Outdoor education: 

a new way of learning

Čuvajući prirodu učimo čuvati sebe

Heal the forest heal yourself

Tenerife, zemlja vječnog proljeća

U okviru projekta "Čuvajući prirodu učimo čuvati sebe, jedna od aktivnosti bila je i mobilnost učitelja na tečajeve i usavršavanja. Na tečaju Outdoor education, a new way of learning, u Puerto de la Cruz na Tenerifima sudjelovala je pedagoginja Škole Iva Kovačević.

Na samom tečaju sudionici su učili o utjecaju klimatskih promjena na život ljudi na Zemlji i upoznavali se sa zakonskom regulativom te Europskim propisima o borbi protiv klimatskih promjene - Agenda2030.  U suradnji sa učiteljima iz drugih zemalja osmišljeni su projekti za učenike koji će se provoditi u školskoj godini, kao i ostvarene iznimno vrijedne suradnje za potencijalno nove projekte.


Učenje na otvorenom

Kroz razne aktivnosti na otvorenom sudionici mobilnosti učili su kako nastavne sadržaje pojedinih predmeta prilagoditi učenju na otvorenom odnosno kako izvornu stvarnost iskoristiti za postizanje svih odgojno obrazovnih ishoda.

Najvažnija komponenta ovog načina učenja bio je timski i grupni rad te spoznaja da ukoliko sudionici ne nađu način da surađuju, unatoč jezičnim preprekama, neće moći postići željeni rezultat. 

Ovakav način suradnje dao nam je uvid i u različite načine funkcioniranja obrazovnih sustava zemalja EU jer je svatko od nas donio svoje formalno obrazovanje, svoje kompetencije koje su nam pomogle da izvršimo zadatke.


Soft skils - razvoj transverzalnih vještina kao vještina 21. stoljeća

Ovakav način učenja kroz uključivanje u Erasmus+ programe, otvorenost prema nečem novom, prema ljudima različitih profila iz drugih obrazovnih sustava stvara izvrnu mogućnost za razvoj "mekih" vještina. Danas se procjenjuje da su transverzalne vještine jednako važne kao i znanje te da su neprocjenjive za cjelokupan čovjekov razvoj.

Svi sudionici dobili su priliku stvoriti novu razinu socijalnog kapitala koji im je omogućio da se povezuju, stvaraju nova partnerstva i nove projekte koji će biti na korist njihovim učenicima i lokalnoj zajednici.

Dijelimo znanje sa učiteljima

Po povratku sa tečaja, pedagoginja je održala implementaciju naučenog kroz predaganje za Učiteljsko Vijeće na kojem je detaljno upoznala učitelje sa ciljevima i specifičnim aktivnostima koje su sudionici provodili na samom tečaju. S obzirom da je ovo bila prva mobilnost u okviru ovog projekta, važno je bilo učiteljima predstaviti način organizacije, planiranja putovanja, očekivanja od tečaja, usklađenosti sa ciljevima projekta te dodatno motivirati kolege da se odvaže na ovakvu avanturu.


Outdoor education - diseminacija

Dijelimo znanje i sa učenicima

Za učenike 3. razreda Osnovne škole Slavka Kolara, organizirana je izvan učionička nastava na kojoj su učili o utjecaju klimatskih promjena na život oko nas. Poseban naglasak bio je stavljen na važnost pčela za naš eko sustav. Proučavalo se kako čovjek svojim ponašanjem i načinom života negativno utječe na pčele i njihova staništa, te kako im možemo pomoći. Učenici su razgovarali sa pčelarom, razgledavali apisarij, pčelarsku opremu i kušali različite vrste meda. 

Također smo iskoristili znanja stečena na mobilnosti o Outdoor education-u kojima smo radili matematiku, prirodu i društvo, tjelesni koristeći izvornu stvarnost, jačajući meke vještine učenika i najvažnije na zabavan način.


Diseminacija

Diseminacijske aktivnosti odrađene su na Županijskom aktivu pedagoga, gdje je pedagoginja predstavila projekt "Čuvajući prirodu učimo čuvati sebe", educirala kolege o odredbama Agende2030 te o važnosti razvijanja ekološke svijesti kod djece i odraslih te je dala uvid u stvaranje Erasmus+ projekta

Stvaranje i provođenje Erasmus+ projekta.pptx