YouTube

Віртуальний кабінет 

учителів-словесників

Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи.

Шарль Луї Монтеск'є

Інформаційна панель

16 січня 2024 року організовано для учителів-словесників творчу годину «Сертифікація учителів української мови і літератури у відчуттях і досвіді». Досвідом участі в сертифікації педагогічних працівників поділилася Алла МОГИЛА, учителька української мови й літератури Херсонської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №52 з поглибленим вивченням української мови (натисніть тут, щоб читати далі).

    Спікерка зазначила, що проходити сертифікацію в умовах війни – це складний виклик. Але ми знаємо, що вчителі неймовірні і здатні впоратись з будь-якими труднощами. Безцінний досвід на кожному етапі сертифікації обов'язково стане у пригоді в подальшій професійній діяльності. Чи варто брати участь? Безперечно. Адже сертифікація – можливість пізнати себе з професійної точки зору, проаналізувати свою роботу та накреслити вектор свого професійного зростання на найближчі три роки.

       Алла Григорівна наголосила, що пройти сертифікацію – це нова можливість для кожного педагога перевірити свої знання, оцінити досвід, почути думку незалежних експертів, подивитися на себе очима інших. Сертифікація дає змогу виявити талановитих та професійних освітян, впевнених у своїх силах і готових долучатися до змін в українській освіті. Сучасне суспільство вимагає змін і потрібно йти в ногу з часом.

     Спікерка покроково ознайомила із процесом участі в сертифікації педагогічних працівників відповідно до Професійного стандарту «Вчитель закладу загальної середньої освіти». Детально розповіла про етапи сертифікації, зазначивши їхні найголовніші елементи, поділилася емоціями, які виникали під час проходження кожної сходинки цього випробування.

      Насамкінець зустрічі  пані Алла всім колегам, які мають сумніви, чи брати участь, порадила: не треба боятися нового, треба вірити у свої сили, навіть негативний результат – це теж результат. Він дасть змогу побачити слабкі місця у професійній підготовці, спонукатиме до самовдосконалення, а позитивний результат, безумовно, принесе професійне задоволення і бажання працювати ще краще!

10 січня 2024 року у рамках співпраці з Херсонською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Олеся Гончара відбулася чергова «Літературна зустріч з Гончарівкою».

Цього разу нашим гостем став Богдан Логвиненко - письменник, журналіст, телеведучий, громадський діяч, автор суспільно-культурного мультимедійного українознавчого проєкту «Ukraїner» (натисніть тут, щоб читати далі).

Пан Богдан коротко розповів про діяльність проєкту «Ukraїner», презентував книжкову продукцію, яка побачила світ у видавництві «Ukraїner» останнім часом. Особливу увагу приділив виданню «Деокупація. Історії опору українців. 2022» - збірку репортажів про поїздки деокупованими територіями України у квітні — листопаді 2022 року.

Присутнім було цікаво почути про досвід відвідування командою проєкту деокупованих територій. Звісно, особливий інтерес викликав досвід перебування в деокупованому Херсоні. З розповіді пана Богдана ми дізналися, як багато підтримував він та його однодумці Херсон та херсонців у період після підриву Каховської ГЕС.  Ми за це дуже йому вдячні!

Розповіді гостя про людей з різних регіонів України нікого не залишили байдужими. Богдан Логвиненко наголосив, що це книга про людей, про їхню незламність, нескоренність. І це не лише джерело для розуміння тих подій, які зовсім скоро стануть історією. Це історії, які треба читати, розуміти, аби вчитися на вчинках їх героїв і не припускати деяких помилок, які припустили ці люди.

Дякуємо нашому гостеві та всім присутнім  за дійсно дуже змістовне спілкування, значення якого важко переоцінити!

03 січня 2024 року у рамках співпраці КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» ХМР та Лілії Віжічаніної, завідуючої відділом наукової інформації та бібліографії Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара відбулася перша в цьому році «Літературна зустріч з Гончарівкою».

Гостею заходу стала  українська письменниця та PR-менеджерка Світлана Тараторіна з презентацією свого роману «Дім солі» (натисніть тут, щоб читати далі). 

Авторка урбан-фентезі «Лазарус» про Київ початку XX ст., художньої біографії для дітей про Марію Примаченко «Оця Марія звірів малювала», коміксу про підлітків з прифронтових територій «Звуки миру» та низки оповідань. Володарка премії «ЛітАкцент року-2018» та відзнаки The Chrysalis Award 2019 від Європейського товариства наукової фантастики. Пані Світлана зізналася, що її улюблений жанр саме фантастика.

У 2023 році у видавництві Vivat вийшов друком її другий роман – постапокаліптична фантастика, написана на основі історії міфів та легенд Криму «Дім солі». Ця книга – постапокаліптичне фентезі, написане за всіма канонами саме жанру фантастики. Тут міцно переплелися динамічний сюжет, історія, альтернативне минуле і майбутнє, міфи і легенди Криму, персонажі з історичними і вигаданими іменами, та власні фантазії авторки, для якої Крим є рідним місцем, де вона виросла. Їй дуже хотілося дослідити свій рідний край і розказати його тисячолітню історію. Бо українці мало знають про історію Криму та й півдня України взагалі. Події фентезі відбуваються на колись квітучому, перетвореному на попіл, півострові Кіммерик.

Наостанок пані Світлана порекомендувала книжки, які можна прочитати, щоб «зрозуміти» Крим.

Дякуємо пані Світлані за цікавезний екскурс в історію Криму, бажаємо творчих успіхів та чекаємо презентації нової книги наживо в мирному Херсоні.

29 грудня 2023 року відбулася друга зустріч проєкту «Мовні лелітки», що реалізується у співпраці комунальної установи «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради та Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара.

За вікном зима. Ця чарівна пора року стала й винуватицею нашої зустрічі. Можливо,  не всі люблять зиму з її труднощами, холодом, сумом. Але коли ми говоримо про неї, як про образ у художньому слові, то ця гонорова пані постає неймовірно красивою та привабливою, затишною та кришталево чистою (натисніть тут, щоб читати далі). 

Кураторка проєкту, Лілія Віжічаніна, продемонструвала учасникам зустрічі зразки класичної та сучасної української поезії, в яких зима змальовується в усій своїй красі. Звучали вірші А. Кичинського, Л. Костенко, Т. Коломієць, Л. Долик, Л. Галінської, О. Канцедал. Усі зразки поезії створюють неповторний образ зими, але поєднує їх художній засіб, що має назву персоніфікація. Ким тільки не постає зима в поетичних рядків вище згаданих поетів: і прялею, яка наткала хуртовин, і пані, яка «пишно і велично входить у крижану господу січня», і подружкою, яку лірична героїня Людмили Галінської запрошує потеревенити за чаєм з літнім медом та пряником із цитрин. 

 Присутні ділилися, які образи постають у їхній уяві після прочитання віршів.

Подарунком для учасників заходу стало знайомство та спілкування з неймовірно чудовою людиною, поеткою Лесею Гук та її щирим творчим словом.

Пані Леся родом із Львівщини. Працює вчителем початкової школи, любить херсонську Гончарівку, була частою її гостею з презентаціями своїх поетичних збірок.

Піж час заходу лунало багато поезії, хоча насправді гарної поезії не буває забагато. Спочатку пані Леся зачитала вірші про зиму, де теж наявний прийом персоніфікації, у яких зима танцює водевілі то з березнем, то з жовтнем; у якої настрій мінливий, як у жінки, і тому вона коли у серці має тугу, то на землю інеєм з дощем жбурляє, а  як радісна, то пісню з вітром починає. 

Особливо всіх присутніх розчулив вірш «Дорога додому» – про те, як нам всім потрібно знаходити краплину радості в житті.

Віршем «Людина з парасолькою приходить» пані Леся бажала кожному з присутніх знайти того, хто буде нам надійною парасолею від усіх життєвих негараздів.

У пані Лесі багато родичів з Херсону. Вони під час окупації міста виїхали за кордон. Біллю та смутком лунав вірш «Як там тобі в окупації?».

«Зустрічі не знані, випадкові», «Всього лиш крок» – філософські твори, які спонукали багато про що подумати в житті.

Величезну насолоду отримали присутні від пісень на слова Лесі Гук. Дивовижні «Колискова», «Як мало ми говоримо про любов» та  «Море і я» нікого не залишили байдужими.

У цей непростий для кожного українця час присутні вповні змогли насолодилися словом та підтримати себе, полікувати свої зранені душі. Недарма Надія Базильська, відома педагогиня, зазначає: «Слово тримає тебе у чужих світах. Нанизуючи слова, як перлини, поети плетуть намисто єдності. У ньому натхнення, клекіт кованої криці, свіжість з дідівської криниці, глибина давніх віків...  Слово тепле і рідне, як батьківська хата взимку. Коли за вікном хурделиця

і клекіт бою, воно зігріває твої холодні руки. Тихим шелестом нагадує  про зелене листя, сонце і кращі роки. Кожне слово – маленький потічок, що з часом стане бурхливою річкою».

Пані Леся зізналася, що для неї зараз найважливіші речі – рідні та близькі, і побажала всім, щоб новий рік приніс мир та перемогу, щоб всі повернулися в своє домівки живі та здорові!

Цього бажаємо й ми кожному херсонцеві й кожному українцеві.

28 грудня 2023 року відбулася третя  зустріч авторського проєкту з українознавства «ДНК українського Півдня», яка мала назву: «Історичні постаті українського Херсона».(натисніть тут, щоб читати далі). 

Учитель історії Херсонської спеціалізованої школи № 57 з поглибленим вивченням іноземних мов Херсонської міської ради , ЛИСЕНКО Дмитро розкрив тему про відомого філантропа, реформатора і благодійника знедолених  «Джона Говарда – людину-легенду XVІІІ століття». У ході зустрічі присутні довідалися від спікера про життєвий шлях і діяльність Джона Говарда, здійснили віртуальну мандрівку різними куточками світу, пов’язаними з цією людиною. Херсонціі донині дбайливо бережуть пам’ять про англійця,  для котрого головним у житті була благодійність, допомога тим, хто її потребує.

Другою спікеркою зустрічі стала головна бібліотекарка читальної зали ХОБД імені Дніпрової Чайки, ЧЕРНІЄНКО Юлія, яка розповіла про талановиту поетесу, письменницю, фольклористку, педагогиню і просвітительку, нашу землячку, Людмилу Олексіївну Василевську-Березіну, що писала під літературним псевдонімом Дніпрова Чайка, її культурний внесок у розвиток південного регіону та популяризацію українського слова. Гостем зустрічі був наш земляк-молодий науковець, історик, кандидат  наук, старший науковий співробітник Клайпедського університету, спеціальний кореспондент Laisvas ukrainos kanals Артем  ПЕТРИК. Артем Миколайович як справжній патріот України і рідного міста Херсона, пройшовши пекло окупації, написав авторську книгу «Сни про Херсон», щоб донести цілому світові звитягу та патріотизм херсонців.

21 грудня 2023 року відбулася третя зустріч небайдужих освітян у межах проєкту «Окрилені мовою та мистецтвом»

  Онлайн-конференцію розпочала директор Херсонського Таврійського ліцею Анжеліка МЕЛЬНИК, яка ознайомила учасників з метою заходу, наголосивши на важливості безупинної роботи над удосконаленням рівня володіння українською мовою (натисніть тут, щоб читати далі). 

   Тема зустрічі «Окрилені мовою літають, бо крила й силу мають». Уже за традицією, в дружній та творчій атмосфері, учасники заходу мали можливість поринути у світ мовознавчої науки «Морфології», пригадати основні морфологічні норми, попрактикувати вміння редагувати словосполучення та речення. Протягом другої частини заходу учасники відпрацювали навички римування віршованих творів, долучилися до складання сенкану. Також мали можливість заслухати поезії талановитих вихованців ліцею - зразкової літературної студії «Ліра».

Зустріч завершилася творчим привітанням від учителів Херсонського Таврійського ліцею з прийдешнім Різдвом.

Ділимось педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків.

Урок зарубіжної літ-ри, 6 клас.

Тема: Різдвяна подорож Скруджа у часі й просторі (історія створення)

Учитель: БАЛАШ В.М., спеціаліст вищої кат., ЗЗСО-24

відеозапис уроку 

16 грудня 2023 року була проведена Всеукраїнська учнівська олімпіада з української мови.

Мова – це ідентифікатор та код нації, який містить у собі всі історичні, культурні аспекти, які викарбувалися роками. Українці виборюють своє законне право говорити та писати рідною українською мовою. Вітаємо кожного й кожну, хто думає, спілкується, вивчає українську мову.

Ділимось педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків.

Урок української мови, 7 клас.

Тема: Узагальнення вивченого з теми "Дієслово"

Учитель: КОНОВАЛОВА Т.М., ЗЗСО-54

відеозапис уроку 

14 грудня 2023 року організовано онлайн-зустріч учителів-словесників. Майстерку з теми "Штучний інтелект в школі: можливості, перспективи, виклики", провела РИБА Надія, учитель ЗЗСО-56 (натисніть тут, щоб читати далі).   

Надія Михайлівна познайомила присутніх великим потенціалом штучного інтелекту для застосування в школі. Обговорили  можливості, перспективи та виклики цієї технології в освітніх процесах. Познайомилися з різноманітними налаштуваннями ШІ, на практиці опрацювали деякі з них: Gamma – електронна презентація зі ШІ за 2 хвилини,  ControlNet Any Word – створення прихованих слів у зображенні, Kazka Fun – україномовний генератор казок з AI для дітей,  Landscape Anyone – створення картин-двовзорів з ШІ тощо.

Кожен учасник отримав подарунки.

відеозапис зустрічі 

дошка падлет з усіма матеріалами 

Ділимось педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків.

Урок зарубіжної літератури, 6 клас.

Тема: Барбара Космовська "Буба". Сімейні цінності у творі. Зображення проблеми порозуміння батьків та дітей 

Учитель: ШРАМКО Н.М., ЗЗСО-54

відеозапис уроку 

Ділимось педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків.

Урок української літератури, 6 клас.

Тема: Казкові мотиви в поезії І.Жиленко "Гном у буфеті"

Учитель: БАБЧУК С.М., ЗЗСО-26  

відеозапис уроку 

Учітесь, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

            Т.Г.Шевченко

   Ось і завершився ІІ етап XIV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Конкурсу, який сприяє піднесенню престижу української мови і літератури у молодого покоління, підвищує рівень загальної культури, виховує в його учасників почуття гордості за свій народ, любов до рідного краю, вшановує Великого Кобзаря.

   Тож щиро вітаємо наших переможців, справжніх поціновувачів Шевченкового слова, та їх наставників! 

   Бажаємо їм і надалі натхнення, віри у свої сили, невичерпної енергії, нових творчих звершень, а педагогам терпіння, радості й задоволення від успіхів своїх вихованців!

Ділимось педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків.

Урок української літератури, 6 клас..

Тема: "Тема добра, милосердя та винагороди за них. Ідея різдвяної казки "Єва і білосніжна квітка лілії". 

Учитель: ЖЕМЧУЖНІКОВА І.П., ЗЗСО-54.

відеозапис уроку 

Ділимось педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків.

Робочий урок української мови.

Тема: "Іменник як самостійна частина мови. Іменники загальні й власні, конкретні та абстрактні"

Учитель: СУСЬ О.П., ЗЗСО-54

відеозапис уроку 

    07 грудня 2023 року організовано онлайн-зустріч учителів-словесників. Майстерку з теми «Групові форми роботи на дистанційному уроці» провела учителька ЗЗСО-44 – Любов КОСТЮЧЕНКО (натисніть тут, щоб читати далі).   

Любов Анатоліївнв розповіла про особливості організації та переваги такого виду навчання. Продемонструвала застосування чек-листів, гексагонів, застосунків LearningApps, Wordwall, інтерактивних дошок Jamboard  та Padlet. Учасники попрактикувалися у використанні і створенні гексагонів за допомогою сервісу Classtools, оглянули багатий функціонал wordwall,  спільно виконали завдання.

Підсумовуючи зазначила, що обґрунтоване використання різних видів групової  роботи забезпечує його інноваційність.

відеозапис зустрічі 

06 грудня 2023 року організовано онлайн-зустріч учителів-словесників. Ділилась досвідом з теми «Гейміфікація на уроках зарубіжної літератури в НУШ» Олена КНИГА, учителька ЗЗСО-54 (натисніть тут, щоб читати далі).  

У приємній емоційній атмосфері, яку створила пані Олена, розглянули особливості використання ігрових методик на уроках зарубіжної літератури в НУШ. Учасники спробували себе в ролі учнів, використовуючи wordwall , wordart та jamboard .

Бажання осягати щось нове, дарувати свою підтримку учасникам освітнього процесу, випромінювати добро – це те, на чому має базуватись педагогічна робота кожного вчителя. Тільки так ми переможемо зло!

З вірою у ЗСУ! З вірою у Перемогу!

відеозапис зустрічі 

Херсонські учителі-словесники діляться педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків (учителі, які атестуються у 2024 році).

Робочий урок зарубіжної літератури.

Тема уроку: Утвердження дружби та вірності у казці Г.К.Андерсена  "Снігова королева". Чарівний світ твору. 

Учитель: КНИГА О.А., ЗЗСО-54

відеозапис уроку 

01 грудня 2023 року організовано зустріч херсонських учителів-словесників із відомою талановитою педагогинею - Наталією НЕМИРОВСЬКОЮ. Майстерка «WIZER, LIVE WORKSHEETS, FORMATIVE як ефективні інструменти формувального та підсумкового навчання на уроках української мови та літератури» пройшла на одному диханні (натисніть тут, щоб читати далі).  

Наталія Вікторівна поділилась з колегами цікавими ідеями для уроків української мови та літератури щодо актуалізації знань учнів, мотивації навчальної діяльності, рефлексії. Попрацювали спільно з вебінструментами Flinga, Wizer, LIVE WORKSHEETS, FORMATIVE; створювали робочі та інтерактивні аркуші формувального і підсумкового оцінювання. Практично направлена зустріч отримала найкращі відгуки учителів-учасників.

Дякуємо пані Наталії за креативний підхід до викладання предметів, яким із великим захопленням поділилась з присутніми на онлайн-зустрічі учителями!

Що робити з освітніми втратами, які спровоковані  соціальними викликами: тривала пандемія, дистанційний формат навчання, воєнним станом, проблеми з доступом до інтернету, відключеннями електроенергії, повітряними тривогами під час уроків, відсутністю підручників (зокрема, у п’ятикласників НУШ)? На це запитання шукають 2-й рік поспіль відповіді директори, учителі та освітні експерти. Але  наразі єдиного та універсального рецепта для всіх поки що не знаходять.

   Аби допомогти вчителям знайти свій шлях надолуження втраченого, для херсонських учителів української мови та літератури з 27 по 28.11.2023 року  Ярославою АНДРЕЙКО, сертифікованим тренером від ГС «Освіторія» організовано  тренінг «Наздоженемо: курс про подолання освітніх втрат» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти Глобального партнерства заради освіти (GPE) і Уряду Японії (натисніть тут, щоб читати далі).  

За результатами проведення дводенного  тренінгу  можна зазначити, що його учасники ознайомилися із законодавчими актами в цій сфері; алгоритмом надолуження освітніх втрат з предмета, опрацювали способи здійснення діагностування результатів навчання учнів для виявлення освітніх втрат; підвищили рівень сформованості професійних компетентностей, зокрема: нормативно-правової, інформаційно-цифрової, інноваційної діяльності, поширення фахових знань для  забезпечення якості надання освітніх послуг, те, що можна одразу застосовувати в роботі і що реально підвищує кваліфікацію вчителя з даного аспекту.

Варто зазначити про практичне спрямування всіх видів робіт тренінгу, а саме: відпрацьовано навички, які можна використати надалі (роботу в групах, “живе” спілкуванні з колегами й тренером, відпрацювання різних форм роботи кооперативного навчання, інтерактивні форми, використання діяльнісного підходу тощо). Детально опрацьовано інтернет-сервіси для використання в роботі надолуження освітніх втрат. У перший день відпрацьовано блоки: інтегроване навчання як інструмент надолуження навчальних втрат мовно-літературної галузі, подолання навчальних втрат в усній та письмовій взаємодії. На другий день тренінгу здійснено ретельну роботу з такими блоками, як: робота з текстами, дослідження мови, вимірювання навчальних втрат через ВШО («Всеукраїнська школа онлайн»), редагування навчальної програми з літератури та рекомендаціями І.Хворостяного щодо цього тощо.

25 листопада 2023 року відбувся ІІ етап ХХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Головна мета змагання - сприяти утвердженню державного статусу української мови, піднесенню її престижу серед молоді та вихованню поваги до культури й традицій українського народу.

  На ІІ етап зареєструвалося 245 учасників, узяли участь 215 учнів і учениць 3–11 класів закладів загальної середньої освіти. Завдання, над якими працювали учасники конкурсу, складені відповідно до програми шкільного курсу української мови.(натисніть тут, щоб читати далі).  

Члени журі перевірили конкурсні  роботи й визначили переможців, які представлятимуть місто Херсон  на ІІІ (обласному) етапі.

Приємно, що перші місця здобули учні закладів освіти різного типу:

3 клас - Крістіна Поторій,  Херсонська гімназія № 6 Херсонської міської ради.

4 клас -  Андрій Жук, Херсонська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 52 з поглибленим вивченням української мови Херсонської міської ради

5 клас - Владислав Одайник, Херсонська багатопрофільна гімназія № 20 імені Бориса Лавреньова Херсонської міської ради.

6 клас - Маргарита Шуліка, Херсонська гімназія № 1 Херсонської міської ради.

7 клас - Каміла Бєлоус, Херсонська багатопрофільна гімназія № 20 імені Бориса Лавреньова Херсонської міської ради.

8 клас - Андрій Круглов, Комишанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26 Херсонської міської ради.

9 клас - Софія  Крамаренко, Херсонська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 30 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу та англійської мови Херсонської міської ради.

10 клас - Маргарита Величко, Херсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 39 "Школа-родина" Херсонської міської ради.

11 клас - Дар’я Філончук, Херсонський академічний ліцей ім. О.Мішукова Херсонської міської ради.

Вітаємо переможців та їхніх наставників! Дякуємо усім учасникам конкурсу!

Бажаємо і надалі натхнення, віри у свої сили, упевненості в подальших конкурсних випробуваннях!

24 листопада 2023 р. стартував проєкт «Мовні лелітки», що реалізується у співпраці комунальної установи «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара. Лілія ВІЖІЧАНІНА, авторка та ведуча проєкту, допомогла учасникам розкрити красу українського художнього слова (натисніть тут, щоб читати далі).  

Було розглянуто такі художні засоби поезії, як алітерація та асонанс, їх використання у творах класиків та сучасних  митців.Присутні спробували себе в ролі майстрів пера, здійснюючи «мовні реконструкції» поетичних та прозових текстів з використанням словосполучень у переносному значенні, а також авторських новотворів.

Вірші, які використовувалися під час заходу, відкривали дивовижний світ природи осінньої та початку зимової пори. Це твори українських поетів Сергія Пантюка, Любові Долик, Людмили Галінської. Так як заняття відбувалося в День завоювання друзів, звучав вірш Юрка Іздрика «Людина сама нічого не може» про роль дружби в людському житті.

Щемливою та вишуканою виявилася друга частина зустрічі – знайомство з українською поеткою, перекладачкою, прозаїком Світланою Дідух-Романенко. Пані Світлана читала свої вірші, які дуже емоційно відгукнулися для більшості присутніх. Розпізнали у творах і багато художніх засобів.

За відгуками присутніх, зустріч подарувала їм багато приємних емоцій, покращила настрій, очистила душі поетичним словом і вселила надію на краще та додала сил жити далі. І це не дивно, адже українська мова створена дарувати тепло.

23 листопада 2023 року відбулася друга зустріч херсонських освітян у межах проєкту «Окрилені мовою та мистецтвом», автори та спікери зустрічі - учителі Херсонського Таврійського ліцею: Ганна ГАМОЦЬКА – учитель української мови та літератури, Анастасія ШЕПЕЛЬ – учитель театральних дисциплін, Наталія ВОРОНІНА - учитель музичного мистецтва. (натисніть тут, щоб читати далі).  

Цього разу зустріч мала назву «Поезія і проза як два крила: художнє виконання поетичних та прозових творів», і родзинкою цього заходу було ознайомлення присутніх з найкращими мистецькими здобутками випускників ліцею, які вони втілили в життя під час війни.

Під час зустрічі учасники мали можливість перевірити свої знання у сфері одного з найважчих розділів мовознавства - синтаксису,  практикували вміння знаходити помилки в словосполученнях і реченнях, долучилися до редагування уривку театральної вистави. Протягом другої частини всі присутні мали змогу відчути себе по-новому в ролі сценариста-редактора,  здійснюючи роботу над сценарієм для театральної вистави, дізналися секрети роботи режисера, збагатили вміння виразного читання текстів уголос та розвинули власне розуміння секретів впливу на співрозмовників засобами художнього мовлення. Найкращим завершенням зустрічі стало ознайомлення з мистецькими здобутками випускників ліцею, які чудово поєднали в своїй творчості любов до української мови та мистецтва.

16 листопада 2023 року організовано онлайн-зустріч учителів-словесників. Ділилась досвідом з теми «Мотивація до читання: викладання літератури у часи війни» Крістіна ГОЛОВЧЕНКО, директор Херсонської гімназії №16, учитель зарубіжної літератури, сертифікований тренер НУШ за програмою «НУШ для керівників» від ГС «Освіторія» (натисніть тут, щоб читати далі).  

Крістіна Азерівна поділилась із присутніми своїм баченням щодо викладання літератури під час війни, проговорили проблеми і шляхи вирішення, книги, які варто дітям прочитати, про індивідуалізацію навчання. На майстерці спікерка презентувала свій творчий доробок щодо генерування ілюстрацій нейромережею в стилі аніме, роботу в ChatGPT , штучний інтелект як інструмент для створення фільмів. Звернула увагу на важливість проєктної роботи, ведення читацьких щоденників, використання анімованих книг.

відеозапис майстерки 

Херсонські учителі-словесники діляться педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків (учителі, які атестуються у 2024 році).

Робочий урок української літератури.

Тема: Шевченко Т.Г. Життєвий шлях поета. "Думка" 

Учитель: КАЛЬНІЧЕНКО ТюА., ЗЗСО-57

відеозапис уроку 

 13 листопада 2023 року організовано зустріч учителів-словесників Херсона з талановитою учителькою Волині – Тетяною ПАРАДОВСЬКОЮ, учителем-методистом, членом журі всеукраїнських конкурсів та олімпіад, неодноразовим лауреатом конкурсу «Успішний педагог», стипендіатом Луцької міської ради, лауреатом премії імені Лесі Українки, Олени Левчанівської, тренером НУШ і говорили про  вмотивованого учителя, який несе світло та мотивує своїх учнів (натисніть тут, щоб читати далі).  

Тетяна Миколаївна розповіла про шлях особистого професійного зростання та становлення, поділилась цікавими ідеями для підвищення зацікавленості учнів вивченням української мови та літератури, презентувала авторські матеріали та запросила усіх до професійних вайбер та фейсбук-спільнот.

По завершенню онлайн-зустрічі учасники отримали авторські методичні подарунки (електронні тренажери щодо роботи з наголосами, родами іменників та «говорімо правильно»). Щиро дякуємо пані Тетяні за приємну розмову в колі однодумців та підтримку херсонських освітян!

      Матеріали зустрічі: 

тренажер рід іменників 

тренажер наголос 

тренажер говорімо правильно 

10 листопада 2023 року для учителів-словесників організовано творчу зустріч з письменниками та науковцями Херсона.

Ми можемо любити тільки те, що ми знаємо,

І треба дати змогу дітям глибоко знати рідний край,

його історію і культуру.

Софія Русова

(натисніть тут, щоб читати далі).  

А хто краще може передати молодому поколінню любов до рідної землі як не поети, письменники, краєзнавці нашої малої батьківщини.

Сьогодні на літературній вітальні свій поетичний доробок презентував Володимир ПЕДЧЕНКО, член Національної спілки письменників України, член Херсонської спілки письменників, лауреат обласної премії імені Миколи Куліша, директор Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №32 ХМР. Говорили про проєкт «Стяг. Клуб поезії «Дніпро», основні мотиви творчості.

Звучало виконання поезії з уст пана Володимира та Василя ЗАГОРОДНЮКА, голови Херсонської спілки письменників – щемлива, зворушлива, з глибоким змістом.

На зустріч були запрошені науковці з Херсонського державного університету – Володимир ОЛЕКСЕНКО, професор кафедри української філології та журналістики, голова вченої ради університету та Світлана КЛИМОВИЧ, завідувач кафедрою української літератури, розповіли про сучасний освітній процес на кафедрі та Іван НЕМЧЕНКО, доцент, викладач кафедри зробив загальний огляд літературної Херсонщини.

Це була саме та зустріч, коли поетичне слово поєдналось з педагогічним поривом та науковим підґрунтям.

Переможного миру нашій Україні! Тримаємо наш освітній фронт!

Відеозапис зустрічі 

Ділимось педагогічним досвідом через проведення дистанційних уроків (учителі, які атестуються у 2024 році).

Робочий урок української мови.

Тема "Синтаксис. Пунктуація. Пряма й непряма мова", 9 клас, учитель: Ольга ГУДИМА, Академічний ліцей ХДУ

Відеозапис уроку 

08 листопада 2023 року відбулась онлайн-зустріч херсонських учителів-словесників, на якій поділилась своїм досвідом роботи  з теми «Формування читацької компетентності на уроках української літератури» Ірина ШПИЛЬКА, молода учителька ЗЗСО-44 (натисніть тут, щоб читати далі). 

Важливо пам’ятати, що уроки літератури, це, перш за все, робота з текстом.  «Підготовка вдумливого читача, – як зазначає науковець О.М.Товста, – неодмінна умова виховання ерудованої, інтелектуально й духовно розвиненої особистості. На зустрічі Ірина Валеріївна презентувала інтерактивні методи та прийоми навчання, які використовує за допомогою дошки Jamboard в умовах дистанційного навчання:  "Асоціативний кущ", "Сюжетний ланцюжок", "Кола Венна", "Дерево рішень", "Синквейн", "Валіза. М'ясорубка. Смітник".

Використання саме інтерактивних форм роботи сприяє максимальному залученню досвіду учнів, їхнього мислення, мотивації на досягнення успіху і самореалізації. 

31 жовтня 2023 року відбулась друга онлайн-зустріч проєкту «ДНК українського Півдня». Говорили про українську культуру ті її невід’ємну складову - народні промисли. Сьогодні старались об’єднати південь зі сходом, ремесла з мистецтвом! Із зацікавленою аудиторією слухачів працювали спікери: культурологиня, дослідниця народознавства та історії української культури - Ольга ІВАНЕНКО, яка поділилась своїми етнографічними розвідками щодо вбрання населення Південної України, детально розповіла про святковий жіночий стрій, особливості чоловічого та дитячого одягу, орнамент, характерний для Херсонщини (натисніть тут, щоб читати далі). 

Керівниця літературно-драматургічної частини театру ім. М. Куліша, поетеса, організаторка мистецьких заходів «Поетична шафа» - Альона МОВЧАН розкрила історію становлення театру, особливості роботи театру в умовах сьогодення, а також презентувала поетичні збірки.

Оксана МУРАВЛЬОВА - викладачка української мови з Краматорська, голова громадських організацій «Український розмовний клуб «Файно» та «Союз українок», волонтерка поділилась своєю неймовірною історією боротьби за українську мову та українську культуру там, на Донбасі. Розповіла про згуртованість через дію, системну роботу за покликом серця і душі: виготовлення сувенірів для наших військових – ляльок-мотанок (у різних техніках), сорочок-вишиванок для новонароджених немовлят, пошив прапорів і відправлення їх на окуповані території тощо.

Пані Оксана - жінка не лише із золотим серцем, а й із золотими руками, провела для присутніх цікавий майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки та звернула особливу увагу на вкладення позитивних емоцій та побажань у таку роботу.

Сподіваємось, що наша культурна мандрівка була для кожного з присутніх цікавою та пізнавальною. Бо  саме знання  нашого історичного минулого сприятиме оздоровленню духовності народу та збереженню автентичної культури південного регіону.

Разом до Перемоги!

27 жовтня 2023 року у закладах загальної середньої освіти Херсонської міської територіальної громади стартував мовний відеомарафон, присвячений Дню української писемності та мови. Учителі-філологи разом із здобувачами освіти презентувавши широкому загалу відеоряд на честь свята. З представленими відеороликами можна ознайомитись за покликанням:

https://padlet.com/yaroslava2609/2023-23hnweizocik1jdf  

(натисніть тут, щоб читати далі).  

День української писемності та мови – це свято розвитку державної мови. Воно має глибинну духовну суть та історично звеличує нашу націю. Традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.

Щороку в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс ім. Петра Яцика. У ньому беруть участь знавці мови з 20 країн світу. 

Також одна з традицій свята - радіодиктант національної єдності. Цього року українці 23-й рік поспіль писатимуть радіодиктант - текст його створила українська поетеса та перекладачка Катерина Калитко, називається він "Дороги України", читатиме - актор театру та кіно Олексій Гнатковський.

Велика херсонська освітянська громада доєдналась до заходів.

Як писав Панас Мирний: «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова…». Тож утверджуймо рідну мову, щоб цей нетлінний скарб служив єднанням між поколіннями, возвеличував Україну та українців.

Пам’ятаймо, що кожен, говорячи українською, наближає Перемогу! 

27 жовтня 2023 року відбувся захід «Крим єднає Україну»: вечір відвертих розмов та музичного настрою із Юлею Качулою. Дуже символічно, що остання зустріч у рамках проєкту «Українська для професіоналів» відбулася саме в День української писемності та мови і виявилася дуже святковою. На гостину завітала Юлія Качула, авторка пісень, співачка, перекладачка, засновниця школи вокалу «Vocal Recovery», авторка проєктів «Слухай українською!», «Діти Криму», [оkrymлена], «Духовна вартівня», «Вільні духом».(натисніть тут, щоб читати далі).  

Юля розповіла про свій проєкт «Слухай українське», де вона перекладала на українську світову хіти. Першим був «Шербурзькі парасольки», який виконувала в Криму. Для учасників заходу Юлія українською виконала пісню Ніно Катамадзе «Вулиця пуста». Дуже потужно. Звучали «Олтар вічності», «Сяй», «Хмаринки». Всі присутні отримали потужний заряд енергії та натхнення.

Юля хоче, щоб люди розуміли що робить і для чого, усвідомили свої помилки й намагалися не повторювати їх в майбутньому. Херсон – це форпост, який здатний захистити Україну. Юля наголошує, що треба працювати з дітками, вчити їх. Бо вони індикатори, як «дзеркалята» відбивають все, що бачать. Ми повинні зберегти їх чистоту, робити світ краще навколо себе. Зізналася, що мріє об’єднати дітей звільненого Криму та Волині. Юля вірить, що люди проснуться й почнемо будувати світ «де немає фальші в серцях».

Дякуємо пані Юлії за теплу щемливу зустріч! Бажаємо натхнення, знаходити якомога більше однодумців. Віримо, що Крим скоро знову стане українським! А наша справа – уже сьогодні виховувати справжніх патріотів України.

20 жовтня 2023 р., відбулася чергова зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії № 2.(натисніть тут, щоб читати далі).  

Тема розмовної зустрічі – «Як ти? Як усі ми?: що говорити, аби потішати інших». Пані Лілія акцентувала увагу на такому ресурсі, як волонтерський проєкт «Як ти, брате?». Цей проєкт покликаний навчити людей – як військових, так і цивільних, надавати психологічну допомогу одне одному під час війни. Засновник проєкту психотерапевт і соціальний психолог Антон Семенов разом із командою розробляє посібники, які містять прості та дієві алгоритми взаємодії в різних ситуаціях. У ході зустрічі було розглянуто мовленнєві формули, що рекомендуються в посібниках «Як ти, брате/сестро?», «Як ти, кохана/ий?», «Як ти, сонечко?», «Як ти… Як розмовляти з тими, хто втратив близьких» та які варто використовувати, щоб потішати тих, хто втратив близьку людину, а також тих, хто знаходиться у вирі війни.

Другу частину зустрічі було проведено у формі захопливої гри «Мовні ревізори». Дана гра, які містила завдання з граматики, пунктуації, лексики дозволила учасникам пригадати більшість тем, які було розглянуто під час реалізації проєкту.

Українська мова – мова можливостей. Вона здатна лікувати людські рани, надихати на подвиги, ставати текстами найкращих у світі пісень. Пишаємося, що маємо таку чудову рідну мову!

19 жовтня 2023 року за ініціативи та підтримки управління освіти Херсонської міської ради стартував міський проєкт «Окрилені мовою та мистецтвом». Мета проєкту: популяризація мовної та мистецької освіти, підвищення рівня культурної грамотності, формування національної свідомості та патріотизму. Проєкт передбачає шість зустрічей, один раз на місяць (натисніть тут, щоб читати далі).  

Сьогодні в атмосфері доброзичливості та невимушеного спілкування через поєднання української мови та мистецтва 100 учасників онлайн-зустрічі опановували тему «Крила художнього мовлення». Працювали з присутніми педагоги Таврійського ліцею мистецтв ХМР під керівництвом директора Анжеліки МЕЛЬНИК. Особливістю стало поєднання елементів навчання, бесіди, консультації та концерту.

Відкрила захід очільниця управління освіти ХМР Наталя ЖУРЖЕНКО, наголосивши на тому, що саме освітяни стають тою рушійною силою, яка спонукає суспільство вивчати рідну мову, літературу, культуру, розуміти нашу ідентичність, унікальність. Закцентувала увагу на тому, що мовою непереможного Херсона є українська мова! Перший заступник начальника управління освіти Світлана ОМЕЛЬЧУК побажала вдалого старту проєкту і цікавого вивчення української мови через зв’язок з мистецтвом.

На зустрічі учасники мали можливість пригадати складні випадки наголошування слів та удосконалити навички правильного наголошування слів, долучилися до виразного читання байки та здійснили аналіз байки, охарактеризували героїв і, насамкінець, прослухали віртуозну гру на акардеоні «Мелодії» українського композитора Мирослава Скорика та дізнались про його внесок в українську культуру.

Зустріч, яка відбулася,  – це той випадок, коли корисне і приємне – поруч!

18 жовтня 2023 року для учителів-словесників продовжився осінній інтенсив від учасників проєкту «Освітній суп» (лайфхаки як надолужити освітні втрати здобувачів освіти). Майстерку «Від стандартної школи до комфортного навчання» провела Тетяна БАХТІАРОВА, учитель ЗЗСО-57 (натисніть тут, щоб читати далі).  

На зустрічі розглянули шляхи подолання освітніх втрат, які були впроваджені на проєкті «Освітній СУП», спікер продемонструвала цікаві види інтерактиву, зокрема WordArt, Canva, Jambord. Цікавою була інформація про засоби візуалізації, яких можна досягти, використовуючи на уроках  словесності штучний інтелект. Продовжуємо навчатись разом!

презентація  

відеозапис зустрічі 

13 жовтня 2023 року відбулася чергова зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії № 2 (натисніть тут, щоб читати далі).  

Тема зустрічі виявилася дуже корисною для всіх учасників – «Можливості української мови для розвитку креативності». Усі присутні могли сповна «прокачати» своє креативне мислення, виконавши низку цікавих вправ.

Розмовна тема зустрічі була присвячена цікавій психологічній проблемі «Людські цінності: що допомагає нам вижити і бути ефективним?». Це був мінітренінг, який допоміг присутнім по-новому подивитися на свої життєві цінності та допомогти визначити для себе, які є з них є головними в житті.

Такі зустрічі дозволяють учасникам сповна відкривати для себе можливості української мови – як чудового інструменту спілкування, особистісного розвитку та професійного зростання.

12 жовтня 2023 року продовжився жовтневий інтенсив для херсонських учителів-мовно-літературної освітньої галузі. Сьогодні ділились досвідом учителі-словесники пілотних 7-х класів НУШ ЗЗСО-27 Вікторія БОЙКО та Інна МАНЬКО (натисніть тут, щоб читати далі).  

Спікери донесли до учасників онлайн-зустрічі головні компоненти концепції Нової української школи: наскрізний процес виховання, дитиноцентризм, педагогіка партнерства, новий зміст освіти. Проговорили ключові компетентності (наскрізні вміння), якими мають володіти здобувачі освіти НУШ. Вікторія Іванівна детально розкрила види оцінювання навчальної діяльності учнів та техніки формувального оцінювання; звернула увагу на особливостях заповнення сторінок класного журналу; проаналізувала навчально-методичне забезпечення з української мови та літератури для пілотних 7-х класів, переваги та проблемні місця;  поступ у знаннях учнів та наявні освітні втрати тощо.

      Дякую пані Вікторії та пані Інні за глибокий всебічний аналіз роботи у пілотних класах НУШ!

Ми все зможемо! І труднощі разом подолаємо! Головне – віримо в себе і ЗСУ!

запис зустрічі 

презентація 

11 жовтня 2023 року в рамках жовтневого інтенсиву для учителів української та зарубіжної літератур НУШ відбулась зустріч з Тамілою ЯЦЕНКО, доктором педагогічних наук, головним науковим співробітником відділу навчання української мови та літератури Інституту педагогіки НАПН України, автором модельної програми та підручника та Іриною ТРИГУБ, кандидатом педагогічних наук,  учителем-методистом, директоркою Пристоличного центру професійного розвитку педагогічних працівників Бориспільського р-ну Київської області. Спікерки розкрили тему «Шкільний курс літератури в реаліях Нової української школи: зміст, навчально-методичне забезпечення, компетентнісний потенціал» (натисніть тут, щоб читати далі). 

Таміла Олексіївна окреслила алгоритм роботи учителя, починаючи з Державного стандарту базової освіти, далі – типова освітня програма, модельна навчальна програма, навчальна програма, календарне планування, підручник тощо. Зупинилась на пропонованому змісті предмета «Українська література» для 6 класу, очікуваних результатах, видах навчальної діяльності; проаналізувала зміст і структуру підручника, календарного планування. Підтримкою для учителів є розроблений зошит моїх досягнень (діагностувальні роботи) для учнів 6 класів, книжка для вчителя "Українська література" 6 клас.

Ірина Анатоліївна детально розкрила компетентнісний потенціал інтегрованого курсу «Літератур» (українська та зарубіжна),  наголосила на особистісно зорієнтованому навчанні, яке є одним із головних підходів Нової української школи.

Дякуємо пані Тамілі та пані Ірині за цікаву та змістовну зустріч, за титанічну наукову працю! Хай незгасає бажання підкорювати нові вершини і змінювати українську освіту на краще!

6 жовтня 2023 року відбулася чергова зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії №2.(натисніть тут, щоб читати далі).  

Під час зустрічі було здійснено невеличкий екскурс в історію листування.

Окрему увагу було приділено особливостям ділового листування та мовленнєвим конструкціям, які використовуються під час такого виду спілкування.

Низку приємних почуттів викликали зразки творів листів поетів-класиків української літератури до своїх коханих. А найщемливішим моментом зустрічі, який нікого не залишив байдужим, стало слухання пісні у виконанні воїна Павла Вишебаби та його побратимів на слова Павла – лист до своєї доньки у формі віршу «Тільки не пиши мені про війну».

Пані Лілія зауважила, що листування в роки війни – це особливий феномен, який має важливе терапевтичне значення для обох сторін листування. А тому вона заохотила: «Пишіть листи, бо це класика».

     05 жовтня 2023 року  - третій день тематичної консультації «Атестація -2024: крок за кроком». Сьогодні на онлайн-зустріч запрошені учителі мовно-літературної освітньої галузі м. Херсона. (натисніть тут, щоб читати далі).  

Крок за кроком висвітлено нормативно-правову базу та  особливостях атестаційного процесу у 2024 році; закцентувано увагу на Професійному стандарті учителя та компетентностях, якими має володіти педагог відповідно до кваліфікаційної категорії; формах поширення власного педагогічного досвіду;  проговорили про роботу над індивідуальною траєкторією професійного зростання та індивідуальному плані підвищення кваліфікації учителя тощо.

Друга частина онлайн-зустрічі пройшла у формі діалогу, учасники мали можливість поставити запитання організатору конференції та отримати відповіді на хвилюючі їх запитання.

По завершенню консультації учасники отримали електронні матеріали з роз’ясненнями проведення атестації 2024.

Презентація до тематичної консультації 

29 вересня 2023 року відбулася чергове заняття для педагогічних працівників шкільної та дошкільної освіти в рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії №2.  (натисніть тут, щоб читати далі).  

«Мовознавча кав’ярня» – такий формат і тема довкола кави дуже сподобалися учасникам зустрічі. Розповіді за філіжанкою улюбленого напою про історію поширення кави у світі та в Україні,  мовні цікавинки, пов’язані з «кавовою» тематикою, креативні вправи у формі  сенкану та акровіршу, «кавовий» психологічний тест, відверті розмови про особисті «церемонії» та «таємні» інгредієнти приготування бадьорого напою, а також огляд книг, присвячений даній тематиці, зробили зустріч змістовною, жвавою та невимушеною.  

Дякуємо всім учасникам заходу за щире спілкування, активність та чудовий наастрій.

28 вересня 2023 року у рамках співпраці Ярослава АНДРЕЙКО, консультант КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» ХМР та учителі зарубіжної літератури змогли доєднатись до методичного серфінгу «Кейс вчителя зарубіжної літератури: нормативні документи, підручники, посібники, цифрові ресурси», організованого Оленою РЕВНИВЦЕВОЮ, методисткою науково-методичної лабораторії суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ “КОІППО імені Василя Сухомлинського” (натисніть тут, щоб читати далі).  

На онлайн-зустрічі розглянули кейс важливих документів для учителя-словесника: модельні та навчальні програми; підручники авторського колективу під кер О. НІКОЛЕНКО, також Ю.КОВБАСЕНКО, Н. МІЛЯНОВСЬКОЇ та Є.ВОЛОЩУК; спікер закцентувала увагу на видавництвах «Астон», ВЦ «Академія» та «Літера ЛТД», які друкують підручники згаданих авторів; поділилась з присутніми цікавими інтернет-ресурсами, які стануть у нагоді при підготовці до уроків.

     Дякуємо Олені Володимирівні за дієві своєчасні орієнтири щодо викладання  предмета «Зарубіжна література» у Новій українській школі.

28 вересня 2023 року за ініціативи та підтримки управління освіти Херсонської міської ради стартував проєкт з українознавства «ДНК українського Півдня». Мета проєкту: реалізувати інтерес небайдужої громадськості до вивчення і розуміння мовно-літературного та історико-культурного надбання Півдня України;   допомогти краще пізнати історію краю, досягнення українців цієї місцевості, які стали фундаментом у розбудові регіону та увійшли до світової історії. Проєкт передбачає сім зустрічей, один раз на місяць (натисніть тут, щоб читати далі).  

Сьогодні в атмосфері доброзичливості та невимушеного спілкування занурились у дослідження історії Херсонщини 115 учасників зустрічі. Ми говорили мовою правди українського степу.

Відкрила захід очільниця управління освіти ХМР Наталя ЖУРЖЕНКО, наголосивши на значимості теми української національної ідентичності, яку гостро диктують нам ті страшні події, які увірвались у життя кожного українця 24 лютого 2022 року. Але Південь України завжди був українським! А Херсон – нескореним!

Христя РАВЛЮК, телеведуча, підтримала ідею дослідження краєзнавства Півдня України і пообіцяла присвятити цьому одну з своїх телепередач.

Якісну інформаційну їжу для нашої свідомості дали поважні і мудрі спікери:  Володимир В’ЯТРОВИЧ - з 2014 по 2019 рр директор інституту національної пам’яті, історик; Андрій ЛОПУШИНСЬКИЙ - дослідник історії Херсонщини; Павло ТОКАЛЕНКО - кандидат історичних наук, член Національної спілки краєзнавців України, учитель історії Херсонського НВК №15.     

  Разом вивчали хроніки степової місцевості: першу згадку про мовну культуру мешканців, побут  та козацьку флотилію Сидора Білого, Прогноївську паланку Запорозької Січі (нині село Геройське). Степи північного Причорномор’я, які протягом століть часто змінювали своїх господарів. Вели розмову про те, що тут були візантійські колонії, панували скіфи і сармати, готи, анти, хозари і печеніги, якою мовою говорили, в що вірили і де було саме старе родовище солі у світі. Кам’янську й Олешківську Січі на Херсонщині. Постать Костя Гордієнка. Панування Мазепи та історичні довідки про нову флотилію - Лиманську.

Тому сподіваємось, що проєкт «ДНК українського Півдня» допоможе знайти історичну правду, розібратись у тому, як і ким насаджувалась суспільству хибна думка про «ісконно рускіє землі», бо це вже завдання національної безпеки.

По завершенню проєкту буде сформовано електронну збірку для педагогів, які викладають предмет «Історія України».

Схиляємося у пошані героям, завдяки яким маємо можливість говорити, досліджувати історичну правду рідного краю.

Дякуємо ЗСУ, що можемо порівняно спокійно жити й працювати у вільному Херсоні!

25 вересня 2023 року відбулася онлайн-презентація роману-хроніки Альони Мовчан «Окупація», організована Херсонською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Олеся Гончара. Зустріч мали можливість відвідати і учителі-словесники м. Херсона. (натисніть тут, щоб читати далі).  

Кожне слово Альони під час презентації знаходило відгук у душах тих, хто пережив окупацію міста, був очевидцем та учасником багатьох подій. Хвилювання, біль, сум, гордість за дії земляків та безліч інших почуттів – ось що ми прожили в цей вечір. Розповіді Альони та зачитані фрагменти роману ще раз переконали кожного з присутніх, які ж неймовірні й незламні херсонці.

Величезним подарунок для всіх присутніх став вірш Альони – перший, який вона написала нещодавно, який не присвячений темі війни. Це було дуже щемливо!

А ще учасники зустрічі змогли заповнити анкету на отримання примірника роману Альони Мовчан «Окупація», адже книга видана за підтримки Українського культурного фонду. 

Дякуємо Альоні Мовчан за творчість, зусилля, безмежну любов до Херсона й херсонців  і за те, що правда про окупацію Херсона стає відома на весь світ.

запис зустрічі 

0-02-05-19ee8274ef0306f40029619556b23ec155ad2d7b363ecc5daedb1f7b2c035f57_c29274224975f6ae.mp4

22 вересня 2023 року відбулася чергове заняття для педагогічних працівників шкільної та дошкільної освіти в рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії № 2 (натисніть тут, щоб читати далі).  

Під зустрічі, присвяченій діловому спілкуванню, присутні обговорили, чого варто уникати в даному стилі, зокрема надмірної кількості канцеляризмів, удаваної чемності, зменшувально-пестливої лексики тощо, та звернули увагу на типові помилки у мовленнєвих формулах ділового спілкування. Корисними були практичні завдання з визначення норм культури ділового мовлення. 

Мовна культура – це надійна опора у вираженні незалежності думки, розвиненості людських почуттів, у вихованні діяльного, справжнього патріотизму. Діловий стиль спілкування орієнтований на конструктивний результат. Ось чому так важливо присвячувати увагу даній темі.

20 вересня 2023 року у рамках співпраці Ярослава АНДРЕЙКО, консультант КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» ХМР та учителі зарубіжної літератури були запрошені Оленою РЕВНИВЦЕВОЮ, методисткою науково-методичної лабораторії суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ “КОІППО імені Василя Сухомлинського” на осінні методичні студії «НУШ: національно-патріотичний потенціал зарубіжної літератури» (натисніть тут, щоб читати далі).

Масштабний захід, який завдяки Олені Володимирівні, об’єднав філологів Кіровоградщини, Донеччини та Херсона, пройшов на одному диханні. 4 великі модулі відпрацювали учасники онлайн-конференції: перший – самоосвіта: ознайомлення з новинами в  законодавчому та методичному середовищі; другий – робота методичної вітальні, де учителі з трьох регіонів ділились досвідом щодо національно-патріотичного потенціалу уроків зарубіжної літератури. Від Херсонщини свої лайфхаки з досвіду роботи презентувала ДРАЛОВА Тамара, учителька зарубіжної літератури та мистецтва Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №55 ХМР. Третій модуль - зустріч з авторським колективом підручника «Зарубіжна література» для 6 класу під керівництвом Ольги НІКОЛЕНКО і завершився захід спілкуванням педагогів за круглим столом з теми зустрічі.

   Надзвичайно цікаво і креативно були представлені сучасні підходи у викладанні літератури. Такі зустрічі надихають!

Велика подяка Вам, Олено Володимирівно, за підтримку херсонців! Дякуємо за тепло вашого серця! 

19 вересня 2023 року стало для учителів зарубіжної літератури Херсона приємною несподіванкою! Приємна зустріч у Києві з директором ВЦ «Академія» Михайлом КОВТУНОМ, який передав для педагогів свіжовидрукуваний довгоочікуваний подарунок від авторського колективу під керівництвом Ольги НІКОЛЕНКОзошит для діагностування результатів навчання учнів/учениць 6 класу із зарубіжної літератури. 60 примірників зошита були відправлені адресатам. Ось так разом і долаємо труднощі реалій сьогодення, завдячуючи людям з великим серцем і щедрою душею!

      Дякуємо Вам, пані Ольго і пане Михайле, за невтомну працю і професійну підтримку вчительства! За особливе, ЛЮДСЬКЕ, ДРУЖНЄ, ставлення до нас, херсонців! Тримаємо разом освітній фронт і віримо у ЗСУ!

19 вересня 2023 року - другий день  вересневого інтенсиву для учителів НУШ від учасників проєкту «Освітній суп» (лайфхаки як надолужити освітні втрати здобувачів освіти). Майстерку «Від стандартної школи до комфортного навчання» провела Віра ДЗЬОБА, учитель Херсонської гімназії №14 (натисніть тут, щоб читати далі).

Легка захоплююча онлайн-зустріч! Разом обговорювали правила роботи в групі, досліджували свої емоції, практично відпрацьовували фізіологічні «Криголами» з елементами моторики для мотивації навчальної діяльності учнів, рефлексії; вчились спільно складати ментальну карту на інтерактивній онлайн-дошці в zoom. Тобто, в режимі активного слухання засвоювали тьюторські інструменти для виховання та розвитку гармонійної особистості.

Не зупиняємось! Навчаємось постійно, щоб встигати за світом, зростати щодня, бо саме методичний інструментарій є основним засобом подолання освітніх втрат.

Для учителів НУШ розпочався вересневий інтенсив від учасників проєкту «Освітній суп» (лайфхаки як надолужити освітні втрати здобувачів освіти). 18 вересня 2023 року майстерку «Від стандартної школи до комфортного навчання» провела Тетяна ГРИЩЕНКО, учитель української мови та літератури ЗЗСО-12. (натисніть тут, щоб читати далі).

На зустрічі розібрали, хто такий учитель з тьюторськими компетенціями, як вибудовувати стратегію успішного навчання, чому надважливою є мотивація здобувачів освіти, як навчитись розпізнавати емоції і керувати ними та роль рефлексії в опануванні нових знань. Присутні також мали змогу практично відпрацювати всі інструменти інтерактивної онлайн-дошки в zoom, спробувати різні види методу «криголам» за умов дистанційного навчання.

Завтра продовження і нові лайфхаки від іншого учасника проєкту «Освітній суп». Навчаємось разом!

презентація 

15 вересня 2023 року відбулося чергове заняття для педагогічних працівників шкільної та дошкільної освіти в рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії №2.  (натисніть тут, щоб читати далі).

Тема зустрічі дуже актуальна – «Іноземні запозичення в українській мові». Кінець ХХ – початок ХХІ ст. став часом розширення політичних, економічних та культурних зав’язків України з англомовними країнами. Це спричинило посилення надходження в українську мову іноземної, зокрема англійської, французької, німецької лексики. Запозичення зустрічаються у найрізноманітніших тематичних групах: політика, економіка, фінанси, кіно, телебачення, музика, розваги, комп’ютерна та побутова техніка, спорт, побутова техніка, страви та напої, тварини, медицина, одяг, тканини, офісна техніка та багато ін.

Вплив запозичень на українську мову можна розглядати з двох різних сторін: з одного боку, наша мова постійно збагачується, поповнюється новими термінами та поняттями; а інші вважають, що англіцизми та іншомовні запозичення тільки засмічують нашу мову, витісняючи власне українські слова.

Відповідь на це важливе запитання ми шукали разом зі спікеркою Лілією Віжічаніною та гостею зустрічі Тетяною Донченко, завідувачкою відділом документів іноземними мовами Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара.

Після змістовних дискусій, роботах у групах, виконання низки практичних вправ присутні прийшли до думки: без мовних запозичень в українській мові не обійтися, – це явище в глобалізованому світі є абсолютно нормальним. У той же час дійсно важливо слідкувати, в якій сфері спілкування їх варто використовувати, а де краще уникати. Також не варто забувати про словотвірні можливості української мови і, де можливо, знаходити запозиченим словам українські відповідники.

Ми можемо впливати на мову, яка є живим організмом, постійно розвивається. А тому будемо свідомо до цього ставитися, щоб приносити тільки корисне в українську мову – одну з найкрасивіших мов світу.

14 вересня 2023 року відбулась зустріч херсонських учителів зарубіжної літератури з двома відомими педагогинями - Ніною МІЛЯНОВСЬКОЮ, авторкою посібників і підручників зі світової та зарубіжної літератури; викладачкою Тернопільського експериментального інституту педагогічної освіти, авторкою курсу «Методика викладання зарубіжної літератури у школі» (для педагогічних вузів); авторкою курсу «Історія зарубіжної літератури 17-18 століть»; вчителькою зарубіжної літератури Тернопільської спеціалізованої школи №7 та Лесею СИЧ, учителем-методистом із зарубіжної літератури ліцею №1 м. Немирова, Вінницької області, ТОП 50 учителів GLOBAL TEACHER PRIZE UKRAINE 2019; методистом із зарубіжної літератури Всеукраїнської школи онлайн, 9-11 класи; учителькою зарубіжної літератури Всеукраїнської школи онлайн, 7 клас; методисткою-кореспонденткою, лекторкою Вінницької академії безперервної освіти (натисніть тут, щоб читати далі).

 Пані Ніна детально ознайомила присутніх з структурою підручників із зарубіжної літератури для учнів 5 і 6 класів НУШ, які треба назвати сучасними, із комплексною подачею завдань для учнів: і на повторення вивчених тем, мотивуючих, пов’язаних із сьогоденням, з іншими предметами чи сферами діяльності, завдань з Фантазерчиком, Згадайком і Знаюсею, теорією літератури тощо.

Пані Леся поділилась цікавинками з свого досвіду роботи та презентувала робочий зошит для діагностування навчальних досягнень учнів 5 класів: зупинилась на типах завдань, формувальному оцінюванні, оцінюванні роботи учнів в парах, групі; поділилась яскравими моментами роботи у Всеукраїнській школі онлайн, 7 клас.

Тепла зустріч, щира розмова з мудрими освітянками зробили свою справу – це стимул для зранених душею, але сильних духом, херсонських словесників продовжувати свою педагогічну справу якісно і професійно!

Дякуємо Ніні МІЛЯНОВСЬКІЙ та Лесі СИЧ  за інформаційно-методичну підтримку вчительства Херсонщини! Разом завжди легше! Віримо у Перемогу та ЗСУ!

Подарунок від Лесі СИЧ для коліжанок із Херсонщини: матеріали до теми "Середньовіччя" 

08 вересня 2023 року відбулося чергове заняття для педагогічних працівників шкільної та дошкільної освіти в рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії № 2.  

Символічно, що зустріч відбувалася в Міжнародний день грамотності, і ми відзначили це свято на славу (натисніть тут, щоб читати далі).

Перша частина зустрічі пройшла у формі тренінгу, під час якого учасники дискутували з приводу ролі соціальних мереж у нашому житті, працювали в групах, скаладаючи казкові історії про те, що допоможе дитині подолати інтернет-залежність. Історії вийшли дуже цікаві, непотворні та з чудовими порадами. 

Педагоги спробували себе в ролі редакторів, успішно відшукали всі лексичні та граматичні помилки в запропованих вправах.

Друга частина зустрічі була присвячена фразеологізмам як коштовностям української мови, які надають їй образності, вишуканості та самобутності. Говорили про джерела фразеологізмів, про українські відповідники іноземним фразеологізмів та про те, які крилаті вислови античного походження є актуальними в наш час. Усі учасники залюбки виконували різноманітні тестові завдання, присвячені даній темі.

Наступного разу поговоримо про іноземні запозичення в українській мові, що є актуальним питанням у наш час.

07 вересня 2023 року у рамках співпраці відбулась онлайн-зустріч словесників закладів загальної середньої освіти № 16, 54, 56 та 57 з авторським колективом зі створення програм, підручників та посібників під керівництвом Ольги НІКОЛЕНКО, докторки філологічних наук, професорки, завідувачки кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка (натисніть тут, щоб читати далі).

Професор Ольга НІКОЛЕНКО представила оновлену модельну програму «Зарубіжна література. 5-9 класи» (у редакції 2023 р.) та нову модельну програму «Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної) 7-9 класи» (2023 р.), детально зупинилась на сітці годин та складанні навчальної програми і календарно-тематичного планування, презентувала «Вересневий портфель учителя».

Учитель-методист Наталія РУДНІЦЬКА акцентувала націєцентричний зміст програм, які дають широкий вибір учителям і можливості для творчості.

Учитель-методист, заступник директора Нікопольського ліцею № 7 Олена ГВОЗДІКОВА представила методичні інструментарії для вчителів 5 і 6 класів. Головний редактор журналу «Зарубіжна література в школах України», керівник порталу «Світ філолога» Дмитро ЛЕБЕДЬ розповів учителям про нові цифрові сервіси для підвищення кваліфікації, учительські та учнівські конкурси, фаховий журнал.

Щира дяка і низький уклін Ользі НІКОЛЕНКО та всій команді за науково-методичну підтримку та подарунки для вчительства Херсонщини! Тримаємо освітній стрій разом!

06 вересня 2023 року учителі української та зарубіжної літератур взяли участь у методичному вебінарі «НУШ - це креатив, або Уроки словесності в новому форматі» з співавторкою модельної навчальної програми «Українська література. 5-6 класи» (2021), підручників «Українська література» (2022, 2023) та «Зарубіжна література» (2022, 2023), Світланою ДЯЧОК (натисніть тут, щоб читати далі).

Світлана Олександрівна зупинилась на нормативній складовій викладання літератури та методичному кейсі учителя, розкрила змістову наповненість сучасного уроку словесності на основі використання підручника: формування ключових компетентностей і наскрізних умінь, філософія неперервного тексту, читацька компетентність, література рідного краю, національно-патріотичне виховання, формувальне та підсумкове оцінювання, літературні руханки, редагування інформації у вікіпедії тощо.

Дякуємо пані Світлані за цікаву змістовну зустріч! За прогресивне бачення викладання літератури! Сподіваємось на подальшу співпрацю!

04 вересня 2023 року у рамках співпраці з Кіровоградським ОІПОПП учителі української мови і літератури Херсона мали можливість відвідати методичний серфінг «Підвищення кваліфікації через призму всеукраїнського конкурсу «Учитель року»: учителі, які братимуть участь у всеукраїнському конкурсі «Учитель року – 2024», спікер Лариса ГОЛОДЮК, заступник директора з науково-методичної діяльності (натисніть тут, щоб читати далі).

Лариса Степанівна роз’яснила, де на сайті інституту розміщена інформація щодо конкурсу «Учитель року – 2024» та попередніх років, а також детально прокоментувала процедуру реєстрації учасників для участі у конкурсі, звернула увагу на особливості заповнення «Інформаційної картки», підготовки учителем відеорезюме та представлення педагогічної ідеї, з якою учасник йде на конкурс, її суть та результативність впровадження. На завершення зустрічі, спираючись на нове Положення про атестацію педагогічних працівників, закцентувала увагу на бонусах, які отримають переможці останнього етапу всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2024».

Віримо, що і херсонські словесники зможуть проявити себе в зазначеному конкурсі. Дякуємо колегам з Кіровоградщини за методичну підтримку та доброзичливість!

У перший день осені, 1 вересня 2023 року, відбулася чергова зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії № 2 (натисніть тут, щоб читати далі).

Тема зустрічі «Дієслово. Форми дієслова» виявилася дуже актуальною для її учасників. Особливу увагу було приділено використанню в українській мові дієприслівникам та дієприкметникам, а також безособовим формам на –но і –то. Виконавши низку вправ, учасники зустрічі зауважали, що це було дуже корисно.

Друга частина зустрічі, яка була присвячена ролі читання в житті людини та огляду книг сучасних українських майстрів слова, викликала неабиякий інтерес. Присутні ділилися, яка роль у їхньому житті належить читанню, своїми читацькими смаками та уважно слухали про особливості та представників сучасної української художньої літератури. 

Наступна зустріч буде присвячена ролі фразеологізмів у нашому мовленні. Буде в міру весело, дуже цікаво й вельми корисно. Чекаємо всіх охочих.

31 серпня 2023 року відбулось секційне засідання учителів української мови та літератури, організоване Херсонською академією неперервної освіти, спікери Людмила МАРЕЦЬКА, завідувач навчально-методичної лабораторії української мови і літератури та Ганна ЧУХ, методист атисніть тут, щоб читати далі).

Людмила Петрівна виступила з теми «Філологічний фронт Херсонщини: долаємо виклики разом» і зупинила свою увагу на особливостях нового навчального року, навчально-методичному забезпеченні, важливості використання штучного інтелекту в програмах з української мови і літератури та на відповідних уроках, етапах сертифікації учителів української філології НУШ та програмі незалежного тестування, платформах з інтерактивним контентом учителеві на допомогу тощо.

Ганна Павлівна детально висвітлила питання освітніх втрат: зупинилась на різних ресурсах щодо проведення діагностики з подолання освітніх втрат, механізмах подолання освітніх втрат та варіантах їх компенсації, посібниках з даного питання, важливості формату мовних літніх таборів тощо.

Наступну зустріч методисти проведуть з учителями у жовтні, уже після проведення діагностування подолання освітніх втрат та обговорять дієві шляхи вирішення проблеми.

Дякуємо методистам ХАНО за інформаційно-методичну підтримку вчительства!

30 серпня 2023 року відбулось секційне засідання учителів мовно-літературної освітньої галузі коучинг - студія «Педагогічний пошук – 2023».

Ключовими словами, які пройшли наскрізно через серпневу (не) конференцію, стали слова митрополита Андрія Шептицького:

«Ключ до перетворення України знаходиться в ній самій.

Нам важко змінити зовнішні обставини,

проте в нашій волі змінити себе».

1941 рік

(натисніть тут, щоб читати далі).

З презентаційним меседжем «Тримаємо освітній стрій!» відзвітувала про роботу спільноти учителів мовно-літературної освітньої галузі за 2022/2023 н.р. та озвучила пріоритетні завдання на 2023/2024 н.р. консультант Ярослава АНДРЕЙКО. 

Пані Людмила МАРЕЦЬКА, гість з ХАНО, зосередила увагу присутніх на освітніх втратах різних учасників освітнього процесу та показала шляхи їх подолання, окремо виділивши методичну підтримку вчительства.

Амбітні, креативні та сміливі члени філологічної спільноти міста: Анна СЕМЧИШИНА, учитель ЗЗСО-38 та Ольга ГУДИМА, учитель АЛ ХДУ,  поділились досвідом роботи в українсько-польському проєкті Pi-stacja та проєкті «Освітній суп» від громадської організації «Навчай для України». Пані Анна розкрила тему  «Використання матеріалів Pi-stacja як можливість реалізації компетентнісного підходу навчання української мови та літератури в умовах НУШ» та показала можливості реалізації компетентнісного підходу на уроках української мови та літератури, продемонструвала практичну цінність  навчальних відео Pi-stacja. UA під час синхронного та асинхронного навчання для різних форм навчання, дала методичні поради щодо проведення нестандартних уроків.

Пані Ольга на супервізії розкрила тему «Філософія тьюторингу: як допомогти дитині подолати освітні втрати» та розглянула теоретичні засади тьюторингу, описала практичний досвід упровадження тьюторингу, практичні інструменти тьютора (робота з криголамами, метод ННС - ненасильницького спілкування, робота з потребами та цінностями, з емоціями, розрізнення фактів від інтерпретацій, мистецтво зворотного зв'язку та похвали, прийоми активного слухання, види мислення, маршрутні листи, карти предмета, рефлексія, розвиток м'яких навичок дітей). Закцентувала увагу на тому, що тьюторинг особливо ефективний, коли йдеться про розвиток потенціалу дитини та її мотивації.

Впродовж всього секційного засідання учасники заходу мали можливість спробувати працювати з інтерактивними інструментами.

Нехай цьогорічний старт буде успішним! Усім учителям-словесникам швидкої і легкої адаптації до нових вимог, великого бажання якісно працювати, саморозвиватись, з новими силами і натхненням, чудовими ідеями і гарним настроєм зануритись в освітній процес! І всі дякуємо ЗСУ за кожен новий день!

Бажаю всім встигати за світом, розвиватись, ставати кращими в освітній сфері, іти невпинно вперед, бо маленькі кроки ведуть до великої мети!

29 серпня 2023 року учителі української мови мали можливість долучитись до секційної педагогічної онлайн-конференції від видавництва «Ранок» «Сучасний інструментарій подолання освітніх втрат: досвід і можливості» (натисніть тут, щоб читати далі).

Спікери онлайн-зустрічі розкрили важливі питання сьогодення: національний і освітній феномен української мови, нерозривність рідної мови та історії; особливості навчального процесу у 2023/2024 н.р, акценти щодо викладання української мови в НУШ, освітні втрати та рекомендації щодо навчання покоління альфа, особливості програм для 5-6 класів НУШ; навчально-методичне забезпечення предметів мовно-літературної освітньої галузі та  роль електронних підручників під час дистанційного та змішаного навчання тощо.

Дякуємо видавництву за дієві своєчасні орієнтири щодо здійснення освітнього процесу з предметів мовно-літературної освітньої галузі.

25 серпня 2023 року відбулася шоста зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії № 2 (натисніть тут, щоб читати далі).

Тема зустрічі була надзвичайно актуальною – «Мовленнєва культура людини і фахівця». Говорили про «екологію» мовленнєвого середовища, критерії культури мовлення та чинники його забруднення. 

 Виконуючи низку практичних вправ, учасники змогли «прокачати» свої навички усного спілкування, збагатити свій словниковий запас синонімами, вчилися ввічливо відмовлятися, використовувати різноманітні вигуки в тій чи іншій ситуації.

Наприкінці зустрічі педагоги змогли підсумувати отримані знання, склавши сенкани. До речі, ось деякі з них:

***

Мова.

Влучна, змістовна.

Допомагає, тішить, надихає.

Мова – чудова вчителька життя.

Грамотність.

 

***

Мова.

Рідна, прекрасна.

Надихає, оберігає, спонукає.

Мова – ДНК  кожної нації.

Оберіг.

 

***

Мова

Чудова барвінкові

Квітне, звучить, лунає

Неймовірно цікаве подання матеріалу.

Культура.

Сподіваємося, такі зустрічі допомагають учасників послуговуватися українською, однією з найкрасивіших та найбагатших мов світу, у всіх сферах життя.

22 серпня 2023 року у рамках співпраці відбулась онлайн-зустріч словесників м. Херсона з авторським колективом зі створення програм, підручників та посібників під керівництвом Ольги НІКОЛЕНКО, докторки філологічних наук, професорки, завідувачки кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка (натисніть тут, щоб читати далі).

Професор Ольга НІКОЛЕНКО представила оновлену модельну програму «Зарубіжна література. 5-9 класи» (у редакції 2023 р.) та нову модельну програму «Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної) 7-9 класи» (2023 р.).

Учитель-методист Наталія РУДНІЦЬКА акцентувала націєцентричний зміст програм, які дають широкий вибір учителям і можливості для творчості.

Учитель-методист, заступник директора Нікопольського ліцею № 7 Олена ГВОЗДІКОВА представила методичні інструментарії для вчителів 5 і 6 класів, які презентувала у «Вересневому портфелі для вчителя».

Головний редактор журналу «Зарубіжна література в школах України», керівник порталу «Світ філолога» Дмитро ЛЕБЕДЬ розповів учителям про нові цифрові сервіси для підвищення кваліфікації, учнівські конкурси.

Щира дяка і низький уклін Ользі НІКОЛЕНКО та всій команді за науково-методичну підтримку, велику кількість подарунків для вчительства Херсонщини! За щедру душу, за руку підтримки, за добрі слова!

Працюймо з вірою в ПЕРЕМОГУ!

23 червня 2023 року відбулася п’ята зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії №2 (натисніть тут, щоб читати далі).

Під час зустрічі, присвяченій темі «Мовленнєвий та цифровий етикет. Особливості використання займенників у діловому мовленні», слухачі курсу мали змогу пригадати основні правила мовленнєвого етикету, зокрема як вітатися, прощатися, звертатися до людини та групи людей. Особливу увагу було приділено вмінню робити компліменти в діловому спілкуванні, а також фразам, які допомагають реалізовувати формувальне оцінювання в НУШ. Учасники зустрічі поділилися правилами, які вони використовують у спілкуванні за допомогою електронної пошти, месенджерів, телефонних дзвінків та відеоконференцій.

Пані Лілія нагадала присутнім, які є розряди займенників та деякі особливості їх використання, зокрема в діловому спілкуванні. Учасники зустрічі слухали сучасні українські пісні та виконували різноманітні завдання, пов’язані із займенниками.

Зустріч виявилася дуже змістовною, насиченою та подарувала всім радість від спілкування та обміну досвідом.  Дехто з присутніх попрактикувався у вмінні робити компліменти. Це було натхненно.

Приємно, що наші зустрічі допомагають педагогам використовувати всі можливості української мови як у професійному спілкуванні, так і в особистому житті.

16 червня 2023 року відбулася четверта зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель Херсонської гімназії №2 (натисніть тут, щоб читати далі).

Під час зустрічі, присвяченій темі «Особливості використання числівників в українській мові. Час та як його назвати», слухачі курсу мали змогу пригадати узгодження числівників з іменниками, правила відмінювання кількісних числівників, а також особливості використання збірних числівників. Виконуючи завдання, учасники зустрічі практикували називати час, відмінювати складені числівники.

Особливо сподобалася всім рубрика «Скарби рідної мови», яка нагадала походження відомих фразеологізмів, у яких використовуються числівники.

Встигли під час зустрічі поговорити і про поняття інновацій та поділитися планами, які інновації педагоги хочуть використовувати у роботі.

Сподіваємося, такі зустрічі допомагають учасникам збагачувати своє мовлення, а також вміло послуговуватися українською у всіх сферах життя.

15 червня 2023 року у рамках співпраці з Кіровоградським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського учителі зарубіжної літератури Херсона разом з консультантом КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» ХМР Ярославою АНДРЕЙКО мали можливість відвідати методичний серфінг з теми “Як створити навчальну програму з модельної для 6 класу НУШ”, спікер РЕВНИВЦЕВА Олена, завідувачка науково-методичною лабораторією гуманітарно-естетичних дисциплін (натисніть тут, щоб читати далі).

На онлайн-зустрічі розглянули питання:

-  навчальна програма - додаткове навантаження на вчителя або документ можливостей;

-  які ресурси пропонують готові навчальні програми та чи варто їх використовувати?

-  яка орієнтовна сітка навчальних годин допоможе вам скласти свою навчальну програму.

Дякуємо колегам за можливість вчитися разом і зростати професійно! 

Чекатимемо з нетерпінням наступної зустрічі у новому навчальному році!

14 червня 2023 року у рамках співпраці з Кіровоградським ОІПОПП учителі української мови та літератури Херсона мали можливість відвідати вебінар для педагогів, що працюють в НУШ (5-6 класи). Тема зустрічі: «Як  учителю української мови й літератури підготуватися до сертифікації – 2023», спікери Наталія КОТЛЯРЕНКО, методист науково-методичної лабораторії суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін та Лариса ГОЛОДЮК, заступник директора з науково-методичної діяльності (натисніть тут, щоб читати далі).

Наталія Володимирівна та Лариса Степанівна проаналізували основні нормативно-правові акти, що визначають особливості проходження сертифікації учителями української мови та літератури у 2023 році, проговорили суть та мету сертифікації, зупинились на етапах сертифікації, особливостях незалежного тестування та закцентували увагу на тому, як готуватися учителям до незалежного тестування. Також детально проведено характеристику тесту незалежного тестування фахових знань та умінь учителів (час на виконання, кількість та типи завдань, максимальна кількість балів, яку можна набрати тощо).

Не такий страшний вовк як його малюють! Необхідну інформацію учасники онлайн-зустрічі отримали! Можна готуватись до підкорення нових вершин!

Дякуємо колегам з Кіровоградщини за методичну підтримку та доброзичливість!

В умовах воєнного стану знання про надання першої домедичної допомоги  є безцінними!

Сьогодні, 13 червня 2023 року, відбулось заключне 5 заняття з проєкту “Знаємо та діємо: домедична допомога”, який проводила з освітянами Херсона інструкторка Київської міжрегіональної філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України Інна Володимирівна Оліфіренко (натисніть тут, щоб читати далі).

Проєкт стартував повторно 25 травня 2023 року для педагогічних працівників різних освітніх галузей та управлінців, бажаючих отримати відповідні знання та передбачав 5 занять 1 раз на тиждень, по завершенню – складання заліку та отримання сертифікату. Тематика занять: правила надання первинної домедичної допомоги; розпізнавання ознак зупинки кровообігу; алгоритми проведення серцево-легеневої реанімації та використання автоматичної зовнішньої дефібриляції (АЗД) тощо. Під час кожної зустрічі учасники мали змогу отримати відповіді на актуальні питання з тем. Навчання пройшли до 200 осіб.

Дякуємо пані Інні та Київській міжрегіональній філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України в особі Юрія Чорного за практичну підтримку учительства Херсонщини!

Бажаємо освітянам отримані знання використовувати лише в мирних цілях!

09 червня 2023 року відбулася третя зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель ЗЗСО-2 (натисніть тут, щоб читати далі).

Учасники заняття пригадали правила утворення ступенів порівняння прикметників в українській мові. Під час обговорення теми «Українська кухня та все про неї», слухачі курсу поринули у світ українських страв, насолоджуючись їх описом у творах українських класиків літератури, відгадували за рецептами приготування, про яку страву йде мова. Пригадали й багато діалектних назв українських страв. Наостанок зібрали власний чек-лист характеристики українського борщу.

Приємно, що незважаючи на такі непрості умови сьогодення, багато хвилювань за херсонців, учасники проєкту не втрачають мотивації до навчання і демонструють свої знання, проявляють креативність та ініціативність.

08 червня 2023 року Київською міжрегіональною філією ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України на основі співпраці з управлінням освіти ХМР зроблено четвертий важливий крок для освітян Херсонської міської територіальної громади в рамках проєкту “Знаємо та діємо: домедична допомога”(натисніть тут, щоб читати далі).

Інструктор філії Інна ОЛІФІРЕНКО детально розкрила тему “Алгоритм проведення серцево-легеневої реанімації». Розглянули питання з використанням авторських відеоматеріалів: правила надання первинної домедичної допомоги, перевірка дихання, алгоритм проведення СЛР, правила та порядок проведення непрямого масажу серця та штучної вентиляція легень при СЛР.

Учасники отримали відповіді на актуальні питання з теми. Знаємо та діємо!

Дякуємо пані Інні за змістовне заняття та такі необхідні зараз знання щодо надання домедичної допомоги. Проінформований – значить озброєний! Разом віримо у силу ЗСУ та Перемогу!

  06 червня 2023 року на основі меморандуму про співпрацю між управлінням освіти Херсонської міської ради та Київською міжрегіональною філією ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України для освітян Херсонської міської територіальної громади проведено третє заняття проєкту “Знаємо та діємо: домедична допомога”(натисніть тут, щоб читати далі).

Інструктор філії Інна ОЛІФІРЕНКО детально розкрила тему “Серцево-легенева реанімація». Розглянули питання з використанням авторських відеоматеріалів: послідовність та обсяг домедичної допомоги, огляд місця подій, правила виклику ЕМД, відновлення прохідності дихальних шляхів.

Сьогодні трапилась страшна трагедія – рашисти підірвали нашу Каховську ГЕС, спричинивши тим самим велику екологічну катастрофу. Затоплює ближні села та окремі мікрорайони рідного Херсона. Тому знання про домедичну допомогу, отримані сьогодні під час онлайн-зустрічі, мають велику вагу. Знаємо та діємо!

Дякуємо пані Інні за змістовне заняття! Непохитної нам віри у ЗСУ!

02 червня 2023 року відбулася друга зустріч педагогів у рамках проєкту «Українська для професіоналів». Спікер – ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель ЗЗСО-2 (натисніть тут, щоб читати далі).

Під час зустрічі, присвяченій темі «Деякі правила правопису іменників та прикметників», слухачі курсу мали змогу пригадати деякі аспекти, пов’язані зі змінами в українському правописі. Виконуючи практичні завдання, учасники пригадали правила кличного відмінка, а також особливості відмінювання іменників ІІ відміни, зокрема родового та давального відмінків іменників. Корисними були нагадування, пов’язані з правописом прізвищ, імен та імен по батькові, а також правопис іменників, пов’язаних з назвами сайтів та соціальних мереж.

Особливо сподобалося учасникам зустрічі виконання креативного завдання – складання фраз-мотиваторів до різних картинок. Як зізналися більшість колег, це завдання додало їм позитивного настрою.

Встигли під час зустрічі поговорити і про туристичну привабливість України, визначивши спільно багато причин, чому Україна займає 8 місце у світі за кількістю відвідувань туристів.

Поетичного настрою нашій зустрічі надало читання поїзії херсонського поета Михайла Олійника «Спокушай мене українською».

Сподіваємося, такі зустрічі спокушають їх учасників послуговуватися українською, однією з найкрасивіших та найбагатших мов світу, у всіх сферах життя.

01 червня 2023 року для освітян Херсонської міської територіальної громади проведено друге заняття проєкту “Знаємо та діємо: домедична допомога”, а це ще один крок до знань (натисніть тут, щоб читати далі).

Інструктор Київської міжрегіональної філієї ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України Інна ОЛІФІРЕНКО детально розкрила тему “Методи накладання джгута”. Розглянули питання з використанням авторських відеоматеріалів: види джгутів, способи їх накладення, доречність використання.

Учасники змогли отримати відповіді на актуальні питання з теми та засвоїти основну інформацію шляхом поетапного закріплення. Знаємо та діємо! Вміння надавати домедичну допомогу як ніколи необхідне зараз.

Дякуємо за безцінні знання! Разом до Перемоги!

  26 травня 2023 року за підтримки управління освіти Херсонської міської ради, ініціативи консультанта Ярослави АНДРЕЙКО КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» ХМР стартував проєкт «Українська для професіоналів», спікер ВІЖІЧАНІНА Лілія, учитель ЗЗСО-2 (натисніть тут, щоб читати далі).

Даний освітній проєкт створений з метою популяризації державної  мови та національної ідентичності і покликаний сприяти виконанню Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Програма курсу, який складається з десяти занять, побудована таким чином, щоб допомогти його слухачам сформувати високий рівень комунікативної компетентності, яка виявляється у здатності вільно користуватися мовою у всіх видах мовленнєвої діяльності.

Під час першої зустрічі, присвяченій темі «Секрети милозвучності української мови», слухачі курсу мали змогу не тільки пригадати, чому українська мова є однією з найкрасивіших у світі, але й ще більше переконатися в цьому за допомогою зразків творів сучасної української літератури. Виконуючи практичні завдання, присутні поринули в захоплюючий світ української синонімії, а також збагатили своє мовлення декількома цікавими фразеологізмами.

Ми згодні зі словами видатного французького просвітника Франсуа Вольтера про те, що чужу мову можна вивчити за шість років, а свою рідну треба вчити все життя. Тому активно цим займатимемося й надалі.

25 травня 2023 року у рамках співпраці з Кіровоградським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського вчителі-словесники Херсонщини мали можливість доєднатись до вебінару в рамках проєкту «Методичний серфінг» з теми “Перспективний педагогічний досвід творчих учителів зарубіжної літератури України та Кіровоградської області”, спікер РЕВНИВЦЕВА Олена (натисніть тут, щоб читати далі).

На онлайн-зустрічі були розглянуті питання:

-         на яких сайтах можна знайти інформацію швидко;

-         де дізнатись новини про НУШ;

-         які ресурси КОІППО готує до нового навчального року;

-         які сайти вчителів зарубіжної літератури найкращі;

-    до яких фейсбук-груп варто приєднатися, а яких краще уникати.

Щиро дякуємо пані Олені за інформаційно-методичну підтримку вчительства Херсонської міської територіальної громади!

25 травня 2023 року для освітян Херсона повторно стартував курс навчання в межах проєкту “Знаємо та діємо: домедична допомога”. Зважаючи на вимогу Профстандарту учителя, який передбачає здатність педагога надавати домедичну допомогу учасникам освітнього процесу (здоров’язбережувальна компетентність), зініційовано та організовано продовження навчання з домедичної допомоги педагогічних працівників різних освітніх галузей (натисніть тут, щоб читати далі).

Управлінням освіти Херсонської міської ради підписано меморандум про співпрацю  з Київською міжрегіональною філією ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України щодо реалізації проєкту. Зареєструвалось на участь у проєкті 367 осіб. Передбачається 5 занять та отримання учасниками сертифікатів підвищення кваліфікації після успішного проходження тестування.

Сьогодні за участю інструктора філії Інни ОЛІФІРЕНКО проведено перше заняття із загальної теми “Масивна кровотеча”:

-         основні ознаки масивної кровотечі;

-          власна безпека;

-          основні методи зупинки кровотечі.

По завершенню зустрічі учасники змогли отримати відповіді на актуальні питання з теми.

Дякуємо пані Інні та Київській міжрегіональній філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» в особі Юрія ЧОРНОГО за практичну підтримку учительства Херсонщини! Разом до Перемоги!

24 травня 2023 року у рамках співпраці з Кіровоградським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського вчителі-словесники Херсонщини мали можливість доєднатись до вебінару в рамках проєкту «Методичний серфінг» з проблеми “Як використати системний підхід та створити навчальну програму і календарно-тематичне планування з української мови й літератури для учнів 6 класу”, спікер КОТЛЯРЕНКО Наталія (натисніть тут, щоб читати далі).

Наталія Миколаївна розглянула з учасниками можливості складання календарно-тематичного планування на основі навчальної програми та обраного підручника з української мови для учнів 6 класу, проаналізувала Державний стандарт, модельні програми та наявні підручники з предмета, порекомендувала педагогам працювати з е-платформою НУШ тощо.

Дякуємо колегам з Кіровограда за можливість працювати разом!

16 травня 2023 року чергова онлайн-зустріч. В умовах воєнного стану, будь-які знання є необхідними і корисними. А коли мова йде про здоров’я людини, надання першої домедичної допомоги – безцінними!(натисніть тут, щоб читати далі). 

18 квітня 2023 року стартував проєкт “Знаємо та діємо: домедична допомога”, який проводила з освітянами Херсона інструкторка Київської міжрегіональної філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України Інна Володимирівна Оліфіренко.  

Проєкт передбачав 5 занять 1 раз на тиждень, по завершенню – складання заліку та отримання сертифікату. Першими слухачами занять стали 100 осіб: працівники управління освіти, учителі мовно-літературної освітньої галузі, інформатики, математики, фізики, основ здоров’я, які не лише слухали теорію, але й мали можливість поставити практичні життєві питання, переглянути запропоновані відео. Тематика занять: правила надання первинної домедичної допомоги; розпізнавання ознак зупинки кровообігу; принципи проведення  серцево-легеневої реанімації та інші.

Сьогодні, 16 травня, заключне 5 заняття, на якому будуть закріплені знання та слухачі отримають рекомендації по складанню заліку.

      Отримавши позитивні відгуки від занять та кількість охочих відвідати лекції, управління освіти Херсонської міської ради пропонує заключити угоду про співпрацю із Київською міжрегіональною філією ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України задля залучення широкої аудиторії до занять та проведення інших заходів із працівниками галузі.

Дякуємо пані Інні та Київській міжрегіональній філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України в особі Юрія Чорного за практичну підтримку учительства Херсонщини!

Бажаємо вчителям отримані знання використовувати лише в мирних цілях! 

 12 травня 2023 року проведено тематичну відеоконсультацію для учителів мовно-літературної освітньої галузі з питання «Як вплинути на учнівську мотивацію до навчання в умовах сьогодення?» (натисніть тут, щоб читати далі). 

Щоб вижити у цьому бентежному світі, необхідно володіти переліком інструментів: soft skills (м’які навички), які отримуємо у комунікації та hard skills (тверді навички) – здобуваємо в освіті. Пані Ярослава наголосила на двох головних джерелах мотивації до будь-якого процесу: зовнішній та внутрішній мотивації та розкрила цикл мотивації: потреби – зусилля – дії – нагорода -  задоволення. Закцентувала увагу на інтерактиві, правильному фідбеку і творчих завданнях, які здатні не тільки втримати, а й підвищити мотивацію учнів.

Також консультант направила увагу слухачів до віртуального кабінету вчителів-словесників - розділу  «Методичний кейс», який допоможе педагогам пригадати та вибрати цікаві інструменти навчання та порадила звертатись до  таких підрозділів як «Корисні інтернет-ресурси» та «Онлайн-ресурси для підготовки до ЗНО».

Розкрила прийоми, за допомогою яких реалізують позитивну мотивацію навчальної діяльності, нагадала, що необхідно дотримуватись порад МОНУ та психологів.

Навчання під час війни це віра в майбутнє і ознака оптимізму. Ми навчаємося з прицілом на перспективу, щоб уміти більше, знати краще, вийти з війни розумнішими та освіченішими, ніж були – це головний меседж, який маємо донести до наших дітей!

Продовжуймо любити, підтримувати, креативно навчати та м’яко впливати на учнівську мотивацію!

З відеоконтентом можна ознайомитись на власному ютуб-каналі консультанта https://m.youtube.com/watch?v=67z1OcpglII.

11 травня 2023 року  у рамках співпраці з Чернівецьким ЦПРПП херсонські вчителі української мови та літератури, зарубіжної літератури були запрошені на вебінар "Блог як інструмент сучасного вчителя", організований консультантом Аллою ТКАЧ (натисніть тут, щоб читати далі). 

На онлайн-зустрічі пані Алла уточнила, що таке блог, розкрила його функції, представила види блогів, розкрила переваги платформи blogger та алгоритм створення блогу. Далі учасники мали змогу побачити і зрозуміти як практично створювати сам блог.

Захід задуманий як підвищення кваліфікації педагогів та мав на меті вдосконалення/набуття інформаційних компетентностей вчителями-предметниками мовно-літературної освітньої галузі. Для отримання сертифікату про підвищення кваліфікації учасники зустрічі мають успішно пройти тест.

З нетерпінням чекатимемо на особистих e-mail сертифікат учасника курсів підвищення кваліфікації. Дякуємо нашим колегам за підтримку у складний для нас час! Разом до Перемоги! Віримо у ЗСУ!

09 травня 2023 року у тісній співпраці з Київською міжрегіональною філією ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України для освітян Херсонської міської територіальної громади проведено четверте заняття проєкту “Знаємо та діємо: домедична допомога”(натисніть тут, щоб читати далі). 

Інструктор філії Інна ОЛІФІРЕНКО детально розкрила тему “Алгоритм проведення серцево-легеневої реанімації». Розглянули питання з використанням авторських відеоматеріалів: правила надання первинної домедичної допомоги, перевірка дихання, алгоритм проведення СЛР, правила та порядок проведення непрямого масажу серця та штучної вентиляція легень при СЛР.

Учасники змогли отримати відповіді на актуальні питання з теми та засвоїти основну інформацію шляхом поетапного закріплення. Знаємо та діємо!

Дякуємо пані Інні за змістовне заняття та такі необхідні зараз знання щодо надання домедичної допомоги. Проінформований – значить озброєний! Хай ці знання додадуть нам впевненості і віри в свої сили! А разом віримо у силу ЗСУ та Перемогу!

02 травня 2023 року у тісній співпраці з Київською міжрегіональною філією ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України для освітян Херсонської міської територіальної громади проведено третє заняття проєкту “Знаємо та діємо: домедична допомога”(натисніть тут, щоб читати далі). 

Інструктор філії Інна ОЛІФІРЕНКО детально розкрила тему “ Серцево-легенева реанімація» Розглянули питання з використанням авторських відеоматеріалів: послідовність та обсяг домедичної допомоги, огляд місця подій, правила виклику емд, відновлення прохідності дихальних шляхів.

Учасники змогли отримати відповіді на актуальні питання з теми та засвоїти основну інформацію шляхом поетапного закріплення. Знаємо та діємо!

Дякуємо пані Інні за змістовне заняття та такі необхідні зараз знання щодо надання домедичної допомоги. 

Переможної весни нам, українцям! Непохитної віри у ЗСУ!

27 квітня 2023 року за погодженням з управлінням освіти Херсонської міської ради, у тісній співпраці з  Київською міжрегіональною філією ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України для освітян Херсонської міської територіальної громади проведено друге заняття проєкту “Знаємо та діємо: домедична допомога”(натисніть тут, щоб читати далі). 

Інструктор філії Інна ОЛІФІРЕНКО детально розкрила тему “Методи накладення джгута”. Розглянули питання з використанням авторських відеоматеріалів: види джгутів, способи їх накладення, доречність використання.

Учасники змогли отримати відповіді на актуальні питання з теми та засвоїти основну інформацію шляхом поетапного закріплення. Знаємо та діємо! Вміння надавати домедичну допомогу як ніколи необхідне зараз.

Дякуємо пані Інні та Київській міжрегіональній філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» в особі Юрія ЧОРНОГО за практичну підтримку учительства Херсонщини! Разом до Перемоги!

27 квітня 2023 року у рамках співпраці з Оленою РЕВНІВЦЕВОЮ, завідувачем науково-методичною лабораторією гуманітарно-естетичних дисциплін Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського вчителі зарубіжної літератури Херсонщини мали можливість доєднатись до вебінару в рамках проєкту «Методичний серфінг» з проблеми “Традиції та новації модельної програми “Зарубіжна література”  та інтегрованого курсу  “Література” для 6 класу НУШ” (натисніть тут, щоб читати далі). 

Олена Володимирівна розібрала з учасниками зустрічі алгоритм дій перед початком навчального року: зони відповідальності закладу освіти та вчителя щодо вибору модельної програми, підручника, затвердження такого вибору тощо. Розглянули також модельну програму з предмета “Зарубіжна література” для 6 класу НУШ, її переваги та недоліки. Обговорили питання залучення дітей до читання і розуміння проблем/питань, суголосних часу через використання аудіокниг.

Чекаємо з нетерпінням наступної зустрічі та щиро дякуємо пані Олені за інформаційно-методичну підтримку вчительства Херсонської міської територіальної громади!

26 квітня 2023 року у рамках співпраці з Кіровоградським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського учителі української літератури Херсона мали можливість доєднатись до вебінару в рамках проєкту «Методичний серфінг» з теми «Як формувати навички аудіювання, читання, говоріння, письма на уроках української літератури та оцінити учнів 5-6 класів» (натисніть тут, щоб читати далі). 

Організатор зустрічі - методист науково-методичної лабораторії гуманітарно-естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» КОТЛЯРЕНКО Наталія - закцентувала увагу присутніх на документах, які пояснюють діяльність в НУШ, зупинилась на основних видах оцінювання в 5-6 класах, сутності груп загальних результатів (аудіювання, читання, говоріння, письмо), особливостях заповнення свідоцтва досягнень, класного журналу тощо. Розглянули методичні рекомендації щодо організації етапів сприйняття інформації здобувачами освіти на уроках української літератури (передтекстовий, текстовий, післятекстовий).

По закінченню заходу присутні отримали доступ до інформаційно-методичних матеріалів з опрацьованої теми. 

Дякуємо колегам за можливість вчитися разом і зростати професійно! 

презентація 

18 квітня 2023 року за погодженням з управлінням освіти Херсонської міської ради, у тісній співпраці з  Київською міжрегіональною філією ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України для освітян Херсонської міської територіальної громади стартував проєкт “Знаємо та діємо: домедична допомога” (натисніть тут, щоб читати далі). 

Така необхідність продиктована сучасними реаліями життя та вимогою Професійного стандарту учителя, розділ 7: здоров’язбережувальна компетентність (якою має володіти педагог) передбачає здатність надавати домедичну допомогу учасникам освітнього процесу. Передбачається 5 занять з даної теми та отримання учасниками сертифікатів підвищення кваліфікації після успішного проходження тестування.

Сьогодні за участю інструктора філії Інни ОЛІФІРЕНКО проведено перше заняття із загальної теми “Масивна кровотеча”. Розглянули питання з використанням авторських відеоматеріалів: основні ознаки масивної кровотечі, власна безпека, основні методи зупинки кровотечі.

По завершенню зустрічі учасники змогли отримати відповіді на актуальні питання з теми.

Дякуємо пані Інні та Київській міжрегіональній філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» в особі Юрія ЧОРНОГО за практичну підтримку учительства Херсонщини! Разом до Перемоги!

06 квітня 2023 року проведено відеоконсультацію для учителів мовно-літературної освітньої галузі з питання «Методика – не технологія, а прийом – не метод». Основні тези:

Якщо методика навчання спрямована на вирішення певних завдань (чому вчити? Навіщо вчити? Як вчити?), то технологія навчання перш за все відповідає на питання з одним суттєвим доповненням: як вчити результативно?

Методика є окремою теорією, а технологія — алгоритмом її втілення у практику. Метод є стратегією, а прийом - тактикою. Але педагогу недостатньо знати методику, він повинен уміти трансформувати знання і вміння, тобто володіти технологією отримання запланованого результату.

З відеозаписом можна ознайомитись тут: відеозапис 

24 березня 2023 року в рамках воркшопу «Компетентність учителя – запорука успіху учня в сучасному вимірі» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2023 р.) Оксана ГОЛОБОРОДЬКО, учителька зарубіжної літератури ЗЗСО - 21 поділилась з освітянською спільнотою Херсонщини досвідом роботи з теми "Використання інтерактивних методів і прийомів (кроссенс, хмара слів, LearningApps, ребуси, оформлення фейсбук сторінки) на уроках зарубіжної літератури як розвиток творчих здібностей учнів "   (натисніть тут, щоб читати далі). 

Сьогодні змінилося все: і простір уроків, і часові витрати на них в онлайн-режимі, і в домашній самостійній роботі учнів, і найголовніше – змінилися способи сприйняття дітьми знань та інформації. Оксана Григорівна спрямовує та коригує діяльність учнів за допомогою сучасних методів роботи, якими і поділилась з колегами-філологами. Так, одним із сервісів, досить продуктивним та легким у використанні під час освітнього процесу, є сервіс «LearningApps». Інтерактивні завдання цього сервісу можна використовувати при перевірці знань учнів як поточний контроль, при узагальненні та повторенні теми, у позакласній роботі з предмета. «Facebook-сторінка» – це сторінка, яка дозволяє учням створити профіль видатного письменника або літературного героя з фотографією та інформацією про себе, змінювати статус, залишати повідомлення на сторінках інших учасників освітнього процесу. Хмари слів дозволяють узагальнити вивчене, підвести підсумки, розвивають уважність, образне мислення, поповнюється словниковий запас здобувачів освіти, активізується їх творчий потенціал.  Використання кроссенсів, кросвордів є прекрасним засобом розвитку логічного і творчого мислення учнів. 

З відеозаписом можна ознайомитись тут: відеозапис 

16 березня 2023 року для учителів зарубіжної літератури Херсона організовано чудову онлайн-презентацію авторської концепції відповідного підручника для учнів 6 класу НУШ. Спікери зустрічі – Ольга НІКОЛЕНКО, Наталія РУДНІЦЬКА та ТУРЯНИЦЯ Вікторія поділилися своїм баченням викладання зарубіжної літератури з підручником та онлайн-платформою авторського колективу (натисніть тут, щоб читати далі).

Розібрали як організовувати роботу, розставляти пріоритети, як користуватися інтеративними додатками тощо.

Ознайомитися з підручником із зарубіжної літератури для учнів 6 класу, можна за покликанням https://academia-pc.com.ua/.../zarubizhna-literatura-6-klas

Онлайн-платформа «Емма» допоможе зробити уроки захопливою подорожжю у світ літератури:

Аудіохрестоматія https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/audio-text/

Відеохрестоматія https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/video-text/

Електронна хрестоматія https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/e-text/

Експрес-уроки https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/express-lessons/

Яскраві і сучасні мультимедійні презентації https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/presentations/

Весела і захоплива гра «Козацький герць» із персонажами «Лісової пісні» та Котом Інжиром https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/.../kozaczkyj.../

Медіазавдання, які так люблять наші діти, https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/.../mediazavdannya/

Компетентнісні завдання «Сторінки персонажів в Instagram» https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/.../storinky.../

Запальні «Літературні мандрівки» (тематичні змагальні інтерактивні презентації-ігри) https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/.../literaturni.../

Ребуси https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/check.../rebusy/

Різноманітні інтерактивні вправи (у зручному цифровому форматі і як документи пдф) https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/.../interaktyvni.../

Дякуємо авторському колективу Ольги НІКОЛЕНКО за якісний європейський підручник, сучасну онлайн-платформу! Дякуємо за співпрацю та постійну методичну підтримку освітян Херсонщини! Разом до Перемоги!


     15 березня 2023 року молодий учитель-словесник ЗЗСО - 47 Яна ЗАХАРЧЕНКО в експресмайстерні "Педагогічний стендап "Бери і роби" презентувала широкому загалу відеофрагмент уроку з використанням ментальних карт під час дистанційного навчання (натисніть тут, щоб читати далі).

Ментальні карти - це зручний інструмент для відображення процесу мислення учнів і структуризації інформації у візуальній формі. МК можна використовувати, щоб "застенографувати" ті думки та ідеї, які проносяться в голові, коли ви роздумуєте над яким-небудь завданням. І навпаки, МК дозволяють так оформити інформацію, що мозок легко її сприйме, бо інформація записана на "мові мозку". Яна Геннадіївна продемонструвала на фрагменті уроку як можна організувати учнів, використавши сучасні інструменти навчання. 

Дякую педагогу за представлений досвід учительської роботи!

З відеоконтентом можна ознайомитись у розділі експресмайстерня "Педагогічний стендап "Бери і роби" або тут: відеозапис 

Підводимо підсумки Шевченківського тижня, на якому учителі-філологи Херсонщини презентували  відеороботи своїх вихованців у челенджі, присвяченому ушануванню пам’яті Тараса Григоровича Шевченка (натисніть тут, щоб читати далі).

У заході взяли участь 40 закладів загальної середньої освіти Херсонської міської територіальної громади та підготували 54 відеоматеріали, а саме: ЗЗСО- 27 (6 робіт), 38 (3 роботи), 1, 2, 20, 24, 31, 32, 34, 36, 41, 45 (2 роботи), 46, 47, 50, 53 (2 роботи), ФТЛ, 26, 14, 16, 11 (2 роботи), 21, 28 (2 роботи), 17, 56, 33, АЛ ХДУ, 18, 15 (3 роботи), 48, 54, 12, ЦОМ, 44, 52, 57, ЛЖЕП (2 роботи), 8, 6.

Дякуємо учасникам освітнього процесу за активну громадську позицію, бо шанувати Шевченка – це значить шанувати рідну мову, культурні надбання українського народу, любити рідну землю.

З представленими відеороликами можна ознайомитись на дошці padlet: https://padlet.com/yaroslava2609/padlet-gfu0fopa1dhhrcs8 або ютуб-каналі консультанта КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради Ярослави АНДРЕЙКО: https://m.youtube.com/channel/UCoIiYVWKqWR6WjQG8Ztlctw .

У рамках Шевченківського тижня учителі-словесники Херсонської міської територіальної громади, які брали участь у Міській школі молодого учителя та освітньому хабі «Я – педагог! Впевнений старт!» (для учителів 5-х класів НУШ) представили широкому освітянському загалу практичну частину (заключну) під загальною темою «Використання сучасних освітніх інструментів дистанційного навчання на уроках української мови та літератури, зарубіжної літератури через призму Шевченківської тематики»  (натисніть тут, щоб читати далі).

6 молодих педагогів та 6 учителів 5-х класів Нової української школи презентували у відеоформаті свій досвід.

Ознайомитись з відеоконтентом можна на сайті КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради у розділі «Наші проєкти»: https://sites.google.com/view/kuhmcprpp/%D0%BD%D0%B0%D1%88%D1%96%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%94%D0%BA%D1%82%D0%B8?authuser=0 або 

ютуб-каналі консультанта Центру Ярослави АНДРЕЙКО: https://m.youtube.com/channel/UCoIiYVWKqWR6WjQG8Ztlctw .

У підсумку усі педагоги, учасники зазначених заходів, отримають сертифікати підвищення кваліфікації як такі, що пройшли навчання та виконали практичну складову.

Дякуємо учителям за креативність та професійність! Бажаємо успіхів у подальшій педагогічній діяльності!

Продовжує свою роботу воркшоп «Компетентність учителя – запорука успіху учня в сучасному вимірі» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2023 р.) (натисніть тут, щоб читати далі).

07 березня 2023 року Анжела ПОТАПОВА, учителька зарубіжної літератури Комишанського ЗЗСО-26 провела для учителів-словесників відеомайстер-клас “Практичні поради використання застосунків WordMint, Edpuzzle та Sutori на уроках зарубіжної літератури”. Під час дистанційного навчання важливим є ефективне використання навчального часу, діяльнісний підхід та мотиваційна складова. Поєднати ці важливі умови дозволяє застосування цифрових застосунків. Під час проведення уроку Анжела Юріївна рекомендує використовувати інтерактивний робочий аркуш, створений у застосунку  Sutori. Використання на уроці таких цікавих завдань як «кросворд», «пошук слова» та «скрамбл», а також призначення створення таких завдань  у якості домашнього завдання,  дозволяє застосунок WordMint. Ефективним методом перевірки домашнього завдання учителька вважає виконання завдань в інтерактивному відео, створеному у застосунку Edpuzzle.

Робота з цифровими застосунками WordMint, Edpuzzle та Sutori  перетворить буденний урок на сучасний та цікавий.

З відеозаписом можна ознайомитись тут: відеозапис 

Березень в Україні часто називають Шевченковим. І це не випадково: щороку навесні Великий Кобзар приходить до нас і щороку новим, неповторним. Це можливість щоразу по-новому осмислити його поетичні та прозові твори, краще осягнути минуле, зрозуміти сучасне й себе в ньому.

З 06 по 10 березня 2023 року у закладах загальної середньої освіти Херсонської міської територіальної громади проходить челендж, присвячений ушануванню пам’яті Тараса Григоровича Шевченка (натисніть тут, щоб читати далі).

Учителі-словесники разом з своїми вихованцями презентують відеоматеріали для участі у Шевченківському тижні. У перший день заходу відеороботи представили ЗЗСО- 27 (4 роботи), 38 (2 роботи), 1, 2, 20, 24, 31, 32, 34, 36, 41, 45, 46, 47, 50, 53 (2 роботи), ФТЛ, 26, 14, 16.

Творчість Т. Шевченка є імпульсом до розуміння суті української історії, життя нашого народу і це старались передати учасники освітнього процесу.

З представленими відеороликами можна ознайомитись на дошці padlet: https://padlet.com/yaroslava2609/padlet-gfu0fopa1dhhrcs8 або ютуб-каналі консультанта КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради Ярослави АНДРЕЙКО: https://m.youtube.com/channel/UCoIiYVWKqWR6WjQG8Ztlctw . Щодня добірка матеріалів буде збільшуватись, прошу слідкувати за оновленнями.

28 лютого 2023 року молодий учитель-словесник ЗЗСО-56 Марія ШПОНЬКА в експресмайстерні "Педагогічний стендап "Бери і роби" презентувала широкому загалу відеофрагмент уроку з використанням методу "Заповнення соціальної сторінки" (натисніть тут, щоб читати далі).

Експресмайстерня під назвою "Педагогічний стендап "Бери і роби" допомагає педагогам заявити про себе і презентувати свій досвід через невеличкий відеоконтент (до 10 хв). Такий формат самовираження та поширення позитивного досвіду відкриває учителям-словесникам простір можливостей для розвитку педагогічної майстерності членів спільноти, реалізації творчої ініціативи.

 Марія Юріївна продемонструвала, що метод "Заповнення соціальної сторінки" можна використовувати не тільки на різних етапах уроку, але і  розвинути впродовж кількох уроків, щоб діти могли продовжувати свою думку протягом вивчення всієї теми. Переваги такої форми роботи: діти навчаються виокремлювати основне з великого обсягу матеріалу, вчаться групувати інформацію та більш лаконічно подавати матеріал, а головною позитивною рисою є те, що сучасні учні багато часу проводять у соцмережах і ця робота їм нагадує не навчання, а гру. Таку форму роботи можна давати як групі учнів, так і індивідуально. Особливо, такий метод є зручним та ефективним під час дистанційного навчання. Шаблон соціальної сторінки можна створити самостійно (індивідуальний), а можна взяти з інтернету, що полегшує роботу вчителя.

З відеоконтентом можна ознайомитись у розділі експресмайстерня "Педагогічний стендап "Бери і роби" або тут: відеозапис 

24 лютого 2023 року Анна СЕМЧИШИНА, учителька ЗЗСО-38, провела відеомайстер-клас “Використання відеоматеріалів Pi-stacja.UA на уроках української мови у 5-6 класах НУШ” (натисніть тут, щоб читати далі).

Мова йтиме про участь Анни Василівни в українсько-польському проєкті Pi-stacja.UA в якості вчителя-сценариста. У минулому році Польща виявилася країною, яка прийняла багато українців. І для того, аби надати українським учням вільний доступ до якісних освітніх матеріалів, які можна використовувати будь-де та будь-коли на комп’ютері, планшеті чи мобільному телефоні, Pi-stacja. UA створює навчальні відео. Їх доречно використовувати під час проведення уроків у закладах загальної середньої освіти. Унікальність відео Pi-stacja   - практичне пояснення, яким чином та чи інша тема знадобиться учневі в майбутньому. 

Дякуємо колезі за можливість познайомитися з міжнародним проєктом!

З відеозаписом педагогічного досвіду можна ознайомитись у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут: майстер-клас 

23 лютого 2023 року у рамках співпраці з Оленою РЕВНІВЦЕВОЮ, завідувачем науково-методичною лабораторією гуманітарно-естетичних дисциплін Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського вчителі зарубіжної літератури Херсонщини мали можливість доєднатись до вебінару в рамках проєкту «Методичний серфінг» з проблеми «Особливості оцінювання на уроках зарубіжної літератури» (натисніть тут, щоб читати далі).

На заході було закцентовано увагу на суті ідеї створення серфінгу та 10 його сесіях. Олена Володимирівна нагадала присутнім, що у 5 (6)-х класах НУШ зберігається формувальне, поточне і підсумкове оцінювання; за рішенням педагогічної ради закладу освіти міг бути адаптаційний період, але за І семестр оцінки учням мали бути виставлені бально; проаналізували у чому полягає формувальне оцінювання, а також надано рекомендації учителям чітко прописати знання і вміння здобувачів освіти на відповідний бал; розібрали плюси та мінуси нейромереж, їхню роль в освіті.

Чекаємо з нетерпінням наступної зустрічі та щиро дякуємо пані Олені за інформаційно-методичну підтримку вчительства Херсонської міської територіальної громади!

21 лютого 2023 року у закладах загальної середньої освіти Херсонської міської територіальної громади стартував флешмоб, присвячений Міжнародному дню рідної мови. Учителі-філологи разом із добувачами освіти підхопили естафету, презентувавши широкому загалу відеоряд на честь свята (натисніть тут, щоб читати далі).

Міжнародний день рідної мови започаткували у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. В Україні це свято існує з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України, було підписане  відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови.

У 2022 році Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, зауважував, що це свято «не лише нагадує про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні».

Беручи до уваги важкі реалії сьогодення, ми розуміємо, що мова – це теж зброя! Кожен думаючий українець добре усвідомив вагу рідного слова як найціннішого багатовікового надбання, яке є душею нашого народу та його генетичним кодом. 

Філологи Херсонщини з своїми вихованцями вітають усіх із Міжнародним днем рідної мови й бажають невпинно утверджувати українську мову, щоб рідне слово служило єднанням між поколіннями, возвеличувало нашу славну державу та незламних українців!

З представленими відеороликами можна ознайомитись тут: https://padlet.com/yaroslava2609/padlet-i5gqpv5ko8rvsbx9 

17 лютого 2023 року у рамках співпраці з КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Новоселицької міської ради Чернівецької області з консультантом Ярославою АНДРЕЙКО КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» ХМР, за ініціативи Інституту педагогіки НАПН України та Чернівецької філії ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», вчителі мовно-літературної освітньої галузі м. Херсон мали можливість долучитися до участі у Всеукраїнському методичному семінарі-диспуті «Проблемні питання впровадження нових методик у викладанні предметів мовно-літературної галузі в 5 класі НУШ» (натисніть тут, щоб читати далі).

 На онлайн-семінарі науково-педагогічні працівники, спікери зустрічі, детально розглянули та проаналізували питання наскрізних умінь як основи для формування компетентностей, професійного розвитку педагога - запоруки реалізації освітніх реформ, використання зіставного методу в процесі інтегрованого навчання мов, модульних технологій у викладанні української мови та літератури, інноваційних технологій навчання в контексті багатомовної освіти тощо.

Учасники заходу мали можливість ознайомитися з представленим практичним досвідом учителів закладів освіти Чернівецької області щодо викладання у 5-х класах НУШ:  оцінювання учнів за новим Державним стандартом базової середньої освіти, мотивація навчальної діяльності учнів, використання новітніх методів навчання, спрямованих на формування комунікативних навичок і вмінь, звернули увагу на проблемні питання впровадження нових методик у викладанні предметів мовно-літературної галузі в 5 класах НУШ тощо.

Підсумком плідної роботи була дискусія на тему «Ефективні методи навчання предметів мовно-літературної галузі НУШ».

По завершенню семінару-диспуту учасники отримали сертифікати підвищення кваліфікації та кейси з усіма матеріалами зустрічі для використання в подальшій роботі.

Висловлюємо щиру подяку Сергію ВЛАСОВУ, директору Новоселицького центру професійного розвитку педагогічних працівників Чернівецької області за науково-методичну підтримку освітян Херсонщини та можливість долучитися до аналізу важливих освітніх питань сьогодення.

Перемоги нашій рідній Україні та швидшого повернення в рідні домівки!

Продовжує свою роботу воркшоп для учителів мовно-літературної освітньої галузі «Компетентність учителя – запорука успіху учня в сучасному вимірі» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2023 р.) (натисніть тут, щоб читати далі).

14 лютого 2023 року Ольга Гусєва, учителька  зарубіжної літератури Херсонської гімназії 6 Херсонської міської ради провела відеомайстер-клас "Практичні поради для створення навчальних матеріалів в Canva" і  презентувала як можна використати ресурс Канва для створення цікавого наочного матеріалу.  Сучасні діти потребують візуалізації в освітньому процесі, тому для більш ефективного навчання вчитель має намагатись урізноманітнити урок не тільки різними формами та методами, а ще й яскравою наочністю.

З відеозаписом можна ознайомитись тут: відеозапис 

03 лютого 2023 року проведено відеоконсультацію для учителів мовно-літературної освітньої галузі з питання "Атестаційне учительське портфоліо як метод самопрезентації професійних досягнень".

З відеозаписом можна ознайомитись тут: відеозапис 


  27 січня 2023 року Сміян Дар’я та Гудима Ольга, учительки Херсонського академічного ліцею імені О. В. Мішукова, провели майстер-клас «Геть з України, москаль некрасівий, або навчай на всі 100% в умовах воєнного стану».(натисніть тут, щоб читати далі).

Дар’я Володимирівна та Ольга Миколаївна поділилися досвідом роботи вчителів кафедри української філології та журналістики під час воєнного стану в нашій державі та детально розповіли, як можна якісно навчати в умовах війни та бути драйвером змін у складних умовах безкінечного блекауту та обстрілів? Увазі слухачів було представлено рекомендації щодо організації освітнього процесу у форматі дистанційного навчання в умовах війни, які напрацьовані в ХАЛ імені О. В. Мішукова, функціональні можливості таких онлайн-ресурсів, як: Classtime, Canva, LearningApps, YouTube, Instagram та ін.

  Також у процесі майстер-класу було надано цікавий матеріал щодо розвитку навичок критичного мислення, так необхідних сьогодні в сучасному світі, а також висвітлено можливості вказаних вище ресурсів у вивченні культури, побуту, звичаїв рідного народу.

Дякуємо колегам за змістовно представлений досвід!

З відеозаписом педагогічного досвіду можна ознайомитись у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут: відеозапис 

Продовжує свою роботу воркшоп для учителів мовно-літературної освітньої галузі «Компетентність учителя – запорука успіху учня в сучасному вимірі» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2023 р.) (натисніть тут, щоб читати далі).

17 січня 2023 року Наталія БАБИЧ, учителька української мови та літератури ЗЗСО-20 представила відеопрезентацію свого педагогічного досвіду з теми “Онлайн-інструменти для організації самостійної роботи учнів на уроках української словесності”

Наталія Адамівна у своєму виступі розкрила питання самостійної роботи учнів у взаємозв'язку з інноваційними технологіями навчання: дошка Padlet, ребуси онлайн для дітей, хмари слів, інтерактивний плакат, електронні ресурси. Педагогічний досвід учительки із цієї теми узагальнений на обласному рівні у 2014 році. 

З відеозаписом педагогічного досвіду можна ознайомитись у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут:відеозапис 

13 січня 2023 року проведено відеоконсультацію учителів мовно-літературної освітньої галузі щодо визначення пріоритетних напрямків реалізації власної траєкторії професійного розвитку та складання індивідуальних планів підвищення кваліфікації.

З відеозаписом можна ознайомитись тут: 

відеоконсультація №2 (консультант Ярослава АНДРЕЙКО)

11 січня 2023 року учителі української мови та літератури Херсона мали можливість долучитись до вебінару за участю спікера Інни Літвінової з теми «Розвиток мовленнєвих навичок учнів як пріоритет мовної освіти в НУШ», організованого  видавництвом “Ранок”(натисніть тут, щоб читати далі).

У ході онлайн-зустрічі Інна Літвінова розповіла про: комунікативну діяльність на уроці, яка спонукає дитину навчатися обмінюватися інформацією; види завдань, спрямованих на розвиток комунікативних навичок учнів; соціокультурний аспект на уроках української мови; орієнтовне календарно-тематичне планування на другий семестр.

По закінченню вебінару учасники мали змогу отримати відеозапис зустрічі, пройти тестування, щоб отримати сертифікати за участь у даному заході.

Дякуємо видавництву “Ранок” за конструктивне онлайн-спілкування.

Продовжує свою роботу воркшоп для учителів мовно-літературної освітньої галузі «Компетентність учителя – запорука успіху учня в сучасному вимірі» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2023 р.) (натисніть тут, щоб читати далі).

09 січня 2023 року Ольга КОВАЛЬОВА, учителька зарубіжної літератури ЗЗСО-31 представила відеопрезентацію свого педагогічного досвіду з теми “Візуалізація як один із прийомів формування ключових і предметних компетентностей на уроках літератури”. Саме прийоми візуалізації навчального матеріалу допомагають зацікавити учнів та сприяють розвитку їх критичного мислення, швидшому сприйняттю та засвоєнню інформації. Ольга Василівна поділилась з колегами тими методичними родзинками, які допомагають зробити її уроки цікавими: ментальні карти, хмари слів, соти, гронування, картки аналізу твору, сторінки соціальних мереж, фішбоун.

 З відеозаписом педагогічного досвіду можна ознайомитись у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут: відеозапис 

23 грудня 2022 року проведено відеоконсультацію учителів мовно-літературної освітньої галузі щодо можливостей поширення власного педагогічного досвіду в міжатестаційний період: на рівні закладу освіти, міському, обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях.

З відеозаписом можна ознайомитись тут: 

відеоконсультація №1 (консультант Ярослава АНДРЕЙКО) 

06 грудня 2022 року відбулась онлайн-зустріч херсонських учителів-філологів: ділилась досвідом КУШНІР Вікторія, учитель української мови та літератури Херсонської гімназії №5 з теми: "Використання прийомів скрайбінгу та сторітелінгу на дистанційних уроках української мови та літератури: додатки, платформи, зміст" (натисніть тут, щоб читати далі).

Сьогоднішні реалії такі, що вчитель - це і маркетолог, і дизайнер, і оператор контакт-центру, і менеджер з SMM, і блогер, архіваріус, центр підтримки тощо. 

І як би важко зараз не було вчителям та дітям, освітній процес триває і ми повинні докласти всіх зусиль, щоб наші учні не втратили інтерес до навчання, не втратили своє дитинство, не втратили себе. 

Проведення дистанційних уроків-ще один виклик для вчителя. Як зацікавити? Як пробудити бажання у дітей вчитися? 

Методи сторітелінгу та скрайбінгу допоможуть зробити навчання цікавим і таким, яке запам'ятається надовго. Історії люблять усі. А уміння їх розповідати осмислено -   важливе для сьогодення. Прийоми сторітелінгу допомогають донести ідею, ціль, мету, думки, залучити і втримати увагу аудиторії, зацікавити тощо. У поєднанні з елементами скрайбінгу, з використанням сучасних додатків та платформ сторітелінг може стати надійним помічником на дистанційному уроці.

   У зв'язку з неможливістю багатьох колег доєднатись до заходу через відсутність світла та зв'язку, зроблено відеозапис конференції. У зручний для себе час педагоги зможуть ознайомитись із презентованим досвідом у віртуальному кабінеті вчителів-словесників.

Відеозапис досвіду роботи можна знайти у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!"  або натисни тут: відеозапис 

З 01 по 25 грудня 2022 року запрошую усіх бажаючих учителів-словесників разом з учнями взяти участь у місячнику "Я дякую Тобі!" (натисніть тут, щоб читати далі).

Дорогий учню, запиши відеозвернення-подяку військовому (медику, пожежнику,  волонтеру, поліцейському, енергетику тощо), тобто тому, кому завдячуєш сьогодні якимось приємностям у своєму житті, бо саме він тебе захищає, рятує, допомагає. Скажи як тебе звати, у якому закладі навчаєшся, кому висловлюєш щиру подяку, чого хотів би побажати цій людині, про що мрієш тощо. Можливо, розкажи свою історію, пов'язану з людиною, якій хочеш подякувати.

У заході також можуть взяти участь усі бажаючі учасники освітнього процесу.

     Відеоматеріали будуть виставлені на фейсбук-сторінці управління освіти Херсонської міської ради. Дякую за співпрацю!

З метою забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя, сприяння утвердженню її статусу як державної, піднесення престижу української мови серед молоді 30 грудня 2022 року серед учнів 3-11 класів закладів загальної середньої освіти Херсонської міської територіальної громади в онлайн-форматі проведено ІІ етап ХХІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика (натисніть тут, щоб читати далі).

Мова – одне з найцінніших надбань, яке створили й передали нам наші предки. Мова – це душа нації, її генетичний код.

Незважаючи на ті тимчасові труднощі, з якими в умовах воєнного стану  зіштовхнулись учасники освітнього процесу, для участі в ІІ етапі Конкурсу подали заявки 151 учень-переможець І (шкільного) етапу. Змогли долучитись до онлайн-конференції і взяти участь у мовному змаганні 131 учень. На жаль учні, які перебувають в Херсоні цьогоріч такої можливості не мали.

Учасники продемонстрували високий рівень знань і  творчий підхід до виконання завдань.

За рішенням оргкомітету і журі ІІ етапу ХХІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика переможцями стали учні, які набрали найбільшу кількість балів (1, 2, 3 місця).

Відповідно до умов конкурсу, переможці міського етапу будуть представляти Херсон на  ІІІ (обласному) етапі Конкурсу.

Сподіваємося, що серед переможців наступних етапів будуть і учні нашої громади. Бажаємо їм успіхів!

З Днем Гідності та Свободи, моя Україно! «Вільні люди, так було, так буде», творять майбутнє! Пам'ятаємо і дякуємо нашим Героям, які боролись і борються нині за Україну! Ми все подолаємо. Витримаємо. Переживемо. Ми вистояли на Майдані, переможемо й у цій війні! Слава Україні!

21 листопада, у херсонських закладах освіти стартував флешмоб  "Мій лист у майбутнє", який тривав до 23 листопада включно (натисніть тут, щоб читати далі).

До заходу долучились учителі-словесники з своїми вихованцями як початкової школи, так і середньої та старшої ланки. Активну участь у флешмобі взяли вихованці закладів освіти Херсонської територіальної громади – 2, 3, 12, 13, 14, 16, 27, 31, 39, 41.

 Учні мали можливість написати собі листа у майбутнє з ідеями про те, як протягом року вони можуть ставати більш гідними людьми.  Листи розпочали словами: Я – це ти рік тому. Я пишу тобі, (твоє ім’я), у майбутнє, щоб сказати, що я хочу бути гідною людиною! І протягом року я намагатимусь ……

Щирі дитячі думки і мрії про довгоочікувану Перемогу Добра над злом, Світла над темрявою, ЗСУ над російським окупантом лягли на папір, щоб закарбувати, в тому числі, і дані собі обіцянки - стати кращими, добрішими, успішними. Скільки душевного тепла і турботи про рідних, про наших воїнів ми читаємо в цих листах! Щоб були всі живі, здорові і за філіжанкою кави могли ми знову радіти кожній зустрічі! А скільки порад і закликів – побороти корупцію у країні!

Рівно через рік ми відкриємо ці листи, щоб зрозуміти – наскільки ми подорослішали і наскільки кроків наблизились до своїх мрій та дізнаємось як самі змінилися. Живемо і стверджуємось у своїй державі!

І хто б там що кому не говорив

А згине зло і правда переможе!

                                               Ліна Костенко

Ось так і замислюєшся, що гарне молоде покоління росте! З любов’ю до своєї землі, України, родини, сім’ї! З проханнями до Бога про мир на рідній землі!

Все буде Україна! Віримо у нашу Перемогу!

Учнівські роботи виставлені на фейсбук-сторінці управління освіти Херсонської міської ради

У рамках співпраці з Чернівецьким ЦПРПП херсонські вчителі української мови та літератури, зарубіжної літератури 17 листопада 2022 року були запрошені на онлайн-засідання творчої майстерні «Візуалізація навчального матеріалу на уроках словесності», організованої під керівництвом консультанта Алли ТКАЧ (натисніть тут, щоб читати далі).

Захід задуманий як підвищення кваліфікації педагогів та мав на меті вдосконалення/набуття професійних компетентностей вчителями-предметниками мовно-літературної освітньої галузі. Досвідом роботи з даної теми поділились молоді та досвідчені педагоги ЗЗСО міста Чернівці, розкрили особливості створення та використання таких форм візуалізації як кластер, фотосушка, фігура SmartArt, флішбоун, карта пам’яті, методів Цицерона, піктограм, очог, мемів, мнемотехніки; показали можливості онлайн-інструментів Liveworksheets та Mentimeter під час змішаного та дистанційного навчання.

    Після участі в педагогічній майстерні вчителі-словесники зможуть обирати засоби та способи візуалізації навчального матеріалу відповідно до певного педагогічного завдання, створювати візуалізацію навчальної інформації за допомогою онлайн-інструментів та використовувати її в освітньому процесі. Для отримання сертифікату про підвищення кваліфікації учасники зустрічі мають успішно виконати практичне завдання: представити власний приклад візуалізації навчального матеріалу до уроку мови або літератури.

З нетерпінням чекатимемо на особистих e-mail сертифікат учасника курсів підвищення кваліфікації. Дякуємо нашим колегам за підтримку у складний для нас час! Разом до Перемоги! Віримо у ЗСУ!

16 листопада 2022 року вчителі української мови та літератури Херсона мали можливість долучитись до онлайн-зустрічі «Оцінювання у 5 класі НУШ: рубрики», організованої освітнім видавництвом «Ранок» (натисніть тут, щоб читати далі).

Спікерка Інна БОЛЬШАКОВА, авторка підручників і посібників НУШ, тренерка НУШ, експертка ГС «Освіторія», співавторка дистанційного курсу, психологиня вела розмову з присутніми педагогами про процедуру оцінювання навчальних досягнень учнів, роль формувального оцінювання (запроваджується для підтримки здобувача освіти) та поточного і підсумкового оцінювання (для звітування про поступ учнів). Особливу увагу було зосереджено на розкритті такого інструменту рівневого оцінювання як рубрики, видах рубрик (загальні, аналітичні, одноточкові), особливостях створення і використання рубрик, перевагах та недоліках, розібрали кроки, які треба пройти у рубриках.

Однак, якою б не була процедура оцінювання, головне – робимо акцент на позитивному, на досягненні успіху учня в тих чи інших видах навчальної діяльності.

Дякуємо за цікавий науково-методичний захід!

У рамках співпраці з Чернівецьким ЦПРПП вчителі мовно-літературної освітньої галузі м. Херсон мали можливість 11 листопада 2022 року долучитися до онлайн-зустрічі з теми «Про лепбук (книжку-складанку) як різновид дидактичного матеріалу», спікером якого виступила консультант Центру Алла ТКАЧ (натисніть тут, щоб читати далі).

На вебінарі учасники мали змогу відкрити для себе легкий та сучасний спосіб навчання учнів, детально ознайомитись з теоретичною частиною теми: суть поняття та види лепбуків, покроковою інструкцією виготовлення книжки-складанки, детально розібрати кожен крок. На другій частині заходу спікер продемонструвала різноманітні зразки лепбуків для учнів 5-9 класів з української мови, української та зарубіжної літератур як цікавий інструмент формування креативної особистості.

Дякуємо колегам за запрошення і з користю проведений час! Добра всім і професійного зростання кожному!

9 листопада в Україні відзначається День української писемності та мови.  Це свято розвитку Державної мови. Уже багато років поспіль українці, а також усі ті, хто цінує українську мову, у багатьох куточках світу долучаються до написання радіодиктанту національної єдності. Мова – це наша національна ознака, у мові – наша культура, сутність нашої свідомості» - говорив Іван Огієнко (натисніть тут, щоб читати далі).

Долучились до заходу і херсонські вчителі та вихованці, які перебувають на підконтрольній та окупованій території.

Авторкою тексту цьогорічного диктанту є українська письменниця та режисерка, членкиня Українського ПЕНу Ірина Цілик. Читала текст народна артистка, Герой України Ада Роговцева. Особливо щемливими та пронизливими були слова диктанту для нас, тих, хто відчув, що значить вмістити «дім до розмірів валізи». Це, напевно, перший диктант зі сльозами на очах та в душі… Особливого значення для нас усіх набуло це свято, глибоким стало усвідомлення, що саме рідна мова - наша ідентичність, сила нації, мова гордого і вільного народу. 

Нам, українцям, потрібно утверджувати нашу рідну мову, щоб цей нетлінний скарб служив єднанням між поколіннями, возвеличував Україну та українців.

Ну що б здавалося слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється, ожива,

Як їх почує!..

Віримо в перемогу СВІТЛА, ДОБРА, ЛЮБОВІ, у всемогутність ЗСУ!

27 жовтня 2022 року у рамках співпраці консультант Ярослава АНДРЕЙКО КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» ХМР запросила на  онлайн-зустріч з словесниками м. Херсона Ольгу НІКОЛЕНКО, докторку філологічних наук, професорку, завідувачку кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка (натисніть тут, щоб читати далі).

Учителі Нової української школи, які обрали модельну навчальну програму «Зарубіжна література. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти, розроблену авторським колективом на чолі з Ольгою Миколаївною та відповідний підручник, мали змогу почути з перших уст про особливості інтерактивного підручника та познайомитись з цифровим супроводом до нього - онлайн-платформою «Друзі Полліанни». Головною героїнею підручника стала дівчинка Полліанна, яку придумала американська письменниця Елеонор Портер, з якою і будуть грати та мандрувати наші 5-тикласники.

Електронна хрестоматія, авдіохрестоматія художніх текстів, відеохрестоматія, мультимедійні презентації творів зарубіжної літератури, експресуроки, різноманітні цифрові засоби для перевірки знань і умінь здобувачів освіти, які представлені на цій онлайн-платформі дають широкі можливості вчителю-словеснику для підготовки грамотного вдумливого читача. Саме ігровий та діяльнісний підходи сприятимуть всебічному розвитку учнів та учениць.

 Спікерка звернула увагу присутніх на можливості використання у навчальному процесі під час викладання предмета і занять Всеукраїнської школи онлайн, над якими працюють провідні вчителі України, а сама Ольга Миколаївна є ведучою.

По завершенні зустрічі учасники отримали важливий подарунок – зошит для діагностування результатів навчання учнів/учениць 5 класу із зарубіжної літератури від авторського колективу Ольги Миколаївни. 25 екземплярів зошита вже знайшли своїх власників в різних куточках України.

Щира дяка і низький уклін Ользі НІКОЛЕНКО за науково-методичну підтримку вчительства Херсонщини! За щедру душу, за руку підтримки, за добрі слова!

Віри всім нам у перемогу Добра, у ЗСУ і надії на швидше повернення в рідні вцілілі домівки, в рідне місто Херсон!

28 вересня 2022 року херсонські вчителі зарубіжної літератури та я, консультант ХМЦПРПП мали можливість долучитися до  Івенту «Зміни в програмах зарубіжної літератури в середній і старшій школі (6 – 11 класи)» за участю Ольги НІКОЛЕНКО. Присутні мали змогу детально розібрати особливості програми для учнів 5-х класів та зміни в програмах для 6-11 класів. Також розглянуто ряд інтерактивних вправ, які можна використовувати під час офлайн та онлайн-навчання. 

Переглянути запис вебінару можна за посиланням, поданим нижче:

https://drive.google.com/file/d/14cK7eze709Uf23jO-JMZUy6cc80ScC0r/view?usp=sharing

У рамках співпраці херсонські вчителі-словесники та я, консультант ХМЦПРПП, мали можливість 22 вересня 2022 року відвідати онлайн-зустріч наших колег з ЦПРПП м. Чернівці на тему: «Організація оцінювання навчальних досягнень учнів у базовій середній школі: 5 класи Нової української школи», спікери Алла ТКАЧ, консультант Центру та Тетяна МАЗУР, учитель Чернівецької ЗОШ № 28.(натисніть тут, щоб читати далі).

У першій частині заходу розкрито особливості системи оцінювання в НУШ, види оцінювання та критерії результатів навчання учнів 5-6 класів НУШ, облік результатів навчання, оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами, закцентовано увагу на свідоцтві досягнень та анонсовано пропозиції від авторів модельних програм, авторів підручників друковані збірки діагностичних контрольних робіт, які мають гриф МОНУ.

У другій частині вебінару Тетяною МАЗУР було представлено практичні матеріали та висловлено пропозиції, спираючись на досвід роботи у пілотних класах НУШ: кількість діагностичних (контрольних) робіт та вимоги до них, види робіт, можливі варіанти контролю груп (4 групи: аудіювання, говоріння, читання, письмо) загальних результатів навчання; представлено зразки діагностичних (контрольних) робіт з окремих груп результатів навчання з української мови та літератури, зарубіжної літератури; зразок заповнення класного журналу в паперовому та електронному варіантах; відображення результатів навчання у свідоцтві досягнень (замість табеля учня).

Щиро дякуємо нашим чернівецьким колегам-освітянам за надану можливість філологам Херсонщини доєднатись до актуального діалогу.

У рамках співпраці херсонські філологи та я, консультант ХМЦПРПП, мали можливість 20 вересня 2022 року відвідати онлайн-зустріч наших колег з ЦПРПП м. Суми на тему: «Гейміфікація освітнього процесу в Новій українській школі: як зробити уроки цікавими?», спікер Олеся ДАДОНОВА, консультант Центру. (натисніть тут, щоб читати далі).

На майстер-класі присутні розібрали суть поняття «гейміфікація» як інноваційного процесу навчання, мотивацію учнів через гру, вчилися співпрацювати, використовувати окремі елементи ігор заради поліпшення освітнього процесу.

Так, Олеся Петрівна презентувала квест-гру у залі бібліотеки, за допомогою якої учасники відшукували заховані підказки щодо використання командних ігор на уроках: безкоштовна платформа Classcraft (вправи «Печиво передбачень», «Драбина»), гра Gamilab, сервіси  Interacty  та Nearpod, згадали як швидко зробити QR-код і, насамкінець, шукали ключ, щоб вийти з вебквесту. Це перетворило навчання на захоплюючу пригоду. Особливо корисним стане даний контент під час дистанційного та змішаного навчання.

У рамках співпраці херсонські філологи та я, консультант ХМЦПРПП, мали можливість 19 вересня 2022 року відвідати дві онлайн-зустрічі наших колег з ЦПРПП м. Суми: (натисніть тут, щоб читати далі).

1) «Як привернути і втримати увагу учнів під час уроку в Новій українській школі», спікер Тетяна БЕРЕСТОВСЬКА. На заході психолог Центру Наталя ГУСЕНИЦЯ розкрила суть даного поняття, види та вікові особливості уваги молодших школярів і 5-тикласників, вивела формулу довільної уваги учнів 5-их класів. Консультант Тетяна БЕРЕСТОВСЬКА поділилась з присутніми професійними родзинками щодо утримання уваги дітей: гра «Нишпорка», ментальні карти, правила поведінки (не вживати частку НЕ), вправи «Оплески», «Чарівна указка», «Удвох веселіше», «Читання з підказками», «Показуха», «Танок переможців», «Так – Ні», «Сила голосу», «Оживи слова», «Навмисна помилка», «Подивись і запам’ятай», ну, і, звичайно, «Руханки», бо без них ніяк. У підсумку учасники зрефлексували на віртуальній дошці Padlet щодо справдження очікувань від зустрічі.

2) «Діяльнісний підхід: шлях до дитячого серця, або як засвоїти знання в дії», спікер Ірина НІКІТІНА. На майстер-класі учасники мали можливість практично повправлятись у тому, як навчати діток через діяльнісний підхід: на віртуальній дошці jamboard збирали уявний рюкзак очікувань, мотивувались через вправи «Олівець», «Шпигуни», «Знайди пару», розбирали як створювати меми - тобто навчались через дію. Присутні на заході педагоги проаналізували елементи діяльнісного підходу: радість, активність, значущість, мотивацію. На завершення зустрічі кожен поклав у віртуальний рюкзак ті цікавинки, які взяв із собою.

Дякуємо нашим колегам із Сум за можливість повчитися разом!

Життя продовжується, розпочався новий навчальний рік! 16 вересня 2022 року добрим початком спільної роботи консультанта Ярослави АНДРЕЙКО КУ «Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників» ХМР та Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського стала онлайн-зустріч для філологів Херсонщини щодо найважливіших аспектів викладання предметів мовно-літературної освітньої галузі у 2022/2023 н.р. (натисніть тут, щоб читати далі).

Спікеркою заходу виступила завідувач науково-методичною лабораторією гуманітарно-естетичних дисциплін  інституту Олена РЕВНІВЦЕВА. Розглянуто питання викладання української мови та літератури, зарубіжної літератури в 5-их класах НУШ та 6-11 класах, а саме: модельні навчальні програми, академічна свобода та ресурс учителя, навчальні програми та підручники, формування ключових компетентностей здобувачів освіти та реалізацію компетентнісного підходу, види оцінювання результатів навчання учнів/учениць та особливості викладання предметів в умовах дистанційного навчання. Учасникам вебінару надано доступ до ряду  джерел інформації:

1.    Сайт науково-методичної лабораторії гуманітарно-естетичних дисциплін         https://sites.google.com/koippo.in.ua/nuh5-6/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0

2.    Конструювання уроків мови та літератури https://docs.google.com/presentation/d/1FqKzJxHuEYHLzzSiqMuYvWQhH8r3cs4qM31_Txs7fdw/edit#slide=id.p1

3.   Навчально-методична скарбничка НУШ                                                                   https://docs.google.com/spreadsheets/d/1mC99CMln4MEbhW_G4v62ptgK8i0MpJAv/edit#gid=1559956736

4.    Збірка рекомендацій Закарпатського ОІППО "Дорожні карти вчителя мовно-літературної галузі: інструментарії оцінювання (для 5 та 6 – 11 класів)"

http://znayshov.com/News/Details/dorozhni_karty_vchytelia_movno-literaturnoi_haluzi_instrumentarii_otsiniuvannia?fbclid=IwAR3QuNz0Fp3LQEyzR7WYjnN2jeSrDZcbLBZqhN4UK7PAuC71d-pG9vX-2aU

5.    Методичне забезпечення підручника "Зарубіжна література"5 клас О.Ніколенко   https://academia-pc.com.ua/podiyi/zarubizhna-literatura-5-klas

6.    Презентація: Викладання ЗЛ 5 клас НУШ. https://docs.google.com/presentation/d/1g7-7i7C_yjtZQ4vZSA6NqtkIypZNlti8/edit?usp=sharing&ouid=106553020482112612193&rtpof=true&sd=true

7.    Методичний консультпункт                                                                                         https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeZPEEEkOt3Ou9kqOJ7P3_sdcfJnVoHO-uagrNzbsGd-S4V3g/viewform

8.       Е - платформа НУШ https://sites.google.com/koippo.in.ua/platformanysch/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0

Низький уклін керівництву інституту та безпосередньо спікерці заходу за науково-методичну підтримку вчителів Херсонщини!

Віри всім нам у ЗСУ, швидшого повернення в рідні домівки та перемоги рідній Україні!

Продовжуються методичні онлайн-діалоги учителів м. Херсон «Педагогічна майстерність – запорука розвитку й самореалізації особистості вчителя» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2022 р.).

09 лютого 2022 року на платформі Zoom учителями української мови та літератури ЗЗСО №34 Дорофєєвою Вікторією Віталієвною та Дробот Юлією Аркадіївною проведено майстер-класи з тем: "Здоров‘язбережувальні технології на уроках української мови і літератури" та  "Розвиток предметних і життєвих компетентності дітей з ООП на уроках української мови і літератури"(натисніть тут, щоб читати далі).

Дорофєєва В.В. дала глибоку характеристику  здоров‘язбережувальним технологіям, детально зупинилася на формах і методах роботи на уроках, у позакласній роботі, які передбачають зміну видів діяльності: чергування інтелектуальної, емоційної, рухової видів діяльності, групової й парної роботи, які сприяють підвищенню інтересу дитини до навчання, вчать умінню поважати думки інших, висловлювати власні думки; проведення ігор та ігрових ситуацій, нестандартних та інтегрованих уроків. Все це дає дитині  можливість збереження здоров’я під час навчання у школі, формує у неї необхідні компетентності, вчить використовувати отримані знання у повсякденному житті.

Дробот Ю.А. наголосила, що робота вчителя - словесника повинна ґрунтуватися на поєднанні освітньо-виховної та корекційно-розвивальної роботи. У своїй діяльності вчителька використовує форми й методи, що направлені на розвиток компетентностей учнів. Це дає змогу максимально активізувати пізнавальну діяльність здобувачів освіти, підвищувати інтенсивність уроків та поліпшувати якість навчальних досягнень учнів. У процесі активної діяльності на уроках української мови і літератури, а також у позакласний час, відбувається формування особистості, що дозволяє дітям з ООП успішно адаптуватися в сучасному суспільстві.

Запис майстер-класів можна знайти у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут: відеозапис 

Захід під загальною темою «Компетентність учителя – запорука успіху учня в сучасному вимірі» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2022 р.) відбувся  02 лютого 2022 р. для учителів І-ІІ кв. категорії, на якому поділилась досвідом учитель Херсонського Таврійського ліцею ХМР Чабан Наталя Іванівна з теми «Педагогічні умови реалізації мисленнєво-мовленнєвої діяльності старшокласників на уроках української мови та літератури» (натисніть тут, щоб читати далі).

Оскільки старший шкільний вік у житті кожної людини є найбільш відповідальним етапом, то в цей період важливо звернути увагу на якості старшокласників, що сприятимуть успішній професійній кар’єрі в майбутньому. У період постіндустріального розвитку суспільства активно розширюються комунікаційні процеси в усіх сферах виробництва, що вимагає від працівника активної мисленнєво-мовленнєвої діяльності в праці. Це обумовлює актуальність залучення старшокласників до мисленнєво-мовленнєвої діяльності на уроках української мови та літератури.

Запис майстер-класу можна знайти у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або нитисни тут: відеозапис 

У рамках Міської школи молодого вчителя 26 та 27 січня 2022 року на платформі Zoom під загальною темою «Форми і методи розкриття особистісного потенціалу учнів на уроках гуманітарного циклу» презентували свій досвід молодим колегам учителі української мови та літератури Інна Павлівна Дем’яненко, Антоніна Анатоліївна Бессараб, Людмила Володимирівна Ревуцька, Тетяна Борисівна Стужук (ЗЗСО №11) та Тетяна Леонідівна Астрашевська (ЗЗСО №47), Ольга Вікторівна Шапорова (ЗЗСО №13) (натисніть тут, щоб читати далі).

Дем’яненко І.П. поділилася досвідом роботи щодо розвитку креативної особистості учня. Учителька розкрила поняття креативності, охарактеризувала риси, що сприяють творчому мисленню особистості, продемонструвала приклади використання таких творчих вправ і прийомів, як: «Єдинопочаток», «Майстри слова», «Малюю музику словами», «Слово в малюнку», «Асоціації», «Розфарбуй слово», «Навігатор», «Доміно», «Геометричне дослідження», використання візуалізованих конспектів і проєктів, ситуативних завдань. Запропонувала 5 креативних методів підготовки до ЗНО.

Бессараб А.А. висвітлила питання формування критичного мислення на сучасних уроках словесності, дала коротку характеристику технології критичного мислення, зупинилась на особливостях структури уроку. Охарактеризувала ознаки, які притаманні дитині з розвиненим критичним мисленням і зупинилась на ролі вчителя у процесі формування критичного мислення учнів. Поділилась практичними прикладами застосування методів формування критичного мислення на уроках української мови і літератури.

Ревуцька Л. В. розкрила питання щодо  розвитку когнітивної компетентності учнів на уроках української мови та літератури, розказала про застосування у своїй роботі різних типів когнітивно-розвивальних вправ. Педагогиня поділилася досвідом роботи  із використанням таких  прийомів , як : «Ейдос-конспект», «Шестикутне навчання»,  « Кубик Блума», «Хто під маскою», «Чиє крісло?», «Кроссенс», «Літературне доміно»,  «Кола на воді» , «Снігова куля» , «Три валізи»,  «3-2-1». Увазі учасників  було запропоновано три етапи роботи над темою «Наголос»  із використанням прийому «Стоп-кадр». Учитель зазначила, що завдячуючи використанню інтерактивних технологій, учасники освітнього процесу вчаться критично мислити,  приймати продумані рішення, бути демократичними. 

Стужук Т.Б. у ході роботи розкрила питання розвитку читацької компетенції здобувачів освіти шляхом формування навичок рефлексії (усвідомлення та аналізу власних почуттів та думок) й самопрезентації (вміння подавати себе у різних ситуаціях). Наголосила, що дані форми роботи сприяють підвищенню рівня комунікативності, самооцінки, критичного мислення, розкриттю креативного потенціалу особистості та подальшій успішній соціалізації учнів. Учителькою були представлені такі інтерактивні вправи та форми роботи:  «Чужа сорочка», «Монолог героя», «Інтерв’ю», «Ти мені – я тобі», «Роби, як герой твору», «Вільне письмо», «Стилістичний експеримент», а також  різнопланові творчі завдання із застосуванням технік аплікації, ліплення, колажу, які можна використовувати на уроках літератури з метою проведення корекційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Запис майстер-класів можна знайти у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут: відеозапис 


Учителі  Астрашевська Т.Л. та Шапорова О.В. представили педагогічному загалу короткі відеоматеріали в експресмайстерні Педагогічний стендап «Бери і роби»:

(дивись відео у відповідному розділі на інформаційній панелі). 

   Захід під загальною темою «Компетентність учителя – запорука успіху учня в сучасному вимірі» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2022 р.) відбувся  19 січня 2022 р. для учителів І-ІІ кв. категорії, на якому провели майстер-класи учителі Семчишина Анна Василівна (ЗЗСО №38) на тему «Використання ІКТ на уроках української мови та літератури» та  Кравець Вікторія Миколаївна (ЗЗСО №18) на тему «Есе: актуальність та дієвість сучасної форми виявлення власної позиції»(натисніть тут, щоб читати далі).

 Анна Василівна розкрила суть поняття "ІКТ", на прикладах продемонструвала, як створювати та застосовувати під час освітнього процесу qr-коди, меми, колесо рішень. Розкрила шляхи впровадження інформаційних технологій в систему сучасного уроку мови та літератури. Учитель звернула увагу на переваги та недоліки використання гаджетів у процесі досягнення його навчальної, розвивальної, виховної мети.

Вікторія Миколаївна продемонструвала колегам матеріали з досвіду  впровадження в освітню практику методів і прийомів роботи над створенням есе, жанр якого на сучасному етапі розвитку освіти набуває особливої актуальності, розвиває критичне мислення, емоційний інтелект, творчість і уміння донести власну думку. Презентація досвіду була підкріплена переліком цікавих тем, зразками вправ і завдань, які допомагають розвинути в учнів навички написання вільного есе, спираючись на асоціації, враження, роздуми. А саме: використання креолізованих текстів (мемів, мотиваторів, коміксів, буклетів і т.д.), прийому «Щоденник вражень», використання картин художників-сучасників та соціальних відеороликів, тематичних хмар слів. Увазі учасників зустрічі були запропоновані зразки творчих робіт учнів, а також Web-довідка «Усе про есе». Запис майстер-класів можна знайти у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут: відеозапис 

Продовжуються методичні онлайн-діалоги учителів м. Херсон «Педагогічна майстерність – запорука розвитку й самореалізації особистості вчителя» (з досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2022 р.).

12 січня 2022 року на платформі Zoom учителями української мови та літератури Херсонського загальноосвітнього НВК№48 Чебикіною Іриною Василівною та Малах Ольгою Василівною проведено майстер-класи "Візуалізація як один із засобів підвищення мовної та літературної освіти, або Краще один раз побачити, ніж сім разів почути" та "Використання інноваційних методів і прийомів навчання на уроках української літератури" (натисніть тут, щоб читати далі).

У ході презентації досвіду Ірина Василівна розповіла про створення й способи читання кросcенсу, застосування на уроках таких форм візуального навчання, як: презентацій, ютуб-каналів, кластерів, хмар слів, інтелект-карт, фішбоунів, інтерактивних вправ на LearningApps, фейсбук-сторінок слів.

Особливу увагу педагогиня звернула на проблему українсько-російського білінгвізму. Для збагачення словникового запасу учнів запропонувала види робіт, пов’язані з онлайн-сервісами. Це й телеграм-канали «Словниковий запас», «Баба Катря», і застосунок «Р.І.Д.», створений для покращення та поглиблення знань з української мови та культури, і освітній проєкт «Мова – ДНК нації», і тренажер з правопису Webpen, і фейсбук-групи: «Переходь на українську», «Слова, що нас збагачують», «Чиста мова». Тема надзвичайно актуальна, адже застосування засобів візуалізації дає можливість урізноманітнити уроки, забезпечити особистісно орієнтований та розвивальний характер навчання, реалізувати принцип наочності на новому рівні.

Метою виступу Ольги Василівни є висвітлення доцільності використання інноваційних форм та методів навчання на уроках української літератури. На уроках літератури закладаються найважливіші соціально – моральні уявлення й орієнтири. Вивчення літератури сприяє формуванню громадянської зрілої, активної, творчої особистості. Учитель-словесник покликаний допомогти учням збагнути духовний світ народу, учити визначати національну своєрідність та загальнолюдську цінність творів літератури, виховувати повагу до літературних надбань українського народу. Одним з ефективних шляхів досягнення цієї мети є використання інноваційних форм навчання.

Учителька розкриває використання на уроках літератури інноваційних методів та прийомів навчання, які дозволяють засвоїти швидше й більше інформації з метою досягнення кращих результатів у вивченні матеріалу.

Запис майстер-класів можна знайти у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут: відеозапис 

08 грудня 2021 року розпочато методичні онлайн-діалоги учителів м.Херсон, які атестуються у 2022р. на відповідність раніше присвоєній (присвоєння) кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» (педагогічного звання «старший учитель», «учитель-методист»). 

 Майстер-клас «Цифрові освітні ресурси як основні засоби активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках української мови та літератури» провела Чаловська Марина Вікторівна, учитель ЗЗСО №20 (натисніть тут, щоб читати далі).

Презентація досвіду була підкріплена прикладами, інструкціями щодо створення хмар слів, ребусів; роботи з інтерактивною дошкою Padlet; проведення інтерактивних опитувань на сайті Mentimeter.com. Марина Вікторівна показала зручні у використанні платформи: WORDWOOL, на якій не лише можна створювати власні навчальні ресурси, а й користуватися  чиїмись зразками, та Learning Apps.org - сервіс інтерактивних вправ,який не залишить байдужими  вихованців, бо дозволяє вивчати будь-яку тему, складаючи пазли, таблиці відповідностей, розгадуючи кросворди, вікторини тощо. 

Педагог донесла до слухачів думку, що цифрові освітні інструменти можна використовувати на різних етапах уроку, це дозволяє зробити освітній процес цікавим та більш осмисленим. 

Запис майстер-класу можна знайти у рубриці "Атестаційне дефіле "Я роблю це так!" або натисни тут: відеозапис 

10 та 24 листопада 2021 року на платформі ZOOM відбулись засідання методичної студії учителів мовно-літературної освітньої галузі на тему "Портфоліо вчителя як компонент самооцінювання власної діяльності" (натисніть тут, щоб читати далі).

Перше засідання пройшло за участі спікера ПЕТРЕНКО Лариси, професорки Центрального інституту післядипломної освіти м. Київ, яка розкрила історію виникнення портфоліо як такого та його види. На другому засіданні детально розглянуто портфоліо вчителя для атестації, а саме: суть портфоліо, підходи до його укладання, орієнтовна структура, конкретизовано вміст розділів портфоліо, орієнтовні критерії оцінювання портфоліо, надано інформацію, де можна навчитись створювати та наповнювати персональний сайт-портфоліо педагога.

Консультантом наголошено, що загальноприйнятої моделі вчительського портфоліо не існує, воно відображає індивідуальність автора, рівень його професійної майстерності, намічені ним шляхи до самовдосконалення. Зроблено акцент на тому, що портфоліо - це одна із сучасних форм представлення професіоналізму педагога, яка може бути використана для атестації вчителя.

З презентацією можна ознайомитись тут: презентація

13 жовтня 2021 р. на платформі ZOOM відбулось засідання методичної студії учителів мовно-літературної освітньої галузі, на якій розглядалось питання побудови індивідуального освітнього маршруту професійного розвитку вчителя (натисніть тут, щоб читати далі).

На онлайн-зустрічі наголошено на постійній самоосвіті педагога, яка має бути постійною, випереджальною, пізнавальною, цілеспрямованою. До цього нас направляє і законодавство України в сфері освіти. У доступній формі учасникам окреслено, що таке індивідуальний освітній маршрут учителя, які його головні складові, етапи проєктування маршруту, представлено навігатор-таблицю освітніх ресурсів (зовнішніх, внутрішніх, самоосвіта та взаємонавчання), з яких в міжатестаційний період вибудовується індивідуальна освітня траєкторія та індивідуальний план підвищення кваліфікації педагогічного працівника, у якому визначається послідовність, форма і тепм підвищення. Консультантом наголошено, що основними вимогами до проєкту траєкторії стають індивідуалізація, орієнтація на досвід учителя і практичну значимість знань.

Також зроблено акцент на основних вимогах постанови КМУ "Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників" від 21.08.2019р. № 800

З презентацією можна ознайомитись тут: презентація

29 вересня 2021 р.  на платформі ZOOM пройшла зустріч учителів мовно-літературної освітньої галузі, на якій проанансовано і представлено широкому загалу експресмайстерню під назвою "Педагогічний стендап "Бери і роби", де кожен зможе заявити про себе і презентувати свій досвід через невеличкий відеоконтент (до 10 хв). Такий формат самовираження та поширення позитивного досвіду відкриє учителям-словесникам простір можливостей для розвитку педагогічної майстерності членів спільноти, реалізації творчої ініціативи. Першопрохідцями стали учителі зарубіжної літератури ЗЗСО №8 та №4 - Тетяна ЛЕОНЕНКО та Ольга ПОЛИВАЧ (натисніть тут, щоб читати далі).

Тетяна ЛЕОНЕНКО донесла до всіх меседж про можливість проведення цікавих уроків на свіжому повітрі та ефективність командної взаємодії, використавши метод "Квест". Ольга ПОЛИВАЧ за допомогою прийому "Чарівна мисина" у підсумку уроку закріпила в дітей з ООП розуміння тонкощів людських стосунків та важливість сказаного слова (дивись відео у відповідному розділі на інформаційній панелі). 

Консультант Ярослава АНДРЕЙКО ознайомила присутніх з навігацією сайту Центру та віртуальному кабінету учителів-словесників, зробила акценти на особливостях подальшої взаємодії членів спільноти (тут план-презентація).

15 вересня 2021 р. відбувся вебінар учителів мовно-літературної освітньої галузі на тему "Новий зміст освіти: методичний кейс". На онлайн-зустрічі розглянуті ключові питання щодо викладання української мови та літератури, зарубіжної літератури в 2021/2022 н.р. Наголошено, що кардинальних змін у цьому році не було, у роботі ми керуємось минулорічними методичними рекомендаціями щодо викладання навчальних предметів. Пріоритетним напрямом розвитку освіти є перенесення акцентів зі знань і вмінь на формування в учнів системи компетентностей (натисніть тут, щоб читати далі).

Консультант АНДРЕЙКО Ярослава нагадала, що зберігається автономія вчителя, яка має бути забезпечена академічною свободою, включаючи свободу викладання, свободу від втручання в педагогічну діяльність, вільним вибором форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі тощо. Календарно-тематичне та поурочне планування здійснюється вчителем у довільній формі, у тому числі з використанням друкованих чи електронних джерел тощо. Формат, обсяг, структура, зміст та оформлення календарно-тематичних планів та поурочних планів-конспектів є індивідуальною справою вчителя. 

Повідомила, що з навчальними програмами, підручниками та посібниками, за якими буде здійснюватись освітній процес з предметів мовно-літературної освітньої галузі у 2021/2022 н.р. можна ознайомитись на сайті ДНУ "Інститут модернізації змісту освіти". 

Щоб мати майбутнє, потрібно бути готовим зробити щось нове. 2021/2022 н.р. є перехідним між дією чинного Державного стандарту і впровадженням нового Державного стандарту базової освіти. Які особливості організації мовно-літературної освіти у 5 класі дала методичні рекомендації спікер з КВНЗ "ХАНО" ХОР, доцент кафедри теорії й методики викладання навчальних дисциплін, кандидат педагогічних наук – МАРЕЦЬКА Людмила.

Консультант донесла до присутніх інформацію про те, що до 05 жовтня триває обговорення проєкту Положення про атестацію педагогічних працівників. 

Детально зупинилась на Професійному стандарті учителя, який дозволяє визначати чіткі орієнтири власного професійного розвитку, а також запобігає ризикам необ’єктивного оцінювання професійних компетентностей вчителів під час їхньої атестації та сертифікації. Консультант закцентувала увагу присутніх на тому, що необхідно досконало опрацювати профстандарт і визначити для себе, що кожен знає і вміє на висоті, а над чим потрібно працювати під час створення власної траєкторії професійного розвитку.

  Детальніше з матеріалами можна ознайомитись тут: 

презентація 

виступ

26 серпня 2021 року на платформі ZOOM  в рамках серпневої (не) конференції "SMART READY EduCamp" відбулось засідання професійної спільноти вчителів мовно-літературної освітньої галузі (учителі української мови та літератури, російської мови та зарубіжної літератури) "Мовно-літературний апгрейд (оновлення) - 2021 (натисніть тут, щоб читати далі).

З вітальним словом до учасників онлайн-зустрічі звернулась консультант Ярослава Андрейко, яка далі розкрила суть партнерської взаємодії: консультант + учитель та бажанні створити простір можливостей для розвитку педагогічної майстерності кожного члена спільноти, реалізації  творчої ініціативи, створенні атмосфери дружньої партнерської взаємодії, конструктивної співпраці.

Ключем до професійного успіху сучасного вчителя є здатність системно використовувати діяльнісні засоби навчання. Креативні педагоги м. Херсон представили учительському загалу бліц-презентації щодо використання інноваційних освітніх практик. Так, Дралова Тамара, учитель зарубіжної літератури ЗЗСО№55 розкрила завдання медіаосвіти та наголосила на важливості впровадження медіаграмотності в освітній процес, навела приклади медіа-уроків із зарубіжної літератури та пояснила, які вміння учні відпрацьовують на таких уроках.

Затуливітер Інна, учитель української мови та літератури ЗЗСО №30 поділилась з присутніми тими інструментами ІКТ, які вона використовує у своїй роботі для підвищення продуктивності уроків: ППЗ, стандартні програми пакету Microsoft Office, додатки Google (Classroom, онлайн-дошки, інтерактивні плакати, онлайн-інструменти для формувального оцінювання, сервіси Popplet, Canva, befunky, Learning Apps.org, online-puzzle, ресурси ютуба, онлайн-платформи та програми. 

Анкудінова Оксана та Мовчан Людмила, учителі української мови та літератури ЗЗСО №24 та №30 розкрили свої секрети якісної підготовки учнів до ЗНО: використання ментальних карт, електронних платформ (BeSmart, Ed-era, PROMETHEUS, Osvita тощо), сервісів KAHOOT та MENTIMETER, додатку SOCRATIVE, застосунку QUIZLET, розкрили особливості використання на уроках флеш-карток, хмар слів, кроссенсів, прийомів мнемотехніки (метод асоціації, QR-кодів, інтелект-карт (карт розуму, карт пам'яті, Mind Maps), дошки Padlet.

Андрейко Ярослава у підсумку нагадала учасникам зустрічі ключові нормативні документи, які є путівником у вчительській діяльності, наголосила на тому, що ми творимо самі себе і маємо розвиватись щодня та запросила кожного до активної співпраці.

Детальніше з матеріалами можна ознайомитись тут: https://drive.google.com/drive/folders/1KSc4BHq8PIv4NvTQHdc_KmKJYK0wda_H