Методична скарбниця

Мобільні застосунки:

Все більше українців вважають українську мову рідною – за даними опитування соціологічної групи "Рейтинг", число таких за 10 років зросло з 57% до 76% у 2022 році.Частка російськомовних українців зменшилася на тлі розвʼязаної Росією війни – з 26% наприкінці 2021 року до 18% на початку війни.

Серед охочих перейти на українську є колишні мешканці сходу України, які вчилися ще у російськомовних школах. Щоб підтримати бажання українців стати українськомовними, Liga.Tech зібрала добірку застосунків, які допоможуть підтягнути рідну мову.

Застосунки для вивчення української мови. В Україні, - новини технологій України (liga.net)

Mova

Застосунок проєкту "Мова. ДНК нації" з власним героєм – язиком Лепетуном. Він допоможе пригадати основні правила орфографії, виправити розповсюджені помилки, дізнатися нові фразеологізми та синоніми.

ЙОЙ

Цей застосунок розроблено насамперед для дітей з етнічних меншин, що проживають на території України – угорської та румунської, але він є універсальним та підходить для всіх. В ігровій формі ЙОЙ навчить української мови для побуту через моделювання різних життєвих ситуацій. Застосунок доступний українською, угорською та румунською мовами.

Р.І.Д.

Ця програма допомагає носіям української мови збагатити свій словниковий запас більш колоритними словами та дізнатися етнокультурні особливості певних регіонів та всієї України.Застосунок працює в ігровій формі – до нього можна додавати нові слова та змагатися з іншими гравцями.


Корисні онлайн-ресурси для вивчення української мови

Якщо ви маєте бажання удосконалити знання з української мови, навчитись грамотно й цікаво писати тексти, перевірити свої вміння, збагатити словниковий запас, розширити власні мовні горизонти – почніть прямо зараз! Не варто шукати кращого моменту чи можливості удосконалити себе. На щастя, сьогодні можна здобувати знання, навіть залишаючись вдома, лише використовуючи дистанційцну форму навчання і ресурси мережі Інтернет. Пропоную вам добірку ресурсів, які допоможуть покращити знання української мови:

  1. Офіційний сайт української мови

Офіційний сайт Української мови (ukrainskamova.com)

На сайті є правила правопису, пунктуації, правильних наголосів, а також словник синонімів. У розділі «Антисуржик» можна дізнатися, чи вдасться вийти на «слідуючій остановці» та «захлопнути двері».

2. Словоопедія

Словники - Словопедія (slovopedia.org.ua)

3. Сайт Олександра Авраменка

Сайт Олександра Авраменка (xn--80aafnzkijm.xn--j1amh)

4. Чиста мова. Фейсбук

Чиста мова | Facebook

5. Мова та акули пера.Фейсбук

Мова та акули пера | Facebook

6. "Є мова"

Є-Мова (language-ua.online)

7. Українська за 27 уроків

Українська за 27 уроків | Prometheus

Перший курс з української мови елементарного рівня (А1-А2), розрахований на широке коло слухачів, зокрема тих, хто вдома чи на роботі послуговується російською.

8. Мова ДНК нації

Лепетун допоможе вам вивчити українську мову швидко і весело | Мова – ДНК нації (ukr-mova.in.ua)

9. Дискурс

дисКурс | платформа для вивчення української мови онлайн (dyskurs.net)

10. Слова, що нас збагачують

https://www.facebook.com/Pravdyvo/

На сторінці публікують картинки із рідковживаними українськими словами, фразеологізмами та замінниками російських слів. Сторінка допоможе збагатити лексику та уникнути русизмів.

11. Лайфхаки з української мови

https://edera.gitbook.io/laifhaki-z-ukra-ns-ko-movi/

Онлайн-курс у формі корисних порад для вивчення теорії української мови. Курс складається із 16 лекцій, також доступний інтерактивний конспект зі всіма темами.

12. Лайфхаки українською


https://youtu.be/MNBTjHsV94Q

Телевізійний проект від телеканалу «UA:Перший», доступний на каналі у сервісі YouTube. На відео пояснюють, як правильно вживати наголоси, вітати зі святами і дякувати. Зараз доступні 14 роликів, але добірка постійно доповнюється.


13. LanguageTool

https://languagetool.org/uk/

Онлайн-ресурс допоможе перевірити граматику та пунктуацію в українських текстах. У безплатній версії максимальний розмір тексту на перевірку – 20 тис. символів. Для зручності можна завантажити додаток для використання в браузері. Слово підсвічується відповідним кольором залежно від помилки: лексичної, пунктуаційної чи орфографічної. При наведенні курсором на помилку ресурс пропонує варіанти заміни.

14. Тренажер із правопису української мови

https://webpen.com.ua/

Онлайн-вправи з усіх розділів мовознавства. Перед завданнями можна ознайомитися з правилами. Жодних тестів, усі відповіді треба ставити самостійно: розділові знаки в реченнях чи дефіс у словах. Тож вгадати не вдасться.

15. Лінгвістичний портал «Мова.info»

http://www.mova.info/

На порталі серед іншого пропонують правила правопису і добірки словників. Наприклад, відкритий словник новітніх термінів. У довідковій службі є відповіді на поширені запитання.

16. Словотвір

https://slovotvir.org.ua/

Інтернет-платформа, на якій можна знайти українські переклади запозичених слів. Ресурс допомагає збагатити лексику: зареєстровані учасники пропонують варіанти перекладу та голосують за найкращі.

17. Словник скорочень української мови

http://abbrs.info/

18. Як перекладати фразеологізми та сталі вирази

https://r2u.org.ua/

Не втямите, як можна перекласти сталі вирази з інших мов? Не ризикуйте із пошуком дослівного перекладу


19. Як здійснити первинну перевірку тексту на помилки https://soloveiko.io/perevirka-tekstu/

безкоштовний онлайн-сервіс перевірки українських текстів на грамотність з використанням API Languagetool та Machine learning

20. Як здійснити первинну перевірку тексту на помилки

https://ukr-mova.in.ua/perevirka-tekstu

«Мова – ДНК нації» – Це повністю безкоштовний сервіс перевірки текстів на грамотність.

21. Як здійснити первинну перевірку тексту на помилки https://onlinecorrector.com.ua/uk/

виправлення помилок за допомогою безкоштовної та платної версій. Гарний інструмент для коригування помилок на кшталт «прийняти участь», «приносити вибачення», «підвести підсумки» та подібних «друзів перекладача»


20. Словник синонімів онлайн https://languagetool.org/uk/

Платформа, на якій розміщений офіційний словник синонімів української мови. За допомогою цього сайту ви зможете не тільки уникнути повторів й тавтологій в тексті, а й збагатити свій лексичний запас.

«Учітесь, читайте, і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь... (Тарас Шевченко), але акцентуймо на вивченні й плеканні свого!!!





Книги:

Тарас Береза "Мова -не калька: словник української мови"

"Гарна мова -одним словом: словник вишуканої української мови"

"Слова, що нас збагачують"

Наталія Клименко "Українська легко!"


Дистанційне навчання. Рекомендації.Досвід

Практики та підходи до дистанційного навчання – рекомендації для вчителів


Дизайн для освітян. Оформлюємо ідеї в цифрові продукти”


Список онлайн-словників для роботи з текстами

(поради від Юлії Мороз Редакторка Юлія Мороз | Facebook

Редакторка Юлія Мороз (@yuliia.moroz.editor) • Світлини та відео в Instagram )

Мій улюблений сайт-збірка кількох словників насамперед завдяки зручності користування й наповненості. Тут є тлумачний, орфографічний, фонетичний словники, словники римувань, синонімів, перекладів, частотний, етимологічний, фразеологічний словники, словник афіксальних морфем.

Помічник на щодень. Щойно виникають сумніви в написанні великої / малої букви — звертаюся до цього словника. Слів не так багато, як хотілося б, але достатньо, щоб можна було провести аналогію.

Часто рятує від підступних скалькованих виразів. Щойно чуєш “підлити масла у вогонь” — одразу заглядай сюди й знайдеш хороший український відповідник “підкласти дров до багаття”, “підкинути хмизу в огонь” тощо.


Словник-знахідка з відмінювання слів. Однак поки що бракує оновлення, бо, наприклад, немає розрізнення закінчень -а, -я, у, -ю в поширених словах, як-от бренд, варіант, сайт тощо.


  • Словники й енциклопедії Словники он-лайн: орфографічний, тлумачний, синонімів (rozum.org.ua)

  • Величезна збірка словників з різних напрямів (література, наука, економіка, право, лінгвістика, соціологія та інші) і — моє улюблене — можливість одразу порівнювати значення слів в інших словниках та обрати найбільш підхожий варіант.