Велосипед у пішохідних зонах: правила безпеки та здорового глузду

Пішохідними зонами вважаються частини міста, де заборонено їзду транспортних засобів. Це площі, пішохідні вулиці, парки, сквери, тротуари, доріжки вздовж річок та озер, території шкіл, університетів тощо. В'їжджаючи до пішохідної зони, велосипедист має пам'ятати дві прості речі:

  • В пішохідних зонах перевагу у русі завжди мають пішоходи. Вони мають право рухатися з будь-якою швидкістю у будь-якому напрямку, бігти, зупинятись, стрибати, змінювати напрямок руху, і не зобов'язані при цьому стежити за тим, чи не створюють вони перешкоду велосипедистам.
  • В разі конфліктної ситуації (зіткнення), винною стороною автоматично вважається велосипедист. За це він може бути притягнений до адміністративної відповідальності або покараний прямо на місці методом народного суду. (Іншими словами - можна отримати на горіхи)

Для приємного і комфортного спів-існування, велосипедисти у пішохідних зонах мають дотримуватись деяких нескладних правил. Їх усього три: інтервал, швидкість, дзвінок.

1. ІНТЕРВАЛ – це відстань між велосипедистом та пішоходом в той момент, коли перший проїжджає другого.

  • Якщо пішохід(и) йде до вас обличчям і бачить вас, інтервал може складати від 50 сантиметрів, хоча бажано вибирати інтервал не менше ніж 1 метр
  • Якщо пішоходи розташовані до вас спиною і йдуть в напрямку, що співпадає з вашим – інтервал має складати не менше ніж 1 метр (бажано від 1,2 м), тому що пішохід може вирішити змінити напрямок руху, і також тому що близький проїзд велосипедистів із-за спини лякає пішоходів і викликає негативні думки
  • Якщо пішоходи стоять (спиною, боком або колом) і не бачать вас, інтервал має складати від 1,2 метрів (бажано понад 1,50 м), тому що пішоходи можуть почати рух у будь-якому напрямку несподівано для вас
  • Якщо пішоходами є діти, або люди з дітьми, або діти на велосипедах, то інтервал має складати від 1,5 метра (бажано понад 2 м), тому що діти можуть душе швидко почати рухатися у не прогнозованому напрямку.

2. ШВИДКІСТЬ – ваша швидкість руху у пішохідній зоні завжди має бути безпечною, тобто такою, що дозволяє зупинитися протягом 1 секунди в будь-який момент.

  • Якщо людей в пішохідній зоні мало, а діти відсутні – безпечна швидкість може бути до 15км/год (наприклад, парк в ранковий час)
  • Якщо пішоходи присутні у середній кількості – ваша швидкість має бути на рівні швидкості бігу, тобто 6-10км/год
  • Якщо пішоходів багато, та/або серед них є діти – швидкість має бути на рівні або трохи вище швидкості пішохода, тобто 4-7км/год (наприклад, на центральній вулиці вдень, або в парку у неділю)

3. ДЗВІНОК та інші звукові сигнали. Велосипедист повинен користуватися ними якомога рідше, оскільки в пішохідній зоні перевагу мають пішоходи. Однак в деяких випадках, особливо коли кількість пішоходів невелика, користування дзвінком корисне як попередження про ваше наближення. З такою метою можете подавати короткі сигнали:

  • При під'їзді до пішохода, який йде посередині доріжки і не бачить вас
  • При під'їзді до групи людей, які займають всю ширину доріжки і не бачать вас
  • При під'їзді до людей з собакою, які не бачать вас
  • Якщо ваш сигнал не збентежить і не налякає пішоходів

В будь-якому разі дзвінком рекомендується користуватися лише з великої відстані (10-20 метрів) і лише один раз. Неприпустимими є довгі наполегливі дзвінки, а також користування дзвінком при їзді вузьким тротуаром та в умовах, коли кількість пішоходів середня або велика.

Будьте культурними і ввічливими одне до одного, і тоді у вас та вашого ровера ніколи не буде проблем!

(cc) Розроблено ініціативою "Тепле вело-місто" (Івано-Франківськ) у 2014 році. Дозволяється вільне відтворення та використання цього тексту за умови посилання на автора.