Kreatywnie

i twórczo!


Zajęcia z kreatywności, plastyka i świetlica

"Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia może zaprowadzić Cię wszędzie" Albert Einstein

Flaga, godło, hymn. Jak powinniśmy dbać o polskie symbole narodowe?

Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Flaga jest symbolem wspólnoty i nadziei.


Flaga Polski składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.


Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela.


Sprawdź:

  1. Hymn Polski: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2020/04/Symbole-Narodowe-Hymn-Polski.pdf

  2. Flaga Polski: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2020/04/Symbole-Narodowe-Flaga-Polski.pdf

  3. Godło Polski: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2020/04/Symbole-Narodowe-God%C5%82o-Polski.pdf


Uwaga! Popisz się talentem!

Oto pierwsza mini-książeczka wykonana na konkurs zorganizowany przez Nową Erę pt. "Popisz się talentem-daj zwierzakom głos". Opowiadanie stworzone zostało przez naszą uczennicę z kl VIa:) Chyba już domyślacie się kto ją napisał:) Zapraszamy do lektury i trzymamy kciuki:) I zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach:)

Kapelusze

Pamiętacie jeszcze nasze wspaniałe trójwymiarowe kapelusze?:) Zostały stworzone przez uczniów naszej szkoły na konkurs zorganizowany przez szkolną świetlicę. Każdy był inny, niepowtarzalny! Niektórzy własnoręcznie uszyli czapki, inni tworzyli fantazyjne konstrukcje otwierające się w środku. To była wystawa!

Maska antysmogowa

Nasze projekty masek antysmogowych:) Uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych dotyczących tworzenia współczesnego designu. W wyniku czego powstały te fantastyczne, bardzo pomysłowe maski!

Pani Wiosna

Jak właściwie wygląda Pani Wiosna? Nasi uczniowie wiedzą:) Zobaczcie, bo dużo możemy dowiedzieć się o Niej z tych portretów.

Układanki

Jeśli macie kolorowe patyczki - możecie je wykorzystać na wiele sposobów: tworzyć trójwymiarowe lub dwuwymiarowe konstrukcje:)

Ptaki Polski

Niedawno w naszej szkole uczestniczyliśmy w prelekcjach dotyczących ptaków Polski. Poznawaliśmy ciekawostki z nimi związane, opisywaliśmy ich upierzenie:) Następnie malowaliśmy farbami i flamastrami akwarelowymi na specjalnych kartkach lub na płótnach:)

W koronie drzew

Zobaczcie parę naszych prac, które wzięły udział w konkursie "W koronie drzew".