Логотип прав людини, який був оприлюднений в Нью-Йорку 23 вересня 2011 року 

10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, заснований Генеральною асамблеєю ООН, бо саме в цей день в 1948 році Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини

Генеральна Асамблея проголосила Загальну декларацію прав людини як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав – членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією.

Ще одним міжнародним актом, покликаним гарантувати захист прав людини, є Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод.

Україна, будучи державою-членом Ради Європи, 17 липня 1997 року ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї. Згідно преамбули Конвенції вона має на меті забезпечити загальне та ефективне визнання прав людини, проголошених Генеральною Асамблеєю ООН у Загальній декларації прав людини.

Конвенція не лише спрямована на захист широкого спектра громадянських та політичних прав, а запровадила ефективний механізм забезпечення прав особи, що зокрема передбачає право на індивідуальне звернення за захистом порушених прав.

Елеонора Рузвельт і Загальна декларація прав людини 

ЗАГАЛЬНА ДЕКЛАРАЦІЇ ПРАВ  ЛЮДИНИ  


прийнята і проголошена резолюцією 217 A (III) Генеральної Асамблеї ООН 

від 10.10.1948 р.

Ст. 3.  Кожна людина має право 

на життя,  на свободу  і  на  особисту  недоторканність.

Впродовж 2023 року світ відзначатиме 75-ту річницю Загальної декларації прав людини, затвердженої Генеральною асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 10 грудня 1948 року. Цей рік Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш назвав “нагодою для дій”. 

Звернення Генерального секретаря ООН до 52-ї сесії Ради з прав людини

КОНВЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ ПРАВ ЛЮДИНИ ТА ОСНОВОПОЛОЖНИХ СВОБОД


Ст. 2 . Право кожного на життя охороняється законом


Дата ухвалення: 04.11.1950 р., м. Рим

Дата ратифікації  Україною: 17.07.1997 р. (текст ратифіковано із заявами та застереженнями)

Дата набуття чинності  для України: 11.09.1997 р. 

17 липня 1997 р. Україна прийняла Закон України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950р., Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції».


Пунктом 1 цього Закону визначено, що Україна повністю визначає на своїй території дію статті 46 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року щодо визнання обов’язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

23 лютого 2006 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про виконання та застосування практики Європейського суду з прав людини». Згідно з цим законом, при розгляді справ судами України, Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод (далі – Конвенція) та практика Європейського суду з прав людини повинні використовуватися як джерела права. Дане положення спрямоване на реалізацію вищевказаної конституційної норми і норм Закону України «Про міжнародні договори та угоди».

Таким чином, Конвенція є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України.

Президент підписав указ, згідно з яким День прав людини в Україні відтепер відзначатимуть щороку 10 грудня. 

Про День прав людини : Указ Президента України від 9.12.2022 р. №854/2022.

Права людини - це гарантована законом міра свободи особи та її можливість вільно діяти, самостійно обирати вид і міру власної поведінки з метою задоволення матеріальних і духовних потреб через користування надбаннями та благами суспільства і держави у межах, визначених національним і міжнародним законодавством. Основні права і свободи людини і громадянина закріплені в Конституції України.

Визнання і захист прав людини - головний обов'язок держави. Держава жодною мірою не наділяє індивіда правами, вона лише повинна визнати їх існування. Прийнявши Конституцію, Українська держава визнала і узяла під свій захист невід'ємні, невідчужувані права людини. 

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ 


визначає головний принцип політики держави в галузі забезпечення прав людини і громадянина


Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. 

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави (п. 1, ст. 3).

проголошує

Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними". Це означає, що більшість прав і свобод, які ми маємо за Конституцією, як загальновизнані у світі стандарти можливої поведінки, належать кожній людині від народження, і суспільство і держава це визнають як факт.

Конституція закріплює наступні принципи

    їх конституційним статусом (ст. 22)

свобод при ухваленні нових законів або внесення змін в що

діють закони (ст. 22)

громадян перед законом (ст. 24)

Ознаки конституційних прав і свобод людини і громадянина:



 Інститут омбудсмана


Посідає особливе місце серед механізмів захисту прав та свобод людини і громадянина в Україні від свавілля державних органів та посадових осіб при здійсненні ними владних повноважень.


Згідно зі ст. 101 Конституції України парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина в Україні здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Порядок його діяльності визначається Законом України 


Сферою його застосування є відносини, що виникають при реалізації прав і свобод людини і громадянина лише між громадянином України, незалежно від місця його перебування, іноземцем чи особою без громадянства, які перебувають на території України, та органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими і службовими особами.


Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини : Закон України від 23.12.1997 р. № 776/97-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1998. № 20. Ст. 99 

Уповноважений здійснює свою діяльність на підставі відомостей про порушення прав і свобод людини і громадянина, які отримує:

Ст. 55 Конституції України передбачено: “Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. 

Ст. 8 Конституції України гарантується “звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України...”, оскільки її норми є нормами прямої дії. 

Скаргу в суд може бути подано громадянином, його представником або на прохання громадянина — уповноваженим представником громадської організації, трудового колективу. 

Конституційний Суд


Найбільш ефективний інститут судового захисту прав людини у сучасній демократичній державі і суспільстві.


Закон України “Про Конституційний Суд України” передбачає особливості провадження у справах, що стосуються захисту прав та свобод людини і громадянина в Україні.


Підстави для порушення питання про відкриття провадження у справі щодо відповідності норм чинного законодавства принципам і нормам Конституції України стосовно прав та свобод людини і громадянина:



Механізм реалізації та захист конституційних прав і свобод здійснюється в судовому порядку, передбаченого чинним законодавством, в залежності від галузевої належності справи. Згідно із ст. 55 Конституції України кожен має право після використання всіх національних засобів правового захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.

Європейський Суд 

може приймати від будь-якої особи, неурядової організації або групи осіб заяви про порушення однією з держав-учасниць її прав, викладених у Конвенції або протоколах до неї. Держави-учасниці зобов’язуються не перешкоджати ефективному здійсненню цього права.

Критерії прийнятності справ, що може розглядати 

Європейський Суд




Питання виконання рішень Європейського Суду з прав людини в Україні на національному рівні врегульовано Законом України 


Цей Закон передбачає механізми реалізації рішень Європейського Суду — від їх оприлюднення в Україні до виплати відповідних компенсацій заявникові до Європейського суду або особі (групі осіб), на користь якої рішенням Європейського суду з прав людини визначено обов’язок України в міждержавній справі.


Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини : Закон України від 16.10.2012 р. № 5463-VI (5463-17). Відомості Верховної Ради України. 2014. № 4. Ст. 61. 

Куди звертатись у разі порушення прав?


Громадяни України мають право подати скаргу:


(це письмові звернення та запити, на які вам мають дати відповідь у встановлений законом термін);




(Amnesty International, Українська гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група та ін.).

24 лютого 2022 р. після початку повномасштабного нападу російської федерації на нашу державу, життя України та Українців змінилось… Серед масових порушень прав людини, найнезахищенішим виявилось ПРАВО НА ЖИТТЯ… 


Situation of human rights in Ukraine in the context of the armed attack by the Russian Federation, 24 February – 15 May 2022 



Меморандум «Про наслідки війни в Україні у сфері захисту прав людини» 

Збір фактів порушення прав людини. Вебплатформу створено для ефективного збору і обробки інформації про порушення прав людини Російською Федерацією в Україні. 

Четверте покоління прав людини: особливості правового регулювання, проблеми та перспективи розвитку в сфері охорони здоров’я: монографія / за заг. ред. :  С. Б. Булеци; М. В. Менджул. Ужгород: Вид-во УжНУ «Говерла», 2020. 444 с. 

Pinto de Albuquerque P. I diritti umani in una prospettiva europea. Opinioni dissenzienti e concorrenti (2016-2020). Napoli : Editoriale Scientifica, 2021.  1294 p.

Правове регулювання та економічні свободи і права : монографія / за ред. М. Савчина. Ужгород : Видавництво «РІК-У», 2020. 224 с. 

Пінто де Альбукерке П. Окрема думка. Шлях до справедливості = Separate Opinion. The Way to Fairness / пер. з англ. та фр. О. В. Капліної, упоряд., авт. передм. О. В. Капліна.  Харків : Право, 2020.  552 с. 

Грищук О. В. Філософія конституційних цінностей: монографія. Київ: «Компанія ВАІТЕ». 2019. 416 с.

Хартія прав людини : зб. законодавчих актів. Київ : Правова єдність : Алерта, 2019. 44 с.

Буняк В. С. Європейська конвенція з прав людини та кримінальне право : наук.-практ. посіб. / відп. ред. В. С. Ковальський. Київ : Юрінком Інтер, 2020.  156 с.


Конституційне право України : навч. посіб. для підгот. до зовніш. незалеж. оцінювання / Т. М. Слінько, Л. І. Летнянчин, І. І. Дахова та ін.  Харків : Право, 2021.  368 с. 

Наукова бібліотека 

Національного юридичного університету 

імені Ярослава Мудрого

Тел. (057)7049213

library@nlu.edu.ua 

Наукова бібліотека Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, 2022

Укладач та дизайн: провідний бібліограф Вікторія Щабельник