Virtualna knjižnica

OŠ Ante Curać - Pinjac, Žrnovo



Voditeljica knjižnice : Nia Amadeo, mag. bibl.


Dobro došli na stranicu Virtualna knjižnica OŠ Ante Curać-Pinjac, Žrnovo!


S obzirom da je cijela nastava podignuta u virtualno okruženje zbog opasnosti od ovog nesretnog virusa COVID 19, na ovoj stranici ćete pronaći razne poveznice na izvore znanja, kao i na mrežna mjesta koja sadrže digitalna izdanja cjelovitih knjiga.

Znamo da bez čitanja nema učenja, pa ga ni u ovim novim okolnostima ne treba zanemariti!

Čitajmo bar digitalna izdanja, dok ne bude opet prilika da nam papirnata knjiga zašuška u rukama!

Čitam - Učim - Rastem


BEK ( Besplatne elektroničke knjige)




Promocija čitanja uz pomoć Interneta


Vijesti iz Knjižnice


Internet se sve više pokazuje kao izvrstan alat za promociju, ali i pružanje pristupa građi. Sve više knjiga i dokumenata može se naći u slobodnom pristupu, što znači da im svatko može pristupiti bez plaćanja ukoliko ima pristup Internetu. Samim time što su otvoreni svima, logično je zaključiti da će imati i više čitatelja, dok će građa ograničenog pristupa imati manji doseg.

Brojne baze podataka i elektronički časopisi pružaju besplatni pristup svojoj građi, a njihov broj s vremenom sve više raste. Također, postoje i brojne virtualne knjižnice koje čine čitanje pristupačnijim nego ikad.

Primjerice, malo tko nije čuo za Projekt Gutenberg – prvu (i najveću) zbirku besplatnih elektroničkih knjiga. Zbirka obuhvaća preko 60,000 knjiga pretraživih putem online kataloga. Knjige se mogu preuzimati ili čitati online, a prilagođene su različitim formatima (e-čitačima, mobilnim telefonima i drugim uređajima).

Primjer virtualne knjižnice je ICDL (International Children's Digital Library) – jedna od brojnih virtualnih knjižnica namijenjenih djeci.

Cilj ICDL-a je izgraditi zbirku knjiga koja obuhvaća knjige iz cijelog svijeta na svim jezicima kako bi svako dijete imalo pristup građi vezanoj uz vlastitu kulturu, ali i kulture iz cijelog svijeta. Broj virtualnih knjižnica sve više raste. Mnogo ih je namijenjeno djeci, ali bave se i drugim tematikama i interesnim grupama.


Web stranice mogu imati različitu svrhu, a sve veći broj nastaje u svrhu promicanja i razvijanja čitanja, pri čemu se služe kreativnim aktivnostima poput igara, diskusija, digitalnog čitanja, i sličnih aktivnosti.

Storyline Online je jedna od brojnih Web stranica za čitanje digitalnih sadržaja koje prikupljaju snimke naglas pročitanih knjiga za djecu. Na Storyline Online stranici moguće je pronaći grafički uređene video snimke koje prate glasovi poznatih glumaca. Te se snimke često koriste u nastavi i bolnicama, ali i u domovima djece diljem svijeta.

Speakaboos je još jedan primjer slične stranice. No, osim pasivnog slušanja priča, Speakaboos omogućuje djeci da i sami čitaju njihov tekst.

Speakaboos sadrži zbirku videa koji su zapravo animirani prikazi priča uz pozadinski glas osobe koja ju pripovijeda. Na dnu svakog videa nalazi se tekst. U skladu s pripovijedanjem, mijenja se boja riječi koja se izgovara i dijete može lako pratiti napredak priče, samostalno čitati uz slušanje, ili pak izgovarati riječi zajedno sa pripovjedačem. Zanimljive animacije prikladne dječjem uzrastu i tematici priče motiviraju dijete na aktivno praćenje sadržaja videa.


Ovakve Web stranice predstavljaju kreativne načine promocije čitanja među mlađim uzrastom jer su u skladu s njihovom dobi i interesima.


Čitateljski klubovi su često okupljali ljude sličnih interesa u svrhu druženja i diskusije.



Digitalna verzija takvih okupljanja očituje se u Web stranicama, aplikacijama, pa čak i društvenim mrežama, koje omogućavaju ljudima da stvaraju vlastite profile, te se povezuju s drugima kroz zajedničke književne interese.

Primjer takve stranice je Goodreads – najveća svjetska stranica za čitatelje i preporučivanje knjiga čija je misija pomoći ljudima pronaći dobre knjige i podijeliti ih s drugima. Ta stranica okuplja velik broj članova koji dijele ljubav prema knjigama i čitanju. Goodreads omogućava svojim članovima da dijele informacije o pročitanim knjigama, ocjenjuju ih i pišu recenzije, dobiju presonalizirane preporuke novih knjiga, povezuju se s drugim korisnicima i slično.

Mogućnost raznih oblika interakcije s drugim korisnicima i stvaranja vlastitih sadržaja (primjerice, recenzija) motivira na aktivnije čitanje i kritičko razmišljanje o pročitanim djelima. Postoji mnogo sličnih stranica koje povezuju ljubitelje knjiga i pomažu im otkriti nove. Neke od njih su Book Likes, Bookish i Anobii.


Danas većina ljudi posjeduje barem jedan mobilni uređaj ("pametni" telefon, prijenosno računalo, tablet, i sl.), što znači da se njihova važnost ne bi trebala ignorirati. Ukoliko korisnik posjeti Web stranicu koja nije prilagođena njegovom uređaju, mala je šansa da će se ponovno vratiti jer dizajn stranice i njena pristupačnost znatno utječu na korisničko iskustvo.

Wikipedija je moderna verzija enciklopedija, lako dostupna u svakom trenutku i često prvi izbor u potrazi za informacijama. Prisutnost knjižnice na Wikipediji uvelike povećava njenu vidljivost i čini je pristupačnijom korisnicima.


Za one koji žele znati više:





Prava pomoć pri pisanju uvijek je Hrvatski pravopis.

Hrvatski pravopis

Dostupan je i u mrežnom izdanju na http://pravopis.hr/rjecnik/

Radioigre za djecu i mlade

Izaberite jednu od radioigara za djecu i mlade (a neke su nastale na temelju djela koja ste čitali za lektiru) i poslušajte ih u izvedbi glumaca! Kliknite na https://meduza.carnet.hr/index.php/media/packages prijavite se svojom skole.hr adresom i lozinkom i odaberite što ćete slušati!



Čitam - Učim - Rastem

Smib - Modra Lasta

Omiljeni časopisi za online čitanje


Od sada svoje omiljene časopise Smib i Modru lastu, koje čitate i u pravoj školskoj knjižnici, možete pronaći ovdje https://www.skolskiportal.hr/sadrzaj/iz-drugih-medija/kao-podrska-ucenju-na-daljinu-smib-i-modra-lasta-dostupni-su-svim-ucenicima/

IDFA

Zanimljive filmske ponude.

Međunarodni festival dokumentarnog filma Amsterdam (IDFA) otvorio je pristup za oko 300 filmova iz svoje zbirke.

https://www.idfa.nl/en/collection/free?page=1&fbclid=IwAR3nJtGk59EauFT5JQghd3hrPqQZPhFY9US1C4Hjw_SA5310RipuUZB_FOQ

Preporučeno

Ježeva kućica

Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Asterix i 12 zadataka

Čitajte i na engleskom jeziku


Audible je otvorio svoju virtualnu zbirku knjiga za djecu i mlade!





Obilježavamo

21. ožujka - Prvi dan proljeća


Korisne mrežne poveznice za učenje