druhý stupeň ZŠ 


Veškeré dopolední i večerní programy jsou do konce roku obsazené. Chystáme nabídku na nový školní rok. 

ASTRONOMICKÉ

Pohledy do vesmíru

září - červen / 90 min / 50 Kč
6. - 9. ročník / vnitřní / venku pozorování dalekohledy 

Za jasného počasí se podíváte do velkých dalekohledů na Měsíc, planety (Saturn a Jupiter) a dvojhvězdy. Dále vám ukážeme výraznější objekty vzdáleného vesmíru jako jsou mlhoviny, galaxie a hvězdokupy.

více ZDE

Naše Slunce

září - červen / 90 min / 40 Kč
6. - 9. ročník / vnitřní / venku pozorování dalekohledy

Že se Slunce otáčí, na jakou stranu a jak rychle si dnes jednoduše najdeme na internetu. Ale už jste někdy drželi v ruce plazmu, nebo jste soustředili sluneční paprsky do ohniska, kde začalo hořet? Přijďte zjistit jak velká může být skvrna na Slunci a proč vzniká či se pohybuje. Vysvětlíme vám jak a kde světlo vzniká, a proč je v létě teplo i přes to, že je Země od Slunce dál než v zimě. I když v programu zazní slova jako koróna, perihelium, nebo analema vaši žáci budou odcházet s pochopením a novými znalostmi. Za bezoblačného počasí se podíváme na Sluníčko speciálními dalekohledy, abychom na vlastní oči uviděli skvrny či erupce. Nemine vás ani pokus s plazmou, či plazmovou hmotou, nebo co by se stalo kdybychom se dívali do dalekohledu bez filtrů.

Raketou na Měsíc

září - červen / 120 min / 50 Kč
6. - 7. ročník / uvnitř  / venku

Tento program je o našem jediném přirozením satelitu, kterým je Měsíc. Informací o Měsíci již lidé zjistili tolik, že by nám vyhrazený čas nestačil a tak se podíváme na stavbu, složení a měsíční moře a krátery... Měsíční krátery si vytvoříme stejným způsobem jakým na Měsíci vznikají. Pochopíte co to je vázaná rotace, nebo librace a jaký je rozdíl mezi krvavým a modrým Měsícem, úplňkem a superúplňkem. Vysvětlíme si zákon akce a reakce bychom zjistili jak se lidé dostali na Měsíc. Tento Newtonův zákon si vyzkoušíme přímo v praxi odpalem několika raket. Pokud nám to načasování a počasí dovolí budeme pozorovat Měsíc dalekohledem na denní obloze. 

Zlomíme světlo ?

září - červen / 120 min / 50 Kč
8. - 9. ročník / vnitřní 

Jak sám název napovídá, budeme lámat paprsky světla, mimo to je také můžeme ohýbat a odrážet. Podíváme se co se děje s paprskem v našich očích, a proč je obloha modrá či duha barevná, když ze Slunce vnímáme pouze bílé světlo. Zkusíme si vyrobit periscop s velkou pomocí účastníků. Další zajímavou podívanou je dírková komora, kterou vyrobíme a vyzkoušíme její zvláštnosti. A možná na nás promluví i hologram. 

Ukaž co víš - Jsme děti hvězd?!

září - červen / 120 min / 50 Kč
6. - 9. ročník / vnitřní 

Co všechno ukrývá vesmír? Společně objevíme odpovědi na rafinované otázky z oblasti kosmonautiky, sluneční soustavy či vzdáleného vesmíru. Zábavnou formou se dozvíte i věci, které jste ani netušili, že se staly, či že jsou vůbec možné. Snažíme se studentům rozšířit obzory a probudit v nich zájem o vědu.  
Program probíhá formou soutěže či kvízu, kdy žáci odpovídají v týmech na připravené otázky a plní úkoly. Vždy se dozví správnou odpověď, kterou je zajímavost týkající se vesmíru a kosmonautiky. Přijďte se vzdělávat neotřelou a inovativní formou.

EKOVÝCHOVNÉ

Světlo, dobrý sluha, ale špatný pán!

září - červen / 120 min / 50 Kč
6. - 9. ročník / vnitřní 

Program je o lidstvu, které je závislé na planetě Zemi se všemi jejími zdroji. V našem případě se zaměříme na závislost na nočním umělém světle, kterou jsme si vytvořili během posledního století. Tato samozřejmost 21. století totiž nemusí být samozřejmostí, pokud se nad tím zamyslíme jako lidský druh, který se desítky milionů let vyvíjel do podoby jakou dnes známe. S nepřirozenou barvou světla (chromatičností) vznikají i globální problémy. Při programu zjistíte souvislosti a pokusíme se najít řešení tohoto ekologického problému v ČR i jinde na světě. Součástí programu je řešení problémové situace a zároveň nalezení východiska, které je pro každého reálné. Koho z vás by napadlo, že světlo v noci nejen pomáhá, ale i škodí a to všem organismům na této planetě.

Je to na budku

listopad - březen / 120 min / 50 Kč
6. - 9. ročník / vnitřní 

Přijďte žákům zvýšit povědomí o tom co jim často nepovšimnutě létá kolem hlavy a zvýšit jejich zájem o své nejbližší okolí. Program je opravdu o budkách, neboli umělém hnízdišti kde ptákům chybí přirozená dutina ve stromu, nebo chceme jen ptáky zblízka nerušeně pozorovat. Ukážeme vám jaké existují druhy budek, kam je vhodné je umístit a kdy. Získáte od nás stavebnici skutečné budky i s návodem jak budku postavit, kterou si budete moci umístit např. k vám na školní zahradu a sledovat krmící sýkorky. 

Životodárná půda

květen - červen / 120 min / 50 Kč
6. - 9. ročník / vnitřní / venkovní

V půdě po které denně chodíme je mnohem víc živočichů než lidí žijící v Jičíně. Při programu uvidíte živočichy tvořící humus, některé se pokusíme správně určit pomocí klíče i umělé inteligence a na jiné musíme použít  lupy a mikroskopy. Abychom o půdě zjistili co nejvíce, vyzkoušíte změřit Ph, teplotu, vlhkost, osvit,... Zamyslíme se proč, půda ztrácí schopnost zadržovat vodu, nebo se stává neúrodná, podíváme se na několik faktorů které, tyto vlastnosti ovlivňují a také zkusíme vymyslet řešení, co s tím, aby se to nedělo. 

Ukaž co víš - Český ráj to napohled

září - červen / 120 min / 50 Kč
6. - 9. ročník / vnitřní 

Naše krajina je překrásná, a Český ráj by mohl být srdcem naší republiky. Ovšem málo kdo zná dobře to co má přímo za humny. Přijďte se přesvědčit co všechno o Českém ráji víte a nevíte, zda poznáte jeho monumenty a zákoutí, či jaké rostliny a živočichové tu žijí.
Program probíhá formou soutěže či kvízu, kdy studenti odpovídají v týmech na připravené otázky, plní úkoly či odkrývají obrázky. Vždy se dozví správnou odpověď, kterou je zajímavost či samozřejmost týkající se Českého ráje. Přijďte se vzdělávat neotřelou a inovativní formou.