Zwierzęta transgeniczne

by MarKu, PrzeKo

Modyfikacje zwierząt mają na celu głównie uzyskanie zwierząt o pożądanych cechach w hodowli.

Ser kozi jest produktem cenionym i lubianym na całym świecie. W związku z tym producenci mają poważny problem jak osiągnąć wyższą produkcje mleka od jednej kozy, nie tracąc przy tym jakości produktu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być modyfikacje genetyczne, które rzekomo mogą zwiększyć wydajność pojedynczej kozy. W tym celu znani naukowcy zrobili serie badań, które miały na celu udowodnić trafność tej tezy.

Na początku opracowane zostały specjalne komórki, przekazywane przez kozy genetycznie, które zwiększają aktywność gruczołów mlekowych. W dodatku komórki te zwiększają ilość witamin będących w mleku takich jak: B, A, D, C, co znacznie podwyższa jakość produktu. Późniejsze badania wykazały, że ilość wytwarzanego mleka przez jedną kozę wzrosły aż o 30%. Jednak naukowcy podkreślają, że kozy mogą być podatne na różne choroby i alergie, które zdecydowanie odbijają się na zdrowiu zwierzęcia jak i na produktach pochodzących od nich. W tym wypadku modyfikacje polegały na wprowadzeniu do ciała kozy, odpowiednich komórek zawierających umiejętność wytwarzania odpowiednich przeciwciał skutecznie zwalczających choroby. Po licznych obserwacjach zainfekowanych kóz wynikało, że żadna z nich nie zachorowała.

Jednak mleko od takiego zwierzęcia ma również swoje wady. Eksperci potwierdzają obecność nasilonych alergenów w mleku od zmodyfikowanej genetycznie kozy. Ponadto mogą pojawić się trudności z podtrzymaniem danej cechy w kolejnych pokoleniach. Aczkolwiek nie są to groźne problemy związane z tą operacją.

Opracowali: MarKuch, PrzemKo