Upoznaj svoje sugrađane

Naša škola sudjeluje u eTwinning projektu Upoznaj svoje sugrađane. Projekt u školi vodi knjižničarka Ivana Norac s učenicima 5.c i 7.c razreda. Projekt traje od studenog 2021. do lipnja 2022. godine. Projekt organizira Hrvatska udruga školskih knjižničara Podružnica Osječko-baranjske županije.

Učenici će u istraživačkim zadatcima upoznati zavičajnu kulturnu produkciju. Projekt Upoznaj svoje sugrađane zamišljen je kao istraživačka nastava s ciljem istraživanja i razvijanja kritičkog odnosa prema zavičajnoj i kulturnoj produkciji. Kroz niz manjih istraživačkih zadataka, pod vodstvom mentora, učenici će se upoznati s pojmom zavičajna i kulturna produkcija. Kulturna produkcija podrazumijeva sve vrste umjetnosti (film, glazba, književnost, likovnost...).

Učenici će istraživati autore i njihova djela, posjetiti lokacije njihova djelovanja ili lokacije iz djela i vrednovati njihov utjecaj na kulturnu scenu. Sa živućim autorima organizirat će se druženja.

Projekt je namijenjen knjižničarima osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova koji će, u suradnji s učiteljima u svojim školama te učenicima, zajednički raditi na aktivnostima te kreirati bazu radova o zaslužnim osobama njihovoga mjesta stanovanja. 

Učenici naše škole su upoznali slikaricu i književnicu Vanju Zanze, Udrugu ljubitelja književnosti Littera iz Osijeka i nekadašnjeg ravnatelja naše škole, pisca memoara Ljubisava Lukovića.


Ljubisav Luković

Nekadašnji ravnatelj naše škole, profesor Ljubisav Luković, napisao je i objavio svoje memoare koje je nazvao "Sećanje je zalog trajanju". Tim smo povodom odlučili pobliže upoznati profesora Lukovića i njegov rad, te naučiti kako nastaju memoari, zašto je važno pamtiti i zapisivati svoja sjećanja.

Ljubisav Luković rođen je 22.2.1937. u Mirkovcu u Baranji. Završio je Učiteljsku školu u Kragujevcu, Pedagošku akademiju u Osijeku. Učiteljsku službu započinje u Mirkovcu. Jedan je od incijatora i nosioca projekta izgradnje centralne škole u Kneževim Vinogradima (izgrađena 1961.). U školi Kneževi Vinogradi postaje školski pedagog, a 1979. ravnatelj. Dobitnik je brojnih priznanja i Plakete Sindikata prosvjetnih radnika Baranje 1980. Trenutno je u mirovini.

Pod mentorstvom knjižničarke, istražili smo pojam memoara, i usporedili ga s pojmovima roman, autobiografija, biografija. Istraživanje smo proveli pretraživnjem izvora na mreži i izvora dostupih u našoj školskoj knjižnici. Izradili smo tablicu sličnosti i razlika između sva četiri pojma, te smo na temelju tablice napravili plakate koji se mogu koristiti kao podsjetnik.

S profesorom smo proveli intervju u kojem nam je, između ostaloga, otkrio da je na nagovor svojih učenika odlučio zapisati svoja sjećanja iz vremena kada je bio dijete u baranjskoj pustari.

U intervjuu s gospodinom Lukovićem željeli smo saznati što ga je potaknulo na pisanje memoara, zašto je važno pisanje memoara, zašto je važno slušati starije, zašto su važni prijatelji i još mnogo toga. Također, otkrio nam je da kada je on bio dijete, nije bilo ubrzanog razvoja tehnologije kao danas, a svaka nova tehnologija povezivala je djecu, stvarala zajedništvo, dok danas stvara osamu. Otkrio nam je da događaji iz djetinjstva utječu na čovjeka u odrasloj dobi i dobro je zapisivati događaje koji su na nas ostavili poseban dojam. Prijatelji su važni u životu, a poštovanje, povjerenje i ljubav su temelj prijateljstva. Saznanja smo objedinili u oblik plakata. 


Vanja Zanze

Slikarica, književnica, odgojiteljica, "tiktokerica", gospođa Vanja Zanze strast za slikanjem tehnikom "fluid art" otkrila je tek 2019. godine. U intervjuu kojeg smo proveli, otkrila nam je da je time shvatila da nikada nije kasno baviti se onime što volimo, niti saznati da nas nešto novo zanima.

Vanja je objavila četiri knjige (zbirku pjesama za odrasle Svemirske tuge, te tri zbirke kratkih priča za djecu i mlade: Muško ne nosi šnalicu, Oboji moj svijet i Mi furamo), i piše stručne članke.

Svoje umjetnine izrađene posebnom tehnikom "slikanja bez kista", u kojoj se akrilne boje pomiješane posebnom tekućinom razlijevaju po površini, Vanja je izlagala na domaćim izložbama (u Osijeku i Zagrebu), i na međunarodnoj razini (u Madridu i Milanu). 

2020. godine na društvenoj mreži Vijuga proglašena je najboljim umjetnikom, te je za svoje umjetničke radove dobila mnoge međunarodne nagrade na mreži i uživo.

Vanja je aktivna na društvenoj mreži TikTok, gdje ju prati preko 60 tisuća korisnika. Kao glavni motiv za aktivnost na TikToku Vanja navodi pokazivanje svojih slika, ali voli objaviti i pokoji vlog, tajne slikanja, načine izrade slika, nastanak novih kolekcija te popularne "story time" u kojima priča dogodovštine iz života. Vanja poručuje da na društvenim mrežama trebaju vrijediti pravila ponašanja kao u stvarnom životu - jer one to i jesu. S druge strane zaslona je stvarna osoba te se prema njoj treba ponašati pristojno. Treba uvijek razmisliti prije slanja komentara te se upitati hoće li taj komentar nekome uljepšati dan.

Društvo ljubitelja književnosti "Littera"

Društvo ljubitelja književnosti "Littera" ima preko 1100 pratitelja na društvenoj mreži Facebook, te stotinjak pratitelja na društvenoj mreži Instagram. Društvo je aktivno na mreži te objavljuje pozive na radionice pisanja, druženja s piscima, zanimljive i poticajne citate te zadatke za kreativno pisanje i rad na književnim djelima. Predsjednica Društva je Laura Dobutović Ravlić. Članovi udruge su objavljeni autori, ali i pisci "u nastajanju".

2021. godine Littera izdaje zbirku kratkih priča "Mi ćemo pjehe" koja tematski objedinjuje kratke priče čije je mjesto radnje grad Osijek. U pripremi su još dvije zbirke, od kojih će sljedeća tematski biti vezana uz slavensku mitologiju.