Inženierzinātņu dienas skolās

Karjeras izglītības aktivitāte 8. klasēm

Jau otro gadu 8.klašu jaunieši Tehnobusā iepazinās ar mašīnbūves jomas profesijām un nākotnes perspektīvām, vērojot darbībā 3D printeri, robota programmēšanu, darbu ar CNC frēzi, kā arī iemēģinot roku metināšanā. Vislielāko interesi skolēnos izraisīja no telefona vadāms dejojošs robots.

Izzini mežu nozares profesijas!

Karjeras izglītības aktivitāte 6. klasēm

6.klašu skolēni 15.oktobrī piedalījās karjeras atbalsta pasākumā “Izzini mežu nozares profesijas!”, kurā viņiem sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži” atbilstoši jaunajai kompetenču izglītības pieejai bija iespējams iepazīt visdažādākās mežu nozares profesijas, veicot to dažādus ikdienas pienākumus. Dodoties ekspedīcijā mežā skolēni izvērtēja dažādu koku īpašības un to piemērotību selekcijai, skaitīja kociņus parauglaukumos, noteica cērtamos kokus jaunaudzē, mērīja koku augstumu, noteica koku bojājumus un to cēloņus, kā arī uzzināja par koku izmantošanas iespējām. Skolēni iepazinās arī ar Vijciema čiekurkalti un to, kā sēklas no čiekuriem tiek iegūtas tālākai sēšanai.

Būšu uzņēmējs!

Karjeras izglītības aktivitāte 5. klasēm

5.klašu skolēni 12.oktobrī sāka jau plānot savus nākotnes uzņēmumus pasākumā “Būšu uzņēmējs!”, kur uzzināja par uzņēmējdarbības pamatprincipiem, izaicinājumiem. Skolēni uzzināja svarīgākās lietas, kuras ņemt vērā, veidojot savu skolēnu mācību uzņēmumu (SMU), piedaloties diskusijā, kopīgi secināja, ka visas lietas var pirkt un pārdot, tikai galvenais nosacījums ir atrast, kurš to pirks. Nākotnes uzņēmēji uzzināja, ka svarīgi ir savu produktu piedāvāt pēc iespējas vairāk cilvēkiem- censties aptvert visu pasauli. Tāpat visi secināja, ka, ja cilvēkiem tas ir svarīgi, viņi par to ir gatavi maksāt lielu naudu. Skolēniem bija iespēja uzzināt par unikāliem skolēnu mācību uzņēmumu radītiem produktiem, dzirdēt dažādus veiksmes stāstus gan no Latvijas ,gan pasaules. Nodarbības vadīja personīgās izaugsmes treneris Mārtiņš Geida. Pēc nodarbības skolēni atzina, ka nodarbība ir bijusi vērtīga un tā deva daudz zināšanu un ideju sava SMU veidošanai!

Profesiju busi

Karjeras izglītības aktivitāte 10.-12. klasēm

Tradicionāli 10.-12.klašu jauniešiem ar “Profesiju busiem” bija iespēja apmeklēt dažādu jomu uzņēmumus, iepazīt profesijas un arī uzzināt par mācību iestādēm, kurās šīs profesijas var apgūt. Mehatronikas jomu jaunieši iepazina pašvaldību uzņēmumā SIA “ZAAO”. Vidusskolēni, kurus aizrauj informāciju tehnoloģijas apmeklēja uzņēmuma Draugiemgroup Cēsu filiāli. Tūrisma un viesmīlības jomu palīdzēja izpētīt SIA “Liela Muiža” īpašnieks. Būvniecības nozari jaunieši iepazina kopā ar moduļu tipa koka māju būves uzņēmumu “Fabrika Rauna”. Izglītības iespējas atbilstošajās jomās jaunieši iepazina Vidzemes augstskolā un RTU Cēsu filiālē.

Savukārt tuvāk uzzināt par medicīnas nozares profesijām jaunieši varēja Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) un Valmieras Izglītības pārvaldes kopīgi rīkotajā reģionālajā seminārā. Jaunieši tikās gan ar Latvijas universitātes P.Stradiņa medicīnas koledžas, Latvijas universitātes Rīgas Medicīnas koledžas un Rīgas Stradiņa universitātes pārstāvjiem, uzzināja par darba iespējām Vidzemes slimnīcā un Neatliekamās medicīnas palīdzības dienestā, kā arī darbojās praktiskās darbnīcās.

Diskusiju cikls (iz)STĀSTI

Karjeras izglītības aktivitāte 10.-12. klasēm

Vidusskolēniem, turpinot iepriekšējā gadā aizsākto diskusiju ciklu, bija iespējams apmeklēt pasākumu (iz)STĀSTI, kurā jaunieši tikās ar 4 savu jomu profesionāļiem, interesantām, aktīvām un radošām personībām. NBS seržants Mārtiņš Andže aicināja jauniešus izvēlēties dienestu Latvijas armijā, dalījās personīgajā pieredzē karavīra profesijā. Sertificēta fizioterapeite Elīna Stalšāne ieveda savas profesijas labirintos, sakot, ka dzīve ir nepārtraukta kustība un mūsu ķermenis ir pilns dzīvības un kustību, kas ir fizioterapeita darba lauks. Ūdens inženieris – pētnieks Sandis Dejus lika jauniešiem aizdomāties par jautājumiem un problēmām, kas saistītas ar kvalitatīva un droša dzeramā ūdens nodrošināšanu ikvienam, bet Baiba Prindule – Rence, kas pati sevi dēvē par vides stilisti, centās “sagraut” jauniešu stereotipus par savas nodarbošanās romantiku, stāstot par ikdienas darba realitāti.

Profesiju busi

Karjeras izglītības aktivitāte 7.-9. klasēm

9.oktobrī 7.-9.klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt dažādu jomu uzņēmumus, iepazīt profesijas un arī uzzināt par mācību iestādēm, kurās šīs profesijas var apgūt. Mehatronikas jomu jaunieši iepazina pašvaldību uzņēmumā SIA “ZAAO”. Pamatskolēni, kurus aizrauj informāciju tehnoloģijas viesojās arī SIA “ZAAO” IT nodaļā un uzņēmumā “Wunder”, kas ir profesionālu tīmekļa pakalpojumu sniedzējs. Tūrisma un viesmīlības jomu palīdzēja izpētīt AS “Dikļu pils” speciālisti. Pārtikas ražošanas profesiju pasaulē ieveda Valmiermuižas alus darītavas un virtuves profesionāļi, interjera dizaina veidošanā jaunieši varēja izmēģināt roku kopā ar SIA “GRAYdesign” radošajām meitenēm. Ceļu būvi jaunieši izzināja Smiltenes tehnikumā, izmantojot iespēju arī praktiski darboties ar ceļu būves tehniku pie simulatoriem. Smiltenes tehnikumā jaunieši iepazina arī vetārsta profesiju, vērojot, kā vetārsts veic sunim sonogrāfiju vai kaķim operāciju. Izglītības iespējas atbilstošajās jomās jaunieši iepazina Valmieras tehnikumā, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā, Smiltenes tehnikumā.

Izzini dabaszinātņu jomas profesijas

Karjeras izglītības aktivitāte 1.-4. klasēm

Jaunāko klašu skolēniem pasākumā “Izzini dabaszinātņu jomas profesijas!” bija iespējams uzzināt, ka šajā jomā ir ļoti interesantas un dažādas profesijas. Īpaša vērība tika pievērsta fizikas un ķīmijas jomu profesijām, to ikdienu, redzamo un neredzamo pusi, rosinot skolēnus aizdomāties par savu iespējamo nākotnes profesiju, kā arī lika aizdomāties par drošības jomas jautājumiem.

Profesiju busi

Karjeras izglītības aktivitāte 10.-12. klasēm

Ņemot vērā jauniešu lielo interesi par valsts aizsardzības jomas profesijām, vidusskolēniem karjeras atbalsta pasākuma "Profesiju busi" ietvaros tika dota iespēja apmeklēt NBS Instruktoru skolu Cēsīs, kur sākas jauno militārās jomas speciālistu sagatavošana.

Jauniešiem bija iespējams uzzināt par sakaru līdzekļu vēsturi un aplūkot mūsdienu sakaru līdzekļus. Lielu izbrīnu jauniešu vidū izraisīja ziņa, ka karavīram jāprot arī programmēt. Darba grupās jaunieši aplūkoja arī kareivja ekipējumu - formas tērpus, bruņu vestes, zābakus, ieročus. Viņi iepazina arī mācību procesu, sadzīves apstākļus, kā arī vēroja fiziskās izturības pārbaudi.

Pēc viesošanās NBS Instruktoru skolā daudzi jaunieši atzina, ka šāda profesija viņiem liekas piemērota, skatoties savā nākotnē.

Es - nākotnes darba tirgū

Karjeras izglītības aktivitāte 10.klasēm

Lai kādu profesiju mēs apgūtu 21.gadsimtā, viens no izšķirošiem veiksmes faktoriem ir spēja darboties komandā.

Jaunie 10.klašu kolektīvi 4.septembrī profesionāla komandas attīstības un vadības trenera, sertificēta pieaugušo izglītības mentora Naura Svikas vadībā, apguva starpprofesionālās prasmes, komandas darba iemaņas, kas var būt par iemeslu karjeras bremzēšanai, vai izaugsmei.

Nauris Svika izveidojis un realizējis vairāk kā 300 dažādas sarežģītības komandas programmas. Komandas veidošanas un vadības grāmatu autors uzsver, ka nākotnes vadītāja un līdera prasmju bagāžā jābūt gan komandas darba, gan komandas vadīšanas prasmēm. Skolēni savas spējas un prasmes mentora vadībā pārbaudīja tādos uzdevumos kā “Nepaklausīgie krēsli”, “Saindētā zona” un “Baigie inženieri atradušies”.

Izglītības izstāde "Lielceļš pēc pamatskolas"

Karjeras izglītības aktivitāte 8.-9.klasēm

17.aprīlī Valmieras Kultūras centrā ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros notika izglītības izstāde “Lielceļš pēc pamatskolas”, kuras mērķauditorija bija vispārizglītojošo skolu 8.-9.klašu skolēni.

Jaunieši varēja izpētīt visdažādāko izglītības programmu piedāvājumu un līdzdarboties dažādās praktiskās aktivitātēs – pie bāra mēģināt sajaukt dažādus kokteiļus, karvinga darbnīcā izgriezt dekorējumus no augļiem un dārzeņiem, pie simulatora izmēģināt iekraut baļķus traktorā, palutināt sevi skaistumkopšanas procedūrās, iepazīt mehatronikas pamatus, iestādīt selerijas stādiņu, vērot topošu multimediju dizaina speciālistu darbu, modelēt tērpus un vēl daudz citās. Tā bija iespēja ne tikai uzzināt par sevi interesējošo profesiju, bet arī iepazīt kādu citu, iepriekš nezināmu, bet nākotnē nepieciešamu profesiju.

Kā izvēlēties sirds profesiju? 22.marts

Karjeras izglītības aktivitāte 4.klasēm

Par profesiju ir jāsāk domāt jau no 1.klases - uzskata karjeras konsultante Jolanta Priede. 22.martā viņa aicināja ceturtklasniekus iejusties karjeras konsultanta lomā un atrast piemērotāko profesiju Tīģerim.

Asociatīvi domājot, diskutējot, vienam otru papildinot, skolēni apsprieda mākslinieka, cirka mākslinieka, klauna, aktiera, bērnudārza audzinātāja, nirēja, zemūdens pētnieka, peldētāja, zvejnieka, dizainera, krāsu jaucēja, būvnieka, plānotāja, profesionāla sportista, tiesneša, skolotāja, diriģenta, komponista, degustētāja, pavāra, pārdevēja, dārznieka, mežsarga, kurpnieka, šuvēja, inženiera ikdienas darbu.

Nodarbības beigās skolēni secināja, ka nav viegli izvēlēties savu nākotnes profesiju, ka tas noteikti jādara pašiem un neviens cits to nevar izdarīt labāk. Ir jāizvēlas tāda profesija, kas pašam rada prieku un kas atbilst raksturam.

Tagad skolēni zinās, ka jautājumos par savas nākotnes profesijas izvēli pēc palīdzības var doties pie karjeras konsultanta.


Acīm netveramā pasaule 2. un 5.februāris

Karjeras izglītības aktivitāte 1.-4.klasēm

Kas ir pētnieks? Ko viņš dara? Šāds jautājums tika uzdots ikvienam 1.-4.klašu skolēnam. Un atbildes bija visdažādākās, jo pētnieki darbojas ļoti daudzās jomās, viņu darba lauks ir bezgalīgs. Var pētīt jūras un kosmosa dzīles, paredzēt nākotni un izprast pagātni, izzināt augu un dzīvnieku pasauli, kā arī atklāt cilvēka ķermeņa noslēpumus.

Skolēni kopā ar klašu audzinātājiem izzināja pētnieka profesiju, darba ikdienu un bezgalīgi plašās pētījumu iespējas. Pētnieku lomās palīdzēja iejusties virtuālais planetārijs, kas aicināja ceļot pa cilvēka asinsvadiem, atklāt jaunu realitātes formu mikronos dzīvās dabas valstībā, piedalīties Visuma veidošanās procesā, izsekot dzīvības rašanās ceļam, iepazīt ģeoloģiskos veidojumus, atmosfēras parādības, izprast dabas aizsardzības nozīmīgumu.

Inženierzinātņu diena skolā 23.novembris

Karjeras izglītības aktivitāte 8.klasēm

Mācību stunda notika mobilajā demonstrāciju laboratorijā "TehnoBuss", kurā aizraujošā un atraktīvā veidā pieredzējušu instruktoru vadībā viņi iepazinās ar inženierzinātņu pielietojumu mūsdienu tehnoloģijās un ražošanas procesos. Jaunieši izzināja pneimatikas eksperimentu būtību un principus un vēroja automatizācijas mini-rūpnīcas „Festo” mezglu un dažādu sensoru darbību, 3D printera darbību, programmējamo CNC metāla apstrādes darbagaldu, kā arī iemēģināja roku metināšanā, tādējādi rosinot diskusiju par stereotipiem dažādu profesiju jomās.

AFS starpkultūru programma "Brīvprātīgais darbs" 31.oktobris

Karjeras izglītības aktivitāte 10.-12.klasēm

Skolā viesojās pārstāvji no AFS Latvija starpkultūru programmas un stāstīja par iespēju vidusksolu jauniešiem mācīties ārzemēs, vienlaikus iepazīstot pasauli, apgūstot valodas un kultūru, paplašinot savu redzesloku un karjeras iespēju. Tāpat jaunieši uzzināja par iespēju pēc vidējās izglītības iegūšanas pašiem kļūt par brīvprātīgo darbinieku, pārstāvot Latvijas organizāciju citur pasaulē.

Kā izvēlēties sirds profesiju? 21.novembris

Karjeras izglītības aktivitāte 12.klasēm

Lekciju - nodarbību vadīja karjeras un biznesa konsultante, koučinga spēļu trenere Jolanta Priede. Jauniešiem, ierodoties uz nodarbību, līdzi bija jāņem mājas darbs – iepriekš veikti savu interešu testi. Lektore dalījās savā pieredzē par profesijas izvēli, diskutēja ar jauniešiem, kā uzstādīt tuvākus un tālākus nākotnes mērķus, plānot to sasniegšanu. Ikvienam bija iespēja, balstoties uz testu rezultātiem, modelēt savu personīgo karjeru, salīdzināt savas, vecāku un pedagogu gaidas attiecībā uz profesijas izvēli, salīdzināt dažādus sabiedrībā valdošus profesiju stereotipus.

Galda spēļu diena "Mācies domāt un plānot!" 21.oktobrī

Karjeras izglītības aktivitāte 1.-6.klasēm

Pasākums pulcēja 1. līdz 6. klases skolniekus un viņu līdzjutējus. Kopumā tika izspēlētas 23 galda spēles piecos dažādos kompetenču virzienos. Mazajiem pasākuma dalībniekiem bija iespēja novērtēt šo dienu balsojot ar “smaidiņu” – patika, vidēji patika un nepatika. 21. oktobris bija smaidu un azarta pieliets, jo jaunie profesionāļi pasākumu novērtēja – patika.

Izvēlies savu! Tavu iespēju ekspedīcija 19.-20.oktobrī

Karjeras izglītības pasākums 7.-9.klasēm un 10.-12.klasēm

19. un 20.oktobrī Valmieras skolām karjeras izglītības atbalsta pasākumu ietvaros bija iespējams izvēlēties apmeklēt sevi interesējošās jomas Valmieras uzņēmumus, iepazīstot profesiju daudzveidību, uzzinot par dažādiem jauniem produktiem, pašiem praktiski izmēģinot savas prasmes.

Iedvesmas stāstu forums 18.oktobrī

Karjeras izglītības aktivitāte 10.-12.klasēm

Forumā savā pieredzē un dzīvesstāstos dalījās dažādu nozaru pārstāvji.

Pasākuma viesi - Krists Krieviņš, stratēģiskā dizaina un inovāciju konsultants, Signe Valtiņa, komunikācijas konsultante, Baltijas Mediju izcilības centra projektu vadītāja, Jānis Nīmanis, AUTINETOOLS, uzņēmējs, kalējs, sava amata meistars, Elīnas Ingelande, Learn IT dibinātāja, pirmās IT izglītības programmas bērniem izveidotāja, Reinis Reķis, daudzpusīgs mūziķis, bungu pavēlnieks.

Brīvprātīgais darbs 18. oktobrī.

Karjeras izglītības aktivitāte 9.c klasei

Aktivitātes ietvaros pie jauniešiem ar meistarklasi viesojās "Sirds siltuma darbnīcas" aktīvistes Ilze Haka un Inga Gailuma. Ilze pastāstīja, ka "Sirds siltuma darbnīcas" mērķis ir palīdzēt priekšlaikus dzimušiem mazuļiem un viņu vecākiem, kā arī mazuļiem, kuriem trūkst vecāku gādības /Baby box atstātajiem mazuļiem/, kā arī par to, kādu gandarījumu dzīvē sniedz brīvprātīgais darbs, rosinot jauniešus arī pašus iesaistīties. Kopīgā meistarklasē tika darināti Ziemassvētku rotājumi valsts svētku noskaņās.

Vecāku diena 10. oktobrī.

Karjeras izglītības aktivitāte 1.- 4. klasēm "Pielaiko profesiju".

Vecāku dienas ietvaros Valmieras Viestura vidusskolā sākumskolas skolēniem iespēja iepazīties un pielaikot trīs ar drošību saistītas profesijas - glābēju darba tērpu un ekipējumu, pašvaldības policijas formu un ekipējumu , robežsardzes formu.

Paldies par atbalstu aktivitātes nodrošināšanai 1.c un 3.b klases vecākiem, klases audzinātājām Sandrai Baumanei un Signei Niedrītei.

Eiropas drošības diena 21. septembrī.

Eiropas drošības dienas ietvaros Valmieras Viestura vidusskolā viesojās Valmieras iecirkņa kārtības policijas nodaļas vecākā inspektore Rita Ozarska.

4.c klases skolēni tika iepazīstināti ar policijas darba apstākļiem, ar policista profesijas pratībām un CSN pārvietojoties ar velosipēdiem, nepieciešamo ekipējumu un velosipēda atbilstību dalībai satiksmē.