Video Hunter

12. září 2024 od 13:00
registrace do 5. září 2024

Součástí akce je soutěž o finanční ceny v hodnotě
5000 Kč, 3000 Kč a 2000 Kč 

Jaká práce bude v budoucnu ohrožena modely Transformers? A co již dnes dokáže programátor s nástroji umělé inteligence?

Místo konání Malostranské náměstí 25

Aktuální výsledky soutěže ihned online

Všichni účastníci soutěží současně

Úvod

Vítáme vás na stránkách letního workshopu Video Hunter, který organizuje Informatická sekce Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a kde je partnerem akce skupina RSJ. Workshop se zaměřuje na popularizaci vybraných témat informatiky a strojového učení, která se schází v oblasti vyhledávání ve videu. Účastníky workshopu čeká několik krátkých popularizačních přednášek z oblastí návrhu softwaru, reprezentace video dat a jejich zpracování pomocí moderních neuronových sítí. Témata budou prezentována zjednodušenou formou pro širší publikum, primárně středoškolské studenty (před-)maturitních ročníků. Po přednáškách bude následovat krátké občerstvení a soutěž ve vyhledávání ve videu. Soutěžit se bude v úlohách hledání známé scény ve videu, podobně jako na mezinárodní soutěži Video Browser Showdown. Pro nejlepší tři soutěžící týmy jsou připraveny ceny v celkové hodnotě 10 000 Kč. 

Registrace

Pro účast na workshopu je potřeba registrace do 5.9.2024 formou mailu videohunter.ksi@matfyz.cuni.cz, registrovat Vás může (případně celou skupinu) i Váš učitel. Do registračního mailu vyplňte jméno, školu, který ročník/třídu studujete (např. 7. A), a jestli spíše preferujete vegetariánskou stravu (tj. sendvič se salátem). Dále je potřeba uvést, zda-li se budete účastnit pouze přednášek, nebo také chcete soutěžit o ceny. Pro soutěž je pouze omezený počet 50 míst, proto neváhejte s registrací, záleží na tom, kdo se registruje rychleji! Soutěžit se bude ve dvojicích, dvojice budou sestaveny před začátkem soutěže. V případě naplnění kapacity na soutěž můžete být zařazeni do skupiny potenciálních náhradníků. Vítaní jsou i studenti vysokých škol, kteří se můžou zúčastnit přednášek.

Program

Očekávaný konec akce kolem 17:00, kdy budou předány ceny výhercům. Mezi přednáškami budou krátké přestávky.

Přednášky

Jak se stroje učí? Jak technologie ze strojového překladu ovládla svět 

Pro veřejnost dnes slovní spojení "umělá inteligence" znamená velké jazykové modely. Od konce roku 2022 tyto modely zásadním způsobem změnily očekávání toho co stroje dokáží. Tato technologie přitom původně pochází z oblasti strojového překladu, kde již od cca roku 2018 v některých situacích stroje překládaly lépe než lidé. Dá se říct, že strojový překlad dnes nahrazuje překladatele, a podobné obavy nyní mohou prostupovat i další obory. V přednášce se podíváme na základní principy této technologie. Hlavním cílem přitom bude doplnit váš pohled na umělou inteligenci: oprostíme-li se od marketingových prohlášení a hlavně budeme-li si vědomi možností, ale i omezení velkých jazykových modelů, nemusíme se o svou práci bát.


Jak být úspěšný programátor v době umělé inteligence?

Apky, aplikace, programy, ... mnozí si život bez nich už ani neumí představit. Většina z nás je má stále při sobě, třeba v kapse nebo v batohu. Bez nich by byla elektronika často jen zbytečnou zátěží, kterou bychom asi radši nechali doma. Kde se ale berou? 

Představíme si některé jejich tvůrce, proces jejich vzniku a možnosti zapojení "umělé inteligence" a ChatGPT.


Jak se dnes vyhledává ve videu s pomocí AI?

Máte ve svém telefonu tisíce fotek/videí z různých akcí a chtěli by jste v nich vyhledávat pomocí volně psaných textových dotazů? Pak se neváhejte zaposlouchat také do třetí přednášky akce VideoHunter, ve které si ukážeme, jak snadná je dnes implementace jednoduchého vyhledávače založeného na populární neuronové síti CLIP. Na konci přednášky bude také prezentován aktuálně vyvíjený vyhledávač, se kterým bude probíhat i odpolední soutěž vyhledávání ve videu.

Poděkování

Partnerem workshopu je skupina RSJ