Priručna ili referentna zbirka

Dragi učitelji, roditelji i učenici,

virtualna e-priručna ili e-referentna zbirka daje pregled online dostupnih enciklopedija, gramatika, atlasa, rječnika, leksikona i pravopisa za lakše snalaženje i dobivanje točnih provjerenih informacija o određenom sadržaju.

Klikom na naslov svake enciklopedije, gramatike, leksikona ili priručnika ulazite u portale navedene elektroničke referentne zbirke.

Enciklopedije

Prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju. Proleksis enciklopedija je klasična, urednički nadzirana enciklopedija, ali po mogućnostima novih komunikacija, ona je i moderna elektronička enciklopedija, otvorena za vanjsku suradnju. Naša je želja da se Proleksis enciklopedija razvija ne samo zalaganjem urednika, nego i suradnjom njenih korisnika, te da postane jedan od prvih portala slobodnog pristupa na kojem će korisnici i uz vlastitu suradničku pomoć naći osnovne, a u perspektivi i sve razgranatije informacije o cjelini znanja i iskustva koje donose klasične i moderne enciklopedije. Ujedno, Proleksis enciklopedija je svojevrstan novi medijski uvod („proleksis“) za pristup u širu enciklopedijsku građu koja se nalazi na web-stranicama Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža.

Hrvatska enciklopedija

Mrežna Hrvatska enciklopedija temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine, glavni urednici kojega su bili Dalibor Brozović (1–3. svezak), August Kovačec (4–7. svezak) i Slaven Ravlić (8–11. svezak). U tom je izdanju na ukupno 9272 stranice velikog enciklopedijskog formata objavljeno 67 077 članaka (s ukupno 1 059 000 redaka), sa 17 000 crno-bijelih priloga i 504 stranice priloga u boji. Ta je enciklopedija rezultat rada 1070 autora, uglavnom vanjskih suradnika. Na pojedinim svescima surađivalo je 20 do 30 radnika Zavoda i 300 do 400 vanjskih suradnika. U tom je smislu Hrvatska enciklopedija izraz intelektualne sposobnosti naše sredine, prije svega njezine znanstvene zajednice, te povezanosti i integriranosti leksikografa u tu zajednicu. Ona nastavlja veliku enciklopedijsku tradiciju koju je institucionalizirao Leksikografski zavod, kakvu imaju velike europske zemlje i tek neke srednje i manje, a obilježile su je opće enciklopedije: od nedovršene Hrvatske enciklopedije (5 svezaka, 1941–45, glavni urednik Mate Ujević), Enciklopedije Leksikografskog zavoda (7 svezaka, 1955–64, glavni urednici Marko Kostrenčić, Miroslav Krleža i Miljenko Protega) do Opće enciklopedije (8 svezaka, 1977–82, glavni urednik Josip Šentija).


Opća enciklopedija (na engleskom jeziku) s besplatnim pristupom.

Encyclopædia Britannica je sveobuhvatna enciklopedija nastala na engleskom jeziku. Uz sveopću zbirku na portalu Enyclopaedia Britannica, ista nudi i sljedeće portale:

  1. Britannica Kids - ilustrirana online enciklopedija za djecu i mlade

  2. Britannica Digital Learning - portal digitalne podrške nastavi na daljinu za učitelje i nastavnike

  3. Merriam Webster - priručni rječnik i portal za bolje služenje i razumijevanje engleskog jezika



Još jedna riznica znanja s besplatnim pristupom koja sadrži više od 50 000 natuknica (na engleskom jeziku) .

Opća i sveobuhvatna elektronička enciklopedija iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD-a) koju uređuje Institut Smithsonian kojeg čini 19 nacionalnih muzeja među kojima su Muzej američke povijesti, Muzej američke umjetnosti, Muzej afričke umjetnosti, Nacionalna galerija portreta, Prirodoslovni muzej, Muzej aeronautike i astronautike, Nacionalni zoološki vrt i drugi, te devet istraživačkih instituta s pridruženim knjižnicama i arhivima. Većina je ustanova u sastavu Smithsoniana smještena u Washingtonu, a neke se nalaze u New Yorku. Osnovala ga je vlada SAD-a sredstvima koje je engleski znanstvenik James Smithson (1765–1829) oporučno namijenio osnutku »ustanove koja bi povećala i širila znanje među ljudima«. Pri osnivanju neko se vrijeme mislilo da će Smithsonian Institution postati nacionalna knjižnica SAD-a.

Opća i sveobuhvatna matematička enciklopedija na engleskome jeziku koju je osnovao Institut Wolfram.

Sveobuhvatna elektronička enciklopedija različitih pojmova iz svih područja ljudskog znanja na njemačkom jeziku.

Najveća poznata njemačka enciklopedija nakladnika Brockhaus. Klikom na karticu Anmelden možete se besplatno prijaviti sa svojim skole.hr (login with Microsoft) identitetom.


Portali

Portal Leksikografskoga zavoda obuhvaća sadržaj devet izdanja Zavoda uređenih za prikaz i pretraživanje na internetu – Filmske enciklopedije, Filmskoga leksikona, Hrvatskoga biografskog leksikona, Hrvatskog obiteljskog leksikona, Istarske enciklopedije, Krležijane, Medicinskoga leksikona, Nogometnoga leksikona i Pomorskoga leksikona. Izdanja su međusobno povezana zajedničkim abecedarijem, načinjenim na temelju Hrvatskog obiteljskog leksikona, što čini okosnicu portala na koju se povezuju istovjetne natuknice iz ostalih izdanja.

Jednojezični rječnici

Hrvatski jezični portal, prva je i zasad jedina internetom distribuirana rječnička baza hrvatskoga jezika, koji je besplatno dostupan od lipnja 2006. godine.