Zaštitite se od dezinformacija

Snopes

Kad dezinformacije zataškavaju istinu, a čitatelji ne znaju u što vjerovati, Snopes.com provjera činjenice i istraživanjem osvjetljavaj put kroz analize temeljene na dokazima i kontekstualizaciji. Uvijek dokumentira svoje izvore tako da je čitateljima omogućeno i samostalno istraživanje i stvaranje vlastitog mišljenja.

Snopes je s radom počeo 1994. godine istražujući urbane legende, prevare i folklor. Osnivač David Mikkelson, kojemu se kasnije pridružila i njegova supruga, objavljivao je informacije na internetu prije nego što je većina ljudi uopće imala internet. Kako je rasla potražnja za pouzdanim provjerama činjenica, tako je rastao i Snopes. Snopes je sada najstarije i najveće web mjesto za provjeru činjenica, koje novinari, folkloristi i čitatelji smatraju neprocjenjivim izvorom.

TynEye

TinEye je "obrnuti" pretraživač u kojemu pretražujete pomoći slika. Alatu možete poslati sliku da biste saznali gdje je nastala, kako se koristi, postoje li modificirane verzije slike ili kako biste pronašli verzije veće razlučivosti. TinEye koristi tehnologiju prepoznavanja slike umjesto ključnih riječi, metapodataka ili vodenih žigova. Neke stvarne primjere TinEye pretraživanja potražite na stranici Cool Searches, a možete pogledati ili kliknite ovdje za više informacija.

FactCheck.org

FactCheck.org je projekt Centra za javnu politiku u Annenbergu na Sveučilištu u Pennsylvaniji. APPC je osnovao izdavač i filantrop Walter Annenberg kako bi stvorio zajednicu stipendista na Sveučilištu Pennsylvania koja bi se bavila pitanjima javne politike na lokalnoj, državnoj i saveznoj razini.

"Pratimo točnost onoga što su rekli glavni američki politički igrači u obliku TV oglasa, rasprava, govora, intervjua i vijesti. Cilj nam je primijeniti najbolje prakse novinarstva i stipendiranja te povećati javno znanje i razumijevanje."

PolitiFact

Novinarstvo koje provjerava činjenice je srce PolitiFacta. Naši temeljni principi su neovisnost, transparentnost, pravednost, temeljito izvještavanje i jasno pisanje. Naš je cilj pružiti građanima potrebne podatke kako bi mogli upravljati demokracijom.

Od pokretanja 2007. dobili smo mnoga pitanja o tome kako biramo činjenice za provjeru, kako ostati nestranački, kako postupamo s provjerom činjenica i drugim temama. Ovaj dokument pokušava odgovoriti na ta pitanja i još mnogo toga.

Faktograf.hr

Faktograf.hr jedini je hrvatski medij specijaliziran za fact checking, tj. provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru. Faktograf je član International Fact Checking Networka (IFCN), međunarodne mreže organizacija posvećenih fact checkingu.

Faktograf je pokrenut 2015. godine kao zajednički suizdavački projekt Hrvatskog novinarskog društva i GONG-a. Od 2018. godine GONG samostalno vodi projekt Faktografa, kao jedini izdavač. Svrha je Faktografa metodom provjere činjenica, koristeći pouzdane izvore, (pr)ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava kojima nas svakodnevno zasipaju naši političari i političarke, a kako bismo spriječili da dovoljno puta izrečen neutemeljeni stav u javnom diskursu postane neprikosnovena činjenica. Više informacija.

GDI - Global Disinformation Index

"GDI za cilj ima uništiti, ukloniti i smanjiti mjesta dezinformacija. Zajednički radimo s vladama, gospodarstvom i civilnim društvom. Djelujemo na tri osnovna načela neutralnosti, neovisnosti i transparentnosti.

Neutralnost: GDI je nepolitičan i nestranački. Naš Savjetodavni odbor sastoji se od međunarodnih stručnjaka za dezinformacije, indekse i tehnologiju. Naša tehnička savjetodavna skupina pruža smjernice za najbolju praksu za izradu rejtinga dezinformacija koji su nepristrani, neutralni i kojima se ne vjeruje. Osnovat će se Upravni odbor koji će nadgledati naše poslovanje i odgovornost.

Neovisnost: GDI je neprofitna organizacija sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu. Naše financiranje dolazi iz različitih izvora, uključujući vlade, filantropije i tvrtke. Nijedan pojedinačni izvor sredstava ne bi trebao činiti više od 33% naše ukupne baze sredstava.

Transparentnost: Naše istraživačke metodologije i nalazi su u javnoj domeni za pregled, raspravu i raspravu. Objavljuju se naša metodologija indeksa i postupak odabira web mjesta za pregled. Svi naši izvori financiranja postaju javni. Naš će popis donatora biti stalno ažuriran na mreži."

Truth Nest

Pretražite Twitter na malo drugačiji način.

"Istražite strukturu sadržaja na temelju upotrebe medija, hashtagova i spomenutih entiteta, uz gustoću tweetinga, popularne tweetove i željene korisnike s kojima račun komunicira."


InVID

"Ova će platforma omogućuje novim aplikacijama za novinare, novinske agencije, mrežne igrače, novine i izdavače da integriraju sadržaj društvenih medija u svoje vijesti bez posebnog truda i pitanja mogu li vjerovati materijalu ili kako mogu doći do korisnika da zatraži dozvolu za ponovnu upotrebu."

AFP Facts Check

"Specijalisti za digitalnu provjeru AFP-a rade diljem svijeta kako bi nadgledali mrežni sadržaj na lokalnim jezicima, od amharskog do hindskog, mandarinskog ili malezijskog. U obzir uzimaju lokalni kontekst, uključujući kulturu i politiku. Priče uređuju višejezični urednici koji rade u regionalnim središtima."

SOMA (Social Observatory for Disinformation and Social Media Analysis)

"SOMA (Socijalni opservatorij za dezinformaciju i analizu društvenih medija) pokrenut je radi pružanja potpore europskoj zajednici koja zajednički bori protiv dezinformacija!"

Medijska pismenost

"Preuzmite naše obrazovne materijale pripremljene u sklopu Dana medijske pismenosti i održite radionicu, odnosno sat medijske pismenosti u svom vrtiću ili školi – za djecu ili roditelje."

Washington Post Fact Checker

Prebrojite Pinokije: pregled onoga što je istinito, lažno ili negdje između u politici, sportu, društvu...

ostali izvori