LITURGIA EUCHARYSTYCZNA

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Akt żalu

Ach, żałuję za me złości

jedynie dla Twej miłości.

Bądź miłościw mnie, grzesznemu,

dla Ciebie odpuszczam bliźniemu.

Polski zakonnik, św. Maksymilian Kolbe, kochał Boga i ludzi miłością, którą warto naśladować. W 1941 roku został uwięziony w obozie w Oświęcimiu. Tam dobrowolnie oddał swoje życie w ofierze. Sam zaproponował, że pójdzie na śmierć zamiast wskazanego przez esesmana człowieka, który miał rodzinę. Modlitwa i codzienna Eucharystia dała Maksymilianowi siłę do podjęcia decyzji o oddaniu życia za bliźniego. Tym człowiekiem był Franciszek Gajowniczek, który doczekał się uwolnienia z obozu. Pan Franciszek uczestniczył w 1982 r. w uroczystościach, podczas których papież Jan Paweł II ogłosił ojca Maksymiliana świętym.

Dziś poznacie tę część Mszy Świętej, w której Pan Jezus jest wśród nas obecny w swoim Ciele i w swojej Krwi oraz ofiaruje za nas swoje życie.

Pan Jezus w Wieczerniku ofiarował za nas samego siebie. Przemieniając chleb w swoje Ciało, a wino w Swoją Krew, chciał nam powiedzieć, że Jego Krew będzie oddzielona od Jego Ciała, czyli umrze.

W Wieczerniku i na krzyżu Pan Jezus ofiarował się za nas, za wszystkich ludzi.

Liturgia eucharystyczna 1.mp4
  • Czym różnią się te dwie ofiary?

Jest to ta sama ofiara, tylko złożona w różny sposób:

W Wieczerniku w sposób bezkrwawy - pod postacią chleba i wina, a na krzyżu w sposób krwawy - w męce i śmierci. Pan Jezus złożył ją Bogu z miłości i w posłuszeństwie.


Zapamiętaj

Przeistoczenie - to przemiana chleba w Ciało i wina w Krew Jezusa.

Nasze współofiarowanie podczas Mszy Świętej

Od nas nikt nie żąda oddania życia (dosłownie), ale możemy innym ofiarować np. swój czas, pomoc oraz modlitwę. Wiemy już, że Eucharystia uczy nas postawy ofiarnej – ofiarowania siebie i swojego życia Panu Jezusowi. Uczy nas również tego, że mamy poświęcać życie dla innych, naśladując Pana Jezusa. Czego jeszcze uczy nas Eucharystia?

W ofierze Pana Jezusa najważniejsze było Jego całkowite oddanie się Ojcu, posłuszeństwo wypływające z miłości do Boga i ludzi. Tego samego Pan Jezus oczekuje od nas. Chce, abyśmy byli całkowicie posłuszni Bogu Ojcu z miłości - tak jak On. Nasze pragnienie posłuszeństwa przyrzekamy Bogu, gdy po słowach kapłana: Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, Tobie, Boże Ojcze wszechmogący, w jedności Ducha Świętego, wszelka cześć i chwała. Przez wszystkie wieki wieków",

odpowiadamy: "Amen".

Wtedy najpełniej uwielbiamy Boga i ukazujemy Mu naszą miłość. To jest nasze współofiarowanie z Chrystusem.

Notatka do zeszytu, podkreśl temat na kolorowo.

Katecheza

Temat: Jezus przemienia chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew.

W czasie każdej Mszy Świętej Jezus zmartwychwstały ofiaruje się za nas pod postaciami chleba i wina.

Praca domowa

Napisz, o jakiej tajemnicy mówi kapłan, wypowiadając słowa: "Oto wielka tajemnica wiary".

Świetnie, przerobiłeś całą dzisiejszą katechezę. Mam nadzieję, że Ci się podobało.

p. Joanna, katechetka