Paskatinimai

Kaip paskatinti tinkamą vaikų elgesį?

Kalbėdami apie vaikų auklėjimą, psichologai vieningai pataria tėvams visų pirma įvaldyti tinkamo elgesio skatinimą. Elgesio skatinimas - tai dėmesys, pagyrimai ir kiti gražūs žodžiai, paglostymai, pajuokavimai, malonus laiko leidimas kartu. Norėdami išmokyti vaikus tinkamo, tvarkingo, mandagaus elgesio, turime užtikrinti, kad toks elgesys bus apdovanotas maloniomis pasekmėmis ir į jį bus kreipiama daugiau dėmesio nei į neigiamą elgesį.

Štai, 5 taisyklės, kurios praverstų, skatinant tinkamą elgesį:

1. Visų pirma, reikėtų aiškiai nurodyti, kokio elgesio iš vaiko tikimės. Instrukcija turi būti paprasta, vienprasmiška, konkreti, pateikta vaikui gerai suprantama kalba. Ne "Susitvarkyk kambarį", o "Sudėk meškiną, mašinėlę ir kamuoliuką į žaislų dėžę"; "pasidėk batukus į lentyną".

2. Kai vaikas pasielgia pagal mūsų nuorodą ar prašymą, svarbu iškart tai pastebėti.

3. Reaguodami į tinkamą elgesį turėtume būti dosnūs savo pagyrimais ir dėmesiu.

4. Svarbus nuoseklumas: ateityje pastebėję šį tinkamą elgesį vis apdovanokime pagyrimais, šiltu kontaktu, veiklomis ar net mažomis staigmenėlėmis.

5. Naudokime "kai..., tada..." taisyklę. Kai vaikas pasielgia tinkamai, tada jis sulaukia teigiamų pasekmių.

Kai pernelyg akcentuojame neigiamas pasekmes, kyla pavojus, kad pritrūks laiko teigiamo elgesio skatinimui. Tokiais atvejais neigiamas elgesys gali tapti būdu "susirinkti" trokštamą tėvų dėmesį. Jei pastebite, kad vaikas vis prasčiau jus girdi, nereaguoja į jūsų prašymus, subarimus, pamėginkite labiau atkreipti dėmesį į teigiamo elgesio pavyzdžius, o į neigiamą elgesį kurį laiką pasistenkite pernelyg nereaguoti (sustabdykite veiksmą, bet nemoralizuokite). Net jei tinkamo elgesio apraiškos gana retos, rankiokite jas kaip kokius perlus ir pagirkite vaiką už įvairius dalykus, net ir už tai, kad kažko nepadarė (pvz. neišvertė vandens). Išties, per dažnai teigiamą elgesį tėvai priima kaip savaime suprantamą.

Paskatinimai gali būti skirtingų rūšių:

  • Socialinis paskatinimas: žodinės ir nežodinės formos pagyrimai, pagyrimai, išreiškiami ne tik pačiam vaikui, bet jam girdint išsakomi geri dalykai apie jį kitiems svarbiems žmonėms. Puiku, kai žodiniai pagyrimai nėra pernelyg apibendrinti (pvz. "šaunuolis"), o konkretizuoti ("koks geras ir draugiškas buvo tavo poelgis, kai pasidalinai mylimu žaisliuku su sese"), orientuoti ne į rezultatą ("nupiešei tikrą šedevrą"), o į procesą ("man labai patiko, koks susikaupęs, atidus buvai, kai piešei šį gražų piešinį"). Labai svarbu vengti nuvertinančių, žeminančių replikų, kurios imituoja pagyrimą, nes tai iškreipia santykį ("nu va, matai, ir tu moki tvarkingai pavalgyti kaip visi kiti normalūs vaikai, galvojau, jau nesulauksiu"). Nežodinės formos pagyrimai - tai, pvz. paglostymai, apkabinimai, pakilnojimai, paniurkymai ir kitos smagios veiklos. Tinkamas nuo gimimo.
  • Žetonų sistema: kai už tinkamą elgesį vaikas apdovanojamas smulkiu žetonu, o tam tikras surinktas žetonų skaičius leidžia "nusipirkti" prizą. Tinkamas vaikams nuo ~3 m.
  • Paskatų lentelės: kai norima išmokyti kokio nors bendresnio elgesio (pvz. tvarkingumas), jį suskaidant į smulkesnius žingsnius (pvz. 1) sutvarkyti stalą po valgio; 2) pasidėti rūbus ir batus į spintą po lauko; 3) susitvarkyti žaislus prieš miegą), o kiekvienam įvykdytam žingsniui priskiriami taškai. Dienos gale vyksta taškų skaičiavimas ir surinkus tam tikrą kiekį, vaikas gauna apdovanojimą. Tinkamas vaikams nuo ~3 m.
  • Elgesio kontraktas: tarp vaiko ir tėvų pasirašomas dokumentas, kuriame smulkiai pristatomos suderinto susitarimo detalės. Tinkamas vyresniems vaikams.

Pabaigai noriu pasidalinti savo šio ryto patirtimi, kuriant paskatų lentelę (prisegu ir .pdf dokumentą, kur galima ją atsispausdinti). Kartu su 3,5 m. amžiaus Elžbieta nusprendėme, kad reikia papildomos motyvacijos šiais klausimais:

1) mokantis savarankiškai užmigti;

2) stengiantis savarankiškai apsirengti;

3) siekiant tvarkingai pavalgyti, naudojantis stalo įrankiais;

4) tvarkantis žaislus ir knygeles.

Ryte kartu susiradome tinkamus paveiksliukus, Elžbieta išsirinko labiausiai patinkančius (dažniausiai mažiesiems patinka piešinėliai su savo lyties ir amžiaus vaikais), atsispausdinome lapą ir pasikabinome ant šaldytuvo. Tušti rutuliukai - vieta šypsenėlėms. Kada įvyksta tinkamas poelgis, Elžbieta pati nupaišo ir geltonai nuspalvina šypsenėlę. Sutarėme, kad kai surinks visą eilutę (7 šypsenėles), galėsime kartu nuvažiuoti į parduotuvę ir išsirinks norimą žurnaliuką. Tvarkingą valgymą ir užpildytą šypsenėlių eilutę žadu apdovanoti ėjimu į kavinę su šeima. Manau, šioje vietoje svarbu, kad nebūtų paišomi liūdni veideliai, nes taip galima netgi paskatinti neigiamą elgesį. Juk paišyti yra smagu, jau pat paišymas - savaime šiokia tokia atrakcija.

Lenetlę atsisiųsti galima štai čia:

https://drive.google.com/file/d/1M5xOgBv5oSBmtQ5mpfLcz8_3gVgljV4g/view?usp=sharing


Smagių nuotykių ir gero jausmo, vis dažniau pastebint tinkamą vaikų elgesį:)


Literatūra:

Šypsenėlių lapas.pdf