Річний звіт

Згідно з планом роботи школи проаналізовано роботу педагогічного колективу

за різними напрямками роботи: навчально – виховним та методичним. Уся методична робота у школі планується та проводиться на діагностичній основі, питання обговорюються на засіданнях методичних об’єднань та включаються побажання вчителів до річного планування. Запровадження такого методу планування методичної роботи дає змогу більш детально ознайомитись з рівнем методичної кваліфікації вчителів та з’ясувати, які форми методичної роботи найдоцільніші. У нашій школі вчителі заповнювали діагностичні карти, що дає змогу відстежити динаміку самовдосконалення, самовизначення,професійного зростання вчителя, і зрештою, порівняти самооцінку останнього з оцінкою його діяльності з боку адміністрації.

Організація методичної роботи на діагностичній основі сприяє підвищенню творчого зростання всього педагогічного колективу, розробці нових методик в організації внутрішньої методичної роботи. Вона складає цілісну систему взаємопов’язаних дій і заходів, спрямованих на всебічне підвищення професійного рівня загалом, на розвиток ініціативи та творчості кожного вчителя зокрема, і, врешті – решт, на підвищення ефективності навчально – виховного процесу.

У системі внутрішньошкільної методичної роботи реалізовуємо як групові, колективні, так

і індивідуальні форми роботи, різноманітні методи. Лише за цієї умови можна забезпечити надання систематичної практичної допомоги кожному вчителеві.

Навчальна діяльність у школі направлена на поліпшення якості змісту освіти і передбачає

розвиток творчих здібностей учнів, індивідуалізацію їх навчання з урахуванням інтересів та нахилів. Зміст освіти та форми навчання приведені у відповідність до вікових особливостей школярів, впроваджуються в процес навчання та виховання новітні технології, інтерактивні методики, педагогічні проекти.

Цілеспрямовано використовується шкільний компонент навчальних планів. Адміністрація

школи постійно тримає на контролі роботу гуртків та факультативів. Як результат - керівники гуртків та вчителі, які працюють на факультативах здійснюють освітню діяльність згідно з вимогами.

Для стимулювання творчого професійного росту вчителів широко використовується можливість атестації педагогічних працівників. У цьому навчальному році у школі атестувалися – 9 вчителів . Протягом атестаційного періоду адміністрацією були відвідані уроки та позакласні заходи вчителів, які атестувалися: Максименко О.І., Науменко І.А., Матюніної О.І., Єфімцевої Ю.О. Лаварік Ю.В., Мирної О.В.,Деркачової Г.Ю., Соболенко В.Л., Ольшанської Н.В. Окрім цього були проведені контрольні зрізи у класах, де викладають ці вчителі, проведено анкетування серед вчителів кафедр, щодо оцінки роботи колег.

Вчителі, що атестувалися, підготували досвіди роботи для шкільної методичної скарбнички. У березні вчителі підготували творчі звіти , які продемонстрували на педагогічному засіданні,

як результат завершення атестаційного періоду. Вчителі були проатестовані згідно з заявами. Маємо такий результат: вчителі: Максименко О.І.- отримала ІІ категорію, Науменко І.А.- І категорію, Матюніна О.І. – вищу категорію, Єфімцева Ю.О.- підтвердила категорію спеціаліст 11 розряду, Лаварік Ю.В. - отримала категорію спеціаліст 11 розряду, Мирна О.В.- отримала І категорію, Деркачова Г.Ю. та Соболенко В.Л. – підтвердили вищу категорію та звання «учитель – методист», Ольшанська Н.В – отримала І категорію. Проатестовано у 2016 – 2017 році 9 вчителів, що становить – 20% від загальної кількості вчителів школи.

У 2016– 2017 навчальному році у школі працювало – 5 молодих спеціалістів: Чопенко Р.Є.,

Грищенко А.С., Капітонов Г.С, Богданов А.В, Кашуба Г.О.За кожним молодим вчителем закріплені наставники з числа досвідчених вчителів(наказ по школі). На початку навчального року серед молодих вчителів було проведено анкетування з метою визначення проблемних питань, над якими необхідно працювати , це також допомогло спланувати роботу школи на навчальний рік. Згідно з планом проведено певну роботу :

- з вересня по травень проведено 6 засідань школи молодого вчителя, на яких розглядались питання: щодо закріплення наставників та ознайомлення з планом роботи «Школи молодого вчителя», щодо складання календарних та поурочних планів,дотримання єдиних вимог до учнів, культура спілкування з дітьми, вивчення змісту навчальних програм і пояснювальних записок до них, нормативних документів щодо організації навчального процесу, складання поурочних планів – конспектів, складання індивідуальних планів самоосвіти, навчання прийомам структурного аналізу уроків, проведення відкритих уроків, використання проектних технологій у навчальному процесі, система оцінювання навчальних досягнень, методи їх накопичення, раціональне використання часу на уроці, планування виховної роботи, виконання навчальних планів та програм, робота з обдарованими учнями.

- у серпні проведено нараду з молодими вчителями з питань вивчення змісту навчальних програм і пояснювальних записок до них, нормативних документів щодо організації навчального процесу та вивчення методичних рекомендацій МОН щодо вивчення предметів у 2016– 2017 н.році;

- у вересні (12.09.2016р) було проведено діагностику молодих педагогів (згідно з планом роботи Школи молодого вчителя);

- на початку навчального року наставниками та заступниками директора проводились співбесіди з молодими вчителями щодо методики проведення 1 уроку, про планування роботи вчителя та організацію робочого часу; про єдині вимоги до учнів, культура спілкування вчителя з класом, з учнем; про вимоги до планування ( календарного, поурочного) організація робочого часу;

- у період між засіданнями школи, молоді вчителі, відвідали уроки досвідчених вчителів, брали участь у роботі шкільних семінарів, готували доповіді на педагогічних читаннях, педагогічних радах.

- молоді вчителі запрошувались на відкриті уроки під час предметних тижнів, де вчились аналізувати роботу на уроках своїх колег та самі були активними учасниками запланованих заходів.

- з вересня по лютий були відвідані уроки молодих вчителів, проведені співбесіди з питань проведення уроків;

- у листопаді проведено семінар « Самоаналіз уроку вчителем. Види аналізу та самоаналізу уроку»;

- у листопаді проведено семінар – практикум щодо самоаналізу уроку;

- у лютому проведено семінар « інноваційні методи роботи.»

- у лютому проведено заняття з питання моделювання уроків з аналізом педагогічних ситуацій.

- у квітні проведено засідання круглого столу « Зміст, форми і методи роботи педагога з обдарованими дітьми».

- на останньому засіданні школи молодого вчителя у травні підведені підсумки роботи кожного молодого спеціаліста ( травень).

Згідно з річним планом школи молодого вчителя робота з молодими вчителями проводилась

сумісно з педагогами - наставниками, керівниками методичних об’єднань . Молодим фахівцям надана допомога у підготовці перших уроків як в методиці ведення так і в організації учнівського колективу. Сконцентрована увага на необхідність знань нормативних документів щодо навчальних програм, вимог до єдиного орфографічного режиму, перевірки зошитів, тощо.

Вчителі – наставники та керівники МО при відвідуванні уроків молодих фахівців узагальнювали і систематизували знання й уміння робити самоаналіз уроків, обговорювали на засіданні школи певні проблеми , які виникали в процесі роботи.

Проведені відкриті уроки та позакласні заходи, їх подальше обговорення дало змогу

побачити творчий потенціал молодих вчителів, які врахували рекомендації адміністративної

частини та колег – учителів – наставників. Семінари – практикуми дали змогу шкільному психологу побачити та скоригувати помилки, які були допущені молодими вчителями. Це дало можливість вдало працювати з учнями , батьками та якісно здійснювати навчально – виховний процес.

Методична робота спрямовується на підвищення науково – теоретичного рівня вчителя,

його психолого-педагогічної підготовки і професійної майстерності, формування у них готовності до творчої діяльності, самоосвіти, саморозвитку.

У цьому навчальному році школа та методичні об’єднання працювали над ІІ етапом науково-методичної проблеми області «Освітні стратегії соціалізації особистості громадянського суспільства» та науково-методичної проблеми міста «Науково – методичне забезпечення предметів базового компоненту в умовах упровадження освітніх стратегій соціалізації особистості громадянського суспільства» впровадження інноваційної педагогіки та управлінських технологій, науково – методичної проблеми школи « Громадянсько – патріотичне виховання як освітня стратегія соціалізації особистості».

На концептуально – діагностичному етапі( 2016 – 2017н.рік) робота колективу була спрямована на такі питання як: розробка концептуальних положень, діагностику психолого – педагогічного статусу учнів різних вікових груп, підготовку рекомендацій методичним об’єднанням.

У 2016– 2017 н.році було організовано роботу творчих груп за напрямами:

l Особливості соціалізації особистості в умовах євроінтеграції сучасної освіти.

l Становлення особистості в сучасному громадянському суспільстві.

l Педагогічний вплив на розвиток соціальної компетентності особистості.

l Соціальна компетентність особистості в сучасному життєвому вимірі.

l Фактори педагогічного впливу на розвиток соціальної зрілості особистості.

l Особливості взаємодії учня та вчителя у процесі соціалізації особистості.

l Педагогічні умови успішної соціалізації учнів.

l Відмова від традиційних методів і перехід на діалогічні методи спілкування,

l Спільний пошук істини,

l Розвиток через створення ситуацій, що виховують, різноманітну творчу діяльність.

Домінуючою формою методичної роботи є методичні об’єднання, кожне з яких працює вже другий рік над обраною науково – методичною темою, підпорядкованою обласній, міській та шкільній методичній проблемі:

l - початкової школа: "Інноваційні технології навчання та виховання як стратегія соціалізації особистості молодшого школяра»;

l - суспільно – гуманітарні дисципліни (української мови і літератури, історії: «Розвиток творчого потенціалу школярів нетрадиційними формами роботи на уроках»

l - математики: "Створення психологічних і методичних передумов для покращення якості знань учнів в умовах соціалізації особистості».

l - природничо – математичного циклу: « Роль сучасних технологій та інновацій у вирішенні проблеми формування у учнів знань, умінь та навичок. Пристосування учнів до життя у суспільстві.»

l - російської мови « Проведення національно – патріотичного виховання в умовах підвищення активності і якості знань учнів з різними можливостями»

l - іноземної мови: "Застосування інноваційних процесів у вивченні іноземних мов як одна із стратегій соціалізації особистості громадянського суспільства».

Постійно колектив працює над впровадженням нових педагогічних технологій для розвитку творчих здібностей учнів. Педагогічним колективом постійно вивчається досвід вчителів школи та міста. За планом проводився системний моніторинг якості освіти, що давав змогу скоригувати роботу з учнями.

Згідно з планом курсової перепідготовки у цьому навчальному році пройшли курси – Удовенко О.О., Мирна О.В., Гладка Н.К., Перемітько К.О., Лаварік Ю.В. Ще за планом педагогічні працівники школи брали участь у одноденних тренінгах при інституті удосконалення: Світлична О.В., П’ятак Т.М., Богданова Н.Л., Назаренко О.В., Максименко О.І., Науменко І.А., Дембіцька Н.Л., Мирна О.В., Деркачова В.В.

Головним у своїй діяльності вчителі вбачають роботу щодо розвитку особистості

школяра та розвиток його життєвих компетенцій на засадах педагогіки життєтворчості. Педагогічним колективом навчального закладу здійснюється дослідно – експериментальна робота за темою: « Система розвитку творчого потенціалу учнів на засадах педагогіки життєтворчості». Педколектив працює на ІІІ ( формувальному) етапі експериментальної діяльності. План роботи на ІІІ етапі затверджено на засіданні методичної ради. На цьому етапі розроблено та доповнено стратегічні шкільні документи, внесено зміни до Програми розвитку школи. Створено інформаційний банк даних з проблем дослідження за експериментальною темою: а) створено базу діагностичних методик, щодо виявлення творчого потенціалу особистості учня і вчителя;

б) створено інформаційний банк даних про рівень індивідуальних можливостей дитини;

в) проведена психодіагностика інтелектуального, духовного творчого потенціалу особистості вчителя і учня.

Робота ІІІ етапу розрахована до 2020 року.

Продовжується в школі впроваджуватися в роботу всеукраїнський науково – педагогічний проект «Інтелект України» (наказ УОДГП ДМР від 25.08.16 № 189).Цей проект розрахований саме на творчих дітей.

Щодо роботи з обдарованими учнями проведено певну роботу, а саме:

- створено ефективну систему діагностики творчо обдарованих та здібних учнів;

- розроблено концептуальну модель розвитку творчого потенціалу учня;

- організовано профільність з урахуванням потреб особистості дитини;

- реалізація варіативної складової навчального плану відбувається з урахуванням потреб творчо – обдарованих дітей;

- урізноманітнено форми позакласної роботи, завдяки фінансуванню міської ради школі надано 27 годин гурткової роботи на вивчення української мови, англійської мови, інформатики, німецької мови та 4 години для гуртка «Шахи» .

Протягом звітного періоду педагогічний колектив школи продовжував застосовувати на практиці теоретико – концептуальні засади розвитку творчого потенціалу учнів шляхом опрацювання найбільш важливих наукових праць з означеної проблеми: Макаренка А.С, Сухомлинського В.О., Беха І.Д., Єрмакова І.Г.,Ващенка Г.Г., Сохань Л.В.., Вознюк Л.В., Гонтаровської Н.Б. та ін..

У 2016 – 2017 н.році проведені були засідання педагогічної ради за темами:

- «Дисципліна учнів – шлях до ефективності та результативності їх навчальної діяльності»

( листопад) ;

- « Формування успішного освітнього середовища» ( січень);

У березні педагогічна рада за темою : « Розвиток педагогічної майстерності через розвиток спілкування» перенесено на новий навчальний рік.

За навчальний рік проведено наступні семінари, які тісно пов’язані експериментальною діяльністю:

- « Роль мого предмету у майбутньому житті учня» (вересень);

- « Особистість учителя та обдарована дитина»( тренінг з використанням інтерактивних методів роботи.» (листопад );

- «Робота з обдарованими дітьми» ( семінар грудень);

- « Професійна компетентність педагога як одна з умов його успішної професійної діяльності»

( соціально – педагогічний семінар , січень)»;

- « Забезпечення мобільності вчителя і учня шляхом формування інноваційних та комунікативних компетентностей»( квітень. Семінар - тренінг з використанням інтерактивних методів роботи)

Проведено педагогічні читання:

- « Виховання і розвиток особистості в навчально – виховному процесі» ( жовтень);

- « Педчитання, присвячені памяті українського педагога, літературознавця і громадської діячки Софії Русової » (грудень);

- «Прогресивні педагогічні ідеї у творчості В.Сухомлинського»( березень)

- психолого – педагогічний консиліум по 5, 9, 10,11 - м класам,;

- проведено декади та предметні тижні за планом.

- проведено шкільний тур олімпіад та прийняли участь у районному турі ( видано відповідні накази по школі);

- у жовтні 2016 року на базі школи проходив міський семінар для молодих вчителів природничо – математичного циклу;

- у березні було проведено міський семінар для соціальних педагогів та психологів міста на базі нашої школи.

- у березні було проведено міський семінар для молодих вчителів української мови.

Колективу школи вдалося розв‘язати проблеми та завдання школи, затверджені педагогічним колективом на навчальний рік. Це дало можливість досягти певних результатів. Серед найвагоміших результатів – це активна участь учнів школи у конкурсах різних рівнів, робота з обдарованими дітьми, розвиток їхніх здібностей та участь педагогічного колективу також у конкурсах різних рівнів.

У цьому році було підготовлено роботу на VIIІ Міжнародний Форум « Інноватика в сучасній освіті»( жовтень 2016), де школа стала Лауреатом ІІ ступеня Восьмого Міжнародного форуму «Інноватика в сучасній освіті – 2016» з номінації «Інноваційні підходи до вивчення англійської мови в навчальних закладах» та нагороджена Дипломом Восьмого Міжнародного форуму «Інноватика в сучасній освіті – 2016» «За активну участь в інноваційній освітній діяльності» ( Київ ,2016);

За участь у VIII Міжнародній виставці « Сучасні заклади освіти – 2017» у номінації

« Інноваційні підходи в закладах освіти до процесу формування творчої особистості та виховання громадянина – патріота» школа отримала Диплом «За активну участь у створенні сучасної якісної системи національної освіти» ( Київ, 2017).

В інтернет – порталі проводився конкурс на кращий кабінет серед закладів освіти, у якому брали участь і наші вчителі. Як результат участі є нагороди: Матушкіна О.К. отримала грамоту за 1 рейтингове місце серед ЗНЗ м. Дніпра за кращий кабінет початкових класів, 2 рейтингове місце серед ЗНЗ Дніпропетровської області і 10 рейтингове місце серед 100 кращих ЗНЗ України; Деркачова Г.Ю. отримала грамоту за 1 рейтингове місце серед ЗНЗ м. Дніпра за кращий кабінет хімії, 1 рейтингове місце серед ЗНЗ Дніпропетровської області і 2 рейтингове місце серед 100 кращих ЗНЗ України.

У конкурсі « Учитель року - 2017» брала участь вчитель біології Поліщук Н., яка стала переможцем міського туру та обласного. На Всеукранському конкурсі «Учитель року» вона отримала грамоту Міністерства освіти.

9 розробок уроків подали вчителі школи( Горлова Н.П., Матушкіна О.К., Деркачова Г.Ю. та Зайченко Н.А., Чопенко Р.Є., Баранова Н.В., Поліщук Н,І, Матюніна О.І., Цигрик М.М., Лобкова І.О.) на конкурс « Сучасний урок», з них 2 роботи : вчителя Поліщук Н.І. (біологія) та вчителя Чопенко Р.Є.( англійська мова) стали переможцями та відправлені до Києва. У фаховому журналі з історії надруковані уроки досвідченого вчителя школи Пелюх Л.В.

Восени 2016 року була презентована школою книга « Спогади дітей війни», яку було створено завдяки кропіткій роботі вчителя історії Пелюх Л.В. та дітей. Про презентацію було опубліковано у міській газеті « Вісті Придніпров’я» та показано по 34 каналу даний захід.

Будівля закладу та приміщення відповідають реалізації завдань освітніх програм. У закладі створені умови для роботи й навчання. Протягом навчального року було поповнено матеріальну базу кабінетів початкових класів, кабінету української мови та літератури( інтерактивна дошка),кабінет народознавства( телевізор), кабінету фізики, хімії. Зроблено поточний ремонт усіх класних приміщень, Установлено пластикові вікна у великій спортивній залі, коридорі 4 поверху. Була надана спонсорська допомога від депутатів міської ради, завдяки чому придбані парти для 1 І класу, відремонтоване освітлення. Покращився стан інших кабінетів: придбано технічні засоби. Облаштований другий кабінет інформатики – кабінет №48. Особлива увага була приділена питанню комп’ютерного забезпечення для впровадження проекту « I - Q study”. Відремонтовано фасад закладу, частково зроблено огородження школи, зроблено спортивне поле з м’яким покриттям, бігові доріжки – все це за рахунок спонсорських коштів.