השמנת יתר - אכילה מודעת

אכילה מודעת יכולה להיות התערבות אפקטיבית להגברת מודעות לרמזים של רעב ושובע,שיפור הסדרת האכילה ודפוסי התזונה,הפחתת סימפטומים של דיכאון וחרדה וקידום ירידה במשקל.

חינוך לניהול עצמי ,אשר משלב ידע,מסוגלות עצמית וציפיות לתוצאות של שיפור בבחירת מזון,יכול להוות התערבות יעילה לטיפול בבעיות השמנה.

החיים עם השמנת יתר יכולים להיות מאתגרים ומצוקה אמוציונלית נפוצה מאוד.

משטר דיאטות תמידי וריסון האכילה יכולים להוביל לרגשות של חוסר סיפוק ומצבי רוח דפרסיביים.

לפיכך נדרשות גישות חדשות לטיפול בבעיות הצצות במקביל כדי להתגבר על המתח בבקרה על משקל הגוף וצריכת המזון.

יש ראיות רבות המצביעות על כך שטכניקות התערבות המגבירות מודעות עצמית ,משפרות את ההרגשה ומפחיתות חרדה ודיכאון והפרעות אכילה, השתוקקות למזון וירידה במשקל,הפחת מתח הקשורה במודעות והפחתה בהתערבויות הקשורות להגברת המודעות.

טכניקות התערבות אלו מיישמות פרוצדורות שיטתיות כדי לפתח מודעות מרגע לרגע של חוויות הקשורות למימד הפיזי, לתפיסות ולמחשבות ללא שיפוטיות, והן מיושמות כדי לטפל בבעות רפואיות שונות.

אכילה מודעת כוללת רמזים לגבי רעב ושובע,טריגרים סביבתיים או אמוציונלים לאכילה ובחירה במזונות בריאים יותר.

תוכנית האכילה המודעת מתמקדת באימון באכילה מודעת המפחיתה אפיזודות של אכילת יתר אצל הסובלים מהשמנת יתר ומאפשרת בקרה משופרת על האכילה.

שילוב של אסטרטגיות התנהגותיות וטיפול שיתמוך בתהליך כולו ויעסוק גם במחשבות וברגשות הקשורים באכילה. תמיכה ללא שיפוטיות על חוויות פנימיות ודפוסים אוטומטיים הקשורים לאכילה יכול להיות מאוד אפקטיבי.