7 Darów Ducha Świętego

Niniejsze pomoce formacyjne są tak skonstruowane, aby pomóc każdemu w poznaniu i korzystaniu z darów Ducha Świętego.

Umownie jest ich 7, ale nie przywiązujmy się zbytnio do tej liczby :-)

Nasz ojciec duchowy ks. Franciszek Blachnicki tak mówi o roli Ducha Świętego:

Zwięzłe i obrazowe przedstawienie darów Ducha Św. podsumował Tobiasz:

Jak uzyskać efekt, czyli skorzystać z darów Ducha Świętego?

Absolutną podstawą jest prośba o te dary skierowana do ich Dawcy na indywidualnym spotkaniu z Nim.

Dobrze wiedzieć, o co się prosi, więc poznaj najpierw osobę Ducha Św i Jego dary (Krok 3).

Dobrze jest jeśli spotkanie z Dawcą będzie systematyczne i trwało odpowiednio do Twojej potrzeby - np. może to być 15 minut tygodniowo adoracji w ciszy. Chodzi o przebywanie w obecności Boga, najlepiej w kościele, na zasadzie "Mów, Panie, bo sługa Twój słucha". i skoncentrowanie się w myślach na tych treściach, które są podane poniżej.

Na takim spotkaniu i po nim będzie można wykonać poniższe punkty. Inaczej temat zejdzie w naszych myślach i życiu na dalszy plan i nie będziemy w stanie nauczyć się nowego sposobu życia w oparciu o Dary Ducha Św., czyli wszystko pozostanie "tak jak było do tej pory". A chcemy więcej! :-)

Ćw. 1. Przejrzyj swoje życie i zidentyfikuj sytuacje, w których warto skorzystać z jakiegoś konkretnego daru, który do tej sytuacji pasuje.

Efekt tego ćwiczenia: zaczniesz rozumieć, kiedy w Twoim życiu pojawiały się już sytuacje, w których przydały by się Dary Ducha Św. Gdy już zauważysz te sytuacje, idź dalej do ćw. 2.

Ćw. 2. Gdy zaczniesz zauważać w swoim codziennym życiu sytuacje, w których można skorzystać z Darów, uświadom sobie je i ponazywaj. Połącz daną sytuację z odpowiednim darem, który by się w niej przydał. Jeśli się uda - proś o ten dar.

Efekt tego ćwiczenia: Nie zawsze uda Ci się poprosić o ten dar zanim zaczniesz działać, być może będzie już "po ptokach" ale będzie to prowadziło do stanu, w którym będziesz już w stanie prosić o Dary. Idź wtedy do ćw. 3.

Ćw. 3. W sytuacjach przed podjęciem decyzji lub działania lub jego zaniechania zacznij modlić się o Dary Ducha Św. zanim zaczniesz cokolwiek myśleć, czy robić, czy rezygnować z działania.

Efekt tego ćwiczenia: Duch Św. będzie Ci zawsze udzielał swoich Darów, bo "kto prosi, ten otrzymuje!" (Łk 11,9-13)

Ćw. 4. Gdy będziesz prosił o Dary potem staraj się zauważyć jak Duch Św. daje Ci te dary. Poznasz to po owocach. Czyli jeśli przychodzą Ci różne myśli do głowy staraj się je np. wymienić i zapamiętać. Potem dokonaj wyboru i zrób jak wybrałeś. Potem popatrz na owoce i określ, czy dokonałeś dobrego wyboru. Jeśli nie - poszukaj która myśl byłaby lepsza? Przypomnij sobie skąd ta myśl się wzięła?

Efekt tego ćwiczenia: Jeśli wykonałeś myśl nową, która wcześniej Ci do głowy nie przychodziła, a teraz ją miałeś i przyniosła dobro - dużo dobra, i radość, pokój :) Dziękuj Duchowi Św.!

Ćw. 5. Podziel się z kimś swoim doświadczeniem, myślami i odkryciami oraz obserwacjami z życia.

Efekt tego ćwiczenia: Jeśli podzielenie się zapali kogoś do podobnej praktyki, jeśli zbuduje się dobra relacja między Tobą a tą osobą, z która się podzieliłeś - raduj się! Duch Św. to sprawia w Tobie, że słyszysz Jego głos, postępujesz wg tego głosu i przynosi to wielkie owoce - czyli korzystasz z Darów Ducha Św. Co więcej możesz powoli pogłębiać swoją relację z Tym, który Ci tych darów udziela - i to jest dopiero wielka łaska! (Poznaj tę która była pełna Ducha Św.: Krok 2)

Kiedy tak poćwiczysz z każdym z darów nauczysz się prosić Ducha Św. o jego Dary wtedy gdy są Ci one potrzebne.

Ostrzeżenie: Uważaj, bo gdy zaczniesz myśleć, że to Ty sam robisz takie dobre i wspaniałe rzeczy (pycha), możesz zaobserwować, że tracisz "support" Ducha Św. Naprawdę to Duch Św. swoimi Darami, przez Ciebie tzn. z niezbędną w świecie materialnym Twoją obecnością i z Twoją wolną decyzją wykonywania tego, co On Ci mówi i Twoim wolnym działaniem połączonym z wysiłkiem intelektualnym, emocjonalnym i fizycznym. Czyli to WY doprowadzacie wspólnie do widocznych efektów - patrz dar pobożności.

Omówienie każdego daru W Powyższym Kluczu

A teraz do roboty... :-) Nie marnować łaski Bożej!

Jeśli masz jakieś doświadczenie "zadziałania" konkretnego daru, podziel się świadectwem na tej stronie.