Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Zapewne nie byłoby młyna papierniczego w Dusznikach, gdyby Chińczycy nie wynaleźli papieru, zaś Arabowie nie sprowadzili ich wynalazku do Europy. Wiodącym tematem wystaw jest historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie, w Polsce, na Śląsku. Pamiętajmy przy tym, że materiału o właściwościach papieru ludzie poszukiwali na długo przed jego wynalezieniem. Chodziło przede wszystkim o możliwość zapisywania informacji. Potem potrzebny był jeszcze sposób na jej powielanie – tak narodził się druk, który również jest obecny na ekspozycji. Wraz z rozwojem metod produkcji, pojawiały się papiery o różnych właściwościach. Znajdowano dla nich kolejne zastosowania. Na wystawie zaprezentowano, co dziś z papieru się wytwarza i… tworzy. Specjalne miejsce w Muzeum zajmuje polski pieniądz papierowy oraz sztuka papieru.

Wystawy stałe: "Historia papiernictwa światowego, polskiego i śląskiego" - na wystawie zobaczymy m.in. historyczne arkusze papierów z wielu młynów papierniczych na ziemiach polskich od średniowiecza po XX w.; "Historia techniki i technologii papiernictwa" - na wystawie zobaczymy m.in. zbiór cennych zabytkowych urządzeń do badania właściwości papieru; Wystawa nt. historii młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju z niezwykle cennymi polichromiami, barwnymi malowidłami z epoki baroku, z których dowiadujemy się o m.in. życiu ówczesnych mieszkańców młyna; słynna scena „Pożegnanie Józefa z żona Putyfara”; "Polski pieniądz papierowy" z laboratorium do badania zabezpieczeń współczesnych banknotów – lampy ze światłem UV i podczerwienią, mikroskopy do oglądania mikrodruków; "Sztuka papieru" jedyna w Polsce galeria do prezentacji dzieł z zakresu tzw. sztuki papieru; "Historia drukarstwa" ekspozycja wielkogabarytowych urządzeń papierniczych.

W Dusznikach czerpanie papieru zapoczątkowano przed 1562 rokiem. Dusznicki młyn papierniczy jest dziś jednym z najcenniejszych zabytków w skali świata, a w 2011 roku uzyskał status Pomnika Historii. Od października 2019 roku znajduje się na liście informacyjnej UNESCO.

Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju
Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju
ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój
Film Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju
Zwiedzaj wirtualnie
Historia papiernictwa światowego, polskiego i śląskiego
Historia techniki i technologii papiernictwa
Polski pieniądz papierowy
Polski pieniądz papierowybadanie autentyczności banknotów
Wystawa sztuki papieru
Sala sztuki papieru
Czerpanie papieru
Malowidło z biblijną sceną „Kuszenia Józefa przez żonę Putyfara”, fragment polichromii