Nyomozás 

a szövegek világában 

Aki szövegeket értelmez, lényegében kódokat fejt. Olyan kódokat, amik időnként jól láthatóak, máskor szemfülesnek kell lenni, hogy az ember észrevegye őket. A szövegértés készsége hasonló ahhoz a képességhez, amire egy nyomozónak, egy elemzőnek vagy egy pszichológusnak is szüksége van.

Ha azonban nincs ilyen képességünk, az nem egyszerűen annyi, hogy hát akkor majd nem leszünk nyomozók, elemzők vagy pszichológusok. Ezek a készségek ugyanis nélkülözhetetlenek a kritikai gondolkodáshoz, ahhoz, hogy ne fogadjunk el mindent rögtön avval a magyarázattal, amivel tálalják. 

Nyomozói képességeinket fogjuk fejleszteni egy éven keresztül. Játékos formában ugyan, de ez 

egy komoly játék.


8 szinten lehet jelvényeket és osztályzatokat szerezni. Az egyes szintek a nyomozó-kódfejtő-elemző szakma különböző készségeit fejlesztik, sikeres teljesítésükkel arany vagy ezüst jelvényt is lehet szerezni.  

A 8 szint két szakaszra oszlik. A 4. szint után pihenés következik, majd jön a második szakasz 4 szintje, ahol a feladatok is összetettebbek, a pontozás is szigorúbb. Az alsó szinteken megszerzett jelvényeket itt pontokra lehet majd váltani, aki tehát az alsó szinteken jól teljesít, a felsőbb szinteken is előnyt élvez, aki azonban nem, ott jelentősebb lemaradásra számíthat, vagy még sokkal keményebben kell dolgoznia. Célszerű tehát az első 4 szintén minél több jelvényt gyűjteni (és minél értékesebbeket, nyilván).

Minden szint végén osztályzás következik. Az elérendő pontszámokat minden szinten megadom. Előre annyi tudható, hogy az első szakaszban az arany jelvény kb. 3 hosszabb teszt átlagosan 80%-os megírásával érhető el, és ez egy jelest ér. Ha valaki ezt nem éri el 3 feladattal, további 2 tesztet tölthet ki az adott szinten belül, így gyűjthet még pontokat.  A jeles (arany jelvény) tehát elérhető akár 4 teszt 70%-os teljesítésével is stb. 

Az arany jelvényt "jeles" teljesítménnyel lehet megszerezni, az ezüstöt "jó"-val. Közepes teljesítményért nem jár jelvény. A ponthatárok az előbbiekből kiindulva nagyjából az érettségi ponthatárokat fogják tükrözni.

Ha valakinek nem sikerül egy szinten a közepesnek megfelelő pontszámot elérnie, akkor kap egy "Marasztaló" elnevezésű pecsétet: ez azt jelenti, hogy az ezen a szinten elsajátítandó készségek nem fejlődtek nála a megfelelő mértékben, és ezen javítani kell. Ő a következő szintet annyi mínusz ponttal indítja, amennyi a közepeshez hiányzott volna. Ezt a mínuszt ledolgozhatja úgy is, hogy a következő szintet erősen hozza, tehát annyival több pontot szerez, amennyivel az előzőben lemaradt, de azt is megteheti, hogy az előző szint feladatait pótolgatja, miközben az aktuális szintet is teljesíti. Megtörténhet, hogy valaki az egyik marasztalásból kiszabadulva egy másikba esik, és görgeti maga előtt a lemaradást. Ez nem jó (már csak a sok gyenge jegy miatt sem), de lehet így is, a 4. szint végig - utána azonban muszáj lesz mindent behozni.

Lássuk a szinteket.

1. szint

A jó informátor egy olyan készség birtokában van, ami nélkülözhetetlen a komolyabb szintek eléréséhez. Mindenekelőtt jó megfigyelő, aki kiszűri a fontos információkat, nem téved az információ forrását illetően: vissza tudja keresni, mit hol talált, és helyes döntést hoz arról, mi igaz és mi nem, mit ad tovább és mit nem.

A feladatok mindenekelőtt az adatokra, az események időrendjére összpontosítanak.

2. szint

A jó írásszakértő meg tudja állapítani, melyik adat honnan származik, melyik írásnak ki a szerzője. Különbséget tesz az eltérő szövegtípusok között, felismeri két szöveg közös sajátosságait, ezekből következtetések levonására is képes. 

A feladatok lehetnek összehasonlító jellegűek, vizsgálhatják a szövegben megszólalók gondolatai közti különbségeket, hasonlóságokat.

3. szint

A jó kódfejtő jó megfigyelő - akárcsak a jó informátor - , és a kód megfejtéséhez képes mozgósítani  minden már megszerzett tapasztalatát. Akkor tudunk igazán jól megfigyelni, ha a tapasztalatainkon alapuló előzetes elvárásaink is vannak. A kódfejtő tehát először jósol, tippel, utána megfigyel. A kódfejtő azt is tudja, hogy a megfejtéshez igen fontos a problémát is azonosítani - nem mindegy, pontosan hogy is szól a kérdés...

A feladatok a már megszerzett készségek gyakoroltatása mellett a várható, jósolható tartalomra, ill.  a "trükkös" kérdések megértésére összpontosítanak.

4. szint

A jó nyomszakértő átlátja a felfedezett nyomok, jelek rendszerét. Képes arra is, hogy a rendszert grafikusan is ábrázolja, gondolkodása rendszerező típusú. Így képes arra is, hogy hiányzó információkat,  az összkép hiányzó elemeit rekonstruálja.

Az új feladatok között a grafikus ábrázolások - gondolattérképek, fürtábrák - lesznek túlsúlyban.

Pihenő szint

A pihenő szint kb. 3 hétig tart. Itt a többség nem csinál semmit. Három(féle) ember dolgozik:

A pihenő szint után következik a 2. szakasz, azaz az 5-8. szint.

Nincs mínuszunk, mindenki tiszta lappal nyit, illetve vannak, akinek már eleve tartalék pluszpontjai vannak: ők azok, akik jelvényt szereztek. Az alsó szinten szerzett jelvények most pontot fognak érni, aki tehát egy szinten nem érte el azt, amit akart, és van az első szintről jelvénye, beválthatja azt 6 (ezüst) vagy 10 (arany) pontért. Lehet, hogy szükség lesz erre, mert a feladatok nehezebbek és a ponthatárok magasabbak lesznek. De lehet, hogy lesz, aki megőrzi a régi jelvényeit és újakat szerez. Itt a játékba egy kis versengés is kerül: a legjobb(ak)nak ígérem, hogy valami plusz jutalmat is kitalálok. A pihenő szinten várom majd a javaslatokat...

5. szint

A jó nyomozó épít mindazokra a képességekre, amiket korábban kifejlesztett. Képes az összefüggéseket meglátni, okokat feltárni, a lényeget kiemelni.  Röviden, lényeglátóan fogalmaz, a problémamegoldás kiemelt szempontjaira koncentrál. 

A feladatok között főleg a tömörítés és a vázlatolás szerepel, de grafikus ábrázolások - gondolattérképek, fürtábrák - is lesznek.

6. szint

A jó hírszerző felismeri egy jelenség okait, és tisztában van a céljaival. Okot és célt nem téveszt össze, képes egy bonyolult eseménysor vagy egy magasabb szintű logikai összefüggés elemeinek feltárására, rekonstruálására. Észreveszi a manipulációt,  meglátja a hír mögött rejtőző hírt, olvas a sorok közt.

A feladatok között ok és okozat feltárása gyakran szerepel, de a szöveg hatáskeltési mechanizmusára vonatkozó kérdések is előfordulhatnak.

7. szint

A jó logikai elemző tisztában van a felfedezett nyomok, jelek, az okok és okozatok rendszerével. Képes arra is, hogy bonyolult rendszerek hiányzó elemeit rekonstruálja. A rendszerhez újabb elemet tud illeszteni, megjósolja egy helyzet várható következményeit.

A feladatok között szerepelhet különböző szövegek, szövegrészek rekonstrukciója, logikai kapcsolatok felismerése, újabb szövegek vizsgálata a már ismert alapján.

8. szint

A jó pszichológiai elemző mozgósítja megszerzett tapasztalatait, és nemcsak a szöveget látja, hanem azt is, ami mögötte van. Észreveszi a szöveg szerzőjének szándékát, figyel arra, mit árul el pl. a stílusával. Ezzel a sorok közt olvasni tudó figyelmével fel tudja tárni a jelek különféle jelentésrétegeit.

A feladatok között a stílusra vonatkozó kérdések kapnak kiemelt hangsúlyt, de bármilyen eddigi kérdéstípussal meg kell tudni birkózni.

És mi van azzal, aki hiányzik?

Nem sok. Ha valaki 6 napnál kevesebbet hiányzik egy szint idején, mindent ugyanúgy teljesítenie kell időre. Aki 6 napot vagy annál többet hiányzik, az feleannyi nap haladékot kap, mint amennyi napot hiányzott. Tehát ha valaki 8 napot hiányzik, a szint záró napját 4 nappal toljuk el az ő esetében.