TVORBA V LETOKRUZÍCH
Toto je inspirativní blog vytvořený pro děti z letokruhů, které by si rádi zpestřily dny karantény. Vše, co vás bude zajímat, si můžeme vyzkoušet i společně v Klíčku. Přeji hodně dobré nálady a tvořivého ducha, který nám toto období pomůže snadněji překonat.
MILÉ DĚTI, POKUD SI CHCETE PROHLÉDNOUT DIVADLO NATOČENÉ V KLÍČKU, JE ZDE VYTVOŘENA PODSTRÁNKA, KDE NALEZNETE VŠE, CO BYLO DOSUD NATOČENO. STAČÍ KLIKNOUT NAHOŘE V PRAVÉM ROHU NA DIVADLO A JSTE TAM. PĚKNOU ZÁBAVU!
STOPY SLOV
Je společenská hra, jejímž cílem je zapojit širokou veřejnost v pospolitosti užívání jazyka v prostoru. Hra umožní komukoliv za pomocí křídy vyjádřit své myšlenky díky slovům. Napište slovo křídou vedle své obmalované stopy umístěné na chodníky a povrchy cest, kde se začnou setkávat, tak jak lidé.
Předpokladem je, že vrána k vráně sedá, a tak hrou můžeme vytvořit v místech po městě zoo (pokud slova budou zvířaty), dějiny (pokud slova budou fakty) i cokoliv, co si může být blízké či podobné.
Hra vytvořená lektory klubu Letokruhy má i svá místa, kde naleznete křídy – naše stopy jsou nad zámkem u brány Zámecké zahrady, na konci mostu pod zámkem, u geostezky na Ostrůvku, u Klíčku, u ZŠ Jungmannova a u sochy T.G.M.
Míst je nesčetně, tak zakládejte ta svá a my se přidáme.
Je potřeba po deštích o své stopy a slova pečovat.
Sejdeme se u " Lípa".
KLÍČKOVSKÉ HLÉDÁNÍ POKLADU
Baví tě příroda a objevování skrytých míst v ní? Pak právě pro Tebe je určena nová hra Rodinného klubu Klíček, z.s., kterou nachystal odpolední dětský klub Letokruhy pro širokou veřejnost.
Hledej kešky, vyměňuj si poklady a podívej se na oblíbená místa svých kamarádů v okolí. Možná se dozvíš i plno zajímavých informací. Každá keška má souřadnice, které když zadáš do mapy, odhalí se její poloha. Objev ji, zanech vzkaz a vlož poklad svůj. Symbol a nedotknutelnost místa jen pro paměť svou – uchovej. Po nalezení vždy vrať vše do původního stavu, ať nejsou cennosti zcizeny lupiči.
Děti z odpoledního klubu Letokruhy nachystaly zatím celkem 8 míst, kde lze objevit nejen kešku s jejich básněmi, ale i poklad, který ji doprovází.
Pokud se chceš přidat, vyber místo, které máš rád a chceš se o něj podělit s kamarády. Založ vlastní kešku, kterou si budeš spravovat. Do kešky vlož papír na podpisy, tužku a můžeš i pár dárečků na výměnu s návštěvníky. Přidej svou báseň nebo nějaké zajímavé informace o místě např. Co tu roste, žije nebo proč je pro Tebe místo výjimečné.
Souřadnice, informace a třeba obrázek nám pošli na mail v kontaktech. My zveřejníme na stránkách této hry: https://klickovske-hledani-pokladu.webnode.cz/
Držíme palce v objevování.
VOJTOVY TROSKY
Úžasně vymyšlené a ztvárněné Vojtovy Trosky již zkrášlují naši zahrádku. Děkujeme Vojto!
LAND ART
VÝZVA KE DNI ZEMĚ
Umění, které můžete potkat na procházce v přírodě. Větve, mech nebo kameny. Veškerý materiál poskytne příroda, vy přihoďte špetku fantazie a kreativity, zapojte své zručné ruce a nechte kolemjdoucí, ať vzniklé dílo obdivují. Kromě přírody umělce inspiruje i historie místa nebo momentální pocity. Díla by měla diváka donutit k zamyšlení. Krajinné umění ale nemusí vznikat z čistě přírodních materiálů, přírodu by ale mělo respektovat. Nemusíte mít nějaké zvláštní předpoklady. Land art si může vyzkoušet úplně každý. Je to ideální příležitost, jak propojit vaši tvořivost s pobytem venku a proto vám nabízíme další, poslední výzvu s názvem TVOŘ, UMĚLEC JE V KAŽDÉM Z NÁS. Užijte si zážitek z tvoření, pozměňte přírodu a bavte se reakcemi kolemjdoucích stejně tak, jako byste stáli v galerii své první výstavy. Pro všechny, kteří se o to pokusí, čekají navíc v obchodě ZVÁŽENO, opět krásné umělecké placky.
Vaše výtvory můžete sdílet, nebo posílat na email: klubklicek@gmail.com (do předmětu uveďte Den Země 2020).
Více na www.boleslavskyklicek.cz/akce/den-zeme-2020/ a FB stránce www.facebook.com/denzemevklicku/
Staré zemské hry
První kuličky se vyráběly ručně z oblázků, jílu, kostí či mramoru, pak přišla hlína a novodobé skleněnky. Když na drahé kuličky nebyly peníze, kluci a holky na pastvinách se bavili hrou o fazole. Hra o fazole byla všeobecná první jarní hra. Postačilo k ní pár pestrobarevných fazolí, pytlík a vykloubená jamka v zemi. Kdo hodil aspoň jednu do jamky nebo co nejblíže vyznačenému středu, ťukal první prstem rozkřiknuté fazole do jamky. Naťukané fazole si z jamky vybral, to byla jeho výhra. Pak následovalo ťukání ostatních hráčů v pořadí, jak kdo byl blízko od jamky. Drápky zase patří mezi nejstarší hry vůbec, doložené jsou ve starověkém Řecku. Kromě kamínků se dříve ke hře používaly hlavně kůstky, ale hrací kameny se vyráběly i z drahých kovů, z ohlazeného mramaoru, mušlí, slonoviny. Existuje mnoho různých verzí Drápků.
Cvrnk
Hra začíná rozhozem, kdy každý z hráčů hodí svou kuličku od startovní čáry směrem k důlku. Kdo je mu blíž, ten může určit, kdo začne.
První hráč pak hodí všechny své kuličky (postupně nebo naráz) směrem k důlku a opět se ho snaží zasáhnout. To samé udělá i jeho soupeř.
V dalším kole se už pokračuje cvrnkáním, hráči se střídají po jednom cvrnku. Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu.
Cílem hry je dostat jako první všechny kuličky své barvy do důlku. Hrají vždy dva hráči proti sobě.
Drápky
Pro hru si seženeme několik drobných kamínků - obvykle se hraje s pěti.
1. verze: Kamínky si srovnáme do řady, jeden vezmeme do ruky. Vyhodíme a ze stolu sebereme druhý, letící první chytíme. Máme v ruce dva. Oba vyhodíme, sebereme třetí, dva letící kamínky chytneme. V ruce máme tři, vyhodíme, jeden sebereme. Cílem je chytit všechny kamínky.
2. verze: Vhodná pro min. 2 hráče. Kamínky rozhodíme na zem a začínáme stejně jako u první verze: vyhodíme jeden z nich do vzduchu a během jeho letu sebereme jiný, chytíme ten první, v ruce máme tedy dva.
Teď ale jeden z nich odložíme někam stranou a i s ostatními opakujeme totéž: jeden vyhodíme, mezitím jiný sebereme.
Pokud se nám to podaří postupně se všemi, vezmeme opět všech pět do ruky, vyhodíme je a snažíme se jich co nejvíce zachytit na hřbetu ruky. Kolik jich chytnu, tolik mám bodů.
Pokud se nám ale nepodaří postupně všechny kamínky (v první fázi hry) sebrat, provádím tu druhou fázi (chytání na ruku) jen s tolika, u kolika se mi podařila 1. fáze.
Více o drápkách ve videu Retrohraní .
Kosmatice
Těstíčko na kosmatice
5 květenství černého bezu
1 vejce
hladká mouka
sůl
mléko
olej
Vejce rozšleháme, přidáme mléko, mouku, sůl, zamícháme a vytvoříme těstíčko řídké jako na palačinky. Množství připravíme dle počtu kosmatic. Kosmatice namáčíme v těstíčku, přitom je držíme za stonek a následně vložíme do rozpáleného oleje. Stonek nůžkami odstřihneme a po usmažení jedné strany kosmatici obrátíme a smažíme z druhé strany. Vše trvá jen pár minut. Nedoporučuje se konzumovat části stonků, neboť ty jsou mírně toxické – a také proto se při smažení ustřihují. Co se pak týká těstíčka, to je vhodné připravit si těsně před tím, než do něj budeme kosmatice namáčet.
Bezinkový sirup
Potřebujeme:
30 květů bezu
2 l vroucí vodu
2 kg cukru
4 citrony
Postup:
Nasbírané květy bezu vysypeme na plátno a rozložíme, aby případní broučci měli čas květy opustit. Květy neoplachujeme, přišly bychom o léčivý pyl. Po dvou hodinách vysypeme květy do mísy. Přidáme citróny na bez slupky a pecek, nakrájené na kolečka. Přidáme 2 litry vařící vody a necháme zcela ponořené květy louhovat celou noc. Květy přecedíme a pořádně vymačkáme. Přidáme 2 kg cukru a za stálého míchání přivedeme k varu. Pěnu, která se tvoří odebíráme. Přelijeme do čistých sterilizovaných sklenic a dáme odpočívat do chladu.
Pleťová voda z pivoněk
Pivoňkový nálev, který si můžeme jednoduše připravit doma, skvěle tonizuje pokožku obličeje.
Stačí dvě hrsti čerstvých okvětních plátků přelít dvěmi dcl vroucí vody a nechat dvacet minut louhovat.
Scedíme a lístky vymačkáme a můžeme nanášet na pokožku.
PĚSTUJ A ZKRÁŠLUJ
VÝZVA KE DNI ZEMĚ
Začněte své okolí, bombardovat zelení. Tak zní další výzva, která se nabízí ke Dni Země. V tomto voňavém týdnu si můžete společně s dětmi vytvořit semínkovou bombu. Děti totiž milují bláto, bez kterého se bomba neobejde. Nebo si můžete zasadit neobvyklou rostlinu - tabák. Každá vzrostlá květina udělá radost nejen nám, ale i zvířátkům a upřímně, zeleně není nikdy dost. Tak hurá do bombardování, ať se to všude jen zelená a kvete! Semínka naleznete v Klíčku u pece. Pro všechny kteří se zaslouží o rozsévání květin, čekají v obchodě ZVÁŽENO, opět krásné placky na toto téma.
Vaše výtvory můžete sdílet, nebo posílat na email: klubklicek@gmail.com (do předmětu uveďte Den Země 2020).
Více na www.boleslavskyklicek.cz/akce/den-zeme-2020/ a FB stránce www.facebook.com/denzemevklicku/
Včelí cukrárna
Včely si dobře pamatují, kde jsou nejlepší květy. Zprávu o jejich poloze předají tancem ostatním včelám v úlu. Vyzkoušejte paměť včel pomocí tohoto pokusu.
Jak na to:
Z pěti různobarevných kartonů, vystříhejte pět květů. Ve sklenici smíchejte vodu s cukrem. Květy položte na slunce a doprostřed každého vložte víčko od lahve.
Do každého víčka dejte cukrovou vodu. První včela řekne dalším o potravě a ostatní přiletí na ten samý květ.
Odeberte víčko z cukrovou vodou. Včely se vrátí na tu samou květinu, i když v ní není potrava.
Pítko
Pro včely je neméně důležitá voda, s jejím nedostatkem se potýkají stejně jako vše živé. Úly jsou často stavěny v blízkém dosahu vody. Mezi nejoblíbenější zdroje vody pro včely patří pórovitý, vodou nasáklý materiál.
Jak na to:
Misku pod květináč vystelte kousky mechu. Můžete přidat kamínky a korkové zátky. Díky výstelce se včelky neutopí.
Naplňte 3-5 litrovou zavařovací sklenici, nejlépe dešťovou vodou, a otočte dnem vzhůru. Do vody dejte špetku soli, voda se nebude kazit, navíc jí včelky dávají přednost. Voda nesmí vyschnout - většinou se pak již včely nevrátí a létají pro vodu jinam.
PROBUĎ V SOBĚ KUTILA
VÝZVA KE DNI ZEMĚ
A je tu další výzva, vzhledem k tomu, že je tento měsíc věnovaný lesům, nabízí se krásná výzva na klíčkovský Den Země. Abychom pomohli lesům od odpadků, nemusíme je jen sbírat. Můžeme vytvořit konstrukce odpadkových košů, které naši myslivci umístí do lesů. Díky tomuto skvělému počinu snad odpadků ubude a naše lesy budou zas o něco čistší. Pro všechny kutily, kteří se do toho pustí čeká nejen dobrý pocit, ale také i pěkné „odznaky“ v podobě placek v obchodě ZVÁŽENO, které můžete za odměnu hrdě nosit.
Vaše výtvory můžete sdílet, nebo posílat na email: klubklicek@gmail.com (do předmětu uveďte Den Země 2020).
Více na www.boleslavskyklicek.cz/akce/den-zeme-2020/ a FB stránce www.facebook.com/denzemevklicku/
HNÍZDĚNÍ PTÁKŮ U VÁS NA ZAHRADĚ
Také byste si přáli, aby ptáci zahnízdili zrovna u vás a vy jste mohli pozorovat, jak krmí a vyvádějí mláďata? Univerzální recept, jak přilákat ptáky do zahrady, neexistuje, ale máme několik rad, díky kterým zvýšíte možnost, že ptáci zahnízdí zrovna u vás.
Zásadní je bezpečné místo k hnízdění a dostatek vhodné potravy.
Nekácejte staré stromy. Ptáci v dutinách zahnízdí (brhlík, sýkory, špaček, strakapoud) a zároveň v kůře najdou dostatek hmyzu.
Jiné druhy ptáků hnízdí v křovinách. Vhodné jsou keře hlohyně, ptačího zobu, hlohu či pámelníku. V hnízdní době je nestříhejte!
Ptáci mohou zahnízdit i v břečťanu, který jim později díky bobulím poskytne také potravu. Kromě toho doporučujeme pěstovat rakytník, jeřáb, bez černý, aronii či trnku.
Pěstujte různé rostlinné druhy lákající motýly a housenky a poskytující semena. Díky tomu u vás ptáci snadno najdou potravu pro sebe i mláďata.
Zastřižené anglické trávníky nejsou pro zvířecí návštěvníky to pravé. Kromě toho vypařují více vody a rychleji vysychají.
Chemie na zahradě nesvědčí zvířatům, rostlinám ani lidem. Jako kvalitní hnojivo doporučujeme kompost. Výborně tak využijete odpad z kuchyně a zároveň potěšíte ptáky, kteří v kompostu najdou dostatek výživné potravy jako jsou žížaly, hmyz či larvy.
CHLÉB S LÁSKOU DĚLANÝ
VÝZVA KE DNI ZEMĚ
Vzhledem k tomu, že letos Den Země nemohl proběhnout oslavou na zahradě Klíčku, probíhají jednotlivé výzvy, do kterých se můžete zapojit. A měsíc květen, lásky čas, vybízí k jedné z nich. Tou je pečení chleba. Poctivý kvásek a výroba chlebového těsta je veliká alchymie a vyžaduje právě onu lásku a péči. Zkuste sami nebo společně s rodiči upéct svůj vlastní chleba. Nejen, že strávíte krásné společné chvíle, výsledkem bude možná i výborný chléb, který si všichni zamilujete a ještě se můžete zúčastnit klíčkovské soutěže o zajímavou cenu. Pro všechny odvážlivce, kteří se do toho pustí čekají navíc i pěkné placky v obchodě ZVÁŽENO, kde můžete také získat hotový kvásek a mouku.
Vaše výtvory můžete sdílet, nebo posílat na email: klubklicek@gmail.com (do předmětu uveďte Den Země 2020).
Více na www.boleslavskyklicek.cz/akce/den-zeme-2020/ a FB stránce www.facebook.com/denzemevklicku/
DEN MATEK
Den matek je velký svátek, kdy by se všem maminkám měla projevit láska v jakékoli podobě. Může to být objetí, pusa, květina, přáníčko nebo třeba i snídaně do postele. Zkuste maminku 10. května překvapit a něco dobrého přichystat. Navíc je to také čas, kdy můžeme tuto chvíli strávit společně, protože je to neděle, tak si do té postele hupněte a pořádně se přitulte.
SENDVIČE
Namažte chleba máslem nebo tvarohem, obložte šunkou a sýrem a vánočním vykrajovátkem na cukroví vykrojte malá srdíčka. Talíř můžete ozdobit zeleninou taktéž vyřezanou ve tvaru srdíček, ovocem či květinami.
PALAČINKY
Pokud nemáte palačinkovač ve tvaru srdíček, pak můžete podobným způsobem jako u sendvičů vykouzlit srdíčkové palačinky. Upečete jednu velikou a pak vykrajujete. Namazat můžete oblíbenou marmeládou či karamelem, navrchu posypat cukrem a dozdobit ovocem. Dobrý je také navrchu Lipánek.
OVOCNÉ ŠPÍZY
Rozkrájejte jahody nebo jiné ovoce na plátky a opět malým vykrajovátkem na cukroví vyřežte srdíčka, která napíchněte na špejli. Toto vykrájené ovoce můžete prokládat dalším ovocem ve stejné či jiné barvě. Ideální je banán, jablko, kiwi, meloun, meruňka, broskev, hruška. Pokud nemáte čerstvé, můžete použít kompotované.
KÁVA
Tato úžasná snídaně se neobejde bez kávy. Pokud víte, jak má vaše maminka kávu ráda, můžete ji připravit. Jen pozor na vroucí vodu s kterou vám jistě rád pomůže táta. Pokud bude káva s pěnou, můžete ji ozdobit skořicí ve tvaru srdce. Stačí vám k tomu vystřižená šablona z papíru. Tu přiložíte těsně nad pěnu a nasypete skořici.
MÁJOVÁ DEKORACE
Začíná nám krásné teplé počasí, které vybízí nejen k procházkám, ale i grilování a posezení na zahrádkách, terasách či balkónech. Oživte si tato místa májově. Zdobit můžete květinami, mašlemi, korálkami, lucernami a vším, co ve vás vyvolává pocit štěstí a pohody.
Z německo-švýcarského filmu MALÁ ČARODĚJNICE, rok 2018.
ČARODĚJNÝ DEN
Na přelomu dubna a května je jedna výjimečná noc, ta stojí uprostřed mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Kelti tuto noc oslavovali svátek Beltain, naši předci ji označovali jako Filipojakubskou noc, dnes ji slavíme jakožto „pálení čarodějnic“. V tuto noc je nejdůležitějším živlem oheň. Symbol kruhu a nového ohně upomíná na sílu nového slunce, jelikož v noci na prvního května má začít doba světla a tepla. Než byl rozžehnut nový oheň, jenž se zapaloval na návrších s prvním soumrakem, uhasil se oheň starý. Právě tento nový oheň měl sílu, která představovala ochranu a očištění lidí i dobytka. O této noci totiž měly mít velkou moc škodlivé, nadpřirozené síly, které byly později označované jako „čarodějnice“ a jejichž slaměné figury byly obřadně páleny v ohni. Lidé kolem ohně tančili a zejména mladí chlapci přes oheň i skákali, dobytek se pro ochranu vodil přes dým z kouře. Do vzduchu se vyhazovala hořící košťátka, nebo se z návrší koulela hořící kola. Dům se zase měl ochránit nakreslením magického kruhu, později křížku na dveřích. K prahům se kladly drny, pod práh sypal písek, nebo plevy - „čarodějnice“, totiž nemohly škodit dřív, než všechna zrna, nebo stébla spočítaly. Zvuk byl také velmi vhodným nástrojem k plašení nedobrých sil a tak se, stejně jako o podobných magických nocích, práskalo bičem.
ČARODĚJNICKÉ PRSTY
POSTUP PŘÍPRAVY
Všechny suroviny na těsto vypracujte na kompaktní těsto.
Z těsta tvarujeme prsty. Čím jsou prsty méně úhledné, tím lépe.
Prstem mírně přitlačíme na každý kus a vytvoříme tak pěkný efekt opravdových prstů a nožem uděláme rýhy jako vrásky.
Na okraj přitiskneme mandli na místo nehtu.
Pečeme mírně do růžova na 200 st. caa 17 minut.
Po upečení a vychladnutí opatrně odstraníme mandli, kterou následně přilepíme pomocí červeného džemu na to samé místo. Hotovo.
SUROVINY
Těsto:
500 ghladká mouka
105 gmoučkový cukr
1 ksvanilkový cukr
300 gHera
Dále budeme potřebovat:
čisté bílé mandle (v horké vodě povařit a následně očistit z hnědých slupek)
červený džem
ČARODĚJNÁ KOŠŤATA
SUROVINY
Slané tyčinky
Tvrdý sýr
Pažitka
POSTUP PŘÍPRAVY
Ukrojíme tenký plátek tvrdého sýru a nožem nařežeme proužky - ne však do konce. Poté ho omotáme kolem slané tyčinky a svážeme pažitkou. To samé můžete udělat i se šunkou či sýrovými nitěmi. Dobrou chuť!
VÝROBA SLIZU
POTŘEBNÝ MATERIÁL:
Lepidlo Herkules
voda
jedlá soda
Do misky dejte dvě lžíce Herkulesu a jednu lžíci vody. Smíchejte dohromady. Zatím se nic neděje.
Na třetinu malé lžičky naberte jedlé sody. Nasypejte do lepidla a míchejte. Hmota začne tuhnout až z ní vzejde hustý sliz.
Ten už můžete hníst v ruce.
Pokud si chcete svůj sliz vylepšit, lze použít potravinářské barvivo nebo temperu na dobarvení. Pokud chcete ještě něco lepšího přisypejte třpytky.
ČARODĚJŮV BUBLAJÍCÍ LEKTVAR
Jakoukoliv nádobu, čím specifický tvar, tím lépe, naplníme do poloviny octem. Přidejte potravinářské barvivo a případně i nějaké třpytky.
Přidejte trochu saponátu a opatrně promíchejte, aby se vše spojilo.
Nádobu postavte na plech, tác či do dřezu a přisypte jednu vrchovatou lžičku jedlé sody.
Sledujte, co se bude dít.
DEN ZEMĚ
Každý rok je věnován jeden den naší planetě Zemi. Čím dál více lidí se v tento den pro ni snaží alespoň něco málo udělat. To je dobře, ale naše pozornost k ní a její ochraně by měla směrovat dennodenně. Ochrana prostředí, ve kterém žijeme vyžaduje určitou míru bdělosti, pozornosti a odvahy. Pozornost a trpělivost k pozorování provázanosti vztahů, bdělost aby nenávratně nezmizelo, to, co je nenahraditelné a odvahu měnit své každodenní chování. Zdroje na této planetě nejsou nekonečné. A jak jste si jistě mohli už někteří z vás všimnout, začíná se to dít nejen za našimi hranicemi, ale už i u nás. Každým rokem začínáme pociťovat čím dál větší nedostatek vody, čím dál teplejší léto a mírnější zimu (letos třeba nenapadl sníh vůbec), začínají se k nám dostávat exotičtí pavouci, sršni, kudlanky...častější jsou přívalové deště....Navažme vztah s přírodou a nebuďme k ní lhostejní. Každý z nás pro to může něco udělat. A mnohdy jsou to jen maličkosti. Stačí jen chtít a pak jde vše už samo.
ZASAĎ BOTU
Tedy celou botu vlastně ne, jenom překvapení, které si jako správný lovec a sběrač přinesete z procházky na botě. Stačí, když si botu očistíte do květináče a budete zalévat. Po několika dnech na vás může vykouknout překvapení. A když to překvapení pak ještě zasadíte do přírody, máte od naší Země veliké díky.
AŽ PŮJDETE DO LESA
Přineste si domu šišku
Vložte šišku do misky s trochou půdy, aby ze tří čtvrtin vyčnívala
Denně zalévejte trochou vody, abyste nezpůsobili šišce hnilobu
Po nějaké době se objeví malý strom
GRATULUJEME - právě jste zahájili produkci kyslíku a ve svém vlastním domě máte kousek lesa
PŘÍRODA VÁM DĚKUJE!
NÁKUPY BEZ IGELITOVÝCH PYTLÍKŮ
Když se projdete po samoobsluze a podíváte se lidem do košíků, zjistíte, že alespoň v každém se najde jeden igelitový pytlík. Proč do nich lidé dávají papriky, rajčata, jablka a další ovoce a zeleninu? Vždyť takový banán, pomeranč, mandarinka mají už svůj vlastní obal a ten nejlepší - přírodní! U pokladny si zakoupíte igelitku, ale mikrotenový sáček už je zadarmo. Kdyby každý člověk ušetřil alespoň jeden pytlík, udělalo by to naší planetě velikánskou radost. A přitom pro to stačí udělat tak málo! Ušít si pytlík ze staré záclony, prostěradla či jiné bavlněné nebo lněné látky. Zvládne to každý i bez šicího stroje. A můžete si k tomu dát i nějak pěkné barevné šňůrky.
"Je dobré kupovat domácí potraviny, jako jsou třeba jablka, borůvky, zelí, apod. I když je teď trendy jíst avokádový tousty k snídani, to avokádo se do Evropy musí nějak dostat a právě ten transfer je náročný pro životní prostředí. Navíc po dobu přepravy musí být ovoce v něčem zabalený..."
SUPERPOTRAVINY
Pod tlakem populárních superpotravin se plody českých zahrádek dostávají do pozadí. A jeto škoda. Nejen, že takové "super" potraviny stojí poměrně hodně peněz, ale také se k nám musí dovážet. Zkuste si tedy místo chia semínek nasypat do ranní kaše naše borůvky, maliny, ostružiny, vlašské ořechy či jablíčka. Místo smoothie z avokáda, banánů a pomerančů si rozmixujte červenou řepu s jablíčkem a mrkví, uvařte noky s kysaným zelím, nebo brokolicovou polévku.
"Již delší dobu se snažím striktně omezovat výrobky obsahující palmový olej. Nejen že škodí našemu zdraví, ale díky jeho výrobě jsou totiž hromadně káceny deštné pralesy, které jsou plícemi Země a domovem nepřeberného množství živočichů a rostlin."
OTVÍRÁNÍ A ČIŠTĚNÍ STUDÁNEK
K oslavě jara patřil kdysi i zvyk otevírání a čištění studánek. Byl to vlastně obřad, při kterém se uctívala voda. Pramen se po zimě, hned jak slezl z polí sníh, vyčistil do nánosů a s úctou se obdaroval, nejčastěji čerstvým kvítím a zelenými ratolestmi. Čerstvě vyčištěná pramenitá voda měla magickou moc, kropila se jí půda, les i hospodářství, měla uzdravující schopnosti a používala se k věštění. K studánkám se váží legendy o vílách a vodních žínkách. Později byly studánky zasvěcené zejména Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému a nad mnohými z nich vystaveny kapličky. Zázračná voda se objevuje v mnohých pohádkách a legendách, voda oživuje, proměňuje, chodí se po ní. Naši předci si uvědomovali nezbytnost vody pro život, čistý pramen v krajině byl zázrakem a nezbytností. I dnes je voda důležitá. Dnes si můžeme pustit vodu z kohoutku jak se nám zlíbí, ale samozřejmostí to kdysi nebylo a voda v krajině se ztrácí i díky našemu nešetrnému chování. Možná je nejvyšší čas opět se obracet k vodě s úctou a starostlivostí a předávat tuto úctu dalším generacím, které po nás zdědí svět.
OBJEVOVÁNÍ STUDÁNEK
Naši předci se starali, aby vzácné prameny vody v krajině nezanikly v bahně, nezarostly k nepoznání. Dnes je mnoho pramenů a studánek zapomenuto, voda ale do krajiny patří a studánky tvoří její historickou paměť. Až půjdete ven na procházku, zkuste si trasu naplánovat směrem ke studánce. S hledáním zdroje vody může pomoci Národní registr pramenů a studánek. Před každou výpravou za vzácným pokladem, jakým voda určitě je, je potřeba mít dobrou mapu, tady jedna k vystřižení a sestavení.
Asi čtvrt hodiny za Brandýsem n. L. leží po pravé straně cesty k osadě Martinovu malé údolíčko, porostlé starými a košatými lípami. Je to v celém širokém kraji známá »Světice«, kdysi značně proslulá svojí studánkou, jejíž vodě se přikládala zázračná léčivá moc hlavně pro nemoci oční.
ZACHRAŇTE STUDÁNKY
Vodní zdroje v krajině, nejsou důležité jenom pro člověka, jsou významná pro zvířata, nejenom jakožto napajedlo, ale také jakožto místo, pro život a růst zajímavých živočichů a rostlin. Kdysi se věřilo, že když vyčistíte opouštěnou studánku, přivoláte na sebe štěstí. Štěstí ani dnes nestojí nic v cestě, pokud byste se chtěli proměnit v strážného ducha pramene, zapojte se do projektu Zachraňme studánky.
OČISTA STUDNÍ A ZAHRADNÍCH JEZÍREK
Každoročně můžete očistit také studny a okrasná jezírka na našich zahradách. Jako úlitba vílám, skřítkům a duchům zahrady se v blízkosti studny ponechá zelený věnec s barevnými jarními květy.
Smysl a voda
Našli jste studánku, pramínek, potůček. Víte, že každý potok má své jméno, jaké jméno byste mu dali vy? Pojďte zkoumat vodu všemi smysly. Teče tak pomalu, že je téměř celá pokrytá vodními rostlinkami? Teče rychleji a je plná překážek, nebo se někam žene a když na hladinu dosedne vaše loďka z kůry, nestíháte ji během po břehu dohonit? Jak ta vaše voda voní, zavřete oči a nedechněte se, cítíte bahno, vodní rostliny. Jinak bude vonět čirý pramínek, jinak potok oddělující pole, jinak rybník, jezírko i kaluž. Je voda čirá, dohlédnete až na dno, co v ní a kolem ní žije? Poslouchejte, jak voda mluví, možná její slova sotva zaslechnete.
Nebojte se namočit
Je docela známo, že není špatné počasí, jenom špatné oblečení. Tužte otužilost, přibalte náhradní oblečení a obuv a pěstujte vynalézavost. Bosé a promočené nohy nevadí, pokud je možné si svobodně hrát. Voda láká jako magnet. Zkuste si zahrát na lovce pokladů a vytáhněte nádherný lesklý drahokam, který vyschne a promění se v obyčejný kámen. Házejte do vody různé předměty a sledujte cákance a kruhy a prozkoumávejte hloubku klackem. Proměňte se v záchranáře posádky lodiček z kůry, nebo na lodivody. Nechte se zkrátka unášet její magickou silou.
MÁ VODA PAMĚŤ? ZKUSTE EXPERIMENT
Říká se, že voda má paměť. Je tvořena z krystalů, které se mění podle toho, odkud voda pochází – čistá voda z pramenů utváří dokonalé obrazce, krystaly vody z dolních toků řek a přehrad jsou nepravidelné a znetvořené. Podobně krystaly ukázaly i na rozdíl mezi proudící vodou a vodou stojatou. Nejhůře je na tom voda chlorovaná, která v podstatě není schopna žádný krystal vytvořit. Voda vnímá své okolí a pamatuje si ho.
A kvalita vody se dá údajně měnit. Je k tomu potřeba láska, pozitivní energie a čas. Zkuste si udělat malé testy s vodou. Zkuste posbírat vodu z několika zdrojů (studánka, pramen, vodovodní kohoutek, balená voda, voda z chalupy...), rozlijte tuto vodu do skleniček a nechte děti ochutnat. Chutná stejně? Také zkuste vodu ze stejného zdroje rozlít do několika skleniček a s každou pracujte jinak. Jednu celý den míchejte, druhou brčkem probublávejte, přelívejte, další zpívejte nebo ji dejte k nějaké repro bedně, uvařte ji a ochlaďte, dejte do mrazáku a zase rozmrazte. Vyzkoušejte i nádoby různého materiálu (skla, plastu, dřevěného hrnečku, smaltu, keramiky) chutná jinak nebo stále stejně? Měla by změnit svou chuť, neboť do sebe nasává jinou energii, kterou si ukládá a pamatuje. Má tedy voda skutečně paměť?
S vodou bychom si prý měli hrát, uvědomovat si její potřebu, vnímat ji když se koupeme, když ji pijeme, jak nás obklopuje, protéká námi a především bychom se měli snažit ji chránit a neplýtvat. Protože se může stát, že jednoho dne bude cennější, než zlato.
STAVBY DO NAŠÍ ZAHRÁDKY - REALIZACE
Některé naše památky se začaly pomalu realizovat, aby naše zahrádka dostala skvosty naší republiky, bylo by jich potřeba více. Kdo se jako další přidá a pokoří svou fantazii a tvořivost?
Vojtovo video Trosek
Zde je odkaz na Vojtovo video, který má již v tuto chvíli Trosky hotové. Ve videu je vidět ještě rozpracovaná práce, která však už v této fázi vypadá úžasně! Jsem tedy zvědavá na výsledek. Líbí se mi, že se Vojta pustil do práce, které věnoval nemalé úsilí. Musel si celý projekt promyslet, naplánovat, sehnat materiál a kvůli tomu se i vydat na pláž, aby nasbíral kamínky. Je skvělé, že pracuje s přírodními materiály a z květináčů si vytvořil kopce, které polepil kameny, čímž napodobil skály na kterých Trosky stojí. Moc děkujeme Vojto! Tvůj výtvor bude nejen zdobit naši zahrádku, ale zároveň bude fungovat i jako výukový předmět.
https://drive.google.com/drive/u/3/folders/1x58pLDWdMlKfm5GEcXTKzE9KVoXc1Ulf
Rýsující se hrad Kašperk
Já jsem pro změnu sáhla po tvrzeném fasádním polystyrenu. Nejde sice o přírodní materiál, ale aspoň jsem zužitkovala, nebo-li recyklovala to, co by se nejspíš vyhodilo do sběrného dvora. Na rozdíl od klasického bílého kuličkového polystyrenu se s tímto pracuje mnohem lépe. Lehce se řeže pilkou i nožem, takže se dá pracovat s detaily. Zároveň z něho nelítají drobné kuličky, které by zamořily okolí. Jeho nevýhodou je to, že je příliš lehký a vítr by ho odvál, takže budu muset vymyslet nějaký těžký podstavec či jiné zatížení. Šedá nevzhledná barva bude na závěr přetřena realistickými barvami.
POZOR! Tento materiál není vhodný na tavící pistoli, která ho svou horkostí roztavuje. Je potřeba pracovat s normálním lepidlem.
STAVBY DO NAŠÍ ZAHRÁDKY
Naše zahrádka začíná mít skutečnou podobu naší České republiky. Objevily se tam první sazeničky. Kdo má možnost nějaké přinést, budeme za ně moc rádi. Cílem je, aby se to celé zazelenalo a měli jsme z toho nějaký užitek v podobě zeleniny, salátů či bylinek, které bychom využili při vaření nebo jen tak zobání a ochutnávání. Je to ojedinělé a netradičně pojaté dílo, které bychom navíc rádi obohatili i o modely architektonických staveb vztahujících se vždy k danému místu. Zároveň vznikl nápad (Petr), že bychom zde mohli umístit i kameny či kamínky, které jste si z daného místa přivezli. Tím by naše zahrádka získala na větší autentičnosti.
A jelikož se objevili první odvážlivci, kteří se chtějí pustit do díla, uvádím zde seznam staveb pro přehlednost kdo na čem pracuje, abychom zabránili stejným nápadům. Stavba by měla mít max. 20 cm na výšku.
HRAD TROSKY
LIBERECKÝ KRAJ
Vojta Stuchlík
Bizarní zřícenina gotického hradu připomínající čertovy rohy trčící ze země byla postavena koncem 14. století a stala se jedním ze symbolů Českého ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad.
HRAD KAŠPERK
ŠUMAVA
Monika Jochová
Střežit zemskou hranici s Bavorskem, ochránit významné naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu Zlaté stezky. To jsou tři důvody, které vedly římského císaře a českého krále Karla IV. v roce 1356 k vybudování hradu Kašperk.
Jedná se o nejvýše položený královský hrad v Čechách (886 m n. m.).
Natáčela se zde pohádka Anděl Páně 1.
HRAD STŘEKOV
ÚSTÍ NAD LABEM
Petr Pištěk
Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Hrad byl vybudován k ochraně obchodní cesty v letech 1316-1319. Jeho výrazná poloha a romantický vzhled inspirovaly řadu světových, českých i regionálních umělců (např. malíře Adriana Ludwiga Richtera, Ernsta Gustava Doerella, skladatele Richarda Wagnera, básníka Karla Hynka Máchu).
NAŠE STAVBY
Česká republika se pyšní nádhernými stavbami, za kterými jezdí cizinci z celého světa. Naše zahrádka v podobě naší krásné české země bude také raritou, kterou by jistě obdivoval celý svět. Bude však sloužit především pro naše účely a vzdělávací programy pro školy či školky z blízkého okolí.
Pojďme se tedy společně podílet na tomto ojedinělém díle. Jistě každý z vás má nějaké své oblíbené místo, kam rád jezdí, kde se cítí dobře a zná tamní architektonickou dominantu. Zkusme zabrousit do světa architektů a tuto stavbu vymodelovat. Možná to zní složitě a náročně, ale pokud se do toho pustíte, zjistíte, že to až zas taková věda není. Byla jsem svědkem toho, jak školkové děti v Klíčku dokázaly dle fotky vytvořit nádhernou baziliku sv. Václava (tu, co je hned za budovou letokruhů). Pokud si na pomoc vezmete materiály, které byste doma vyhodily, hodně si tím práci ulehčíte.
Je však potřeba pamatovat na to, že jsou to výtvory určené do venkovního prostředí, je tedy nutné, aby to bylo z nepromokavého a pevného materiálu.
Ideální materiál: polystyren (např. misky od masa), alobal, plastové nádoby (nápoje, prací prášky), plechovky, špejle, sirky, dřevo, na vzduchu tvrdnoucí modelína, gumový materiál, montážní pěna.
Použít se dá i materiál z přírody, např. pařez, větve.
Pokud byste chtěly pracovat s kartónem, musel by se pořádně natřít akrylovými barvami, aby se na dešti nerozmáčel!
Zdobit můžete různými přírodními materiály (mech, kameny, klacíky, kůra, písek...) nebo tím, co zkrátka doma najdete (šrouby, hřebíky, matičky, drátky...). Pokud chcete použít barvy, tak pouze akrylové nebo pro venkovní použití.
Tak hodně zdaru, vytrvalosti a píle! Věřím, že kdo se do toho pustí, překoná svá očekávání. Nápomocni vám můžou být i rodiče či jiní rodinný příslušníci.
NEPOSEDNÉ HŮLKY
Milé děti, karanténa stále trvá a pro někoho už to může být dlouhé. Pokud se začínáte doma pomalu nudit a nevíte coby, mám pro vás další tip, jak si den nebo dokonce i více dní zpestřit. Jde o hru, která vám rozhýbe tělo a ještě si při jednoduché výrobě můžete pohrát s nožem.
Celá hra spočívá v tom, že si vyrobíte 3 tyčky o délce 60-80 cm. Kůru z nich opatrně nožem sloupnete, aby byly hladké. Když je hotovo, stačí vzít do každé ruky jednu tyčku a s třetí na nich balancovat. Můžete se kutálet, vyhazovat, přehazovat a vše zkoušet sami nebo ve dvojici. Pokud by vás bylo více, pak je dobré mít těch tyček 5, ale zkusit to můžete třeba i s více tyčkami.
Zde je krátké video: https://ucimesevenku.cz/druziny/jaro-venku/#tycky
LÍTÁ, CO PEŘÍ NEMÁ
A další zajímavou aktivitou na ven jsou létací poletušky. Jde o látku, v které je zabalená šiška s kterou všelijak házíte nebo pokud ji přivážete na provázek (1m dlouhý) či klacek, točíte. Točíte kolem sebe, kolem rukou, nad hlavou a tak dále. Točit můžete i se dvěma poletuškami najednou. Jejich výroba je opět velmi jednoduchá. Postup přikládám zde vpravo ve formě obrázků. Jen já osobně bych tu šišku ještě zabalila do nějaké další látky či ponožky. Budete mít tak poletušku těžší a tím pádem bude lépe lítat a navíc se tím zabrání úrazu, protože šiška přeci jenom není ve větší rychlosti bezbolestná! A nezapomeňte dodržovat bezpečné vzdálenosti, aby nedošlo k úrazu. Zároveň se můžete podívat i na toto krátké video:
PŘÍRODNÍ KORÁLE
A teď něco spíše pro holky. Touláte-li se jarní krajinou (samozřejmě s rouškami), pak můžete využít nějaké jarní větvičky pro vaši ozdobu. Ne všechny větve jsou totiž tvrdé. Některé z nich mají v sobě jakousi pórovitou měkkou strukturu, která se dá odstranit. Tím vám vznikne dutý klacík, z kterého si můžete vytvořit krásné přírodní šperky, které vás budou originálně zdobit.
Postup je následující:
Tam, kde je to možné, nastříháme větvičky (šetrně a jen to, co potřebujeme). Vybírejte druhy s houbovitou tkání uvnitř větví (bez, zlatice, vrba, ostružina atd.). Větvičky pak nastříháme na cca 2cm. Drátem či rozevřenou kancelářskou sponkou odstraníme houbovitou výplň větviček. Pak už stačí jen navlékat korálky dle barev a tvarů. Větvičky je možné i oloupat (jsou pak ale křehčí).
Dají se z toho vyrobit i brčka na pití.
Tento skvělý nápad pochází od Zoji Zlonické ze ZŠ Kunratice.
NETRADIČNÍ VAJÍČKA
Klasické barvení už všichni známe a víme, že to není nic zdravého. A tak se snažíme o co nejpřírodnější. Co takhle mít ale něco zcela unikátního a jedinečného? Koledníky asi neuvidíme, ale proč si neozdobit vajíčka sami pro sebe? Může to být zajímavá výzdoba na náš slavnostně prostřený stůl.
ZLATÁ VEJCE
Potřebujete k tomu lepidlo a zlatý alobal. Potřete vejce lepidlem a obalte ho alobalem. Jestliže chcete jen část vejce zlatou, tak potřete lepidlem jen ty části, které chcete mít zlaté.
Zkuste si také obalit zlatým alobalem celé vajíčko a ouška mu vymodelovat do prostoru. Tímto způsobem by to pak šlo i bez lepidla.
VÍLY
Buď můžete použít vařená vajíčka na která dáte upletený věneček a nebo do uloupnutého vršku zasadíte nějakou pěknou jarní kytičku. Dovnitř můžete dát vodu nebo i hlínu. Jen nezapomeňte udělat zespodu malou dírku na odtékání vody při zalévání.
JARNÍ PROCHÁZKA
Když se půjdete projít jarní krajinou a budete se pozorně dívat kolem sebe, najdete spoustu věcí, kterými se dají vajíčka ozdobit. Stačí pak už jen nějaká barevná bavlnka nebo přírodní provázek, kterým to vše k vajíčku přivážete.
Jednoduché a dokonalé!
JARNÍ ROMANCE
Toto je ubrousková technika, tzn., že si z ubrousku vystřihnete nějaký motiv a lepidlem ho na vajíčko nalepíte. Toť vše. Také se dá v knize vylisovat jarní květ a ten poté na vajíčko přilepit. Jen pozor na to, že usušené a vylisované květy jsou velmi křehké a drolí se. A sněženky jsou chráněné!!!
ZAJEČÍ UŠI NEBO ANDĚL?
Pomocí ubrousku, provázku a jarní zeleně můžete jednoduchým způsobem vytvořit něco, co bude z každé strany připomínat něco jiného. Třeba anděla, Marii, vílu nebo zajíčkové uši. A nebo si zkuste vymyslet zcela jiné obrázky. Ubrousek by se dal stočit i jako šnečí ulita.
KRAJKOVANÁ POHÁDKA
Zcela netradičním a krásným způsobem se dají ozdobit vajíčka i pomocí krajky a přírodního provázku. Je to naprosto jednoduché a úchvatné.
POMAČKANÁ VAJÍČKA
Další způsob, jak si vytvořit netradiční vajíčko, je pomocí zmačkaného ubrousku. Když namočíte ubrousek do vody a obalíte jím vajíčko, vznikne vám pomačkaný efekt. Může to být bílý nebo i barevný ubrousek. Bílý pak bude vypadat ještě lépe, když ho ozdobíte nějakou mašlí nebo jarním květem.
BERÁNČÍ POHLAZENÍ
Toto je náročnější a především pro ty, co umí plést nebo háčkovat. Pokud v tomto odvětví vynikáte, pak můžete uplést různé čepičky, které pak na vajíčka nasadíte. Obličej si už domalujete podle čepice.
Nemusí to však být jen zvířecí, ale i třeba normální kulich. Pokud plést neumíte, ale umí to vaše rodiče nebo babičky, zkuste je o to poprosit.
MALÍ POTÁPĚČI
A teď něco legračního. Z plastového víčka a kousku brčka si můžete vytvořit malé potápěče. Jen nezapomeňte na neoprenový obleček, aby nebyli nahatí.
ZELENÍ OCHRÁNCI
A něco spíše pro kluky. Jelikož jsou vajíčka obarvená na zeleno, což můžete udělat i přírodní metodou, bylo by lepší použít vajíčka vyfouklá. Na to nalepíte barevnou mašli, přiděláte oči a máte krásné Želvy Ninja.
SMAJLÍCI
Smajlíky nemusíte mít jen v mobilu. Když si jich pár vyrobíte, můžete pak na stůl vyložit každý den takové, podle toho, jak se zrovna cítíte. Tím tak můžete svému okolí naznačit, že máte vysmátý den, nebo aby s vámi raději dnes nemluvili, protože nejste zrovna ve své kůži.
MINECRAFT
Velikonoční vajíčka můžou dostat jakoukoliv podobu. Pokud jste fandové do Minecraftu nebo nějakých super hrdinů, pak si můžete vytvořit vajíčka právě v tomto stylu. Postačí vám na to fixy nebo voskovky. Ale dají se použít i tempery.
Jen bych to nedělala na vařeném vajíčku, protože až ho budete loupat, dostanou se tyto barvy na něj a to nejen že není tak úplně zdravé, ale ani chutné!
JARNÍ VOŇAVÁ SOUTĚŽ
Kampaň Voňavé učení nás má zlákat ven už na jaře. Poběží od března a vyvrcholí v květnu oslavou Měsíce školních zahrad. Připravili jsme pro vás lekce, aktivity, knihy a pomůcky, které lákají ven hned na jaře.
Co je potřeba udělat, abyste byli zařazeni do slosování o ceny?
Pošlete nám malé ohlédnutí. Tedy (minimálně) 3 fotky a krátký popis tří vašich aktivit venku. Můžete popsat a vyfotit probíhající lektci, tvoření, akci venku nebo až hotové výstupy. Nemusíte se omezovat jen na aktivity zde na stránce, přidejte i své nápady. Můžete doplnit i příběh či nejsilnější objevy a zážitky.
VÍCE INFORMACÍ NALEZNETE ZDE: https://ucimesevenku.cz/jaro/
PRAVĚKÁ BARVA
Už jste někdy zkoušeli vytvořit si vlastní barvy a ještě ke všemu prastarou technikou? Nyní máte možnost. Je to úplně jednoduché. Stačí vám na to rozdrcený uhel a vajíčko. Vše se smíchá a můžete malovat....ideální plátno - jeskyně.
Zde se můžete podívat na mé video s detailním návodem:
TROCHA ODREAGOVÁNÍ
Ahoj děti, karanténa stále trvá a myslím, že by trocha odreagování a vybití neškodila. Rodičům se předem moc omlouvám, ale někteří lidé se tím i živí a jsou v tom dobří. Nejspíš proto, že měli hodně shovívavé rodiče a nebo nějakou odlehlou garáž. Každopádně se říká, co Čech, to muzikant a kdo ví, třeba objevíte i nějaký skrytý talent. Pokud nějaké vaše hudební číslo natočíte a pošlete, budeme moc rádi. Zde je odkaz na mé video:
A zde naleznete odkaz na ty, co už přeci jenom nějakou tu dobu trénují:
TREFA DO ZRUČNOSTI
Kdo má rád střelbu, jistě nepohrdne lukem či prakem. Mít svoji vlastní zbraň je super. A o to lepší, když si ji sám/sama vyrobíš. Luk a prak jsou asi ty nejjednodušší věci, jejichž výrobu ani nemusím popisovat. Stačí nám na to kus klacku, gumy, lana nebo provazu. Kdo by však chtěl mít takovouto zbraň dokonalejší, může zkusit poprosit tatínka nebo dědečka, zda by mu s tím nepomohl. Nicméně ve zdobení se meze nekladou. Můžete si nožem vyřezat ornamenty, provazem, kůží nebo barevnou bavlnkou omotat rukojeti, nabarvit barvami apod. jen dbejte na dobrý výběr materiálů a kvalitní zářezy pro úvazy. Nástroje lze vyrobit i z různých materiálů jako je např. kancelářská spona.
S hotovými výrobky se pak můžete pochlubit v Klíčku, kde si můžeme společně vyrobit netradiční terče různých druhů a tvarů.
A kdo by do toho chtěl zapojit i technologie, vše můžete nafotit či natočit a poslat mi to. Příspěvky vám pak ráda uveřejním zde na blogu.
JARNÍ MÁMENÍ
A teď něco spíše pro holky. I když kluci můžou pomoci s vyřezáváním dřevěných komponentů či jiných techničtějších dovedností. První jarní den nás láká ven. Pojďme otevřít okna, vůni jara pustit k nám domu a celý domov si barevně rozzářit. Formou věnců, květin ve vázách a květináčích, luceren a vším, co vás napadne. Využijme při procházkách přírodou vše, co v ní najdeme. Jarní barevné květy, pučící větvičky, mech, pírka od ptáků...Jako základ pro věnec můžete použít vrbové proutí, kartónová kola, slámu či dráty. Vše omotáte vázacím drátkem nebo přírodním provázkem. Dozdobíte květy, mašlemi a třeba i dřevěnými dekoracemi.
Hotové výrobky můžete zasílat mě. Vše ráda zveřejním zde na blogu. Kdo bude mít chuť, může vyrobit i nějakou tu dekoraci do letokruhů, abychom se pohledem mohli kochat všichni:))
RUČNÍ PAPÍR
Březen je měsíc knihy a jak se říká: "Březen, za kamna vlezem.". Není nic ideálnějšího, než si zalézt do postele a v tomto období si přečíst nějakou pěknou knihu. Koho by však zajímalo, jak se vyrábí ruční papír, mám tu pro vás pár tipů a odkazů. Vlastně to není zas tak nic složitého. Nejlepší je to se sítem, ale jde to i bez něho. Takže pokud se nechcete vyrábět se sítem, může poprosit zručnější členy rodiny, aby vám ho vyrobili. A nebo se na to vrhnout bez něho. Základem je natrhaný a rozmočený papír. Ten může být z plat od vajíček, novin či letáků, toaleťáků, kuchyňských ubrousků, papírových kapesníků apod....Když máme rozmočeno, trháme na menší a menší kousky. Kdo nemá trpělivost, mixuje mixérem (avšak po dohodě s dospělým, abychom případně nezničili domácího robota!). Kdo chce, přidá na drobno nasekané usušené bylinky. Pak z toho uděláme na savém hadru rovnoměrnou placku, přiklopíme dalším hadříkem a vymačkáme vodu např. válečkem na těsto. Necháme lehce uschnout a pak sundáme a dosušíme na topení či nějakém suchém místě. Na papír můžete psát, malovat či ho dokonce stříhat. Dá se použít na přáníčka, jmenovky, deníčky či vlastní originální ručně psanou knihu.
Zde je návod na ruční papír bez síta:
https://www.youtube.com/watch?v=FLnjLcmdDKU
Se sítem:
https://www.jaktak.cz/jak-na-vyrobu-rucniho-papiru.html
A pokud by někoho zajímalo, jak se vyrábí papír ze dřeva, může se podívat zde:
SEMÍNKO S PŘÁNÍM
Magická jarní rovnodennost. Říká se, že když si v tento den zasadíte semínko a pošeptáte mu své přání, možná se vám splní. Pokud pak vypěstovaná semínka přinesete do Klíčku, zasadíme si je na náš záhonek a budeme se o ně společně starat. Z vypěstovaných plodů si pak můžete společně s Anet uvařit nějakou dobrotu.
BYDLÍ TAM NĚKDO?
A když už vám nějaké to semínko vyklíčí, můžete mu udělat zcela netradiční a ojedinělý květináč. Ponořte se do světa fantazie a vykouzlete všelijaké roztomilé, podivuhodné, legrační nebo strašidelné motivy.
Vaše výrobky pak můžeme vystavit v našem Klíčku nebo zde na blogu.