«Російсько-українська війна»

До 10-тих роковин початку російського збройного вторгнення до України та 2-ї річниці від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну

На восьмому році російсько-української війни, 24 лютого 2022 року, відбувся черговий антилюдський акт російської агресії – повномасштабне вторгнення на територію незалежної української держави, що змінило життя не тільки України, а й усього світу.

Із тої страшної миті, коли російські ракети впали на мирні українські домівки, усі українці, де б вони не були – у вільній Україні чи на окупованих територіях, на фронті чи за кордоном, мають стійке відчуття схибленої реальності, яке тільки підсилюється щодня від зруйнованих міст і сіл, тисяч загиблих військових і цивільних, знищеної української природи. 

Нова воєнна реальність породила феномен нової літератури, що є не тільки рефлексією на ті чи інші події, а стала, по суті, щоденниками війни, реалістичними літературними картинами героїчної боротьби українців за свою Незалежність, свою країну, свій дім.

Електронні ресурси

На сайті Національного юридичного університету створено меморіальну сторінку пам’яті, де розповідається про кожного полеглого у боротьбі з ворогом студента та викладача. Вічна пам’ять і слава Героям! 

Російсько-українська війна: історичний контекст.

Команда Українського інституту національної пам'яті від початку повномасштабного вторгнення працює над інформуванням про перебіг подій, насамперед на офіційних сторінках інституту. Розповідає про героїв, документує і висвітлює воєнні злочини РФ проти об'єктів культурної спадщини, місць пам'яті, діячів культури й науки, а також публікує матеріали, які допомагають зрозуміти війну Росії проти України в історичній ретроспективі, без чого не можна повністю осмислити природу цієї агресії. Для зручності на цій сторінці (вгорі) даємо підбірку посилань на матеріали. Перелік публікацій постійно оновлюється.

Веб-сайт Офіційного інтернет-представництва Президента України.

Міністерство оборони України — центральний орган виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні сили України.

Міноборони України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері оборони.

АрміяINFORM –  онлайн-медіа Міністерства оборони України, створене у грудні 2018 року

Щодня АрміяINFORM дає повну картину подій у сфері оборони та безпеки: оперативна інформація, аналітика, ексклюзивні коментарі, інтерв’ю, фоторепортажі, інфографіка. Сайт створено для розумних, активних небайдужих людей, яким важливо бути в курсі всього, що відбувається в армії.

Центр призначений для проведення наукових досліджень:

розвитку теорії воєнного мистецтва, характеру збройної боротьби, особливостей застосування військ (сил) у збройних конфліктах; подій у Криму та ходу антитерористичної операції на Сході України; історії українського війська та становлення і розвитку української національної військової думки, протидія фальсифікаціям військової історії України; поширення наукових знань з проблематики військової історії.

Віртуальний музей російської агресії – перший в Україні

 інтернет-портал про події та злочини, скоєні під час окупації Російською Федерацією територій України – Криму та частини Донецької та Луганської областей.

Ресурс містить найрізноманітніші дані українською та англійською мовами: свідчення очевидців, архівні джерела, усноісторичні джерела, інформацію ЗМІ, рішення та резолюції міжнародних організацій, фото та відеоматеріали.

Центр протидії дезінформації 

це спеціальний орган для боротьби з гібридними загрозами з боку Російської Федерації та її союзників. Центр реалізує свої цілі та завдання у рамках Стратегії національної безпеки України. 

Робота центру зосереджена у чотирьох основних напрямах: протидія внутрішнім та зовнішнім інформаційним загрозам, виявлення джерел та боротьба з ворожою пропагандою, протидія дезінформаційним кампаніям та маніпулюванню суспільною думкою.

У Науковій бібліотеці Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого постійно діюча книжкова виставка зі змінною експозицією

"Пошана за подвиг, вдячність за волю!"

Експозиція присвячена реаліям сьогодення – війні Російської Федерації проти нашої Батьківщини,  розповідає про глибинні передумови сучасного російсько-українського протистояння, про різні аспекти поточної фази російсько-української війни з 2014 року, а також про героїчний спротив українського народу, який тримає Україну в фокусі європейського інтересу.  Серед книжок оповідання, болісні спогади та історії очевидців, учасників війни та журналістів. Запрошуємо шановних відвідувачів до ознайомлення (3 поверх, НБК)!

Книги

Зіненко Р. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії / ред. Ю. Є. Бутусов. – Харків : Фоліо, 2019. – Ч. 1 : 7 – 24 серпня 2014 року. – 2019. – 444 c. : фото. (Хроніка).

Ця чесна і відверта розповідь очевидця, який нічого не вигадує, а намагається бути максимально точним у своїх спогадах, отримала широкий відгук у читачів, насамперед у тих, хто виходив з-під Іловайська кривавим "зеленим коридором". Книга Р. Зіненка є результатом ретельного дослідження, яке ґрунтується на спогадах близько сотні бійців і офіцерів, від добровольця до вищого керівництва сектора "Б", учасників Іловайської трагедії.

 Друга частина книжки висвітлює хронологію подій, що відбувалися 25-31 серпня 2014 року.

Зіненко Р. А. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії / [за ред. Ю. Є. Бутусова]. – Харків : Фоліо, 2019. – Ч. 2 : 25-31 серп. 2014 р. – 474, [2] c. – (Хроніка).

 Книга ґрунтується на спогадах близько сотні бійців і офіцерів, від добровольця до вищого керівництва сектора "Б", учасників Іловайської трагедії.

 Окрім того, автору довелося переглянути, перевірити й хронологічно розібрати сотні публікацій, відео- і фотоматеріалів, що стосуються боїв під Іловайськом. Результати окремих журналістських досліджень, а також звіт тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України також вміщені на сторінках цієї книжки.


Положій Є. В. Іловайськ : розповіді про справжніх людей. – Харків: Фоліо, 2015. – 377 c.


Іловайськ — книга про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони, всіх тих, хто опинився в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми. 

Книга пам'яті 2014-2020 рр. / Упр. інформ. діяльності та комунікацій з громадськістю Донецьк. обл. держ. адмін. – Вінниця : Нілан-ЛТД, 2020. – 164 с.

У виданні зібрані імена та інформація про загиблих, які віддали найдорожче – свої життя у боротьбі за незалежність нашої держави у період з 2014-го по 2020 р. 

Багато зроблено роботи, зібрано багато розповідей та історій про захисників та захисниць України.


Позняк-Хоменко Н. Без ротації / Укр. ін-т нац. нам'яті. – Тернопіль : Джура, 2023. – 224 с.

Ця книга – про мешканців Донеччини та Луганщини, хто від самого початку збройної агресії російської федерації 2014 року став на захист України на її східних кордонах і продовжує невідступно боронити українців впродовж вже майже цілого десятиліття сучасної російсько-української війни.

Воїни Дніпра: цінності, мотивації, смисли / упоряд. та авт. передм. І.Рева ; Укр. ін-т нац. пам’яті. – Київ : К.І.С., 2020. – 358 с.  

Книга містить спогади одинадцяти дніпрян, учасників російсько-української війни на Донбасі, які служили у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2015 роках.

Це транскрибовані аудіозаписи проблемних інтерв’ю, записаних у 2017 році, в яких ідеться про будні військової служби, цінності та життєві засади бійців. 


Кулик Р., Майоров М. 2014: початок російсько-української війни : електрон. вид. / Укр. ін-т нац. пам'яті. – [Б. м.], 2019. – 46 с.


Брошура “2014: початок російсько-української війни” - проект, який народився з інформаційних матеріалів Інституту “До 5-річчя від початку збройної агресії Російської Федерації проти України”.

Брошуру можна поділити на два наративні боки: перший - це історичний контекст і передумови російської агресії 2014 року. Другий - хронологія початку російсько-української війни, від окупації Криму до підписання так званого “Мінську-1”.


Парахонський Б. О., Яворська Г. М. Онтологія війни і миру: безпека, стратегія, смисл : монографія. – Київ : НІСД, 2019.  – 560 с.


Монографію присвячено проблемам онтології війни і миру в контексті досвіду України у протидії російській гібридній війні, яка стала довгостроковим чинником деструктивних впливів на українську політичну, економічну та соціальну реальність. Окрему увагу приділено ролі політики ідентичності та аналізові когнітивного виміру гібридних конфліктів.

Російська війна проти України як тригер змін міжнародної безпеки: базові наративи : аналіт. доп. / [Б.О.Парахонський, Г. М. Яворська]. – Київ : НІСД, 2024. – 49с. – (Серія «Міжнародні відносини»).


У доповіді розглянуто базові наративи російської політики, що спираються на історично зумовлені стійкі ментальні схеми. Запропоновано аналіз геополітичних наративів США та Китаю. Окрему увагу приділено опціям майбутнього завершення війни: перемога України та поразка РФ визначать майбутнє європейської та глобальної безпеки, тимчасом як зворотний варіант може остаточно зруйнувати світовий устрій. На завершення запропоновано Українську доктрину миру, що може стати одним з інструментів встановлення світового порядку на засадах міжнародного права.

Агресія Росії проти України: історичні передумови та сучасні виклики / авт. кол. : П. П. Гай-Нижник та ін. ; упоряд. і наук. ред. : П. П. Гай-Нижник ; НДІ українознавства МОН. – Київ : Леся, 2016. – 586 с.

Автори подали увазі читача власний погляд на історичні витоки та паралелі російської агресії проти України, здійснили наукову оцінку Російській Федерації як державі-агресору та спонсору міжнародного тероризму, проаналізували Російсько-українську війну, що розпочалася у 2014 р. внаслідок віроломного нападу Росії, а також сучасні виклики та шляхи зміцнення системи національної безпеки України.


Позняк-Хоменко Н. Волонтери: сила небайдужих / Укр. ін-т нац. пам’яті. – Тернопіль : Джура, 2020.

Книга "Волонтери: Сила небайдужих" розповідає про волонтерство, як суспільне явище, що потужно заявило про себе з 2014 року, коли свідомі громадяни долучились до розбудови та забезпечення українського війська.

Капелани: На службі Богу і Україні / уклад.: Т. Ковтунович, Т. Привалко ; Укр. ін-т нац. пам'яті. – Київ : ФОП Гончарук А. Б., 2019. – 424 с.


У книзі йдеться про особливості капеланського служіння на фронті під час протидії російській агресії, а також окреслюються етапи інституційного становлення капеланства у війську.

Кузьо Т. Війна Путіна проти України. Революція, націоналізм і криміналітет / пер. з англ. А.Павлишина. – Київ : Дух і літера, 2018. – 560 c.

Ця книга є ґрунтовним дослідженням причин та витоків російської агресії проти незалежної України, історії формування специфічного імперського ставлення російських еліт до України та українців, російсько-українських відносин після розпаду СРСР, а також російської гібридної війни проти України.

Публікація є підсумком трирічного дослідницького проекту: у 2013–2016 роках автор 15 разів відвідував міста і села на півдні та сході України, де записав близько 300 інтерв’ю.


Лазарович М. В. Російсько-українська війна (2014-2017 роки) : короткий нарис. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2017. – 240 c. – (Героям слава).


Особливістю сучасної гібридної війни є те, що весь масив інформації і повідомлень про хід бойових дій розсипається на безліч фрагментів, які не затримуються у довгій пам’яті. Не дивно, що навіть обізнаним важко тепер пригадати всю еволюцію війни. Тому книжка "Російсько-українська війна (2014-2017 роки)" - спроба систематизації нашої недавньої історії - є актом стратегічним.

Режим Путіна: перезавантаження 2018 / за заг. ред. М. М. Розумного; Нац. ін-т стратег. дослідж. – Київ : НІСД, 2018. – 480 c.

Розглянуто актуальний стан внутрішньої та зовнішньої політики Російської Федерації.  Визначено основні сценарії розвитку ситуації, пов’язаної з реалізацією курсу Кремля на відновлення імперського статусу, у тому числі - реінтеграцію пострадянського простору, конфронтацію із Заходом, розширення присутності Росії в стратегічно важливих регіонах світу. 

Podobna Y. Girls cutting their locks. A book of memories / the Russo-Ukrainian War  = Дівчата зрізають коси / Ukrainian In-te of  National Remembrance, Luta Sprava Publishing, Kyiv, 2020. – 344 p.

Книга, це спогади 25 жінок-військових, які брали участь у російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрілки, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки та ін.


Шрами на їхніх душах: ПТСР та ветерани України / GLOBSEC Kyiv Office . – Київ, 2023. – 89 с.

Ця книга — про мешканців Донеччини та Луганщини, хто від самого початку збройної агресії російської федерації 2014 року став на захист України на її східних кордонах і продовжує невідступно боронити українців впродовж вже майже цілого десятиліття сучасної російсько-української війни.


Заборонити рашизм / за заг. ред. В. Піскун. – Київ : Київ. ун-т ім. Б.Грінченка, 2023. – 252 с.

Ця книга є першим науково-публіцистичним виданням, у якому дається визначення рашизму як ідеології та суспільної практики сьогодення. Вона складається з 15 розділів, серед яких – зародження і становлення української цивілізації; “російський” національний характер; “українське питання” в ідеології “русского мира”; рашизм як різновид фашизму; Україна та цивілізований світ після перемоги над рашизмом тощо.

Воєнні аспекти протидії “гібридній” агресії: досвід України : монографія / за заг. ред. А.М.Сиротенка. – Київ : НУОУ ім. Івана Черняховського, 2020. – 176 с. 

У монографії розглядаються різні аспекти концепції “гібридної” агресії, узагальнені сучасні погляди на сценарії протидії їй, використання військових і невійськових інструментів в інтегрованій операції Об’єднаних сил, надаються відповідні методичні та практичні рекомендації щодо протидії “гібридним” загрозам.


Війни інформаційної епохи: міждисциплінарний дискурс : монографія / за ред. В. А. Кротюка. – Харків : ФОП Федорко М. Ю., 2021. – 558 с.

Монографію присвячено комплексному міждисциплінарному дослідженню феномена сучасної війни в онтологічному, культурно-історичному, структурно-функціональному, аксіологічному вимірах. У даному виданні на системній основі поєднані різнорівневі методологічні підходи до дослідження основних аспектів збройного протиборства в інформаційному просторі.


Довга тінь Донбасу. Реінтеграція ветеранів та зміцнення суспільної єдності в Україні / Фонд Конрада Аденауера. - Київ, 2021. – 59 с.


З початку конфлікту близько 

400 000 ветеранів, які воювали з українського боку на Донбасі, повернулися у свої рідні міста та села по всій країні.

 Українське суспільство стоїть перед викликом пошуку місця для цих колишніх військових та їх досвіду. Україні потрібно активізувати свої зусилля, щоб розробити та втілити комплексну політику із реінтеграції ветеранів.

Україна. Війна в Європі : виставка / уклад. : Г. Байкєніч, Л. Бондарук [та ін.] ; Укр. ін-т нац. пам'яті, М-во культури та інформ. політики України, М-во закордонних справ України. – Київ, 2023. – [21] c. : фот.

Виставка присвячена важливй події в історії України і світу – воєнному вторгненню Росії на територію суверенної Української державни в лютому 2022 року. Текст містить цитати політичних діячів, хроніку подій, аналіз фактів. Видання містить малюнки і фотографії.

Лазарович М. В. "Душу й тіло ми положим за нашу свободу": Україна в боротьбі проти збройної агресії Російської Федерації (2014-2018 роки). – Ічня : Формат, 2018. – 337, [2] c.

У книзі викладено короткий огляд російсько-української війни. Визначено її причини й передумови, ідеологічні засади та хід бойових подій. 

Прослідковано основні етапи насильницькї анексії Криму Росією, окупації нею окремих районів Донецької, Луганської областей, масового вторгнення регулярних військ РФ в Україну. Проаналізовано сутність гібридної війни Росії проти України, типи і способи її здійснення.

Усна історія російсько-української війни (2014–2018 роки) : в 4 вип. / Укр. ін-т нац. пам'яті, Запоріз. нац. ун-т, Запоріз. обл. держ. адміністрація. – Київ : К.І.С., 2014 – 2018. – Вип. 4. – 384 c.

«Усна історія російсько-української війни» – це проект істориків Запорізького національного університету, що реалізовується за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА та Українського інституту національної пам’яті.

Журналісти на війні. Документальні дослідження, хронікальний літопис, аналітика / М. Сорока та ін. – Харків : Фоліо, 2022. – 448 с. – (Серія книг: Воєнні щоденники).

Автори цього видання — відомі в Україні журналісти, які, починаючи з весни 2014 року, ведуть літопис трагічних подій у Криму й на Донбасі.


Пузік В. З любов'ю — тато. – Київ : Лабораторія, 2023, – 216 с.



Ця книжка — це тут і зараз, у якому перебувають тисячі солдатів на війні. Написана на передовій російсько-української війни, вона є живим свідченням історичних подій, які сьогодні відбуваються в Україні.

Гібридна війна Росії проти України: як перемогти на інформаційному фронті : аналіт. посіб. / Центр стратегіч. комунікацій та інформ. безпеки, Центр демократії та верхов. права, 2023. – 54 c.

Головна мета цього посібника ― ознайомлення читачів з основними аспектами протидії російській дезінформації та пропаганді. 

Соціальний супровід військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей: практичні аспекти діяльності посадових осіб військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки : метод. посіб. / О.В.Герасименко [та ін.]. – Київ : НДЦГПЗСУкраїни, 2023. – 130 с.

У методичному посібнику представлено систему соціального супроводу у Збройних Силах України, види соціальних послуг, які можуть надаватися військовослужбовцям та членам їх сімей, родинам загиблих, зниклих безвісти та полонених, а також основні етапи роботи з даними категоріями осіб та ін.

100 запитань та відповідей про російсько-українську війну : зб. інформ.-аналіт. матеріалів / А.М.Романишин [та ін.]. – Київ : НДЦ ГП ЗС України, 2023. – 81 с.


Матеріали збірника допоможуть командирам (начальникам), фахівцям структур морально-психологічного забезпечення ЗС України отримати інформацію щодо різних аспектів ходу російсько-української війни, яку зможуть використовувати в процесі проведення заходів внутрішньокомунікаційної роботи з особовим складом.


Наслідки для довкілля війни Росії проти України : електрон. наук.-популяр. вид. / О. Ангурець [та ін.]. – [Б. м.], 2022. – 84 с.


Цей звіт узагальнює результати дослідження наслідків військової агресії росії для довкілля України. В ньому узагальнено та проаналізовано шкоду для довкілля, завдану російськими окупантами, впродовж 9 місяців війни. У звіті розглянуті історичні приклади завдання шкоди довкіллю внаслідок війн, механізми відшкодування завданих збитків.

Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3 кн. / відп. ред. В. Смолій, упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь. - Київ : Ін-т історії України НАН України, 2022. – Кн. 1 . – 800 с.; Кн.2 . – 2022. – 803-1526 c.

Науково-популярне видання у форматі уявного діалогу фахівців-істориків із читачами висвітлює широкий діапазон проблем з історії України від середньовічних часів до сучасності. Актуальні питання української минувшини репрезентуються у різноманітних контекстах кардинального перелому новітньої історії, пов’язаного з російсько-українською війною 2014–2022 рр. Аналізується соціокультурне й посттоталітарне підґрунтя рашизму, котрий став визначальним чинником у повномасштабній військо-політичній агресії сучасної Росії проти незалежної України.

Щоденник знищення міста Сєвєродонецьк / уклад. О.Свєтіков. – Сєвєродонецьк, 2022. – 203 c. : іл., фото.

Систематичне поденне викладення гуманітарних наслідків кожного з 129 днів бойових дій в Луганській області, під час яких знищувався Сєвєродонецьк та інші населені пункти регіону. 

Курков А. Ю. Щоденник Майдану та Війни / пер. з рос. В. С. Бойка. – Харків : Фоліо, 2018. – 329 c. – (Воєнні щоденники).

"Щоденник Майдану та Війни" - це особистий щоденник письменника, фіксоване відображення життя у Києві та країні - до листопада 2014 року, включаючи окупацію Криму, і далі - початок і розвиток Євромайдану, наступних подій. 

Нині ж він доповнений записами автора про перипетії на сході України, роздумами про війну, про те, як і чим, за його баченням, живе окупований Донбас чотири останні роки...


Бойовий статут Сухопутних військ. Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ Збройних сил України. — Київ : Наш Формат, 2022. — 172 с.


Бойовий статут механізованих і танкових військ Сухопутних військ Збройних сил України. — Київ : Наш Формат, 2022. — Ч. II: Батальйон, рота. — 448 с.


Бойовий статут механізованих і танкових військ Сухопутних військ Збройних сил України. — Київ : Наш Формат, 2022. — Ч. III: Взвод, відділення, екіпаж. 408 с.


Невідкладна військова хірургія / пер. з англ. — Київ : Наш Формат, 2022. — 576 с.


У цій книжці висвітлено найновіші принципи медичної допомоги під час бойових дій, описано підходи до лікування бойових поранень та інших медичних станів.

Книжку поділено на 36 розділів, систематизованих за анатомічними зонами й типом поранень. Уся інформація придатна для негайного застосування в бойових умовах. Досвід військових хірургів США буде корисний для медиків та організаторів військово-медичного забезпечення.

Охорона психічного здоров’я в умовах війни : у 2 т. / пер. з англ.: Т.Семигіна, І. Павленко, Є.Овсяннікова, О. Тесленко. – 2-ге вид. – Київ : Наш Формат, 2022. – Т.1. – 568 с.

Ця книга містить статті військових лікарів, науковців і соціальних працівників, які докладно окреслюють усі аспекти охорони психічного здоров’я військовослужбовців в умовах бойових дій і в постбойовий адаптивний період.

 У виданні описано потенційні причини бойового стресу та види емоційних травм; методики діагностики й лікування психологічних травм; способи підвищення психологічної стійкості медичних працівників; підготовку до демобілізації і тренування здатності швидко відновлювати фізичні й душевні сили; надання допомоги в зоні бойових дій. Також розглянуто процес одужання після фізичних та емоційних травм, отриманих під час збройних конфліктів; возз’єднання із сім’єю та реінтеграцію; оперативну психіатрію; методи запобігання самогубствам. 


Дисиденти / уклад. В. Кіпіані ; худож. І. Кипібіда. – Харків : Віват, 2021. – 352 с.


Збірник інтерв’ю В. Кіпіані з дисидентами – це розмови з тими, хто підважував фундамент, на якому трималася в’язниця під назвою Радянський Союз. Люди, які кидали виклик системі, були дуже різні  і за віком, і за переконаннями, і за статтю, і за національністю.

Двадцять дисидентів, розмови з якими висвітлюють безліч питань, що не втрачають актуальності й сьогодні. Маємо чути правду й пам’ятати: свобода — це та вакцина, ефективність якої не слабшає з часом.

Збірники наукових праць

Військово-науковий вісник  

Військово-науковий вісник – друковане фахове наукове видання, що містить матеріали результатів наукових досліджень з історії України, всесвітньої історії, історії локальних воєн та збройних конфліктів сучасності, історії озброєння та військової техніки. 

Збірник наукових праць Центру 

воєнно-стратегічних досліджень

Видавець збірника – Національний університет оборони України.

Назви рубрик:  воєнна стратегія; воєнна та інформаційна безпека; міжнародне співробітництво у воєнній сфері; оборонне планування; будівництво та економічне обґрунтування розвитку збройних сил; керівництво військами (силами) оборони; інформатизація збройних сил; забезпечення діяльності збройних сил.

Воєнно-історичний вісник

Основні тематичні напрями журналу:

розвиток методології воєнно-історичної науки; вивчення історії війн, окремих воєнних кампаній та операцій; дослідження досвіду будівництва, бойової, організаційної і мобілізаційної підготовки, військового управління, всебічного забезпечення воєнних (бойових) дій та бойового застосування збройних сил, їх видів і родів військ; студіювання принципів, форм і способів збройної боротьби – воєнної стратегії та інші.

Нормативно-правові акти України стосовно збройної агресії РФ 















Міжнародні правові акти, ухвалені у відповідь на російську агресію проти України