Szkolimy się

„Zaburzenia nastroju. Kiedy nastrój staje się problemem…”

W sobotę 29 lutego 2020 r. w auli Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się sympozjum, nt: „Zaburzenia nastroju. Kiedy nastrój staje się problemem…”

Inicjatorem wydarzenia były Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych oraz dla Dzieci i Młodzieży działające w Warszawie, na Bielanach. Eksperci tych instytucji – psychiatrzy, psychoterapeuci, pracownicy pomocy społecznej oraz asystenci zdrowienia poruszyli wiele istotnych kwestii dotyczących zdrowia psychicznego oraz wsparcia i bezpłatnej pomoc, na którą mogą liczyć osoby doświadczające kryzysu psychicznego oraz ich bliscy.

Sympozjum zakończono panelem dyskusyjnym, w którym specjaliści odpowiadali w sposób wyczerpujący na pytania słuchaczy.

Wśród uczestników konferencji była pedagog szkolna – Ewelina Majewska.

Dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów

29 stycznia 2020r. nauczyciele Rady Pedagogicznej w Zespole Szkół nr 2 uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

Tematyka szkolenia była odpowiedzią na zgłaszaną przez dyrekcję szkoły potrzebę doskonalenia umiejętności wśród nauczycieli w dostosowywaniu wymagań dydaktycznych do możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z uwzględnieniem wskazań zawartych w orzeczeniach i opiniach wydawanych przez poradnię.

Celem szkolenia było:

  • przekazanie nauczycielom wiedzy na temat aktów prawnych regulujących proces edukacji uczniów posiadających opinie i orzeczenia wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną,
  • wypracowanie przykładowych dostosowań uwzględniających potrzeby psychofizyczne oraz edukacyjne uczniów z różnymi kategoriami dysfunkcji i niepełnosprawności, w tym uczniów w kryzysach psychicznych,
  • rozwijanie kompetencji w zakresie empatii i zrozumienia, niezbędnych do pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Na zakończenie szkolenia nauczyciele mogli podzielić się własnymi spostrzeżeniami i wątpliwościami oraz uzyskać fachową odpowiedź na pytania. Szkolenie poprowadziły: pedagog Pani Marta Deoniziak oraz psycholog Pani Anna Kotwica.

„Mobilność w kształceniu zawodowym”

28 stycznia 2020 roku w „Starej Elektrowni” odbyło się szkolenie zorganizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w ramach sieci współpracy i samokształcenia doradców zawodowych, pedagogów, psychologów, wychowawców klas i nauczycieli realizujących zadania w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. W szkoleniu uczestniczyli: wicedyrektor Marzena Tyszka-Kosowska, Ewelina Majewska, Małgorzata Sikora i Krzysztof Wiśniewski. Szkolenie prowadzone było przez Pana Bogdana Kruszakina kierownika Wydziału Edukacji dla Rynku Pracy ORE w Warszawie i dotyczyło Zintegrowane Systemu Kwalifikacji, nowych możliwości potwierdzania kwalifikacji zawodowych, zapewnienia jakości kształcenia i szkolenia zawodowego. Szkolenie zakończyło się krótkim prezentacją lokalnych firm tj: ALPLA, Schneider, Rolstal.

29 listopada klasa II TE uczestniczyła w wykładzie pt. "Kredytowanie działalności gospodarczej", który wygłosiła Pani Emilia Kaniecka z Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.

PRZEMOC RÓWIEŚNICZA

SPOTKANIE WYKŁADOWO-WARSZTATOWE

W dniu 23 listopada 2019 r. pedagog szkolna - Pani Ewelina Majewska uczestniczyła w 6-cio godzinnym spotkaniu wykładowo - warsztatowym na temat zjawiska przemocy rówieśniczej. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja ZOBACZ... JESTEM!

Celem spotkania było dostarczenie uczestnikom informacji dotyczących form przemocy rówieśniczej, skali tego zjawiska, czynników ryzyka, symptomów przemawiających o dręczeniu dziecka oraz o konsekwencjach doświadczania przemocy.

Podczas spotkania poruszono kwestię reagowania w sytuacjach, w których młodzież doświadcza przemocy rówieśniczej, w tym jak rozmawiać i jak wspierać ofiarę przemocy. Odniesiono się również do prawnych możliwości dotyczących przemocy wśród rówieśników.

Spotkanie poprowadziła: Prezes Fundacji Danuta Wieczorkiewicz – seksuolog i psycholog, Tomasz Nasewicz – farmaceuta oraz Karolina Robak – prawnik.


„BEZPIECZNA SZKOŁA”

21 listopada 2019 r. w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się szkolenie pt. „Bezpieczna szkoła” skierowane do przedstawicieli lokalnego samorządu, dyrektorów i nauczycieli z powiatu ostrowskiego. Naszą placówkę reprezentowali: dyrektor szkoły - Pan Bogumił Konrad, wicedyrektor - Pani Ilona Pieńkowska oraz pedagog szkolna - Pani Ewelina Majewska. Organizatorem szkolenia była Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej, Starostwo Powiatowe oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Celem szkolenia było zwrócenie uwagi na profilaktykę i prewencję w przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym w obliczu tragicznych zdarzeń, które mają miejsce w amerykańskich i europejskich szkołach.

Szkolenie poprowadzili trenerzy Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego - Jacek Purski, Andrzej Kruczyński i Grzegorz Pelczer.

„Szczepienia ochronne i nowe zagrożenia epidemiologiczne”

W dniu 19 listopada 2019r. w budynku „Stara Elektrownia” odbyła się konferencja nt. „Szczepień ochronnych i nowych zagrożeń epidemiologicznych”, której głównym organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowi Mazowieckiej. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się, m.in. z sytuacją epidemiologiczną w powiecie ostrowskim, poznać fakty i mity dotyczące szczepień oraz choroby, którym można zapobiec poddając się szczepieniom.

Podczas spotkania nagrodzono laureatów konkursu plastycznego pt. „Szczepienia ochronne - lepiej zapobiegać niż leczyć."

W konferencji wzięły udział: wicedyrektor pani Ilona Pieńkowska, wicedyrektor pani Marzena Tyszka-Kosowska, pani Agnieszka Dębek, pani Ewelina Majewska oraz pani Magdalena Rakowska.


Szkolenie dla nauczycieli

„(NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA”

15 listopada 2019r. w Collegium Civitas w Warszawie w ramach XIII edycji kampanii społeczno – edukacyjnej Forum Przeciw Depresji odbyło się szkolenie pt. (NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA.

Celem szkolenia było dostarczenie uczestnikom informacji, które pozwolą na lepsze zrozumienie zjawiska depresji oraz ułatwią rozpoznawanie sygnałów mogących świadczyć o chorobie.

Podczas spotkania poruszono kwestię dotyczącą odpowiedniego reagowania w przypadku podejrzenia depresji u uczniów oraz podkreślono bardzo ważną rolę dialogu w depresji, jak również budowania więzi z dzieckiem, które wpływają pozytywnie na powrót do zdrowia.

Na zakończenie wręczono certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu oraz materiały szkoleniowe. Wśród uczestników szkolenia była pedagog szkolna – Ewelina Majewska.

Szkolenie zostało objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

7 listopada 2019 roku odbyło się szkolenie Rady Pedagogicznej przeprowadzone przez panią Ewę Usiądek na temat: „Kompetencje kluczowe”. Podczas szkolenia nauczyciele mogli poszerzyli wiedzę na temat kompetencji kluczowych realizowanych przez całe życie. Zapoznali się z celami i wymaganiami stawianymi szkołom i placówkom oświatowym w tym zakresie. Prowadząca scharakteryzowała osiem kompetencji według Zaleceń Parlamentu Europejskiego oraz ich zastosowanie w podstawie programowej. Kompetencje kluczowe definiowane jako wiedza, umiejętności i postawy jakich ludzie potrzebują do samorealizacji, rozwoju osobistego, bycia aktywnym obywatelem, integracji społecznej i zatrudnienia są niezbędne w czasach nowoczesnej gospodarki do komunikowania się zarówno poprzez nowoczesne technologie jak i porozumiewanie się w obcym języku, do argumentowania i obrony własnego zdania, porozumiewania się w grupie i umiejętności działania w pracy i życiu. Szkolenie wzbogaciło wiedzę nauczycieli, co niewątpliwie wpłynie na działania edukacyjne.

6 listopada 2019 roku wicedyrektor Marzena Tyszka-Kosowska i Małgorzata Sikora uczestniczyły w spotkaniu organizowanym przez ETN Education and Training Network. Jest to firma z bogatym 20 letnim doświadczeniem, która zajmuje się projektowaniem, koordynacją i zarządzaniem projektami unijnymi obejmującymi szeroki zakres działań ułatwiających wymianę doświadczeń wokół innowacyjnych rozwiązań w zakresie nauczania, zapewniających wzmocnienie i równoważny rozwój. ETN oferuje współpracę z agencjami w 6 państwach tj: Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Hiszpania i Bułgaria. Szeroka baza edukacyjna, noclegowa, gastronomiczna oferowana przez ETN pozwoliłaby na odbycie bardzo ciekawych w doświadczenia zawodowe praktyk zagranicznych dla naszych uczniów, ponieważ podróżowanie, nauka i otwieranie się na nowe możliwości są kluczem do sukcesu w dobie globalizacji.

18 października 2019 roku wicedyrektor Marzena Tyszka-Kosowska i Małgorzata Sikora uczestniczyły w konferencji organizowanej przez Biuro Kształcenia Zawodowego i Edukacji Dorosłych FRSE na temat: „Kompetencje przyszłości – odkryj swój talent!” w Warszawie. Konferencję uroczyście otworzył dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Wystąpienie wprowadzające pt: „Talent to za mało: o znaczeniu pasji, wytrwałości i pogłębionych ćwiczeń w rozwoju kompetencji przyszłości” wygłosił prof. dr hab. Krzysztof J. Szmidt, profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego.

W trakcie konferencji odbyła się debata „Przyszłość to dziś! Future skills” dotycząca tego, w jaki sposób tworzenie nowych możliwości zawodowych dla uczniów szkół technicznych i branżowych jest równoznaczne ze wspieraniem rozwoju innowacyjnej gospodarki i umiejętnym angażowaniem potencjału młodego pokolenia. W debacie wzięli udział:

- dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji ,

- Piotr Beńke, Chief Technology Officer, Executive Architect IBM Poland & Baltics ,

- Zofia Dzik, Prezes Instytutu Humanites,

- Jacek Hanke, Prezes i współzałożyciel Digital Core Design,

- Andrzej Kubisiak, Ekspert Rynku Pracy, Polski Instytut Ekonomiczny,

- Andrzej Rybka, Dyrektor Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” ,

- Robert Zaranowicz, Chief Operating Officer & Chief Financial Officer Execon One.

Druga debata „Młodzi w zawodzie” odbyła z udziałem uczniów i absolwentów różnych form kształcenia zawodowego i programu Erasmus+. m.in. polskim zawodnikiem światowego konkursu umiejętności zawodowych WorldSkills Kazań 2019 Maciejem Pisarkiem, który zdobył tam srebrny medal w konkurencji gotowanie.

Dnia 30 września klasa III TE uczestniczyła w wykładzie pt. Instytucje nadzoru finansowego, który wygłosiła Pani Bogumiła Wileńska z Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.