НОВИНИ IT-ТЕХНОЛОГІЙ

news in the field of IT technologies

Чатбот ChatGPT тестують для використання в Дії

ChatGPT від компанії OpenAI стає все популярнішим. Це чатбот на основі штучного інтелекту (ШІ), що навчений відповідати на питання, писати тексти та, навіть, вирішувати математичні рівняння. Коли він став доступний в Україні і, зауважте, українською мовою, ми поставили йому кілька цікавих та чутливих питань. Його поява стала можливою завдяки Мінцифрі. І тепер чатбот ChatGPT тестують для використання в Дії.

Команда Мінцифри бачить варіанти використання ChatGPT в «Дії» і вже впроваджує їх. Про це розповів віцепремʼєр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Робота над впровадженням ChatGPT в роботу міністерства ведеться разом з компанією Microsoft, зазначив Михайло Федоров. Вже обговорюється впровадження чатбота в роботу контакт-центру Мінцифри. 

Надалі планується впровадження ChatGPT для аналізу тих послуг, за якими звертаються громадяни України, щоб додавати їх в електронні сервіси держави.

Тим часом, компанія OpenAI представила оновлену та вдосконалену версію штучного інтелекту – GPT-4.

Джерело: pingvin.pro

21.03.2023 21:20 vkhalabuzar

Відеопрезентація нових можливостей

Google вбудовує штучний інтелект, аналог ChatGPT, у більшість своїх сервісів

Google анонсувала цілий набір нових функцій, реалізованих за допомогою нейромереж у різних рішеннях Workspace від компанії. Розповідаємо, як це працюватиме.

Згідно з джерелом, наразі йдеться про Google Docs, Gmail, Sheets і Slides. У цих сервісах найближчим часом з'являться функції обробки тексту за допомогою нейромережі Bard. Нагадаємо, що Google представила Bard як альтернативу ChatGPT від OpenAI та Microsoft.

Як це буде

У кожному з додатків нейромережа виконуватиме свою роль:

Зараз чатбот Bard у сервісах Google перебуває на стадії тестування. Нейромережа доступна обмеженому числу тестувальників. Щоб отримати нововведення серед перших, потрібно зареєструватися в Google Workspace.

Google явно поспішає з цими нововведеннями. Компанія роками приховувала роботу над штучним інтелектом, але тиск конкуренції підштовхнув її до виходу з тіні. Відколи OpenAI запустила свій ChatGPT, світ буквально божеволіє від цієї розробки: користувачі винаходять все нові й нові способи застосування, а технологічні компанії одна за одною оголошують про випуск своїх аналогів. Так, власний штучний інтелект розробляє Meta, китайська Baidu і навіть Ілон Маск почав роботу над власним проєктом.

Джерело: 24ТЕХНО

17.03.2023 12:14 vkhalabuzar

Li-Fi-маршрутизатор від pureLiFi / Фото Li-Fi

Li-Fi-маршрутизатор від pureLiFi / Фото Li-Fi

Прототип смартфона з підтримкою Li-Fi / Фото Android Police

Представлено технологію Li-Fi, якою сподіваються замінити Wi-Fi: що це буде?

На виставці MWC 2023, яка проходить у Барселоні, було анонсовано можливу майбутню заміну бездротовому Wi-Fi-з'єднанню. Технологія розробляється не перший рік і раніше про неї вже розкривали деякі деталі. Вона начебто позбавлена деяких недоліків вайфаю.

Мережі Wi-Fi, особливо в містах, сьогодні нерідко перевантажені. Усе тому, що роутери зазвичай використовують одні й ті самі частоти, і при значному скупченні пристроїв на невеликій площі (наприклад, у багатоквартирному будинку) сигнал «засмічується». У результаті падає швидкість з'єднання і виникають збої.

Що пропонує Li-Fi

Цього недоліку позбавлений Li-Fi – новий бездротовий стандарт передавання даних, який заснований не на радіочастотах, а на інфрачервоному світлі.

На виставці MWC 2023 команда з pureLiFi спробувала пояснити переваги описаної технології. Сама по собі вона не нова й існує вже близько 12 років (наприклад, пульт від телевізора теж передає сигнали за допомогою ІЧ-променів), проте деякі особливості Li-Fi заважають йому стати по-справжньому поширеним.

Розробники pureLiFi займаються інтеграцією Li-Fi в побутове використання і впевнені, що технологія потенційно здатна замінити Wi-Fi та перевернути сам принцип підключення до інтернету. Li-Fi-маршрутизатор від pureLiFi виглядає досить незвично і більше нагадує камеру відеонагляду. Компанія каже, що ідеальним варіантом буде вбудувати його в кімнатний світильник на стелі. Усередині куба міститься масив ІЧ-бластерів із дзеркалами.

Значний мінус

Технологія не без недоліків. Річ у тім, що сигнал від такого маршрутизатора треба якось прийняти на смартфон. Тут потрібен спеціальний датчик з антенами, який має помітні габарити. Для демонстрації розробники взяли звичайний Android-смартфон та вставили його в чохол з таким прийомником.

Технологія не без недоліків. Річ у тім, що сигнал від такого маршрутизатора треба якось прийняти на смартфон. Тут потрібен спеціальний датчик з антенами, який має помітні габарити. Для демонстрації розробники взяли звичайний Android-смартфон та вставили його в чохол з таким прийомником.

Кінцевою метою популяризаторів Li-Fi є заміна Wi-Fi та 5G та вивільнення радіочастотного спектра в місцях скупчення різних гаджетів.

Джерело: 24ТЕХНО

09.03.2023 19:28 vkhalabuzar

Оголошено про випуск першої у світі картки iSIM – що про це відомо?

iSIM – це SIM-картка, інтегрована безпосередньо в одночипову систему. В даному конкретному випадку мова йде про систему Snapdragon 8 Gen 2.

Що трапилося

Французька міжнародна технологічна фірма Thales об’єднала свої зусилля із гігантом галузі виробництва напівпровідників – компанією Qualcomm задля розробки й запуску у виробництво першої комерційної картки iSIM (або ж інтегрованої SIM-картки).

Компанії офіційно підтвердили, що перша у світі комерційна картка iSIM буде доступна на чипсеті Snapdragon 8 Gen 2. Усі власники пристроїв із цим чипсетом зможуть насолоджуватися перевагами новітніх технологій, що стрімко розвиваються.

Що таке картка iSIM

SIM-карти, до яких ми звикли, – це маленькі чіпи, які ми вставляємо (або раніше вставляли) у смартфони. Згодом телекомунікаційна галузь розробила картку eSIM (або вбудовану SIM-карту). Тобто на місце чіпа, який можна було замінити вручну, прийшов eSIM – це ще менший за розміром чіп, фізично впаяний у смартфон. Телекомунікаційні мережі можуть просто цифровим шляхом встановлювати мережеві дані безпосередньо в eSIM.

Тим часом iSIM, або інтегрована SIM-картка, ще сильніше зменшилася в розмірі. Замість фізично припаяного чіпа SIM-карту тепер встановлено в апаратному забезпеченні, тому вона займає менше ніж 1 мм2 внутрішнього простору пристрою. І хоча різниця на перший погляд здається незначною, звільнення такої кількості місця залишає простір для вдосконалення інших компонентів. Крім того, iSIM споживає менше енергії, ніж традиційні SIM чи eSIM. 

Компанії Qualcomm та Thales запевняють, що картки iSIM мають сертифікат безпеки GSMA (Global System Association for Mobile Communications). Він гарантує, що iSIM не відрізняється від eSIM (вбудованої SIM-карти) з точки зору підтримки захисту мережі.

За прогнозами аналітиків Kaleido Intelligence, до 2027 року частка iSIM зросте до 300 мільйонів одиниць, завдяки чому iSIM становитиме 19% усього постачання eSIM.

Джерело: MEDIASAT

06.03.2023 21:28 vkhalabuzar

Штучний ефект. Як правильно використувати ChatGPT українцям

«Розумний» чат від стартапу OpenAI, який працює на базі штучного інтелекту, тепер доступний в Україні. Що він може і як ним користуватися?

18 лютого міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що ChatGPT від OpenAI став доступний в Україні.

З того дня будь-хто на підконтрольних Україні територіях може скористатися послугами чат-бота, який працює на базі штучного інтелекту.

У перші дні роботи чату стрічки новин та соціальних мереж заповнилися історіями про досвід спілкування українців з штучним інтелектом. Дехто запитував у ChatGPT, як він ставиться до Бандери та чий, на його думку, Крим. Багатьох користувачів відповіді чат-бота розчарували, оскільки вони були далекі від реальності. Особливо комічними стали відповіді на запитання про конкретних людей. У більшості випадків ChatGPT вигадував нереальні історії, переплітаючи біографії. Проте не варто відразу списувати чат-бот до ролі іграшки на 15 хвилин. Як і будь-який інструмент, його потенціал розкривається за правильного використання. 

Як зареєструватися в ChatGPT

ChatGPT доступний на офіційній сторінці організації-розробника – OpenAI, тому завантажувати його не потрібно. Наразі офіційного застосунку ще немає. До того як OpenAI відкрила доступ до чат-бота українцям, користування ChatGPT в Україні нагадувало повноцінний квест, у якому були потрібні VPN, іноземні мобільні номери та багато маніпуляцій з браузером, щоб обійти блокування.

Зараз реєстрація для користування чат-ботом триває кілька хвилин. Спочатку потрібно створити обліковий запис або використати наявний у Google. Після цього необхідно вказати свої ім’я, прізвище і номер телефону, на який надійде смс-повідомлення з кодом підтвердження.

Якщо повідомлення на мобільний телефон не приходить, слід натиснути кнопку повторного надсилання запиту у вікні реєстрації. Часто повідомлення з кодом надходить лише після повторного запиту. 

Чи безкоштовний ChatGPT

Так, для користування чат-ботом не потрібно робити жодних оплат. Проте OpenAI запустила платну підписку за 20 дол. Це так званий ChatGPT Plus. Оформивши її, передплатники матимуть загальний доступ до чат-бота навіть у години пікового навантаження, пришвидшений час відповіді, а також пріоритетний доступ до оновлень та функцій. Платна підписка наразі доступна тільки в Сполучених Штатах. 

Як використовувати ChatGPT

Перед початком взаємодії з чат-ботом розробники пояснюють переваги та недоліки ChatGPT. Нейромережа може пояснити простими словами квантові теорії, запропонувати ідеї святкування дня народження та навіть згенерувати програмний код. 

Ще однією перевагою є те, що чат-бот пам’ятає весь діалог з людиною. Це дозволяє будувати з ним взаємодію на більш контекстуальному рівні, з можливістю коригування відповіді штучним інтелектом. Однак ChatGPT часто помиляється. Він не володіє сучасним контекстом, оскільки навчався на масивах інформації до 2021 року. Тому, наприклад, його пояснення економічних проблем у світі будуть спиратися не на війну Росії проти України, а на пандемію.

Робота з текстом

Однією з найсильніших сторін ChatGPT є його вміння працювати з текстом. Чат-бот може генерувати тексти відповідно до заданих тем та завдань. Наприклад, його можна попросити написати пост для Facebook-сторінки про основні навички керування часом і за кілька секунд отримати готовий текст. Потім можна попросити ChatGPT поширити його в особистому блозі чи навпаки – прибрати з Twitter чи Instagram. ChatGPT можна використовувати для створення будь-якого тексту: рекламного поста, художньої оповіді, есе і навіть вірша. Хороший текст не завжди згенерується з першого разу, але, даючи чат-боту більш чіткі завдання, його можна покращити до потрібного рівня.

Джерело: Економічна правда

05.03.2023 11:46 vkhalabuzar