The MT Times
duben / květen 2023
členové reportérské crew: Zuzana Mertová, Václav Dvořák, Filip Šikula a Adam Vašek
OBSAH
DOFE- Jak a kde proběhla expedice programu DofE?
MAJÁLES- Jak probíhal? Co se událo? Kdo se stal králem a královnou Fiesta de Majálesu 2023?
SURVIVOR- Kdo za celou akcí stojí? Kdo přežil a kdo ne?
+ rozhovor s organizátorkou projektu Anetou Koldovou
RADY A TIPY- Jak správně cestovat? Na jakou destinaci se vydat?
Expedice DofE
(Duke of Edinburgh's Award)
Dne 21. dubna se vypravily hned dvě skupiny členů projektu DofE. První pod vedením paní učitelky Mgr. Hany Konečné se vypravili na pomezí Litomyšlska a Svitavska, a druhá sedmičlenná skupina společně s paní učitelkou Mgr. Kateřinou Flassigovou se rozhodla vyrazit prozkoumat hrad Bouzov.
Jako první jsme se sešli v Lošticích a odtud jsme šli přímo. Cesta byla plná rozkvetlých stromů, ale mělo to jeden zlom, kopec. Ne kopec, spíš hora. Celá cesta byla vesměs plná samých převýšení nahoru a dolů. Ale úspěšně jsme dorazili do cíle, Městečka Trnávky.
I když se to zdálo nepřekonatelné a docházely nám síly, zvládli jsme to, a to jakoby nic.
Fiesta de Majáles
Sice je tato akce již za námi, ale rádi bychom se k ní vyjádřili. Jako jednou z prvních oslav pro studenty v Moravské Třebové, se nám velmi líbila. Už jen samotný vstup na zkrášlený zámek a příjemná hudba kolem v nás nabudila atmosféru oslavy jara. Ale jako první nás oslovil průvod. Ten byl plný kostýmů, hudby a všude se tyčily transparenty, které vytvořili žáci.
Hned po příchodu došlo k vyhlášení masek a celá akce započala. Byla možnost si zde vyzkoušet mnoho aktivit od navlékání korálků přes fotokoutek až po lukostřelbu. A to není vše! Dále nás celým večerem provázela kapela SQOST a večer RESIT DJ. Jednou z tradicí, která zde proběhla, bylo i pojídání chilli ! Odvážlivci se tento rok nenechali zastavit a měli tak vysoko nasazenou laťku, že se do poslední minuty nevědělo, kdo bude vítězem.
Ale aby toho přece nebylo málo! Studenti si připravili taneční vystoupení, které bylo fascinující a s jedinečnou choreografií. Dále se zde objevili i kandidáti na krále a královnu, v níž zvítězili žáci právě z naší školy Vojtěch Bočkaj a Adéla Jůzová.
Jako studenti bychom tímto chtěli vyjádřit svůj vděk a hlavně nadšení, že se Moravská Třebová zapojuje do těchto akcí. Tímto způsobem bude město vzkvétat a kultura se zde projeví mnohem více.
Survivor
Dámy a pánové,
rádi bychom Vám představili akci, kterou pořádala třída 3. ZVS v čele se studentkou Anetou Koldovou. Akce byla pořádána pro 2OMA a 2OMB.
Celý den odstartovala následující slova: "Boj o přežití! Dennodenní téma, se kterým se setkáváme ve škole i v osobním životě. Bojujeme a snažíme se přežít, dnes tomu nebude jinak." Téma bylo ve vojenském ALE hlavním tématem bylo PŘEŽITÍ. Studenti budou podrobeni fyzickým i vědomostním zkouškám.
Termín akce připadal 30. květnu a počasí nám vyšlo úžasně. Trasa probíhala od Internátu naší školy po rozhlednu, kde jsme jim zastavily čas a zapsali si výsledky. Bylo to opravdu napínavé a žáci mezi sebou měli rozdíly minut.
Jsme moc rádi za účast a těšíme se na další rok, kdy budeme moct uspořádat další akci !
Rozhovor s organizátorkou projektu Anetou Koldovou
Aneta Koldová je společenská, veselá a se smyslem pro humor, také je žákyní 3. ročníku na Integrované střední škole
Za jakým účelem ses rozhodla organizovat projekt Survivor?
„Proběhlo třídní hlasování, a tudíž si mě zvolila třída, to jsem radši, než kdybych se zvolila sama. Proto mě to potěšilo, že vlastně i oni chtěli, abych do toho šla. Převážně jsem za tím šla s účelem, že mě to bude bavit.“
Proběhlo vše podle tvých představ?
„V rámci možností proběhlo, z pohledu naší třídy a té organizace samotné. Nakonec vše dopadlo dobře.“
Spolupracovali všichni spolužáci?
„K mému údivu se zapojili opravdu všichni. Spolupracovali jsme jako tým, jsem na ně velice pyšná.“
Šla bys do toho znovu? Organizovala bys i nějakou další akci?
„URČITĚ! Mě to baví, já jsem se pro to narodila.“
Jaké máš plusy a mínusy k tomuto projektu?
„Nelíbilo se mi, že ze začátku ta reakce těch žáku, pro které jsme to připravovali, byla spíše negativní. Čekala jsem, že z toho budou možná malinko víc nadšení. To mě zklamalo, docela dost. Protože když se člověk dělá s něčím, na něčem pracuje, dává do toho hodně času a potom ti to ten druhý hodí na hlavu, tak to není úplně fajn. Ale nakonec se zapojili všichni. Každý se snažil, projevili v sobě soutěživost, spolupráci a chtíč po výhře.“
R a d y a t i p y pro studenty
jak udržitelně a chytře cestovat:
Ekoturistika: Vyberte si destinace a aktivity, které minimalizují negativní dopady na životní prostředí. Zvažte turistiku v chráněných oblastech, pozorování volně žijících zvířat nebo účast na programu obnovy přírody.
Odpovědné ubytování: Hledejte ubytovací zařízení, která jsou certifikována pro udržitelnost. Zkuste si najít hotely, kempy nebo ekofarmy s nízkou spotřebou energie, recyklací a šetrným nakládáním s vodou.
Místní kultura a komunita: Respektujte místní kulturu, tradice a komunitu. Při návštěvě se snažte interagovat s místními obyvateli, podporovat místní podniky a zákazníky, nakupovat od místních dodavatelů a ochutnávat místní kuchyni.
Doprava: Snažte se minimalizovat dopad své dopravy na životní prostředí. Zvažte cestování místními veřejnými dopravními prostředky, sdílenou dopravou, cyklistikou nebo pěší turistikou. Pokud létáte, zvažte možnosti kompenzace emisí CO2.
Snížení plastového odpadu: Vyhněte se používání jednorázových plastů a snažte se minimalizovat svůj plastový odpad. Mějte vždy s sebou vlastní láhev na vodu, sáček na nákupy a případně i příbory nebo talířek.
Správné nakládání s odpadem: Respektujte správné nakládání s odpadem. Oddělujte a recyklujte odpad, který vytváříte, a dodržujte místní směrnice pro likvidaci odpadu.
Udržitelné stravování: Snažte se vybírat jídla, která jsou místní, sezónní a ekologicky produkovaná. Podporujte restaurace a trhy, které nabízejí potraviny s nízkou uhlíkovou stopou a podporují místní farmáře.
Ochrana přírody: Respektujte přírodní rezervace, parky a další chráněné oblasti. Neodstraňujte rostliny, nedotýkejte se živočichů a nezanechávejte za sebou žádné odpadky.
skvělé přírodní destinace na léto 2023:
Amalfinské pobřeží, Itálie:
Tato pobřežní oblast je známá svými dramatickými skalnatými útesy, malebnými plážemi a malebnými vesnicemi. Můžete si užít slunce na pláži, projížďku lodí po pobřeží nebo prozkoumat okolní kopce.
Skotské vysoké hory, Skotsko:
Pro milovníky hor je Skotsko ideální destinací. Můžete se vydat na pěší túru do hor Grampian nebo prozkoumat národní park Cairngorms. Tato oblast nabízí úchvatné výhledy, malebná jezera a jedinečnou přírodu.
Plitvická jezera, Chorvatsko:
Tento národní park je známý svými kaskádovitými jezery a krásnými vodopády. Můžete si zde prohlédnout malebné stezky a projít se kolem tyrkysově modrých jezer.
Kréta, Řecko:
Největší řecký ostrov nabízí krásné pláže, azurově modré moře a bohatou historii. Můžete si prohlédnout ruiny minojské civilizace, projít se soutěskou Samaria nebo si užít plážový odpočinek na známých plážích jako Elafonisi nebo Balos.
Jizerské hory, Česká republika:
Toto pohoří se nachází na severu České republiky a je ideálním místem pro letní dovolenou v přírodě. Nabízí rozsáhlé lesy, malebná jezera a turistické trasy. Můžete si také vyzkoušet cyklistiku nebo jízdu na koni.