Jak zwiększyć IQ?

IQ to termin używany do określenia ilorazu inteligencji, czyli wyniku, który mierzy inteligencję. Nie ma jasnej odpowiedzi w jaki sposób można zwiększyć jego poziom, jednak wskazówki poniżej mogą Ci pomóc.

Dobry sen

Niewystarczająca ilość snu może mieć znaczący wpływ na twój mózg. Mówi się, że osoby, które nie spały zbyt długo, mogą mieć spadek IQ aż o sześć punktów. Czasami również brak snu może zmniejszyć pamięć roboczą mózgu. Nie ma magicznej liczby godzin, które musisz przespać w ciągu nocy, aby zwiększyć swoje IQ. Powinieneś jednak się upewnić, że wystarczająco długo śpisz.

Pracuj nad swoją pamięcią krótkotrwałą

Jeśli zgubisz telefon lub zapomnisz gdzie zaparkowałeś samochód, wiedz, że twoja pamięć krótkoterminowa nie jest już taka świetna. Pamięć jest ważną częścią procesu uczenia się. Pamięć krótkotrwała odpowiada za przetwarzanie i przechowywanie nowych informacji. Pracując nad poprawą pamięci krótkotrwałej, będziesz mógł prościej zachować informacje, których się nauczysz. Masz kilka możliwości jej poprawy. Możesz korzystać ze specjalnych ćwiczeń, brać suplementy diety, czy nawet grać w gry pamięciowe.

Zdrowa dieta

Twój mózg potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, aby dobrze funkcjonować. Zdrowa dieta może pomóc Ci lepiej funkcjonować w szkole, w pracy i w życiu osobistym. Pomoże także utrzymać Twój mózg tak, aby był w pełni sprawny. Pokarmy bogate w witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe omega-3 pomogą Ci poczuć się lepiej i mogą poprawić Twoją pamięć.

Witaminy

Twój mózg potrzebuje wielu witamin i minerałów, aby dobrze funkcjonować. Minerały takie jak cynk i żelazo mogą pomóc pamięci i poprawić umiejętności uczenia się. Dobre multiwitaminy zawierają wszystkie ważne składniki odżywcze, które są potrzebne Twojemu mózgowi. Musisz jednak pamiętać, że zdrowa i zbilansowana dieta jest najlepszym źródłem witamin i minerałów dla twojego organizmu. Możesz przyjmować multiwitaminę codziennie lub tylko wtedy, gdy wiesz, że potrzebujesz dodatkowych składników odżywczych.

Ucz się dalej

Nie musisz iść na zajęcia szkolne, ani uczyć się specjalnie do egzaminu końcowego, aby kontynuować naukę. Nabywanie nowych umiejętności i poszerzanie bazy wiedzy uczyni Cię bardziej kompetentnym. Miłość do nauki jest doskonałą cechą, która może poprawić zdrowie twojego mózgu.

Ćwiczenia na wizualizacje

Wizualizacja pomaga w zapamiętywaniu informacji poprzez pracę okiem umysłu. Kiedy coś wizualizujesz, twój mózg tworzy obraz. Obraz ten może pomóc ci przypomnieć sobie przedmiot lub zdarzenie, gdy będziesz musiał je sobie przypomnieć. Możesz trenować wizualizację używając specjalnych ćwiczeń umysłowych, lub po prostu wyobrażając sobie obiekt lub jakieś zdarzenie. Na przykład, jeśli próbujesz zapamiętać listę zakupów, spróbuj wyobrazić sobie te przedmioty. Możesz spróbować również co jakiś czas wykonywać testy IQ.

Dbaj o swój mózg

Nie zignorowałbyś bolącego kolana czy złamanej ręki, prawda? Twój mózg też potrzebuje odpowiedniej opieki. Kiedy jesteś w pracy lub w szkole musisz pamiętać o przerwach. Zrobienie chwilowego odpoczynku od pracy, czy nauki pomoże Ci oczyścić swój umysł. Musisz pamiętać również o pozytywnym myśleniu oraz nie zamartwiać się na zaś.

Ćwiczenia fizyczne

Twój organizm potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki ćwiczeniom fizycznym uzyskasz tlen, którego potrzebuje twój mózg. Ćwiczenia fizyczne mogą również zwiększyć tempo bicia serca i poprawić krążenie. To pomoże ci w dotlenieniu. Ćwiczenia fizyczne mogą również wpłynąć na twoje samopoczucie. Po nich możesz zacząć myśleć wyraźniej, być bardziej czujny i zwiększyć swoją wydajność.

Medytuj

Gdy medytujesz, możesz ulepszać swoją zdolność skupiania się i zmniejszać stres. Medytacja może także poprawić twoją pamięć i koncentrację. Zredukuje stres, który przeszkadza Ci w pracy. Medytacja jest łatwa do wykonania, ale jej opanowanie może zająć trochę czasu.