострий лейкоз. Донор знайшовся в Польщі. Керівник українського реєстру донорів кісткового мозку Роман Куць розповів: «Величезним досягненням є те, що таке високотехнологічне лікування як трансплантація кісткового мозку не зупинилося. Вони продовжують виконуватись, зокрема в Черкаському онкологічному диспансері й це вперше цього року ми доставляємо клітини від неродинного донора, донора з Польщі».

Фото з фейсбуку ЧООД

3 жовтня 2022 року  в Черкасах провели трансплантацію «під номером 100» 37-річній пацієнтці з Полтави. Майже два роки жінка хворіла на лімфому Ходжкіна. Після рецидиву захворювання звернулася до черкаських медиків. Їй виконали забір клітин, призначили високодозову хімієтерапію й провели аутотрансплантацію. Тепер її власні клітини, заселені у «стерильний» кістковий мозок, допомагають організму відновитися до повноцінного життя. 

Усі трансплантації в Україні здійснюють за рахунок державного бюджету і для пацієнтів така процедура безплатна, а лікарні отримують кошти. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України нині діють такі тарифи на трансплантацію: 

Протягом 2020-2022 років КНП «Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради» виконали послуг, пов'язаних із трансплантаціями, на суму близько 146 мільйонів гривень.  

Перспективи

У плані перспективного розвитку Черкаського обласного онкологічного диспансеру передбачено опанування пересадки печінки, яка має важливе значення для онкологічних хворих, адже метастатичне ураження печінки є дуже поширеним ускладненням.

До літа 2023 року також планують завершити будівництво двох бункерів для лінійних прискорювачів, які дозволять виконувати опромінення пухлин із лікувальною метою з найбезпечнішими умовами для пацієнтів.