10(11) КЛАС (РІВЕНЬ СТАНДАРТУ)

10(11)th class

Уже протягом кількох років здобувачі освіти вивчають інформатику. За цей час вони ознайомилися зі значною кількістю системних і прикладних програм, навчилися застосовувати різноманітні інформаційні технології у своїй діяльності. У 10-11-му класах учні продовжать вивчати основи інформатики.

На уроках учні будуть повторювати основні поняття інформатики, а також більш глибоко їх вивчити, навчаться створювати бази даних із використанням системи керування базами даних, удосконалять свої навички безпечної роботи з матеріалами Інтернету, ознайомляться з можливостями, які надає всесвітня мережа для самостійного навчання, та як з використанням комп’ютерних мереж громадянин України може брати участь в управлінні країною.

З високою ймовірністю в майбутній професійній діяльності здобувачі освіти будуть здійснювати моделювання різноманітних процесів та об’єктів, виконувати статистичне опрацювання даних і подавати результати опрацювання з використанням інфографіки, розміщувати гроші на банківські депозити, або брати певні позики, тощо. Основні навички здійснення цих операцій з використанням комп’ютера вони зможуть набути, вивчаючи інформатику у старшій школі.

Виконуючи в різних програмних середовищах завдання, які запропоновано, учні зможуть підвищити рівень математичної, природничо-наукової, технічної, підприємницької, громадянської та інших компетентностей.

Програма розрахована на вивчення інформатики в 10-11 класах загальноосвітніх навчальних закладів як вибірково-обов’язкового предмету навчального плану в обсязі до 105 годин, із яких 35 годин складає інваріантний базовий модуль.

Програма має модульну структуру і складається з двох частин – базового та вибіркових (варіативних) модулів. Основою навчання інформатики в 10-11 класах є базовий модуль, зміст якого може бути розширений за рахунок вибіркових модулів. Базовий модуль, на вивчення якого відводиться 35 годин, завершує формування в учнів предметних і ключових компетентностей щодо використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій.

Вибіркові модулі для розширення курсу вчитель добирає, відповідно до профілю навчання навчального закладу, запитів, індивідуальних інтересів і здібностей учнів, регіональних особливостей, матеріально-технічної бази та наявного програмного забезпечення.

КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ

10(11)клас – РІВЕНЬ СТАНДАРТУ

БАЗОВИЙ МОДУЛЬ – 35 годин

10(11) клас – РІВЕНЬ СТАНДАРТУ

ВИБІРКОВИЙ МОДУЛЬ «Основи електронного документообігу» – 17 годин

При вивченні вибіркового модулю «Основи електронного документообігу» учень повинен знати та розуміти поняття документа та документообігу, пояснювати що таке оригінал документа та його копія, підписувач, адресат, посередник. Описувати обов’язкові реквізити документа, називати загальні правила оформлення документів, наводити приклади стандартів та уніфікованих систем документації.

Здобувач освіти повинен вміти використовувати правила оформлення сторінки, створювати бібліографічні списки та покажчики, виконувати правила та вимоги оформлення письмової роботи, використовувати шаблони та формуляр-зразки документа.

Також учні 10-11 класів повинні використовувати технічні та програмні засоби для створення, редагування, форматування, друку та пересилання документів. Створювати прості текстові документи, вміти їх зберігати, копіювати та пересилати, виконувати маніпулювання електронними документами.

Учні старшої школи повинні дотримуватися основних процедур роботи з електронними документами (набір тексту, редагування, форматування, ілюстрування, макетування сторінок, коректура, друк), насамперед використовуючи технічні та програмні засоби для створення різних електронних документів, забезпечуючи їх конфіденційність.

10(11) клас – РІВЕНЬ СТАНДАРТУ

ВИБІРКОВИЙ МОДУЛЬ «Графічний дизайн» – 35 годин

При вивченні даного модулю учень повинен знати та розуміти основні засоби візуальної комунікації, пояснювати сприйняття інфографіки. Описувати основні напрямки сучасного цифрового мистецтва, називати основні властивості шрифтів та способи їх поєднання, розуміти поняття друкованої реклами, наводити приклади використання дизайну. Повинен знати та розрізняти основні способи графічної реклами в міському середовищі, основні принципи оформлення вітрин, розуміти різницю між електронними та друкованими портфоліо. В подальшому розпізнавати нестандартні рекламні носії, а саме: упаковки, книжки-трансформери, предметну ілюстрацію і фото-типографіку.

Учень повинен пояснювати основні принципи створення й обробки растрових та векторних зображень. Описувати основні параметри растрових та векторних зображень, призначення й функції растрового-векторного графічного редактора, призначення й спосіб використання основних інструментів малювання.

З розділу основи композиції та дизайну здобувач освіти повинен винести для себе певні знання та розуміння, а саме: описувати колірні моделі RGB, CMYK, HSB; знати основні компоненти кольору; пояснювати принципи побудови знаків в логотипах; називати гармонійні поєднання кольорів; наводити приклади логотипів, брендів та айдентики.

І на останок, учні повинні розуміти смислові та художньо-декоративні завдання художньої поліграфії, основні друкарські терміни, основи композиції та архітектоніки багатосторінкового видання, поняття формату видання.

10(11) клас – РІВЕНЬ СТАНДАРТУ

ВИБІРКОВИЙ МОДУЛЬ «Веб-технології» – 35 годин

При вивченні вибіркового модулю «Веб-технології» в розділі «Проектування та верстка веб-сторінок» учень повинен знати та розуміти основні класифікації типів сайтів, застосовувати різні технологій та інструментарії для розробки сайтів, а саме визначати тип сайту та прогнозувати його цільову аудиторію. Повинен використовувати та налаштовувати інструментальні засоби для веб-розробки, складати план розробки майбутнього сайту, в продальшому створювати макет інформаційної структури сайту.

Учні повині знати та розуміти основні теги мови гіпертекстової розмітки і каскадних таблиць стилів та їх параметри, проєктувати веб-сторінки на основі попередньо розробленого макету, а також створювати веб-сторінки за допомогою мови гіпертекстової розмітки та каскадних стилів.

Якщо казати про розділ «Графіка та мультимедіа для веб-середовища», то здобувачі освіти повинні пояснювати принципи та методи створення і збереження зображень для веб-сторінок, знати основні формати мультимедіа та теги їх додавання до веб-сторінок, в процесі чого, використовують гіпертекстові, графічні, анімаційні та мультимедійні елементи. Все це повино відбуватися з повним дотриманням авторських прав та ліцензій на використання графічних зображень та мультимедійних елементів на веб-сторінках.

Щодо розділу «Веб-програмування», то учні навчаються описувати об’єктну модель документа, пояснюють принципи взаємодії клієнт-сервер. Вони повинні називати і наводити приклади використання основних елементів форм та пояснювати принципи роботи прикладного програмного інтерфейсу; володіти розумінням створення та налагодження інтерактивних веб-сторінок із використанням форм та веб-програмування з подальшим розміщенням сайту на сервері.

За допомогою розділа «Основи дизайну та просування веб-сайту» учні повинні знати і наводити приклади оптимізації та стратегій просування веб-сайтів, виконувати перевірку та оцінку сайту з точки зору ергономіки та пошукової оптимізації, а також дотримуватися правил ергономічного розміщення матеріалів на веб-сторінці.