zahrada

Naši přibližně čtvrthektarovou zahradu obhospodařujeme s využitím prvků permakultury.

V srpnu 2014 jsme od Ekologického institutu Veronica získali plaketu "přírodní zahrada" (http://www.veronica.cz/?id=3)

Na podzim 2019 jsme se dostali také na mapu ukázkových permakulturních projektů. (https://www.permakulturacs.cz/)

Najdete u nás několik velkých záhonů, na kterých se nám - s využitím mulčování - daří rok od roku vypěstovat více zeleniny. Zatím stačí pouze na pokrytí sezónní spotřeby naší rodiny a v některých případech (česnek, řepa, pastinák, brambory, dýně, rajčata) i na zimní uskladnění.

Pěstujeme také bylinky, ze kterých si v létě připravujeme čerstvé maceráty a v zimě čajové směsi, některé také sbíráme po okolních stráních. V zahradě najdete také mnoho ovocných stromů - jabloně, švestky, hrušně a třešně, ba i meruňky - a keře s drobným ovocem.


Snažíme se, aby naše zahrada byla domovem mnoha dalších tvorů. Kromě přirozených skrýší, dutin a zákoutí nabízíme ubytování i v ptačích budkách, v budce netopýří, v ježčích domečcích a hmyzích "ubytovnách", ba i v hadníku. V mulči se daří slepýšům, v keřích v létě prozpěvují rosničky a na kmenech stromů pořádají zásnuby roháči.

S pěstováním zeleniny pomáhají vydatně kachny indičtí běžci, před jejichž příchodem zahradu ovládali slimáci, a také kozy, ovečky a koně, kteří přispívají hnojem (zahradničit přímo jim však není dovoleno).