Program

Monday

07:00 - 07:50 Breakfast

07:50 - 08:30 Gather at hostel reception and move to venue

08:30 - 09:00 Reception

09:00 - 09:30 Opening & Welcome

09:30 - 10:30 TRADR Presentation by Ivana Kruijff-Korbayova (DFKI)

10:30 - 10:45 Coffee break

10:45 - 12:30 Lecture 1 by Matt Johnson (IHMC) abstract

12:30 - 13:30 Lunch

13:30 - 15:30 Lecture 2 by Ivana Kruijff-Korbayová (DFKI) abstract

13:30 - 15:45 Break

15:45 - 17:45 Interactive Poster Session & Drinks

17:45 - 18:00 Wrap-up


Tuesday

07:00 - 07:50 Breakfast

07:50 - 08:30 Gather at hostel reception and move to venue

08:30 - 09:00 Reception

09:00 - 10:30 Lecture 3 by Mark Neerincx (Delft University of Technology, TNO) abstract

10:30 - 10:45 Coffee break

10:45 - 12:30 Lecture 4 by David Abbink (Delft University of Technology) abstract

12:30 - 13:30 Lunch

13:30 - 15:30 Break-out 1: Visually enhanced robotics: dos & don’ts (Dr. Nanda van der Stap, TNO)

13:30 - 15:45 Coffee break

15:45 - 17:45 Break-out 2: Human assisted data set classification (Maarten Kruithof, PhD, TNO)

17:45 - 18:00 Wrap-up


Wednesday

07:00 - 07:50 Breakfast

07:50 - 08:30 Gather at hostel reception and move to venue

08:30 - 09:00 Reception

09:00 - 10:30 Lecture 5 by Wouter Samson (Royal Netherlands Army) abstract

10:30 - 10:45 Coffee break

10:45 - 12:30 Lecture 6 by Pieter Jonker (Delft University of Technology)

12:30 - 13:30 Lunch

13:30 - 15:30 Break-out 3: EOD: Explosive Ordnance Disposal demands and deployment. A glimpse into the EOD robot of the future (Sgt-Maj. Ben Schaik, EODD)

13:30 - 15:45 Coffee break

15:45 - 17:45 Break-out 4: Robot see, robot do; guiding exploration in reinforcement learning (Roland Meertens, MSc.)

17:45 - 18:00 Wrap-up

19:30 - Dinner


Thursday

07:30 - 08:50 Breakfast

08:50 - 09:30 Gather at hostel reception and move to venue

09:30 - 10:00 Reception

09:30 - 10:45 Lecture 7 by Robin Murphy (Texas A&M University) abstract

10:45 - 11:00 Coffee break

11:00 - 12:15 Lecture 8 by Robin Murphy (Texas A&M University) abstract

12:15 - 13:30 Lunch

13:30 - 15:30 Break-out 5: Modular MMT (Dr. Jurriaan van Diggelen, TNO)

15:30 - 15:45 Coffee break

15:45 - 17:45 Break-out 6: Modular MMT pt. 2 (Dr. Jurriaan van Diggelen, TNO)

17:45 - 18:00 Wrap-up

18:30 - 19:30 Climbing the Dom tower


Friday

07:00 - 07:50 Breakfast

07:50 - 08:30 Gather at hostel reception and move to venue

08:30 - 09:00 Reception

09:00 - 10:30 Break-out 7: PAL workshop

10:30 - 10:45 Coffee break

10:45 - 12:00 Demos & Modular MMT Competition Results

12:00 - 12:30 Wrap-up and group photo

12:30 - 13:30 Lunch